Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jan 2008, 13:47   #1021
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
mda, dar e mai misto ideea cu cel mai prost film al anului, ca, hai sa fim seriosi, e penibil sa alegi intre Ivanov si Vasilescu. adica unul din ei joaca mai putin bine?
propunerea din dilema imi convine mai mult
http://www.dilemaveche.ro/index.php?...rticol&id=7441
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2008, 14:19   #1022
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by klein:
e penibil sa alegi intre Ivanov si Vasilescu. adica unul din ei joaca mai putin bine?
Doar n-o sä zicem cä-s exact pe acelasi palier - i-am jigni pe amândoi.
Am votat cu Vlad Ivanov pentru cä e mai surprinzätor (orice-am zice, Räzvan, cât e el de bun, nu aduce mare lucru în plus fatä de atâtea roluri de marcä anterioare), si pentru cä, la început de carierä, are nevoie de încurajärile pe care valoarea în sine a rolului säu le meritä din plin. - Sä nu uitäm, "432", ca orice pom care dä roade, are denigratorii lui, prosti dar multi, iar läturile lor (mai ales acum, prin rästälmäcirea negativistä a victoriilor de a fi ajuns atât de aproape si de Glob si Oscar, dupä Palme d'or) pot afecta si actorii.
Altfel, sigur cä situatia competitionlä e ingratä: atât de PUTINE si de POLARIZATE filme: trei foarte bune (noi am inclus si "Cold Waves"), si patru catastrofe... Eu le-as nota asa:

"432" = 9,50
"Razboi pe calea undelor" = 8,75
"California Dreamin' (nesfârsit)" = 8,50

"Ingerul necesar" = 4,87
"Dupä ea" = 3,12
"Logodnicii din America" = 2,01
"Ticälosii" = 0,93

E clar cä oricine le-ar grupa similar, permutându-le doar din aproape în aproape, dupä criterii de nuantä. Or, ästa nici nu se mai poate numi clasament - e, asa, o listä-n douä pärti: prima parte e aia din fatä, si a doua e aia din spate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2008, 14:42   #1023
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
interesant clasament
mi-a placut lista celor mai proaste. in afara de Ingerul necesar pe celelalte nu le-am vazut. Ingerul mi s-a parut o chestie amatoreasca si pretentioasa, dar daca marii nostri clasici in viata nu au reusit nici macar atat, e grav
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 15:17   #1024
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Quote:
Lots of high school graduetes rejected after the written test Romanian language and literature

The mark 7, from which a point comes put for encouragement, is the greatest mark that a high school graduate can receive only if he had resolved correctly the first two subjects of the exam theme extracted by the Minister. But even so it is hard to get it , because solid learnings of Romanian language and literature were required from the first ten points of the first subject of the paper.

Alte articole din English Version

» Fifteen attempts of suicide in just a couple of hours

» A Pd Surprise at the tawn hall

» With only 5 empolyers, who is about to pay the fraude from Terom?

» Changes for the offensive football players

(Ziua de Iasi, English Version; versiunea engleza care se publica la nivel national e ceva mai rezonabil tradusa)
It is not knew but only now was found. Is good taht writers of the articles have are graduets off romanian language but why not it is forced to having gradueted english also?

Ar trebui sa-l angajeze pe Neuptolem.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2008, 17:51   #1025
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu stiu daca se va incadra aici .. dar cea mai "tare" stire pe ziua de azi am citit`o in Click.Here it goes.

Prostituatã moartã în tir

Maria M., o femeie de 36 de ani, din Vlãdeºti-Vâlcea, a murit, duminicã dupã amiazã, în cabina unui ºofer turc. Fosta prostituatã, care cântãrea 120 de kilograme, ºi-a dat întâlnire cu mai vechea ei cunoºtinþã, prilej cu care au bãut coniac ºi whisky. Dupã necropsia efectuatã ieri, s-a stabilit cã moartea Mariei s-a datorat unei pancreatite acute hemoragice de provenienþã alcoolicã.

http://www.click.ro/actualitate/pros...-moarta-in-tir

Adevarat jurnalism.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 14:06   #1026
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
sabin balasa, acest sergiu nicolaescu al picturii autohtone (insa si mai otravitor si daunator decat s.n. in teritoriul lui), se incapataneaza sa nu ajunga acolo unde ii e locul:

http://www.gandul.info/flux/starea-d...l?3996;2372525
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2008, 15:17   #1027
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by ulrich:
mai otravitor si daunator decat s.n. in teritoriul lui
Nu e mai daunator, ca nu-l ia nimeni in serios ca pictor, pe cand Nicolaescu e pentru multi romani singurul nume de regizor pe care il cunosc.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2008, 00:47   #1028
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
de ce dracu va pierdeti timpul discutand despre astia?
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 15:27   #1029
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Interesant prenume are contracandidatul lui Hillary Clinton: Obama.

Ar putea fi presedinte al SUA un tip cu un prenume aproape identic cu al lui Bin Laden?
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 15:35   #1030
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-o sä lase ei un negru, si nici o muiere, la Casa Albä.
Toatä demagogia lor egalitaristä ascunde de fapt un conservatorism feroce.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 18:31   #1031
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Pitbull:
N-o sä lase ei un negru, si nici o muiere, la Casa Albä.
Toatä demagogia lor egalitaristä ascunde de fapt un conservatorism feroce.

De acord .. America e prea rasista ca sa iasa presedinte Obama.Mai degraba celalalt,imi scapa numele,care am inteles ca e si veteran de razboi sau ceva de genu` .. si e pe placul americanilor .. razboi distrugere si cucerire.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 18:38   #1032
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Se profileazã o crizã barosanã rãu de tot la orizont în SUA ( poate mai rea decât aia din '29-'33 :sick: ) - aºa cã poate tocmai de-aia o sã iasã unul de-ãsta mai "indezirabil" sã aibã bubulii pe cine da vina dup-aia ... :?
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2008, 20:48   #1033
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Proletar:
Interesant prenume are contracandidatul lui Hillary Clinton: Obama.
Nume. Prenumele e Barack. Dar middle name-ul ar fi pe principiul asta cel mai interesant: Hussein.

Insa nu vad ce e asa de interesant la niste chestii care sunt common knowledge dintotdeauna.
In acelasi spirit al curiozitatii, ieri la TVR Lavinia Sandru se intreba: "Dar oare ne-am gandit vreunii din noi ca in Kosovo s-ar putea sa fie vorba si de un conflict de natura religioasa?"
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2008, 09:31   #1034
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
(ce newsletter ne-a venit noua pe adresa de contact@cinemagia.ro; ironia sortii, nu alta :lol:

De ce sa NU vezi MONSTRUOS?O productie cinematografica, monstruos de... monstruoasa, care DAUNEAZA grav SANATATII vizuale!

Nu sunt critic de film si presupun ca nici tu nu faci parte din aceasta categorie, motiv pentru care am sa fiu cat se poate de sincera si... subiectiva in aceasta "cronicuta" de film.

Nu stiu cum, de ce si cine a concluzionat ca Monstruos/ "Cloverfield" trebuie sa ajunga in cinematografele din intreaga lume.... insa, stiu ca, o gramajoara mai caraghioasa si evidenta de clisee tipic productiilor americane, intr-un film din secolul XXI (si care sa nu fie Epic Movie) nu am vazut de ceva vreme.

Desi pelicula e catalogata drept Actiune/Drama/ SF/ Thriller, la 10 minute dupa ce a inceput, mi-am pus serios intrebarea daca nu cumva am gresit sala si am nimerit la un alt film! - Din pacate, nici la final nu am ajuns la o alta concluzie!

In Manhattan, NY, un grup de prieteni se pregateste de o petrecere de ADIO in cinstea unuia dintre ei, petrecere pe care vor sa o imortalizeze cu ajutorul camerei de filmat (un mesaj subliminal prin care ar trebui sa intelegi - ia-ti adio de la gandul ca o sa vezi un film bun!).

Functia de cameraman (in film si pentru film) o detine un amator care manuieste un asemenea aparat pentru prima data... iar acest lucru se vede, rau. Defapt, asta este prima, cea mai evidenta si deranjanta problema - modul zgaltait-o-zbuciumat in care este filmata toata minunatia cinematografica. Da, pentru ca, ceea ce vede personajul, vezi si tu! O jumatate de ora dupa film si inca ma durea capul!

Oricum, cert este ca dupa 15 minute de "preludiu", incepe si SF-ul: un monstru cu purici ataca orasul New York. Denumit de protagonisti, drept "chestia aia", monstruozitatea incepe sa distruga una, alta; defapt, cam tot ce ii sta in cale. Totusi, pentru a puncta nivelul de amenintare, dihania incepe distrugerea cu un act simbolic - ii rupe capul (la propriu) femeii cu faclia, aka Statuia Libertatii.

Petrecaretii fug si ei din calea "chestiei", si, in ideea ca, scapat cu viata, se va imbogati pe seama imaginilor inregistrate, cameramanul de serviciu filmeaza (prost) toata aventura - cand fug din calea bestiei, cand se darama vreun pod sau vreun zgarie-nor peste ei, cand ii mai trece in nefiinta vreun prieten... sau chiar si atunci cand bestia il "killereste" pe el. Amuzant este ca, in afara de reclama evidenta pentru Sephora, de la un moment dat, cred ca filmul face lobby si pentru o firma de electronice ceva. De unde aceasta concluzie? Simplu! Teoretic aventura - cat se poate de zdruncinata, dar si filmarea, dureaza o noapte intreaga. Intrebarea logica! Ce camera, ce card de memorie si ce acumulatori avea domnule acest amator?

In fine, daca nu te-am convins ca trebuie sa stai departe de aceasta productie asa-zis cinematografica, ma chinui sa gasesc si ceva parti bune, cum ar fi: personajele feminine sunt curajoase, nu tipa, nu urla, nu se crizeaza si nu mor neaparat cu usurinta, exista o poveste de dragoste sublima intre doi prieteni (un el si o ea... hetero amandoi) si mai era ceva... aaaa, da, monstrul nu e prea bine focalizat, deci nu prea are ce sa te oripileze.

Chiar daca cineva mi-a spus ca "pentru idee" filmul merita vazut, comentariile si aplauzele de bucurie (ca, in sfarsit s-a terminat) a celor 10 oameni care mai erau in sala de cinema la 12 noaptea, in afara de mine... m-au determinat sa cred ca parerea expusa mai sus imi este impartasita.

Elvira Mandras
sursa: stiletto.ro/entertainment/film
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2008, 13:52   #1035
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bête faite tas.
Stupid made pile.
Proastä fäcutä grämadä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2008, 16:16   #1036
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Dacã nu e locul unui astfel de articol aici ... radeþi mesajul acesta.

http://www.washingtonpost.com/wp-dyn...022002270.html
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2008, 21:39   #1037
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
http://www.cancan.ro/2008-02-20/A-ad...congelata.html
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2008, 19:06   #1038
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...alitate/85280/
Nu articolul, ci poliloghia de comentarii care urmeazä.
Rareori îmi pierd speranta cu privire la poporul român, dar ästa e unul dintre acele momente... Suntem o natie îmbolnävitä mintal si handicapatä moral, un amestec de Dandanache, Ipingescu, Râmaru, Nicolski, Elena Ceausescu, Bubu, Bufnilä, Stashi, Mocanu, Pagu, Vadim, Becali, pinkISH, Miron Cozma, Jderescu, Pavel Puiut si Domnul Bebe... Si-asa-mi vine câteodatä / Sä-mi izbesc pula de-o piaträ...
Sä nu uitäm, totusi, cä faimoasa Lupa Capitolina fusese, din câte se pare, o prostituatä poreclitä "Lupoaica", si cä definitoriu pentru Romului si Remus rämâne, totusi, fratricidul... ca si pentru "Miorita"... (cum pe bunä dreptate insistä mereu Cristi Puiu, creatorul lui Dante Remus Läzärescu si al Mioarei Avram).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2008, 09:39   #1039
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Parca articolul in sine ar fi mai de Doamne-ajuta ...

Oricum - eu unul zic ca din atitudinea si educatia acordata respectivului se vede clar ca ( fosta ) Casa Regala a Romaniei nu a luat nici un moment serios in calcul ideea vreunei "restauratii monarhice". :?
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2008, 14:41   #1040
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Ati citit “Print si cersetor”?

Nu, dar am auzit de carte.


O my god !
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells