Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2008, 21:47   #1001
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
dl ulrich, esti cam ulcerat...
"432" va castiga si Globurile si Oscarul.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2008, 22:11   #1002
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by ulrich:
...pe bune,dl. cristian tudor popescu(care,intre noi fie vorba,sta mai bine cu gramatica decat toti forumistii de aici la un loc)a fost prea bland...


Eh, hai, mai subtire cu licentele astea poetice.
Sigur StefanDo si cu Gloria stiu gramatica. Si, din ce stiu ei, ii dau si lu' Pitbunicu' sa manince. (Am strecurat niste carne mai sus, daca fanii lu' Mungiu nu se prind).
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2008, 07:04   #1003
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
hai k esti penibil, musiu ulrich, cu ult remarci! nu discut faptu k nu ti-a placut '432', e o lipsa d gust proprie & personala kre t priveste direct, da sa dezvolti aceeasi (sleita) teorie a conspiratiei - cu mungiu 'monitorizind' forumuri & bloguri, OMG!!! - k maj poporului ro... asta, sincer, nu ma asteptam!
in plus - meskinaria aia cu 'm-as bucura sa NU cistige', GIZAS!! :w00t: asta arata k oftik patologik pt oricine iese in fatza kiar este trasatura definitorie a ac popor, iar lipsa d solidaritate - defectu ei major tara asta n-o sa fie niciodata normala; eu, si sa fi fost nicolaescu propus pt oscar, tineam cu el!!

cit dspr schnabel - aici esti kiar caraghios (k julian himself ): o data k nu's d unde ai scos-o p-asta cu 'cel mai mare artist contemporan' (eu ti-as putea da p loc vreo 5 contra-exemple, printre kre damien hirst 8) ), da kiar dk ar fi adevarat, c puii mei are asta cu a 7a arta, in kre nenea js ink mai are d invatzat?!
e k si cum l-ai compara p picasso cu un pictor d duminik!
si, da, schnabel a fost - & este - superpenibil; ar trebui sa zik saru'mina k este luat in serios k regizor in the first place!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 12:22   #1004
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
http://www.antena3.ro/Alex.-Leo-Serb...44158_ext.html

doresc, p ac cale, sa multumesc tuturor celor kre au votat pt mine, precum si celor kre nu m-au votat - facind, astfel, ac poll SI MAI credibil... :oops:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 12:44   #1005
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Numai mie mi se pare ca articolul asta face un salt foarte rapid si complet neexplicat de la poll-ul despre critici la declaratia lui ALS despre premiul publicului?
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 13:24   #1006
gheorghe orban si baba
Senior
 
gheorghe orban si baba
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 144
schanbel nu-i un artist chiar rau, nici un regizor ratat (mi-a placut mult 'basquiat', chiar daca nu exceleaza in calitati strict filmice, ci mai mult in insider view on things), filmul asta cu paralizatul nu l-am vazut, asa ca nu ma pot pronunta. schabel-the man insa imi este complet antipatic prin atitudinea superioara si moaca a la big lebowski si mi-a devenit total nesuferit dupa declaratiile astea de big american artist fucked by the french.
gheorghe orban si baba is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 14:53   #1007
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ASHA E!

sigur k 'basquiat' e interesant, ar fi fost si culmea - dupa c ai sters prafu prin factory, makr sa get it right intr-un film dspr asta... iar 'before night falls' e kiar mai bun - dar meritu e in principal al lui javier bardem (as reynaldo arenas), kre e un actor colosal!

dar asta nu-i da dreptu sa fie (schnabel) SUCH a colossal pain i the ass :sick:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 22:09   #1008
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Cazeemeer:
Numai mie mi se pare ca articolul asta face un salt foarte rapid si complet neexplicat de la poll-ul despre critici la declaratia lui ALS despre premiul publicului?
asa e. cred k tipa aia nu prea stie despre ce scria.

Felicitari, als!

in alta ordine de idei, un articol minunat de anti-clerical, anti-global warming, anti-comunist scris de jeremy clarkson de la top gear in the sunday times.
http://www.timesonline.co.uk/tol/com...cle3107633.ece
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 23:48   #1009
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Jeremy Clarkson:
Benazir Bhutto was killed by a religious nut, not a homeless polar bear.
Funniest line this week.
In alta ordine de idei, trebuie sa-i admir pe britanici pentru ca reusesc cu succes sa aiba vedete cu preocupari multiple, as opposed to multifunctionalii stil CTP de la noi.
Chiar citeam zilele astea un The Guardian adus de o cunostiinta din Anglia si am descoperit ca Stephen Fry, of all people, are rubrica despre gadgets and tech stuff in suplimentul de sambata.

Meanwhile, in Romania, cel mai aproape de asa ceva sta performanta jenanta a Danielei Nane de a scrie o intreaga rubrica saptamanala cu platitudini si abureli pseudo-filozofico-psihologico-whatever in Evenimentul Zilei. Tot de sambata. De dragul comparatiei:
Originally Posted by Daniela Nane:
Exista multe voci de care poti sa asculti. Una e vocea indoielii, care pune totul sub semnul intrebarii si iti submineaza cele mai dragi vise.
Alta e vocea fricii, care te trezeste in noapte cu transpiratii reci. Mai e vocea autoritatii, care iti da reguli de urmat. E vocea parinteasca, ea te invata cum sa te protejezi. E vocea prietenului, care iti spune ce ar face in situatia ta. E vocea ratiunii, care analizeaza optiunile, aratandu-ti o cale logica. Si mai pot fi vocile ingerilor si ale ghizilor tai spirituali, care iti ofera sfaturi intelepte.

Dintre toate aceste voci, una singura conteaza: vocea propriului tau adevar intrinsec. In interiorul fiintei tale exista o cunoastere care nu are nevoie de cuvinte. Poate fi un sentiment interior care se exprima in orice mod, a carui prezenta o recunosti. Aceasta prezenta este sinele tau inalt, infinit mai intelept si mai iubitor, care vede cea mai buna alegere pe care o poti face chiar acum.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 01:18   #1010
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
BOR – agent publicitar

Sutanele lui Daniel Ciobotea au contestat dreptul romanilor de a citi “Versetele satanice”. Consecinta: romanii au cumparat in draci cartea lui Rushdie.
Detalii aici:
http://www.cotidianul.ro/index.php?i...ash=a3f639e5b5
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 16:53   #1011
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu discut faptu k nu ti-a placut '432', e o lipsa d gust proprie & personala kre t priveste direct


nu stiu de cand a-ti displacea un anumit film echivaleaza automat cu o lipsa de bun gust. asta cu atat mai mult cu cat 432 nu este un film care sa aiba nevoie de bunul gust al spectatorilor pentru a fi corect apreciat.
sa fim seriosi, valoarea lui 432 nu este o constanta absoluta, pe care ceilalti s-o poata doar confirma. hence, opiniile negative.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 19:21   #1012
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
hence, lipsa d gust

eu sustin k a 'gusta' 432 presupune un anumit grad d rafinament, p kre nu toata lumea il are - la noi, cu atit mai putin... (dovada k place mai mult criticilor si strainilor 8) )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2008, 12:43   #1013
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
hai k esti penibil, musiu ulrich, cu ult remarci!

dl ulrich parca ar fi la o sedinta publica de infierare.. de pe vremuri :hmm:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 18:09   #1014
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by gionloc:
dl ulrich parca ar fi la o sedinta publica de infierare.. de pe vremuri :hmm:
Propun sa-si faca autocritica sub dush, imbracat in costum, ca Petre Nicolae in Pas in Doi al lui Pita, inaintea sedintei de partid a clasei muncitoare.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 19:42   #1015
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
uau, iata si O contributie cinefila din partea celui kre d obicei bate cimpii (fara gratie!)...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 20:39   #1016
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Alex Leo Serban:
uau, iata si O contributie cinefila din partea celui kre d obicei bate cimpii (fara gratie!)...
Trudim si noi cu puteri modeste pe ogorul cinematografiei.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 20:54   #1017
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
ce ati fumat,mah,naucilor?(nu socotesc ca va jignesc,intrucat cred ca “nauc” vine din rusa,de la “nauka”-adica “stiinta”-deci naucul este un stiutor,spre deosebire de mine,care sunt un dibuitor)

acu’ ce va asteptati?ca dup0a ce-ati folosit filmul lu mungiu(deloc prost)ca sledgehammer politic si estetic(cu care ati spart maselele si ati rupt mainile dushmanilor VOSTRI),sa asistati la bucuria indecenta a celor care sustin de un an de zile ca 432 este inferior celor mai bune filme din 2007(an cu o recolta exceptionala de filme,admitem cu totii)?
am memorie buna,si-mi aduc aminte ca prevedeam in seara in care 432 a luat palme d’or(sperand totusi ca intamplarea de atunci o sa calmeze frustrarile noastre istorice,ptr.ca acesta e cel mai important premiu din lumea filmului,nu oscaru,unde poate fi mentionat la coada unui pomelnic de filme americane spre care e concentrata toata atentia),ca premiul asta,in loc sa fie baza si tema de discutie serioasa,de comparatii si analize a ceea ce este si poate deveni filmul romanesc,va fi folosit ca munitie in discutiile de calibrul celor pe care le purtam noi pe forumurile astea de rahat.s-ar fi putut cauta explicatii cinstite si curajoase(asta as fi vrut sa vad!)ptr. faptul ca filmu cu avortu a batut o creatie atat de policrom-rafinata si delicata precum “le scaphandre…la care mungiu n-o sa ajunga nici daca o sa se mai nasca o data.
ati merita sa v-o traga schnabel cu pula indoita,fir-ati ai dracu de nesatui(nici oscarul n-o sa va ajunga,sunt convins)...
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 11:27   #1018
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
n-am vazut 'scafandru...', dar schnabel este un wannabe-director :lol:
mai are d invatzat
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2008, 20:40   #1019
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Tom Cruise, comparat cu un nazist

Cunoscutul istoric german Guido Knopp l-a comparat pe actorul Tom Cruise, membru al bisericii scientologice, cu ministrul nazist de propaganda Joseph Goebbels, intr-un articol aparut ieri.


"Tom Cruise se comporta asemeni lui Goebbels", a declarat expertul in cel de-al Doilea Razboi Mondial al publicatiei Bild am Sonntag, dupa ce a vizionat un film in care vedeta tinea un discurs pentru diversi membri ai bisercii scientologice.
Biserica scientologica din Paris a reactionat printr-un comunicat transmis AFP in care declara ca "Bild am Sonntag este o publicatie iresponsabila, deoarece publica niste afirmatii ingrozitoare si rusinoase despre Tom Cruise. Singura propaganda comparabila cu cea din acea perioada sumbra a istoriei germane este cea a acestei publicatii".
In filmuletul postat pe Internet, care este vechi de patru ani, din care Bild a publicat fotografii cu Tom Cruise care, imbracat intr-un costum, cu camasa si cravata negre, la un pupitru pe care era gravat simbolul cultului scientologic, cu o harta a lumii in spate, a intrebat publicul: "Nu credeti ca a venit timpul sa facem curat in lumea asta?". Multimea i-a raspuns un "Da" hotarat.
"Este posibil ca maniera lui Cruise de a vorbi la asemenea adunari sa fie un lucru obisnuit in Statele Unite" dar, "prin forta lucrurilor, o astfel de scena aminteste fiecarui german care cunoaste istoria tarii sale de discursul lui Goebbels la Palatul sporturilor", remarca Knopp in publicatie.
Pe 18 februarie 1943, Goebbles spunea cu patos in Palatul sporturilor din Berlin: "Vreti razboi total?", aprobat in unanimitate de multimea in delir.
Potrivit comunicatului bisericii scientologice, "Bild am Sonntag a interpretat cu rea-vointa cuvintele lui Cruise, care tine un discurs de multumire pentru o distinctie primita pentru aportul sau in domeniul alfabetizarii".
Actorul a fost prezent la Berlin pentru a juca rolul eroului anti-nazist Claus von Stauffenberg, prezenta care a creat controverse, din cauza apartenentei sale la biserica scientologica.
Timp de zece ani, Germania se lupta cu organizatia creata in 1954 de catre scriitorul de Science Fiction American, Ron Hubbard. Organizatia nu este recunoscuta ca biserica si este acuzata de multe ori de catre experti ca este o secta periculoasa.
Potrivit unei biografii a lui Tom Cruise, care urmeaza sa apara in Statele Unite, dar care nu este autorizata si in care majoritatea informatiilor nu sunt confirmate de catre biserica scientologica, actorul este al doilea om in ierarhia organizatiei.

Sursa: 9AM, astazi
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Monden/81875/
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2008, 12:34   #1020
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Noi pe 9AM:
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...alitate/81963/
Nice.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells