Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jan 2008, 16:23   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
1 an (2, 3..) cu filmul romanesc

aici:

http://fh.eurolobby.ro/un_an_ue/romn...lex-leo-erban/

cu complimentele casei

ps CER BANAREA DEFINITIVA A LUI CARMINE G!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2008, 01:57   #2
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Articolul e interesant de citit ( chiar daca unele afirmatii de acolo m-au amuzat prin tezismul lor- de ex. faza cu "Examen" care ar fi film politic ... ) dar ceva nu am inteles totusi in logica sa de baza : filmul romanesc post-revolutionar, care nu mai accepta minciuna, ideologia, bla, bla - incepe abia in 2005 ? :?

Aia 15 ani dintre 1990-2005 sunt asa ... eludati din condei cum era pe vremea lu' nea Nae "obsedatul deceniu" ( dintre 1948-1964 ) ?
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2008, 07:21   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu, in 2001
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2008, 19:22   #4
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
excelent articolul. plimbandu-ma prea mult pe forum am avut senzatia ca lumea a uitat de marfa si banii...care este primul film coerent de dupa rev.. sau de razvan radulescu, porumboiu, mitulescu...
oamenii par prea incordati in a ridica statui sau a da cu bolovani in mungiu si uita total de fenomen in ansamblu. fenomen/miscare/"nou val"sau mai degraba trezire, care a dat si MDL-film care nu e deloc mai putin valoros decat 432 (inca nu stiu cum de a fost promovat ca black comedy :w00t: )
toate aceste filme nu fac decat sa confirme o idee mai veche, cum ca nu prea stim spune povesti. si e clar ca dupa ce am invatat nu a fost prea greu sa le si filmam. filmele enumerate in articol au scenarii f bune. exceptie: furia care mi se pare f subtire dar cu ajutorul lui razvan radulescu urmatorul film al lui munteanu e mult mai bun.
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2008, 19:28   #5
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
razvan radulescu in sus, razvan radulescu in jos...
dar chiar tot ce inseamna scenariu romanesc se bazeaza pe el?
daca asa e, atunci e nasol.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2008, 21:10   #6
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
NU.
dar mi se pare ca pana la 432 nimeni nu a reusit sa scrie un scenariu care sa egaleze MDL. si cred ca si la 432 a pus mana (consultanta). asta nu inseamna ca alti nu ar scrie bine. mitulescu/andreea valean, porumboiu, florin lazarescu, tudor voican...

impreuna cu puiu a mai scris niki ardelean, offset, marfa si banii...

mai pe scurt a lucrat la aproape jumate din filmele pe care als le enumera in articol si mi s-ar parea incorect sa tot dam in sus si in jos cu regizorii si sa uitam de scenaristi mai ales ca toate filmele din "noul val" se bazeaza pe "povesti" coerente si solide
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 06:37   #7
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Se uita faptul ca primul scenarist adevarat de dupa 1989 nu este Razvan Radulescu, ci un regizor: Nae Caranfil. Numai ca el scrie, la fel ca si Corneliu Porumboiu, doar pentru filmele sale, in timp ce Cristian Mungiu sau Catalin Mitulescu scriu (mai nou) si pentru altii.
Foarte buna trecerea in revista din textul lui ALS.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 09:02   #8
sergiu puiu
Guest
 
sergiu puiu
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
ALS

"nu poti revolutiona portativul"!!!
GENIAL!

Alex Leo Serban, mereu inspirat.

O singura precizare.
Sprijinirea filmului MARFA SI BANII se datoreaza si faptului ca STAVILA Jr. semneaza imaginea filmului.
STAVILA Senior era(inca mai este?) directorul studioului cinematografic din subordinea Ministerului Culturii. Pe hartie maestrul Lucian Pintilie este subalternul domnului STAVILA. Nu stiu daca Pintilie sarea sa-l ajute pe Cristi Puiu in alte conditii.
sergiu puiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells