Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Oct 2013, 09:09   #3361
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Bai te-as intelege cand dai cu avioneli d-astea, de-ar fi ceva cu adevarat de inteles.Nu e ca si cand Cedry2k sau nu mai stiu eu care hip-hoper de underground(cum iti place matale sa ii botezi) ar da inainte cu versuri de o profunzime nebanuita.Sunt cuvinte pe care, fie vorba intre noi, daca le intelegi si pricepi tu, le pricepem si le intelegem si noi.Termina-te cu aerele aste de superioritate si de mare dezlegator de intelesuri ca nu impresionezi pe nimeni.Poate merge la tine la scoala, cu pustani de varsta ta, dar nu aici.

Sa nu incerci cumva sa zici ca ce ai scris nu are legatura cu Cedry2k si cu ce a scris chucky, ca nu te crede nimeni.

Inteleg foarte multe, dar nu inteleg cuvantul avioneli . Ce vrea sa insemne acest nou cuvant, "avioneli" ) ? Ma mai amuz si eu cand aud o astfel de bomba, perla sau "afirmatie", atunci cand vine de la "cineva" de nivelul lui Wolf . Nu am niciun fel de aeree in mine Wolf, sau poate ca am si se numesc gaze lacrimogene . Vrei si tu o portie ? Mesajul de mai sus nu are legatura cu Cedry2k, are legatura cu chucky . Nu ma intereseaza daca nu-i place Cedry2k sau daca-l jigneste, fiecare cu parerea lui, ma enerveaza afirmatiile sale fara sens . Dupa cum ai spus si tu Wolf, nu sunt pe acest site sa te invat pe tine sau pe altii ceva, daca am pus si eu muzica mea favorita ca sa auda si restul lumii, sau daca las un mesaj pe forum ca cel de sus asta nu inseamna ca vreau sa te invat ceva ! Cum poti spune : "mă enervează că încă se pupă moaşte." ! Frate, oamenii aia sunt saraci lipiti, traiesc dupa o zi pe alta, vad tot raul ce-i inconjuara, singura lor speranta este Dumnezeu . Sa zici merci ca nu esti macar o zi in locul lor !

Last edited by Tyson_Kyd : 15 Oct 2013 at 09:12.
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 14:43   #3362
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
alo? ce e galagia asta.
frate trebuie sa invatam sa ne respectam parerile fara sa facem scandal. uite nici eu nu inteleg rockul , dubstepul sau mai stiu eu ce alternative mai obscure si cu toatea astea ma abtin sa spun ceva de rau chiar daca si altii o fac pentru ca nu consider nici ca-i bun nici rau. Si subiectul religiei e mai bine sa fie ocolit pentru ca naste polemici idioate intre 2 tipuri de persoane care intotdeauna cred ca ei au dreptate. si faptul ca unii sunt atei / crestini si vor fie sa se laude cu asta ma deranjeaza. pe aici din fericire n-am vazut. se tot ridica la fileu faptul ca in x tara dezvoltata sunt 75% atei si in alta tara dezvoltata sunt 75% crestini practicanti - de aia unii o duc bine sau nu. complet gresit , in orice tara civilizata cel mai probabil nimanui nu o sa-i pese prea mult de ceea ce crezi , si daca i-ar pasa cu siguranta ar putea sa accepte asta.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 21:30   #3363
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by ghost90:
Quote:
mă enervează că încă se pupă moaşte. aveam speranţe mari pentru anul ăsta


Ba mai bine zi dracu, ca te enerveaza crestinii si cu asta basta.Ca de cand iti citesc postarile, bagi de astea la gramada.

nu mă enervează creştinii. mă enervează obiceiurile lor idioate. puţin îmi pasă în ce crede lumea ( sau nu crede ) atât timp cât nu e idioată. şi aici, nu mă consider superior, vreau doar să văd nişte chestii de bun simţ din partea anumitor persoane. ce mă enervează e faptul că majoritatea creştinilor ( sau ateilor, sau penticostalilor, sau plm mai ştie ce ) încearcă să-ţi bage cu forţa pe gât căcatul lor. şi dacă nu crezi ( sau crezi ), meriţi să mori, eşti prost etc.

şi treaba cu pupatul de oase...hai să fim serioşi...în ce ţări civilizate se mai practică asta?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 21:39   #3364
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by chuckyfan:
şi treaba cu pupatul de oase...hai să fim serioşi...în ce ţări civilizate se mai practică asta?
nicaieri, fiindca la aia, oasele stau in muzee. au fost destul de isteti sa se faca stapani pe ele si sa scoata bani frumosi de la turistii necivilizati, care vin sa le admire si sa le pozeze contra cost.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 22:06   #3365
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Nicaieri? In toata zona estica a Europei, dominata de ortodoxism, se practica asta.Polonia,Rusia, tari destul de ok ca nivel de civilizatie.Acum depinde ce intelegeti voi prin civilizatie.Ah, si in zona catolica este chestia asta, nu atat de pregnant si ostentativ ca in Est, dar se practica si acolo.Dati cu search-ul pe net.

Chucky.Nu stiu de ce majoritate de penticostali, crestini, ai dat tu, dar cred ca esti cam paranoic.Eu am in familie un unchi dus catre zona asta de ortodoxism, un fel de bigot, doar ca nu e bigot pentru ca nu incearca sa isi impuna credinta.In fine, cei care chiar cred si simt treaba asta, nu vor incerca niciodata sa ti-o impuna(cel putin nu in sec, 21, inainte se practica fortarea), ei iti vor zice odata ceea ce cred ei despre ce ar fi bine pentru tine, iti dau 2-3 sfaturi de buna credinta si apoi te lasa in plata ta.

Altfel spus o doare pe lume fix la salata de ceea ce crezi tu.Alta treaba nu au decat sa iti verifice tie conceptiile despre viata, dumnezeire sau whateva.Sunt probleme care pentru ei au prioritate iar orientarea ta religioasa imi e greu sa cred ca se numara printre ele.

Last edited by MikkaelWolfganger : 15 Oct 2013 at 22:08.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 22:40   #3366
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Nicaieri? In toata zona estica a Europei, dominata de ortodoxism, se practica asta.Polonia,Rusia, tari destul de ok ca nivel de civilizatie.Acum depinde ce intelegeti voi prin civilizatie.Ah, si in zona catolica este chestia asta, nu atat de pregnant si ostentativ ca in Est, dar se practica si acolo.Dati cu search-ul pe net.
Mikki, zau, ma faci sa zambesc larg. oricat am searciui pe net, nu cred ca am gasi ceva asemanator cu Paraschiva noastra. ma faci sa zambesc, cand spui ca Polonia si Rusia sunt tari destul de ok ca civilizatie. da, poate au fost, dar pe vremea tarului Nicolae. ostentatia din Est, mi se pare ca seamana cu o manipulare grosolana, pe fondul lipsei de speranta in orice, al acelora (multi, din pacate), care abia isi duc zilele si au ce pune pe masa. oamenilor nu le-a ramas decat biserica. este singurul loc, unde (cred ei, dar se inseala), se produc minuni. ostentatia din Vest, (daca exista), seamana a voyeurism veritabil. acolo, defileaza predicatorii, mari actori si mari regizori de "teatru si film". este o mica-mare diferenta, totusi. banuiesti despre ce-i vorba, nu? acolo, adeptii, enoriasii, sunt oameni cu bani, care, fac donatii babane, nu se uita la bani, cand este vorba de a castiga respectul comunitatii, dovedind cat sunt de credinciosi.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 22:47   #3367
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ahh, si sper ca stiai ca polonezii sunt in mare parte catolici, nu?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 22:51   #3368
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Sa nu uitam ca fervoarea religioasa este urmata de un erotism sanatos .Te abtii , postesti , te primenesti si pe urma revii la cele lumesti . Te abtii , cat te abtii, dar pe urma dai buzna .
In concluzie -moastele au un efect afrodisiac garantat.
In plus pe drumul de la /spre pelerinaj nu stii peste ce mucenice dai .Viata-i scurta , carnea-i neputincioasa.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 23:07   #3369
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Ehe, Parascheva noastra e caz de proasta organizare(tipic romaneasca) de aia rasare atat de tare.Revenind la unchiul asta al meu.El a fost in boschetii de pe acolo, in pelerinaje organizate de BOR, iar din imaginile pe care mi le-a prezentat(e si fotograf semi-profesionist), cam acelasi lucru gasesti.In Ucraina cred ca vei da de destule Filoftei si Parascheve.

Eu am zis.Depinde cum vede fiecare civilizatia.Mie imi par tari ok.Au probleme mari, dar au si plusuri la fel de mari.Nu o sa o duci acolo ca in Scandinavia, dar nici nu vei clantani ca in Moldavia(ca tot suntem in estul salbatic).

Da, evident este si o manipulare.Nu as merge atat de departe sa o numesc grosolana.Ca intotdeauna exista 2 fete.Fata urata, pe care se bate moneda intr-un secol dominat de ateism si anti-institutionalism religioas si fata frumoasa, care nu e atat de vizibila pentru ca fata urata e mult mai atractiva si mai populara.Fata urata e aia: bah astai vor sa ne exploateze credinta pentru bani si interes personal, iar fata buna e aia:bah astia vor sa ne exploateze credinta pentru a ne ajuta in viitor, pentru a constru biserici & stuff.

In strainataturile civilizate, e o industrie.S-a perfectionat in sute de ani, in Est mai au de mancat si invatat din spiritul mercantil.

PS:mda, stiam, dar am ramas cu o impresie ca ortodocsi au pondere semnificativa pe acolo( nu stiu de unde).Se pare ca m-am inselat
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 23:10   #3370
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Sa nu uitam ca fervoarea religioasa este urmata de un erotism sanatos
erotismul de dinaintea perioadei de abstinenta este nesanatos? asa se deduce...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 23:15   #3371
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Mikki, in spiritul celor afirmate de mine si al forumului,iti recomand un film:
http://www.imdb.com/title/tt1560747/
benocleaza-te la el, daca n-ai facut-o inca si apoi mai discutam.
p.s asta mi-a venit in minte pe loc, dar cred ca sunt si altele, mult mai sugestive.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 23:23   #3372
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Nu l-am vazut.O sa incerc anul asta sa il vizionez, dar chiar nu ma atrage de nicio culoare.

PS:ma eneveaza, nu ingrozitor, dar ma enerveaza, diminutivalele aplicate substantivelor proprii.If you know what i mean?
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2013, 23:41   #3373
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ai un nume si prenume dificil de scris si pronuntat.incerc sa evit impleticirea limbii si a degetelor pe tastatura. te rog sa treci cu vederea un gest care n-a fost rau intentionat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2013, 00:11   #3374
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
MW...cel mai usor
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2013, 10:48   #3375
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Originally Posted by chuckyfan:
nu mă enervează creştinii. mă enervează obiceiurile lor idioate. puţin îmi pasă în ce crede lumea ( sau nu crede ) atât timp cât nu e idioată. şi aici, nu mă consider superior, vreau doar să văd nişte chestii de bun simţ din partea anumitor persoane. ce mă enervează e faptul că majoritatea creştinilor ( sau ateilor, sau penticostalilor, sau plm mai ştie ce ) încearcă să-ţi bage cu forţa pe gât căcatul lor. şi dacă nu crezi ( sau crezi ), meriţi să mori, eşti prost etc.


Acuma eu sincer nu stiu peste ce persoane dai sau in ce comunitate traiesti dar pe mine nimeni, inafara de martorii iehovii (apropo, pe mine astia ma enerveaza ingrozitor), nu au incercat sa-mi bage pe gat crestinismul, in schimb ateismul da.De ce nu lasi crestinii si obiceiurile lor in pace?O venit careva sa-ti zica ca daca nu pupi moastele anumitei sfinte o sa ajungi jos?Si nu ma refer neaparat la bunica varului vecinului care-i frate cu un prieten.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2013, 14:01   #3376
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by bremen1980:
Sa nu uitam ca fervoarea religioasa este urmata de un erotism sanatos
erotismul de dinaintea perioadei de abstinenta este nesanatos? asa se deduce...
Nu e vorba de sanatos /nesanatos ,ci de o calitate mai ridicata.
Iti reincarci bateriile sau cel putin asa spun cei care practica lucrurile astea.Iesi un pic din rutina ,s.a.m.d.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2013, 22:11   #3377
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
http://stareanatiunii.com/costica-sp...-pungesti.html

Traim in tara in care jandarmeria omoara civili pentru a apara interesele unor companii monstruoase aparate de niste guvernanti imbecili si ticalosi.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2013, 22:36   #3378
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Si in curand...Atacul de Noapte de la Pungesti, Batalia de la Pungesti, Asaltul Pungestilor,Caderea Pungestilor.

Ma amuz teribil cand dau de titluri bombastice, menite sa zgandere orgoliul(nationalist aici)al unui sau al altuia.Era suparata tare lumea pe aici prin Bucuresti.Bineinteles ca dupa ce a raposat asta, s-au gasit ceva amatori de protest spontan(vreo 200), care au cam blocat traficul celor care se intorceau de la servici.

Romania .

Sa se odihneasca in pace nenea asta!Banuiesc ca o sa aud foarte des numele lui de acum incolo.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2013, 22:57   #3379
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Pe mine ma enerveaza (nu ingrozitor) topicul asta. Atata negativitate....
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2013, 22:58   #3380
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Deci esti cam impasibil.Aia nu au voie sa intre la ei in sat si noi radem.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells