Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Sep 2001, 18:41   #1
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Julia Roberts... pentru ca dupa "Pretty Woman" a reusit sa fie "Erin Brockovich"
Christine Scott Thomas... pentru ca a fost intr-"O vara de neuitat"
Cybil Shepard... pentru ca a fost autentica si feminina in "Moonlighting" - batranul serial TV
(critica la discutia paralela despre actrite nesuferite... unde astept si motivatii pentru optiuni)

Sigourney Weaver - pentru ca stie sa fie un barbat bine
Meryl Streep - pentru ca e cea mai expresiva figura trista din ultimii 20 de ani

__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2001, 17:26   #2
VITRIOLVM
Novice
 
VITRIOLVM
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 14

Cybil Shepard? Ar fi fost mai bun serialul "Moonlightning" fara ea.
Christin Scott Thomas? Ce rol extraordinar a facut in filmul lui Pintilie? Nu am inteles de ce a trebuit sa traiesc supliciul de a o vedea goala. Shi apoi cred ca avem destule actritze care ar fi putut juca un rol de nobila maghiara. Probabil ca a fost nevoie de un nume strain.Altfel nu-mi explic prezentza ei. Desi ar fi fost destule actritze straine... "Pacientul englez" a pierdut mult datorita prezentzei in film a acestei actritze. Nici nu shtiu de unde a shi avut tupeul sa declare ca, citind cartea, s-a identificat cu personaju'. Sa fim serioshi! Nici nu mai are rost sa scriu despre ea.
Meryl Streep DA! DA!DA!DA! Este ACTRITZA! Toate palesc pe langa ea.Cred ca este cea mai buna actritza in viata.Cand vrea se face frumoasa(vezi "Podurile...").E perfecta.Nu joaca, face arta.
VITRIOLVM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2001, 20:11   #3
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Draga VitriolVM, imi pare ca reactiile tale sunt mai curand emotionale decat cinefile.
E greu sa spui ca Moonlighting ar fi fost mai bun fara Cybill Shepherd fara sa spui, in egala masura, ca Moonlighting ar fi fost mai bun fara Bruce Willis. Problema nu este cu cine ar fi fost mai bun serialul, care in fond avea limitele lui, ci daca actrita selectata s-a achitat bine de a juca o sefa feminista (deci enervanta!-asta da reactie emotionala), capricioasa si care sa fie in permanenta in contradictie cu rolul de "male", "macho" al lui Willis. Daca a fost atat de enervanta, inseamna ca a fost autentica. (ca intre barbati - si pe mine ma enerva cumplit rolul :smile: !!!)

Pentru a schimba totusi discutia, mai bine spune-mi o actrita ROMANA care sa joace rolul unei nobile maghiare, tinand seama de dificultatea de a face plauzibil un astfel de rol. Tocmai din pricina acestei dificultati cred ca Kristin Scott Thomas a fost o alegere buna pentru "O vara de neuitat", indiferent daca am vazut-o sau nu goala (mai bine :smile: !!!)

S-o mai amintim la lista asta pe Emma Thompson, pentru "Remains of the Day" si "Sense and Sensibility", cu intrebarea retorica de ce joaca mai bine roluri in care personajele sunt britanice?
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2001, 18:30   #4
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Eu am vazut-o prima oara pe Christine Scott Thomas in Pacientul englez si m-am indragostit de ea! Cred ca a fost absolut incintatoare!

Cit despre Meryl Streep, sint de acord ca este fenomenala. In Out of Africa, in Sophie's Choice, dar mai presus de toate in incredibilul film de dragoste care este Podurile... Cu toate imperfectiunile lui tehnice sau artistice, filmul transmite, dupa parerea mea, o emotie fantastica si impresioneaza enorm. Si pina la urma asta trebuie sa faca un film...
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2001, 06:03   #5
bogdan g
Novice
 
bogdan g
 
Join Date: Oct 2001
Location: adriana moga-cinetour
Posts: 2
Eu cred ca Angelina Jolie este cea mai buna actrita ,nu numai dupa rolul din tomb raider, dar pentru cel din tinerete furata. Este extraordinar cum reuseste sa imbine roluri dramatice cu roluri de superactiune.Intr-adevar, j. Roberts este o actrita foarte buna, poate una dintre cele mai bune din istoria filmului. Inca o actrita , chiar interesanta ar fi Nicole Kidman.(pacat pt. Tom Cruise)
bogdan g is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2001, 20:14   #6
crimsonking
Junior
 
crimsonking
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 30
Send a message via ICQ to crimsonking Send a message via Yahoo to crimsonking
Probabil ca Angelina Jolie e o actrita destul de buna, dar cand spun asta judec dupa ce a facut pana la 'Girl Interrupted' inclusiv. Dar parca in ultimele ei filme: 'Gone in Sixty Seconds', 'Tomb Raider' si pana si in 'Original Sin'(unde rolul ii permite mai mult decat ofera ea) s-a orientat spre tipul de femeie fatala, bomba sexuala pe care normal(:-) !!!) orice barbat il agreaza dar care o face actrita proasta. Asta e, money talks!
crimsonking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2002, 11:20   #7
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
DA! Emma Thompson da! Atita naturalete, si o frumusete interioara care te fascineaza!
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2002, 20:30   #8
sima
Novice
 
sima
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 1
Votez pentru Angelina ca o actrita dintre cele mai bune,si culmea,si frumoasa.Nu stiu ce puteti vedea bun la Julia Roberts, care a luat Oscarul anul trecut numai la tipaturi si urlete in "Erin...", dar nu ma mira pentru ea este de obicei o actrita de decor.Talent mai putin.
sima is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2002, 22:09   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi se pare interesanta si Liv Tyler, in special pentru rolul din Stealing Beauty...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2002, 07:18   #10
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Si vorbind de frumuseti, Emanuelle Beart din "La Belle Noiseuse"
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2002, 01:23   #11
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
si Juliette Binoche in Chocolat...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2002, 08:07   #12
cristinelle
Novice
 
cristinelle
 
Join Date: Apr 2002
Location: site
Posts: 5
Send a message via MSN to cristinelle
si isabelle adjani in orice.
cristinelle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2002, 01:33   #13
filmul
Novice
 
filmul
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 8
Michelle Pfeiffer in Dangerous Liaisons superba
filmul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2002, 18:37   #14
sandman
Novice
 
sandman
 
Join Date: Feb 2002
Location: presa cotidiana
Posts: 11
... si eu un DA pentru Juliette B.in "chocolat...", si mai plusez cu Uma Th. in Pulp Fiction (si nu numai), Pfeiffer si Wynona R. in unul dintre cele mai "britanice " filme realizate de un regizor american (si ce regizor!!!) :"Varsta inocentei" de, bineinteles, marele Marty S.
sandman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2002, 09:44   #15
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Helena Bonham Carter in "Fight Club", Angelina in "GIA", tipa cu mitraliera in "Lock, stock.." :grin: A, si Lauren Bacall in "The Big Sleep" si "Key Largo"
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2002, 09:48   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Uma Thurman. Sophie Marceau.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2002, 14:18   #17
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
De ce e Uma Thurman interesanta? E superba, fara discutie, dar era vorba de actri]e interesante, nu de frumuseti. Mie mi se pare ca Uma e cam aceeasi peste tot si n-o da fara din casa capacitatea de a transmite emotii. Vreti actrite interesante? Ce ziceti de Lili Taylor? Patricia Arquette? Cameron Diaz, care e in stare sa treaca de la Ingerii lui Charlie si Puicute bune la Being John Malkovich si Very Bad Things.
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2002, 20:50   #18
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie Patricia Arquette nu mi se pare cine stie ce interesanta(poate doar pentru rolul din "Adio Iubite!")...despre Cameron Diaz nici nu mai vorbesc...eu nici n-as numi-o actrita!
eu tocmai am vazut un film cu Annette Bening. automat mi-am adus aminte de superbul rol din American Beauty asa ca mi se pare un nume bun pentru lista actritelor interesante!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2002, 11:06   #19
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
E clar ca n-ai vazut Human Nature sau True Romance. Iar Annette Bening e actrita buna, dar n-o vad acceptind roluri ciudate, personaje controversate, adica interesante. Pricepi diferenta?
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2002, 09:00   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Am gresit eu rubrica actritelor; nu e prima oara cind mi se intimpla, nu?


Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells