Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Video/DVD

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Nov 2002, 09:43   #1
raduku
Novice
 
raduku
 
Join Date: Sep 2002
Location: paris
Posts: 21
scuze pt. acest subiect oarecum "hors sujet" :smile:, da' ma'ntreb cât costa'n Românika un player dvd (de salon si nu PC sau Mac)...am vazut reclame la tv cu un "chinezism" la cca. 200 €...e cel mai bun pretz sau exista afaceri mai bune...
raduku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2002, 13:22   #2
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Mai, daca tot dai un ban, da-l pe ceva calumea, adica pe un DVD player de marca...chinezismele citesc prost si se strica repede. Oricum ca sa te bucuri cum trebuie de el ar trebui si un sistem de sunet bunicel.
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2003, 03:56   #3
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
m-am gandit ca nu are rost sa fac un thread nou doar pt atat so here goes
m-a rugat cineva sa aflu daca merita cumparat un dvd player standalone medion (lifetec)... jucaria stie de dvd, vcd, svcd, mp3cd, zone free, dolby 5.1 etc si costa vreo 5 mil.
va rog daca puteti sa-mi dati ceva sfaturi sau sa recomandati altceva tot prin banii aia (mentionez ca varianta cu dvd rom si tv-out nu intra in discutie din diferite motive)
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2003, 09:35   #4
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Cel mai ieftin e acum undeva in jur de $100 (cel care il pomeneste moebius) si asta doar pentru ca taxele vamale pentru produsele de tipul acesta sunt in jur de 40% (de fapt accize, ca, deh, DVD-player-ul e un lux...).

Actually, in gama low-end, produsele sunt echivalente, brand-name-ul fiind mai putin important (adica toti fac exact acelasi rabat la calitate). Nu se strica chiar asa de repede, sunt relativ fiabile (pentru ca loader-ul e de fapt o unitate DVD-ROM putin modificata) si calitatea redarii este decenta (nu uimitoare, dar nici foarte proasta). In plus au avantajul ca fie sunt freezone din "nastere", fie deblocarea se face foarte usor, spre deosebire de unele brand-name-uri care necesita chiar modificari hardware pentru asta.

Ca raspuns pentru moebius, da, merita, daca pretentiile nu sunt din domeniul HiFi si bugetul nu suporta cel putin o dublare sau triplare (pentru un model semnificativ mai bun), dar daca persoana respectiva poate sa astepte vreo 2 luni, s-ar putea sa gaseasca un test comparativ amanuntit de modele de playere DVD intr-o noua revista care se lanseaza pe piata in domeniu...

Ca alternative, exista si modelul E-Boda, cu aproximativ 1.500.000 mai scump, care are avantajul ca suporta progressive output pe iesirea de componente (daca exista si un televizor cu astfel de intrari - probabil ca nu, tinand cont de buget), iesire VGA de monitor (daca persoana vede vreo utilitate pentru o astfel de functie) si are un convertor D/A ceva mai bun (fidelitate un pic crescuta). In plus este de nou (dar asamblat in Romania :o ), nu refurbished ca la Spot (daca de acolo vroia sa ia Medion-ul).

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2003, 16:46   #5
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
andrei,

cum e cu "progressive scan" la dvd-playere? si ce fel de televizor tre' sa ai pentru a profita de acel feature? e de ajuns sa scrie ca e "non-interlaced" sau tre' sa aiba "progressive scan" si tv-ul? sau dublezi aceeasi chestie daca ambele o au?

si daca dvd-playerul are "ps", atunci este mai bun si pentru proiectoare, in general, care cred ca oricum sunt toate ps? "progressive scan" e totuna cu "non-interlaced"? what's the deal?

stuck in terminology,

ricciotto
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2003, 17:29   #6
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Eu mi-am luat un DVD din carrefour, bluesky 2300. Merg toate chinezismele in el. mai bine ca in alte playere din acelasi rang; vezi playerul de la famingo sau eurocolor. Are decodor DTS, decodor caruia i-am simtit nevoia cind nu am putut auzi un dvd care nu stia DECIT DTS. Sint multumit de el, nu fac reclama.
..explicati-mi si mi ecum e cu ps....ca nu prea inteleg...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells