Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jun 2006, 11:26   #41
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: Suparat...

Originally Posted by Flavius:
Stimabilii organizatori au uitat ca proiectia filmului Hard Candy trebuia sa inceapa la ora 23:00. Sa zicem ca pot trece peste acest lucru, avand in vedere ca anterior rulase Va, vis et deviens in prezenta regizorului si probabil lumea buna s-a lungit la discutii. Dupa ce multimea din holul cinematografului Republica a asteptat minute in sir dupa ora 23, in sfarsit este permis accesul in sala. Lumea fireste se imbulzeste. Pana acum sa zicem ca nimic nu-i neobisnuit, desi suntem la un festival de talie internationala. Mi se pare inacceptabil insa ca regizorul Radu Mihaileanu a fost nevoit sa isi faca loc cu coatele prin multimea care intra in sala pentru a iesi din sala. Putin bun simt! Hard Candy incepe, dar fara traducere. Responsabilul care se ocupa de lucrul asta se chinuie o bucata de timp la laptopul si proiectorul care asigura titrarea. Cand problema este in sfarsit rezolvata, e rezolvata doar pe jumatate.

dereglarea s-a produs inca de la amaiaza... all the invisible children, primul film la care am aterizat ieri la republica a inceput el cu intarziere de vreo 15 minute... s-a terminat pela 8 fara 15 minute iar afara era o coada pentru bilete la Va,vis... care se intindea prin toate antecamera salii de proiectie... astfel ca si acest film a inceput muuult mai tarziu decat era programat si de aceea...

subtitrarea la republica a fost prost programata dela inceput. intr-adevar, la toate filmele la care am fost (dreptu-i ca unu o fo romanesc, deschiderea, copii aveau sub rom pe pelicula, iar va vis la fel) suburile nu se vedeau (erau doar in engleza sub ecran)... azi o sa vad cum sta treaba la Lunatec, filmul lui Svankmajer. sper s anu ma enervez ) sa fie sub in engleza pe pelicula!! adica...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2006, 11:33   #42
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
mondenitati...

cocteilul de deschidere, hotel frumusel, cochet, in centrul clujului, putin ferit de agitatie, pe o straduta ingusta ingusta, nu departe de parcul central (5-10 minute pe jos)... 4 stele (hotel fara piscina totusi.. cam multe, intre noi fie vorba!)... mincarica buna, mult peste, sec de murfatlar... lume multa, la un moment dat puteai sa te sufoci in atmosfera de acolo (restaurantul prea mic pentru atata lume). pan'la urma s-a sfarsit repede (adica eu am plecat) asa ca n-o fo' rau.

aseara intrat in Flash (fostul, actualul tralala - nu stiu exact cum ii zice)... trebuia sa mixeze Suie Paparude, dar dupa patru filme eram obosit, au venit ei destul de tarziu, voiam sa prind prima serie de documentare romanesti dimineata asta ca apoi nu le mai pot vedea din pricina altor evenimente tiffesti, asa ca am roit-o pela 12 jumate 1. l-am cunoscut pe Emanuel, asa ca, oameni buni, haideti sa ne intalnim candva, azi-maine (azi io am program dela 6 la republica, lunatecul, dela 10 la victoria, dus rece... apoi din nou flash un pic, daca nu se anunta ceva mai interesant!).
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2006, 16:43   #43
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Invidie...

gionloc, trebuie sa marturisesc ca te invidiez. Nu neaparat pentru ca iti gasesti timp de mondenitati, ci pentru ca reusesti sa vezi destule filme intr-o zi. Unii din noi sunt in presesiune de examene...

Nu stiti pe langa cine ar trebui sa fac lobby pentru ca urmatoarea editie a TIFF-ului sa se incheie cu cel putin o saptamana inainte de sesiune? Studentii sunt dornici de filme.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2006, 15:45   #44
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: Invidie...

Originally Posted by Flavius:
Nu stiti pe langa cine ar trebui sa fac lobby pentru ca urmatoarea editie a TIFF-ului sa se incheie cu cel putin o saptamana inainte de sesiune? Studentii sunt dornici de filme.

da la filosofie si poate rezolvam de o vacanta anul viitor

sau... aaaa.... pune-l pe kiri sa mute festivalu cu o saptamana ininte de Cannes :w00t:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 12:40   #45
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
cateva considerente despre cinematografele de aici:

1. Victoria. sunetul cel mai bun, imaginea cea mai clara, relaxare pentru spate si pentru picioare. caldura potrivita. totusi, panta putea fi un pic mai inclinata (daca nimeresti sa ai in fata vreunul inalt sau vreuna cu ditamai cocul tre sa te salti un pic). 9/10

2. Republica. un pic sub victoria la toate capitolele, mai putin panta care e perfecta. se vede din orice pozitie ecranul. dar prea frig in sala, iar daca e plina si n-ai loc sa te intinzi, dezastru pentru picioare. 7,5/10

3. Arta. paragina si scaunele si calitatea sunetului/imaginii. prea jos ecranul. nu se vede mai nimic in fata (titrarea e un chin ca sa ajungi s-o vezi), panta e prea mica. 5/10

4. Echinox. o tampenie. am postat in celalalt topic de ce. 4/10
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 12:50   #46
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Actually sunetul e ceva mai bun la Republica iar la Victoria, la scenele cu volum puternic vibreaza & huruie doua nenorociri de geamuri (asta e un pitic care imi sta pe creier de vreo trei ani)
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 20:04   #47
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Personal, cred ca la Arta se sta cel mai confortabil. Cine are nevoie de subtitrare?... Doar e Festival International! Engleza sau franceza e sigur pe pelicula, nu?...
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 22:33   #48
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Mala Portugal:
Actually sunetul e ceva mai bun la Republica iar la Victoria, la scenele cu volum puternic vibreaza & huruie doua nenorociri de geamuri (asta e un pitic care imi sta pe creier de vreo trei ani)

aha aha!!
republica e cel mai bun dpdv al sunetului, iar ecranul, let's face-it, e atat de mare incat nu ai cum sa te ratacesti pe pereti!! si asta nu e rau.

victoria a devenit cochet dupa renovare, adica are scaune faine, mocheta noua.. dar la balcon e cam de cacao sa nimeresti ca nu pricepi nimic, vezi printre balustrade., de fapt nu vezi printre ele... si, da, geamurile care baraie is infernale! si NU are instalatie de aer conditionat. sau nu merge, daca are.. si acum ca e privat ar cam tebui sa umble la aceste aspecte. am vazt si Taxidermia si Drawing Whales al lui Barney dupamasa asta si.. la Barney nu aveam aer.. nu mai era pic de oxigen in sala, simteam ca mi se inmoaie plamanii in chiept (si nu mai fumez depe clasa a patra!!).

arta. acolo vin in timpul anului cele mai faine filme, de aceea ramane, oarecum, cel mai drag mie. acolo am vazt prima data Mulholland Drive :lol:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2006, 00:01   #49
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
This may sound silly. Stie cineva mai multe despre reclama Kodak, care este difuzata in calupul publicitar de dinaintea fiecarui film [la Republica]?
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2006, 00:40   #50
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Flavius:
This may sound silly. Stie cineva mai multe despre reclama Kodak, care este difuzata in calupul publicitar de dinaintea fiecarui film [la Republica]?

pe mine ma mira faptul ca nu au schimbat-o de vreo trei ani!! fiind totusi Kodak... facatori de pelicula!
altfel e o reclama faina.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2006, 12:27   #51
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
da. am subevaluat putin republica. cred ca era pelicula de vina nu mai stiu la ce film de nu mi s-a parut calitatea ok. problema e la scaunele de la jumatate in sus care sunt foarte stramte si nu poti sta comod.
la victoria la etaj, intr-adevar, scaunele sunt confortabile dar nu prea se vede ecranul daca stai rezemat.

@shemaia. pai titrarea (in romana) conteaza. ca de aia am si venit la festival. unele filme le vazusem iar celelalte, in proportie de 80% se vor gasi pe net in curand, dar titrare in romana iot. la multe n-o sa apara niciodata.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2006, 12:30   #52
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
cateva considerente despre reclame:
cea la vodafone e ok. inca o suport
cea la Axe o urasc. imi tin mainile in urechi si ochii inchisi cand o baga.
cea la Stella foarte enervanta. si o repeta cel mai des. macar daca faceau mai multe si mai inspirate ca sa mai varieze.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2006, 10:44   #53
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mie taman aia de la vodafone mi se pare INSUPORTABILA!! imi vine sa crap capu ecranului cind apare - cu musculitza lor de kkt cu tot :sick:
aia la stella f misto, classy-tacticoasa & stuff.
aia la axe ok; mi-a luat ceva timp pina am priceput-o... :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2006, 11:14   #54
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Reclama la Axe e foarte tare (cu Ben Affleck si "Ganster of Love" pe fundal). Problema e ca nu prea vad legatura intre Axe si TIFF (but, then again, care-i legatura intre Gabriel Resources si TIFF? :? ).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2006, 14:59   #55
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
in reclama de la Axe, Ben Affleck are un moment genial, cind se opreste din probatul pantofilor, se chirceste usor si apasa pe contorul ala. :lol:
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2006, 17:17   #56
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by MinRep:
care-i legatura intre Gabriel Resources si TIFF? :? ).

poate ca placheaza trofeul cu....

altfe.. acum am ajuns acasa ca am zis ca vreau sa dorm pana la Lady Vengeance.. dau drumul la tv si.... incepe campionatul mondial de fotbal...
mai sa fie!!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2006, 20:43   #57
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Film. The difference.

Daca tot ne place sa dicutam de reclame [la TIFF], eu consider de departe cea mai grozava reclama cea de la Kodak, sub sloganul FILM. THE DIFFERENCE. Muzica si imaginea sunt de nota 11 [din 10]. Judecand dupa logo-ul Kodak, gionloc are dreptate cand spune ca reclama e mai veche, intrucat Kodak a adoptat un nou logo.

Poate sa gaseste un binevoitor sa inregistreze reclama cu un telefon mobil sau altceva. :happy:
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 08:20   #58
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by MinRep:
Reclama la Axe e foarte tare (cu Ben Affleck si "Ganster of Love" pe fundal). Problema e ca nu prea vad legatura intre Axe si TIFF (but, then again, care-i legatura intre Gabriel Resources si TIFF? :? ).

helLO?! de ce ar trebui saexiste o 'legatura' intre un sponsor & un event? (alta decit cea pur contractuala, i mean...)
sau intre o reclama & eventul respectiv?
i fail to see the connection...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 08:55   #59
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by gionloc:
Originally Posted by MinRep:
care-i legatura intre Gabriel Resources si TIFF? :? ).

poate ca placheaza trofeul cu....
cianura?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 20:06   #60
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
vad ca tiffu se incheie exact cum o inceput... cu ploaie, galeti de ploaie!

amiesit dela Screaming Masterpiece si turna de mama stropilor (cat unghia dela degetul mare al mainii drepte!!). cum umbrela am pierdut-o prin Republica inca de luni... nu am avut decat sa ma las udat din plin pana acasa. cam ghinion cu vremea toata saptamana, insa pare-se, mare omor pe bilete tot festivalul. adevaru-i ca dupamesele cam pline ochi erau toate salile. ceea ce nu e rau!

anu viitor ne asteapta o editie duplex, Cluj-Sibiu. va fi un Tiff dislocat, dar, sper, mai bine reperat, Sibiul fiind capitala culturala la la.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells