Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Bursa

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Feb 2005, 23:05   #21
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Alex Leo Serban:
ce tristete... cum a devenit topicul asta - care promitea sa fie dintre cele mai interesante, fiind vorba dspr "blowup" - un jgheab pe care curg, neoprite nici macar de emanuel, laturile lui nume-ni
in ce lume traim??
Sa-ti amintesc ca tu ai inceput si pe Blowup? Da o "foaie" in urma sa te convingi. Eu vorbeam linistit cu Minrep si te-ai simtit lezat de o discutie serioasa intre doi tipi sub 48 de ani.

"Servitorii au indraznit sa intervina la masa nobililor". :lol:
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 23:09   #22
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
am creat un monstru ! ...si eu va trebui sa-l distrug ! :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 23:16   #23
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
acest razboi se poate incheia intr-un singur mod (si nu ca sa-ti fac un hatir tie, riciotto, pt ca nu meriti): prin plecarea mea de pe acest forum!

de data asta, DEFINITIV.

ramineti cu numeni, care stie atit de multe dspr cinema, care este atit de inteligent & cultivat & elegant in exprimare & (u fill in the blanks)...

EU n-am nevoie de x, y sau z pt a fi ceea ce sint; dar bietul numeni - ce lovitura cruda!! "pinguinul" pleaca, paraseste banchiza... cum o sa supravietuiasca (psihic) nemaiavind pe cine sa injure?

well, hold yr breath: o sa va vina LA TOTI RINDUL!
inclusiv tuturor acelor caraghiosi "umanisti" care l-au ajutat sa se ridice in pozitia bipeda, care i-au pus ceaslovul in miini, minunindu-se de "progresele" observate... ce utopie mareata!

intr-adevar: in vremurile bune, slugile nu erau chemate in salon, sa discute dspr debussy.
remember THAT!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 23:20   #24
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Alex Leo Serban:
intr-adevar: in vremurile bune, slugile nu erau chemate in salon, sa discute dspr debussy.
remember THAT!
In schimb erau chemate in iatac la conitza, cand conasul era plecat la tiitoare.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2005, 23:50   #25
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Alex Leo Serban:
revin cu o precizare privind singurul lucru care ma intereseaza - virsta MEA: se continua a se invoca "48", desi sint nascut in 1959! ma rog, inteleg ca numeni nu stie sa numere, dar chiar sa preia toti aceasta ineptie mi se pare deja prea mult.


stii ALS, NOBODY REALLY GIVES A SHIT ABOUT YOU AROUND THIS PLACE... cam asta-i ideia, si poate c-ar fi bine s-o retii. cum ai scris intr-un post mai sus, singura possibilitate de a termina cearta asta, ar fi sa te retragi DEFINITIV (nu, nu asa cum ai incercat ultima data, pentru ca ai vazut cat de bine ai reusit) de pe forum. nu stiu insa daca o sa reusesti. stii, vad la tine o nevoie de a scrie pe site-ul asta, asa, ca sa-ti dovedesti tie ca mai existi. daca n-ar mai exista nici asta in viata ta, presupun ca ai murii de ciuda intr-un colt, plangand ca nimeni nu mai stie ce varsta ai...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 02:35   #26
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
valeu, ce-ati facut din Blow-up?!
fac moarte de cretin, pt ca Blow-up e in Top 5 all time pt mine.
maculati chiar ideea de film, chiar una din imaginile emblematice ale cinematografului. las' ca ma intorc eu...

rusine sa va fie!
se mai rusineaza cineva - dovedit prost - pe acest forum?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 03:55   #27
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by herbert:
valeu, ce-ati facut din Blow-up?!
Blow-up e in Top 5 all time pt mine.
rusine sa va fie!
se mai rusineaza cineva - dovedit prost - pe acest forum?

Absolut de acord.
Incä o datä, îmi prezint scuzele cä nu m-am stäpânit si am intrat în dialog cu "maculatorul". Acum se vede cât de inutil a fost. N-a priceput nimic. Aceeasi arogantä cu fumuri, aceeasi obsesie de a bäga zâzanie, a face scandal cu orice pret si a contrazice, chiar si färä argumente solide. Pentru un moment, mai sus, am crezut cä totusi putem discuta, si m-am bucurat. Mi-am spus: "Uite, domnule, cä se poate... Sper sä ajungem la un limbaj comun!" I-am si dat dreptate (laconic, pentru cä încä eram cam amärât, dar sincer si respectuos, totusi). Si când colo, ce-a urmat? O nouä demonstratie de megalomanie ofensivä si ofensatoare, o nouä pildä de dispret suveran si de impunere a propriilor asa-zise "valori intelectuale si morale" - o, si cât de subrede! - "sustinute" (chipurile) cu tembelisme crase si referiri schiloade la "egalitarismul comunist" si alte ineptii... Urât caracter, hâd la chip si cu miros pestilential... Si ce päcat cä o serie de tineri de bunäcredintä, amägiti de cunostintele lui (incontestabile), s-au läsat amägiti! Ce folos cä ai 45 de ani, la ce bun o excelentä memorie filmograficä si biofilmograficä (chiar si neînsotitä de o inteligentä sclipitoare), când dedesubt colcäie un fond uman infect? Când ai un nivel al personalitätii pueril-agresiv, de plod arierat care si-a pierdut candoarea, dar nu si proasta-crestere? Meritä sä fii un dictionar ambulant, care circulä pe doua picioare de lichea?
Cu fanfaronada de toapä care-l caracterizeazä, se mai si LAUDA cä a reusit sä irite oamenii. Ei bine, putin îmi pasä cä-i dau satisfactie, si recunosc sincer: asemenea specimene îmi taie tot cheful de viatä. Nu m-a "iritat", nu m-a "enervat", nu m-a "pissed off". Existenta unora ca el îmi provoacä, precum lui Topârceanu, "o tristete iremediabilä" (scuze pentru citat, Marx!)
Te întrebi cui îi e rusine, Herbert? Ei bine, mie! Mi-e rusine mie de nerusinarea lui, mi-e rusine cä i-am acordat un dram de încredere, mi-e rusine cä nu pot sä-l ignor, mi-e rusine cä exist pe acelasi continent cu el.

Dragi moderatori, am o rugäminte:
Dati split pe acest topic, din locul unde a deraiat, si mutati partea parazitarä la cafenea (nu zic s-o stergeti complet - nu cred în cenzurä). Si as mai propune ca, de-acum încolo (cu speranta cä nu va fi cazul prea des) sä procedati la fel ori de câte ori cineva mai face asta, deviind o discutie respectabilä pe arätura propriilor lui frusträri veninoase.
In orice caz, insist, AICI FACETI-O.
Vorba lui Herbert, NU SE CUVINE sä murdärim asa un film ca Blowup si un maestru ca Antonioni.
Cu scuze sincere,
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 06:37   #28
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
am creat un monstru ! ...si eu va trebui sa-l distrug ! :lol:
:lol:




Cu tot respectul pentru ALS si toata bunavointa fata de nume, nu cred ca acesta este locul potrivit pentru o astfel de disputa. Discutia asta despre "Blowup" promitea mai mult, chiar daca, mergand in ritmul ei, nu ar fi atins pagina 5 decat prin martie... Acum sunt motive sa fie si inchis, la fel ca thread-urile enumerate mai inainte.

Oricum, fiindca "Blowup" este si la mine in TOP 5 , pot cel putin sa rog moderatorii sa stearga ultima pagina si ceva...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 07:02   #29
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, neapärat!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells