Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jan 2016, 15:30   #1
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Deschide ochii! - serial românesc

Deschide ochii! (scenaristule!) - serial românesc cusut cu ață albă

Nu-mi propusesem să scriu despre acest serial, conștient că ar fi inutil. Mă roade, însă, curiozitatea să știu și ce părere au alții.
Dacă despre filmele românești, în general, nu am cu cine dialoga, pentru că au prea puțini spectatori interesați, m-am gândit că la televizor, poate, totuși, cineva se uită.
În prima seară, se pare că serialul a avut ceva telespectatori.

De la primul episod, „Scurtcircuit”, am observat că serialul este cusut cu ață albă. Nu numai că nu era vorba de niciun scurtcircuit, scenaristul se pare că habar nu are ce e acela, dar inadvertențele se țin lanț.
Electricianul spune „Cred c-am omorât un om!”. „Omul” de fapt era o femeie, care s-a electrocutat călcând pe un cablu electric înnădit și neizolat. N-am înțeles de ce scenaristul nu i-a pus în gură personajului o replică firească, normală: ”Cred c-am omorât pe cineva!”. Știa că e vorba de o femeie, dar nu asta conta, ci că a determinat moartea cuiva.

Cel care a făcut improvizația nu era electrician, iar cea care s-a electrocutat era soția lui. Deși acesta a vrut să izoleze cablul, soția l-a zorit să plece, că întârzia nu știu unde.
Așa ceva nu se întâmplă. Și chiar dacă se întâmplă, nu e adevărat. În special femeilor le e teamă de cabluri, mai ales dacă nu sunt izolate. În zilele noastre, măcar atâta știu și ele!

Dar dacă scenaristul vrea ca soția să moară electrocutată, se poate, dar să fie plauzibil. Și ar fi fost zeci de variante. De exemplu, se împiedică de cablu, iar legătura cedează.
Socrul moartei, însă, era electrician cu 30 de ani vechime. El montase boilerul electric, prizele și alte chestii. Nu am înțeles, însă, de ce, totuși, instalația electrică nu funcționa și, mai ales, de ce au apelat la un alt electrician să o repare. Singura explicație ar fi că așa a vrut scenaristu’!

Acest alt electrician vine să repare instalația, dar nu avea materialele necesare și pleacă să le cumpere. În acest timp, femeia moare.

Cablul cu pricina era alimentat de la priza unei vecine. Socrul, sau soțul, nu mai știu care, strânge cablul improvizat, așa că vina cade pe electrician. Dar chiar și așa, părea imposibil, decât dacă boilerul era defect. Și chiar dacă era defect, nu trebuia să moară nimeni, pentru că boilerul trebuia să aibă împământare. Zice că nu avea, pentru că un cablu era „ars”. Numai că, știu eu, un cablu de împământare nu are cum să se ardă, pentru că acesta nu este sub tensiune și nu trece printr-o siguranță fuzibilă, tocmai ca să nu poată fi întrerupt niciodată. Este legat direct la centura de împământare. Nulul de lucru și faza, au, într-adevăr, siguranțe fuzibile, dar nu și nulul de protecție.
Toate acestea, la o expertiză, făcută imediat, cu apartamentul sigilat, cum se face în criminalistică, ar fi ieșit imediat la iveală, înaintea avocatului care și așa nu vedea!.

Avocatul orb, Rebengiuc, îl scoate nevinovat pe electrician, dar nu poate demonstra cine este adevăratul vinovat. La proces, însă, socrul moartei ia vina asupra sa, pentru ca nepoții lui să nu rămână și fără tată.

Un astfel de compromis, un adevărat profesionist în drept, nu-l acceptă!

În episodul al doilea, „Un caz de custodie”, un tată își răpește fiul de la grădiniță pentru că fosta lui soție voia să fugă cu acesta tocmai în Australia și să se căsătorească acolo cu un bogătaș. N-am înțeles de ce aceștia făcuseră un copil împreună, ea o vedetă în domeniul creației vestimentare, parcă, iar el un pămpălău sărăntoc, nu mai știu cu ce se ocupa.
Tot așa, dacă era pe val, nu se explică de ce voia să-și lase afacerea din țară, părinții, casa și acareturile...

Episodul 3 nu l-am văzut, pentru că în programul TV nu era trecut pentru a doua zi. Asta arată cu câtă seriozitate a fost tratat acest serial!

În episodul 4, „Un apartament tentant”, o scară cedează și o bibliotecă se prăbușește peste o bătrână. Cineva era de față, nu vedem cine, dar nu-i dă „primul ajutor”, ci pleacă.
Vina cade asupra familiei de tineri care se angajase să o îngrijească pe bătrână în schimbul apartamentului acesteia după... moarte!

Tânărul soț cumpărase scara cu pricina, pentru ca bătrâna să aibă acces la „cutia de valori” aflată sus, pe bibliotecă. Aici e ca și cu drobul de sare de pe sobă!
Întrebat de ce a cumpărat scara și n-a lăsat cutia de valori mai jos, actorul care-l interpreta pe soț a spus că așa a vrut baba, pardon, bătrâna.
Da’ eu cred că așa a vrut scenaristu’, că altfel nu mai ieșea crima!
Deși acesta ne tot indică piste false, adevăratul vinovat era o nepoată a bătrânei, care și ea voia apartamentul. Aceasta cedează nervos și recunoaște. Nepoata, nu bătrâna!

Episodul 5 nu știu cum se numește, că am pierdut începutul. Nefiind trecut în program, credeam că începe la și-un sfert, dar se pare că a început la 22 fix.
Un reporter de sex opus, prototipul șablonului reporterului agresiv și fără scrupule, dacă mă înțelegeți, interpretat, dar foarte fals, de o actriță probabil cunoscută, transmite știrea zilei: un român este condamnat la moarte pe alte meleaguri pentru trafic de droguri.
În țară, soția sa, care avea și un prunc, se ocupă, normal, nu? tot cu traficul de droguri, dar nimeni nu bănuiește, că n-avea cine! Întâmplarea, însă, face să fie prinsă.
Acum, problema se pune ce condamnare merită.

Avocatul nostru orb le cere părerea în scris studenților săi. Nu știu cum a citit părerile acestora, dar a venit cu ele în instanță.

Acum, eu nu mă pricep la „drept” cât mă pricep la „electrotehnică”, dar dacă pedeapsa pasibilă pentru trafic de droguri este între 10 și 20 de ani, oricât de meșter în vorbe ai fi și oricât de oarbă justiția, poți obține cel mai favorabil pedeapsa minimă, nu 3 ani, că nu ai cum!
După părerea mea, fiind în cuplu, circumstanțele sunt agravante, nu poți lăsa pe mâna unor astfel de inconștienți educația unui copil.
Argumentele avocatului orb de-a binelea că tânăra nu avea o calificare, nu avea un loc de muncă, nu avea altă sursă de existență sunt hilare. Păi după 3 ani de pușcărie, le-ar fi avut? De ce nu avea calificare, nu avem școli?

Așa cum se pune problema în serial, ar însemna ca traficanții „săraci” să fie încurajați. Câțiva ani de pușcărie, eventual doar jumătate din aceștia pentru bună purtare în penitenciar, adică nu mai fac trafic de droguri, și eliberați, cum sunt eliberați și alți criminali, violatori sau pedofili, care au fost cuminți după gratii, că nu au mai avut pe cine viola sau omorî.

Tocmai pentru că nimic nu e original în acest serial, măcar aici să nu fi dat cu bâta în baltă. Chiar dacă avocatul câștigă toate procesele, pentru că e meșter în vorbe iar clienții săi, ca un făcut, chiar sunt nevinovați, în acest episod trebuia arătat, totuși, că „DURA LEX, SED LEX!”

Nu mai pun la socoteală că acest avocat, după ce că e orb, deși are numai clienți săraci și cinstiți, iar salariile în învățământ sunt mizerabile, are o vilă luxoasă, mașină și șofer la scară, secretară personală și se angajează și să crească pruncii femeilor care intră la pușcărie!

Nu am reținut cine este scenaristul, pentru că, la noi, acesta este trecut la „și alții”. Parcă am văzut pe genericul de sfârșit ceva cu Gheorghe.
Am vrut să aflu de pe internet, dar îmi tot intrau niște reclame, îmi cereau să accept nu știu ce condiții, sau pagina nu era accesibilă în acel moment.
Am înțeles că nu este implicat mult hulitul CNC, ci un producător particular. Dar se pare că este vorba de un „proiect” mai amplu. Adică de banii altora, nu ai producătorului respectiv.
Așa că-mi imaginez cum a fost selectat scenariul. L-a chemat șeful, nu știu cine e , pe acest Gigel, pe care-l cunoștea, și i-a zis: ia scrie tu un scenariu de serial românesc! Păi când să fie gata? Săptămâna viitoare. Și când se dă pe post. Peste 3 ani. Și despre ce să vie vorba? N-are importanță, vezi și tu ce-au mai făcut alții, dar să nu fie cu mașini, cu urmăriri, cu elicoptere, cu explozii, că bani sunt puțini și trebuie să ne mai rămână și nouă! Deci vorbărie. Da, și ceva exterioare. Dar, șefu’, n-ați vrea ceva original? Nu contează, că nu se uită nici dracu’ la un serial românesc, da’ ne-a picat proiectu’ ăsta. Eu am deja niște idei, cu un avocat, profesor universitar care rezolvă… Păi ziceai de ceva original… E original, că avocatul meu nu vede. Cum nu vede?! Nu vede, e orb! Din naștere, sau… N-are importanță, mulți vede, puțini cunoaște! vorba românului! Păi cum a făcut facultatea, cum citește, că legi apar în fiecare zi, cum evaluează lucrările studenților… Lăsați pe mine, șefu’, nu v-am spus că e original, cine dracu-ar mai face așa ceva!?

Acestui scenarist ar trebui să-i spună cineva să deschidă ochii și să privească în jur.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2016, 16:03   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
E ca si cand te-ai uita la Maruta si te-ai mira ca unii invitati nu stie sa vorbeste.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2016, 20:07   #3
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Pare comic serialul. L-as vedea numai ca sa fac misto de el, asa cum pe vremuri ma uitam la piesele de teatru sau filmele, in special cu maistri si ingineri din constructii, care aveau intotdeauna probleme pe santier, dar le rezolvau cu brio, timp in care aveam in planul secundar o poveste de dragoste, intre fata sefului de partid, studenta la conservator, cu muncitorul inalt calificat, la prima vedere imposibila, dar dupa cum se vedea mai tirziu, cind muncitorul rezolva marile probleme ale intreprinderii, povestea devenea binevenita, mai ales ca el, fara stirea viitorului socru, deja fusese admis la facultate, fara frecventa, evident, pentru ca era singurul care sustinea familia compusa dintr-o mama casnica si doua surori minore, olimpice la matematica si limba romana.

Doar ca pe vremuri nu aveai altceva de urmarit la tv, acum, probabil, as cauta o comedie adevarata.

Pare tradus dupa un serial american. Problemele nu-s specifice romanilor, oricum, nu in modul in care le-a povestit mirodoni.

Eu am avut o surpriza foarte placuta aseara. Am dat peste scurtmetrajul Ultimul strigat al balaurului si am fost foarte impresionata ca a redat foarte bine relatia dintre 2 vecini de bloc, neartificiala, cu dialoguri simple, interpretare foarte fireasca. Am fost impresionata pentru ca imi imaginez ca multe din filmele romanesti recente copiaza dialoguri si situatii, in special asa cum apar ele in filmele americane, dar realitatea romaneasca inca e total diferita de situatiile false din astfel de filme.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2016, 22:25   #4
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Episodu’ cu fratele geamăn care-și împușcă fratele geamăn.

Nu-nțeleg cum am uitat de el, că e de comă!
Nu știu ce număr are episodul, că n-am văzut începutul. S-ar putea chiar să nu fie un episod separat, dar ce-am văzut e memorabil.

Ca s-o scurtez, un tânăr întreprinzător își împușcă mortal fratele geamăn, partener de afaceri, recunoaște și intră după gratii. Numai că vine avocatul orb, respectiv Rebengiuc, și vrea să-l scoată nevinovat. Numai că nevinovatul se opune, chiar vehement și violent. Foarte fals jucat, dar scenariul așa prevedea.

Avocatul trebuie să demonstreze în Instanță nevinovăția clientului său. Cum? Foarte simplu. Începe să analizeze înregistrările camerelor video, declarațiile șefului localului unde s-a petrecut crima, poziția mașinii din care s-a tras etc. Cum? Tot foarte simplu. Asistentul îi spune ce vede, secretara, una, alta și iar etc. Concluzia vine de la sine: n-a tras fratele geamăn ci altă persoană. Nu expertiză balistică, nu criminaliști, amprente, nimic! Avocatul orb! Acesta își imagina cum s-a întâmplat totul, deși eu nu-mi pot imagina cum își poate imagina un orb din naștere, că nu rezultă altceva, cum arată un oraș, un parc, poziția unei mașini, unghiul de tragere etc. Dar eu nu prea am imaginație! Nu rezultă nici că avocatul e paranormal. Pentru că sunt astfel de seriale, străine, desigur, foarte convingătoare. Dar să-l vezi pe dl Rebengiuc paranormal, e prea mult!

În fine, când se dă filmul înapoi vedem că gemenii, nu știu de ce gemeni, au intrat într-o licitație împotriva unui mare mahăr care mânca niște cârnați. Pe acesta îl chema Pasăre. Nu știu dacă era o aluzie la Cocoș, sau la altă pasăre. Acesta îi somează pe cei doi frați gemeni să se retragă, dar unul dintre ei, nu contează care, nu e de acord și se ceartă între ei și se împușcă unul pe altul. Sau invers. De fapt asta a spus la interogatoriu, și a spus că s-au certat din cauza unor bani, n-a spus despre amenințarea cu pasărea. În realitate, adică în textul scris de scenarist, cineva îl împușcă pe unul dintre frații gemeni, iar celuilalt îi pune pistolul în mână și-i cere să declare că și-a împușcat fratele geamăn, altfel îi omoară familia. Criminalul era chiar procurorul! Tare, nu?! Parcă era și soția de față, nu mai țin minte precis! Nu a procurorului, oricum, a mortului. Dar erau în mașină, sigur. Nu în mers, într-un parc, undeva, staționa.

Acu’, am mai văzut și eu filme, seriale, dar să-și împuște un frate geamăn fratele geamăn cu sânge rece, e greu de crezut. În Instanță, adică. Bine, înainte de a muri, avusese și acela sângele cald.

De fapt, aici, altcineva îl împușcă pe fratele geamăn. Păi în cazul ăsta, în alte filme sau seriale, fratele rămas în viață, omoară jumătate de oraș ca să-și răzbune fratele mort, care nici măcar nu era geamăn! Dar scenaristul nostru n-a vrut să recurgă la șabloane, a vrut să fie absolut original, ce n-a văzut Hollywoodul!

Acum, lăsând supărarea la o parte, scenaristul scrie și el ce-i trece prin cap, dar cineva i-a aprobat scenariul, producătorul a investit în el, o echipă întreagă participă activ, mulți nevăzuți, dar unii, pe care îi vedem, par oameni normali, chiar dacă sunt actori. Domnul Rebengiuc e în vârstă, a trecut prin viață, a jucat în filme, a văzut filme, cum a putut accepta așa ceva? Ba spunea într-un interviu că s-a documentat pentru rol, a fost la Asociația Nevăzătorilor. Păi la această asociație trebuia să se ducă scenaristul, să „vadă” dacă un nevăzător poate fi avocat, dacă un avocat nevăzător poate rezolva astfel de cazuri.

Ar mai fi o variantă: serialul să fie o parodie și eu nu mi-am dat seama. E ultima speranță!

Last edited by mirodoni : 18 Jan 2016 at 22:30.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2016, 18:09   #5
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
"După primul episod, audienţele înregistrate de noul serial sunt destul de mulţumitoare, mai ales că producţia este o noutate în peisajul audiovizual de la noi.

Potrivit paginademedia.ro, Pro TV s-a clasat pe locul al doilea la nivel naţional cu 5.5 puncte de rating şi 12.2% share, ceea ce înseamnă puţin peste un milion de telespectatori.

Prima poziţie în clasament a fost ocupată de Antena 1, care a înregistrat 5.9 puncte de rating, adică cu aproape 60 000 de telespectatori mai mult. Postul din Băneasa a difuzat o reluare a emisiunii ”Poftiţi pe la noi!”."

Asta m-a distrat, a fost depasit de o reluare... N-am apucat sa vad nici un episod, inca.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2016, 20:36   #6
Hensi
Senior
 
Hensi
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 75
Poti sa lasi un link sigur la care se poate vedea? Am incercat cu gugal si-am dat peste un sait care mi-o blocat brauzaru', de-o trebuit sa-mi restartez computeru' (asta ca n-am vrut sa particip la nustiuce tragere la sorti care-o aparut intr-un popap).
Hensi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2016, 22:10   #7
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Dai pe Google „deschide ochii serial online” și ai o mulțime de oferte.
Copiasem un link dar tot așa mi-a intrat ceva și a trebuit să resetez.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells