Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Jun 2005, 20:23   #1
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
The interpreter

Film previzibil, un thriller oarecare ...aceeasi teorie a conspiratiei, inducerea spectatorului in eroare pt ca finalul sa fie cu atat mai neasteptat....reusit doar partial.
Putin exotism, sa se diferentieze totusi prin ceva -imagini din Moboto (parca asa se numea tara? exista?),cuvinte penibile rostite de Kidman in limba respectiva, cateva traditii expediate superficial (nu vorbim despre morti, faza cu salvarea de la inec a ucigasului) etc.
Americanii astia sunt asa de obsedati de grandoare...le place sa fie afectati, sa se joace de-a politistii,sa-si dea importanta....in cate filme nu am vazut scenele din "Interpreter"....evenimente cruciale, soarta lumii depinde de agentul X, idei geniale care vin exact la timp pt a impiedica in ultima clipa tragedia...

Filmul nu e prost...doar previzibil...mi-a placut de Sean Penn si evident de felul cum arata Nicole Kidman...dar cate clisee :sick: ..
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 21:15   #2
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
nu e rau filmul,dar cu niste actori mai strica filmul.Nicole Kidman si O.N.U sunt cele placute prezente,in rest actiune si suspans.
Sa nu uitam de Sean Penn,care personal a jucat slab.
7,5/10
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 22:06   #3
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
M-am plictisit dupa explozia autobuzului...2 actori de Oscar sunt un mare 0 in filmul asta...cat de neasteptat...de fapt nu, actorii au fost bunicei, dar scenariu si poveste sucked la filmul asta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2005, 11:50   #4
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Interesant filmul, si interesant de vazut cu functioneaza sistemele de traducere UN ; incep deja sa ma obisnuiesc cu denumirile africane sau tribale ... mi-am adus aminte de Hutu si Tutzi din Hotel Rwanda.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2005, 23:48   #5
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Nu stiu daca ati observat dar la un moment dat , cand arata masa/locul unde trebuia sa stea guvernatorul din tara aia al carui nume nu mi-l amintesc , apare pe tablita de langa cea a statului cu pricina , o tablita pe care scria "Romania" , care era reprezentata de un negru parca (!?) , eveniment notabil din film care la randul lui e cam foarte trist !
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2005, 07:05   #6
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Romania nu e reprezentata de un negru. Negrul ala face parte din delegatia aia de africani din tara aia Bamboocha sau cum s-o numi
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2005, 08:37   #7
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
http://en.wikipedia.org/wiki/Matobo

O gafa evidenta pe care am remarcat-o la film : suvita Nicolei in timpul primei intalniri cu Sean Penn....cand ii acoperea ochiul drept, cand era data dupa ureche.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2005, 14:33   #8
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by Nightwane:
Romania nu e reprezentata de un negru. Negrul ala face parte din delegatia aia de africani din tara aia Bamboocha sau cum s-o numi


Si de ce mortii lui statea pe scaunul lui base' ?
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2005, 14:50   #9
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by M_olecula:

Si de ce mortii lui statea pe scaunul lui base' ?

pt. ca o are la fel de mare ca base. suvitza that is.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2005, 15:52   #10
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by Nightwane:
pt. ca o are la fel de mare ca base. suvitza that is.

Trebuia sa intervenim la mom potrivit , sa-i salvam scaunul briliantului ! :lol:
Acum nici Sean Penn nu ne mai scoate din handel !
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2005, 15:42   #11
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Re: The interpreter

Originally Posted by Bogie:
Film previzibil, un thriller oarecare ...aceeasi teorie a conspiratiei, inducerea spectatorului in eroare pt ca finalul sa fie cu atat mai neasteptat....reusit doar partial.
Putin exotism, sa se diferentieze totusi prin ceva -imagini din Moboto (parca asa se numea tara? exista?),cuvinte penibile rostite de Kidman in limba respectiva, cateva traditii expediate superficial (nu vorbim despre morti, faza cu salvarea de la inec a ucigasului) etc.
Americanii astia sunt asa de obsedati de grandoare...le place sa fie afectati, sa se joace de-a politistii,sa-si dea importanta....in cate filme nu am vazut scenele din "Interpreter"....evenimente cruciale, soarta lumii depinde de agentul X, idei geniale care vin exact la timp pt a impiedica in ultima clipa tragedia...

Filmul nu e prost...doar previzibil...mi-a placut de Sean Penn si evident de felul cum arata Nicole Kidman...dar cate clisee :sick: ..

DA ARE DREPTATE. APROPO FILMUL AR PUTEA DA TERORISTILOR IDEA SA ATACE SEDIUL ONU, IN SPECIAL DATORITA IMAGINILOR DETALIATE (RELATIV ) DESPRE CLADIRE.
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 01:12   #12
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
mie mi-a placut filmul...ii dau nota 8/10.... 1 pt sean penn, 2 pt nicole kidman si restu pentru film :lol: ...merita vazut...mult peste Batman Begins :sick:
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 16:26   #13
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Daca nu era cu Nicole Kidman nu rezistam sa-l vad pana la final. Nu e unul din cele mai bune roluri ale ei (are mereu expresia unui caine batut si suvita aia enervanta ii acopera mereu fata). Filmul merita vazut doar pentru scenele filmate in interiorul sediului ONU. Finalul dezamagitor. Film de dragoste sau thriller politic? In ambele cazuri nota e aceeasi. 6/10
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 18:01   #14
MooShu
Novice
 
MooShu
 
Join Date: Jun 2005
Location: Bucuresti
Posts: 10
The Interpreter este un thriller politic cu mici influente romantice.Cred ca se adreseaza persoanelor de varsta a II si a III (poate de aceea la premiera am observat mai multi oameni in varsta decat tineri) avand un scenariu parca copiat partial din filmul "North by Northwest" de Hitchcock ( cine l-a vazut,stie la ce ma refer).Dupa parerea mea este unul din cele mai bune filme a lui Sydney Pollack, poate datorita si distributiei actorilor.Daca ar fi fost in locul lui Sean Penn si Nicole Kidman alti doi actori mai "necunoscuti" cu siguranta ca ar fi "just another junk movie".
Nu o sa continui cu "good and bad thing about the movie" (prea mult timp si oricum v-ati plictisi).Ultima scena este cea mai reprezentativa, aratand tensiunea creata in jurul genocidului african care trebuie oprit.
P.S.: Am apucat sa iau si varianta de pe torrent ( trasa cu camera)si apoi alte 4 variante de pe dc++ si le lipsesc partea de inceput.
__________________
Who the f**k is MooShu?
MooShu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2005, 12:20   #15
bigi
Novice
 
bigi
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 6
nam inteles nimic din el e plictisitor,enervant
bigi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2005, 12:33   #16
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by bigi:
nam inteles nimic din el e plictisitor,enervant

cand te chinui sa intelegi un film si nu esti in stare, te cam plictisesti si te mai si enervezi
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 23:02   #17
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
trei nume care m-au facut sa vad acest film (relaxant, bine filmat - New York-ul ochit de sus - si jucat, dar cu un scenariu... oligoidal): Nicoleta, Penn-ul si Sydney Pollack.
Nicoleta e frumoasa si ofertanta, o "pasare care a cunoscut... arshita Africii" (exceptionala prima intalnire cu Sean Penn. mai ales privirea de lup - turmentat, plictisit, hamesit - a acestuia...)
Sean Penn, cu momente sclipitoare, credibil intr-un rol de agent FBI. cred ca i-a placut sa lupte pt adevar, dreptate & egalitate, el fiind de stanga...
Sydney Pollack (...perversul manipulator din "Eyes Wide Shut") m-a dezamagit ca regizor. Domle, sa ai cateva filme bune - "Three Days of the Condor", "Tootsie", "Out of Africa" si sa faci acum, in felul acesta, "The Interpreter", mi se pare o cadere cu... 30 de ani in urma. cred ca Sydney Pollack e mai credibil ca actor in ultimul timp. A facut un rol bun in "Changing Lanes", cred ca in 2002.
7/10 – pentru actori.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2005, 07:29   #18
crissy
Junior
 
crissy
 
Join Date: Aug 2005
Location: hellworld
Posts: 59
Send a message via ICQ to crissy
intereseant filmul..Sean Penn joaca bine la fel si Nicole Kidman ...un film destul de bun..care le interece pe aletele precum The war of the worlds
__________________
Nu Fii Prost Cum ai Mai Fost;Fii Destept Cum N-ai Mai Fost !!!
crissy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2005, 19:33   #19
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Un thriller politic cuminte, suficient de atent la detalii(vezi scenele filmate pt prima data in sediul ONU, atmosfera si realitatile razboaielor civile africane, micile detalii interpretative care dau culoare unor personaje nu foarte ofertante), oarecum previzibil dar macar nu de la jumatatea filmului (vezi Secret Window), in ton cu realiatile momentului(manipulare mediatica, razboaie purtate pe spinarea si impotriva civililor, diplomatie vs. power politics, dezamagirea resimtita fata de persoane publice care nu se ridica la inaltimea asteptarilor). All in all interesant pentru scenele de activitate in cadrul ONU si Secret Service-Foreign Dignitaries Protection Squad, placut prin jocul actorilor principali-dar care nu ti se intipareste in minte prin nimic memorabil; m-am straduit la cateva ore de la vizionare sa gasesc ceva memorabil in el o replica, o incadratura, o idee, un story twist...dar din pacate nimic-la fel de agreabil si usor de uitat ca si Manchurian Candidate remake de anul trecut (care avea aceeasi intriga voit complexa, aceeasi teorie a conspiratiei, aceleasi idei actuale si controversate, aceleasi interpretari bune din partea unor actori consacrati si oscarizati....dar ii lipsea acel ceva care sa il ridice peste medie).
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2005, 17:59   #20
anouk
Junior
 
anouk
 
Join Date: Jun 2005
Location: right here
Posts: 57
Send a message via AIM to anouk Send a message via MSN to anouk Send a message via Yahoo to anouk
not another american thriller... Dupa ce "Hotel Rwanda" a dat lovitura, s-au prins scenaristii hollywoodieni ca problema africana e un subiect care merita exploatat. In afara de cateva scene cu putin substrat (Nicole cantand la un flaut traditional), doar un sir de clisee si explozii prea putin impresionante. Pacat de idee...
__________________
Although I'd like to join the crowd in their enthusiastic cloud, try as I may, it doesn't last.
anouk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells