Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Mar 2012, 14:28   #2781
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by MariaMona:
RDS!!! RDS REALLY REALLY SUCKS!!!! In 3 ani jumate am primit o singura factura, daca faci cerere sa o primesti pe e-mail trebuie sa o faci lunar, iar daca faci reclamatie, iti dispare din baza lor de date, nu poti face alta ca prima nu a fost rezolvata - duh! - si nici urmatoarele nu se rezolva... Nu mai suport nesimtirea asta!!!

Same shit with UPC. N-am mai primit factura de nustiucand. Dar macar au un site de unde poti s-o descarci. Si oricum am o zi pe luna cand imi platesc toate facturile (prin internet banking), deci n-am cum sa uit de ea.

Originally Posted by bremen1980:
Se aude ca aloca astia fonduri tot mai mari pentru ca in sfirsit postmodernitatea sa se termine peste cativa ani ,odata cu metroul spre Drumul Taberei

Si daca se termina asta ce se incepe in locul ei ? Ca nu putem sta asa, degeaba, fara curent calauzitor.

Last edited by paul_aramis : 24 Mar 2012 at 14:54.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 17:00   #2782
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by Chambord:
Si oricum am o zi pe luna cand imi platesc toate facturile (prin internet banking), deci n-am cum sa uit de ea.


Nu stiu de ce n-am prea mare incredere in internet banking in ro. Pe cand locuiam in Germania, plateam si eu mai toate facturile online, plus ca aveam un fel de direct debit si la cateva site-uri unde comandam mai des (gen amazon.de, unde inca mai am). Dar aici parca nu prea imi vine sa fac tranzactii pe net... Era sa zic ca nu stiu de ce, dar stiu de ce - de cat de bine merg lucrurile in orice domeniu in Ro. Plus ca am impresia ca aici si platesti ca sa folosesti internet banking si plus ca nu imi iau banii pe card, numai alocatia copiilor, care poate imi ajunge pentru o singura factura... Esti multumit de serviciul asta, Chambord?
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 18:13   #2783
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
MariaMona
nici nu ma mir ca nu prea ai incredere in platile online din ro. ca unele servicii nu merg asa de bine precum le lauda unii, si daca merg bine nu exista siguranta, siguranta ca nu se vor fura niste date.
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 01:11   #2784
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Chambord:
Dobrovolschi trebuie tinut minte pt axioma: "Nu intru pe retelele de socializare dupa ce am baut. Nu suntem pregatiti pentru ce-as putea spune"

Ar trebui trecuta si in regulamentul Cinemagia

Hahah.Cunoastem cunoastem.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 17:04   #2785
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by MariaMona:
Esti multumit de serviciul asta, Chambord?

Sunt. Pentru ca nu mai trebuie sa stau la cozi. Pentru ca e simplu si comod. Nu sunt probleme de securitate pentru ca platesc ca transfer din contul meu in contul respectivului furnizor de servicii, mi se emite chitanta electronica (la fel de valabila ca si cea tiparita, chiar a fost o situatie odata: cei de la Orange nu procesasera plata pt factura sotiei, le-am trimis un mail cu chitanta electronica si s-a rezolvat imediat) si orice tranzactie se autorizeaza cu un cod (unic pt fiecare operatiune) generat de un token (fizic) pe care ti-l da banca.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 23:53   #2786
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Nu stiu ce-i ala token dar banuiesc - deci primesti fisa aia cu multe coduri pe care le tai pe masura ce faci tranzactia? Asa suna cool, mai bine decat numai cu PIN. La ce banca? Sau toate au asa acum? (si noi avem la fel la contul din DE)
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2012, 11:44   #2787
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Token-ul e un device micut, cu butoane
Cand vrei sa te loghezi in contul tau de internet banking iti genereaza un cod unic pe care trebuie sa-l scrii in fereastra de logare. La fel pt orice operatiune care presupune transfer de bani.
Am la RBS dar toate bancile au acum sisteme de securizare a tranzactiilor pe internet. Nu-si permit sa se joace cu banii poporului
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2012, 17:07   #2788
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by Chambord:
Token-ul e un device micut, cu butoane
Cand vrei sa te loghezi in contul tau de internet banking iti genereaza un cod unic pe care trebuie sa-l scrii in fereastra de logare. La fel pt orice operatiune care presupune transfer de bani.
Am la RBS dar toate bancile au acum sisteme de securizare a tranzactiilor pe internet. Nu-si permit sa se joace cu banii poporului

Nu pot sa zic decat: Oau! Tehnologia asta se pare ca incetul cu incetul incepe sa ma depaseasca! La Deutsche Bank nu exista token din-ala, dar am dat un image search cu google si l-am gasit. Nu inteleg insa cum functioneaza?! E legat la net, la banca, de unde iti recunosc ei codul? Noi avem o fituica de hartie format cat plicul (?!) cu vreo 200 de coduri primite de la banca anual. La fiecare tranzactie poti pune un singur cod, si anume acela care vine la rand. Probabil ca ei au undeva inregistrate acele coduri si stiu ca doar titularul le poate avea.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2012, 10:07   #2789
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Nu-i legat la nimic tokenul. Are o memorie in care sunt stocate cateva mii de coduri din astea. Cand vrei sa faci o plata, fereastra de internet banking iti da un cod, il bagi pe ala in token care iti returneaza alt cod. Pe care trebuie sa-l scrii in fereastra si gata. Deci totul se bazeaza pe o corespondenta de coduri stocata atat pe tokenul tau cat si intr-o baza de date a bancii.

https://www.rbs.ro/personal-banking/...nking#section3

Last edited by Chambord : 27 Mar 2012 at 10:10.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 13:17   #2790
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Curatenie generala ,usi si ferestre deschise ,curent .Normal ca-mi curg ochii si am devenit mucos . Vreau sa-i vad acum pe aia care spuneau ca nu patesti nimic de la curent ,ca e doar un mit pe care doar noi romanii il perpetuam . Chiar am gasit si pagini de literatura americana in care un nene era nervos pe curentul care-l tragea pe sub usa .
Care-i adevarul fratilor ??? Este curentul nociv doar in Romania sau ii afecteaza si pe altii ??
Sufera eschimosii de la curent ??Dar somalezi sau filipinezii ???

Last edited by bremen1980 : 02 Apr 2012 at 18:49.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 13:41   #2791
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by bremen1980:
Curatenie generala ,usi si ferestre ,deschise ,curent .Normal ca-mi curg ochii si am devenit mucos . Vreau sa-i vad acum pe aia care spuneau ca nu patesti nimic de la curent ,ca e doar un mit pe care doar noi romanii il perpetuam . Chiar am gasit si pagini de literatura americana in care un nene era nervos pe curentul care-l tragea pe sub usa .
Care-i adevarul fratilor ??? Este curentul nociv doar in Romania sau ii afecteaza si pe altii ??
Sufera eschimosii de la curent ??Dar somalezi sau filipinezii ???
Iti pot spune din propria-mi "experienta", ca din cauza curentului m-am ales cu o pareza faciala dreapta de toata frumusetea. Asta a insemnat 6 saptamani de spitalizare. Mai mult decat atat, acum sunt predispus sa fac si pe partea opusa. Deci, cat se poate, evitati curentul
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 13:56   #2792
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by andreiu7z:
Asta a insemnat 6 saptamani de spitalizare.
atat de mult? nici la o interventie chirurgicala , care necesita tratament postoperatoriu, nu te tine atat "legat de pat".
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 14:05   #2793
andreiu7z
Guru
 
andreiu7z
 
Join Date: Jun 2009
Location: DeUndeVreau
Posts: 551
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by andreiu7z:
Asta a insemnat 6 saptamani de spitalizare.
atat de mult? nici la o interventie chirurgicala , care necesita tratament postoperatoriu, nu te tine atat "legat de pat".
Ideea era sa nu schimb aerul. Nu aveam voie sa ies deloc afara. Tin minte ca am pierdut foarte multa materie la scoala (eram in cls a8a).
__________________
"My own mind is my own church" - Thomas Paine
andreiu7z is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 14:40   #2794
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cam mult ai tras "chiulul" (realmente motivat). cand eram in clasa a XI-a, am avut un buboi in partea dorsala stanga a corpului, daca vrei, iti explic pe privat unde a fost locul exact, dar iti dai seama si singur. n-am avut scutire medicala ca ma durea ingrozitor ci fiindca nu puteam sa stau pe....scaun in timpul orelor.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 19:12   #2795
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
De vreo doua saptamani mi se intampla tot felul de lucruri ciudate pe strada .Incepe lumea sa ma bage in seama si parca atrag tot felul de ciudati .Ma mira acest fapt dar mai ales ma mir ca i-am bagat pe toti astia in seama . de obicei sunt retractil ,distant si vorba lui nea Iancu :''Zic: pardon, domnule, nu-ți permit să te-ntinzi mai mult la un așa afront; mă-nțelegi?''
Saptamana trecuta m-a abordat unul pe strada sa-i semnez nu stiu ce candidatura la primarie -ma dureau picioarele si m-am odihnit pe scaunul pus la dispozitie in timp ce-i semnam omului.
Pe Lipscani ma acosteaza o tipa din Ucraina cu nu stiu ce fundatie pentru tineret .
Vineri pe la Obor unul pe la 50 de ani (domn bine) pierde un taxi si ma roaga pe mine sa-i comand unul .Gasesc eu prin ploaie dupa 100 de metri un taximetrist si ii explic situatia .Se duce taximetristul dar prinde schiopul scoate-i okii. ,omul se tirase ca magarul in ceata .
Intrun supermaket unul vrea sa ma sondeze si pentru ca nu ma grabeam ii completez un formular . O femeie apeleza la mine sa-i dau un costumas de bebe care era prea sus la raion.
Astazi insa mi s-a intampla una si mai ciudata . Pe la Timpuri Noi ma agata o tipa pe la 25 de ani , 1.85m si 40 kg. O dam in engleza si tipa se da slovaca ,baga o poveste cu ambasada , politie , pierdut /furat bani ,lipsa de benzina ,etc. In final tipa ma roaga sa-i imprumut bani pentru 20 l de benzina ,bani pe care o sa-mi revina prin Western Union cand o ajunge acasa .I-am cerut niste acte dar mi-a zis ca sunt in masina care e parcata pe nu stiu unde , etc. Atunci vorba unui prieten am inceput sa devin dubios dar tot i-am dat tipei o suta de mii de lei (10 RON) si i-am urat succesuri . Acum ori am ajutat o slovaca ori i-am mai facut rost de o doza unei drogate poliglote din Caracal.
-2 beri in minus la Vaslui -CFR ,mare paguba . Beau ceai ca tot sunt racit .

Last edited by bremen1980 : 02 Apr 2012 at 19:35.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 19:32   #2796
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
bremen, acum citeva zile aveam un inceput de raceala, parca imi curgea nasul, ochii inrositi si lacrimind (nu apucasem sa vad nici un film inca, era dimineata). Am luat 12000 IU vitamina D3 (nu am verificat cit zice doctorul ca e doza acceptata, dar poti lua si mai mult) si vitamina C 1200 mg, asta pentru ca mi-a fost lene sa storc atitea portocale ca sa ajung la valoarea asta. Vitamina C as fi luat din 2 in 2 ore tot asa daca in 2-3 ore nu mi-ar fi disparut complet simptomele alea de raceala. Cred ca am zis de cel putin 10 ori pe site, luati fratilor vitamina D3, va ajuta sistemul imunitar.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 19:41   #2797
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Multam de sfat dar cand am vazut D3 am crezut ca e vorba de Nikon . N-am luat vitamine dar am mancat doua mandarine .
Doar gitul ma doare un pic si -mi curge ''miere '' din nas. N-am febra si nu ma doare nici capul.
Rezist pe baricade .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 09:17   #2798
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci bremen, ce povestesti tu cunosc si eu....
e unu prin Lipscani care se da american, vb o engleza cu accent americanesc... zice ca e din Baltimore, ca vrea sa ajunga acasa, dar ca s-i-a pierdut actele si are nevoie de bani de food, pana ii vin de la ambasada nu stiu ce harti.

apoi de alea cu tigarile nu patesti? cand vin sa faca mare promotie! cumperi un pachet si primesti 1 chibrit sau o bricheta de aia misto care tine 4-5 zile?

sau de alea la danonino prin hipermarcheturi?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 10:20   #2799
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by iiii:
deci bremen, ce povestesti tu cunosc si eu....
e unu prin Lipscani care se da american, vb o engleza cu accent americanesc... zice ca e din Baltimore, ca vrea sa ajunga acasa, dar ca s-i-a pierdut actele si are nevoie de bani de food, pana ii vin de la ambasada nu stiu ce harti.

apoi de alea cu tigarile nu patesti? cand vin sa faca mare promotie! cumperi un pachet si primesti 1 chibrit sau o bricheta de aia misto care tine 4-5 zile?

sau de alea la danonino prin hipermarcheturi?
Slovaca mea vorbea o engleza cu accent german . Era o creatura ciudata ,foarte inalta si foarte slaba si cu o disperare destul de credibila in ochi. Era o anecdota cu un șeic ce mergea prin desert si la un moment dat il gaseste pe unul vai mama lui ,fara apa ,fara mancare . I se face mila de bietul om si-l suie pe camila dar calicul dupa ce se intremeaza il arunca jos pe șeic . Dupa ce se ridica șeicul ii striga ingratului care se departa : ''Nu-mi pare rau de camila pentru ca mai am destule ci imi pare rau de toti amaratii pe care n-o sa-i mai ajut din cauza ta ''

Last edited by bremen1980 : 03 Apr 2012 at 10:29.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2012, 10:27   #2800
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
buna faza cu seicul... mda...

e plin de "cersetori" de genul in tot bucurestiu. sa nu mai zic de babutza aia de la universitate... care cerseste., si daca nu ii dai te dracuie...


dar vezi cum e bremen? ca in filantropica ... "mana intinsa care nu zice o poveste nu primeste" , in cazul cu slovaka... a functionat.

eu nu dau la cersetori ! mai ales la batrani.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells