Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jun 2011, 10:29   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Filme si note

Cu optiunea de export la IMDb, am fost curios sa fac o scurt analiza a felului in care dau note la filme si cum se compara cu media utilizatorilor. Ceea ce e poate mai interesant e ca se pot face astfel si comparatii intre voturile a doua persoane, desi metoda pe care am folosit-o e putin intortocheata.

Daca ar exista mai multe date de acest gen, s-ar putea face o analiza statistica de oarecare relevanta, poate de cineva mai versat decat mine in alte cifrelor.

Oricum, in ceea ce ma priveste reiese ca am tendinta sa dau note mai mici decat media IMDb si mai "variate", dar a doua afirmatie cred ca e valabila pentru toata lumea. Spre propria-mi surprindere reiese ca ma uit la filme destul de lungi, desi senzatia mea era ca de multe ori imi lipseste rabdarea pentru cele peste 90 de minute. Ca sa verific daca nu cumva scurt metrajele denatureaza media, m-am uitat cate filme de acest tip am notat, dar se dovedeste ca sunt doar 4% din total. In schimb 25% sunt peste doua ore si putin peste 1% depasesc trei ore.

Ceea ce nu m-a mirat insa este ca anul de productie mediu e 1999, deci tendinta de a urmari preponderent filme noi e evidenta. Dar atat aceasta statistica, precum si mai ales cea de numar mediu de voturi ale filmelor vazute devin mai interesante cand exista termeni de comparatie.

Bun, sunt multe alte chestii curioase dupa care s-ar putea uita omul, dar trebuie sa existe contextul pentru a o face. De exemplu, m-am uitat sa vad care e diferenta dintre prima "jumatate" a filmelor vazute din punct de vedere cronologic (aproximativ, caci din pacate voturile schimbate pe IMDb modifica pozitia cronologica a filmului) si a doua. Reiese ca prima jumatate de filme notate are o medie cu 0,6 mai mare decat a doua jumatate, va sa zice...ce? Fie ca sunt mai putin selectiv in ceea ce priveste filmele la care ma uit, fie ca prin ochii si mintea junetii totul era mai agreabil.



Se mai sacrifica cineva pentru un calcul statistic?

Pentru formulele pe care le-am folosit uitati-va aici: http://img4.imageshack.us/img4/522/formulenote.png

In stanga e exportul IMDb, cu cateva coloane ascunse pentru spatiu, si in dreapta formulele.

Precum am spus, o comparatie 1 v 1 e putin mai intortocheata, dar se poate face.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells