Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Nov 2008, 11:03   #1
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Regizori premiati dar cinematografe goale

Pentru ca s-au mai strecurat off-topic discutii pe tema asta, propun sa le "legalizam" aici.

Un articol din evz:

România, ca un film prost: regizori premiaþi ºi cinematografe goale

Dan Arsenie
Joi, 30 Octombrie 2008

"Este ca un film prost: regizorii români au devenit preferaþii cinematografiei mondiale, dar mulþi dintre locuitorii din þara lor nu le-au vãzut producþiile. Statul are doar 70 de cinematografe, majoritatea dãrãpãnate", noteazã AFP, care face o analizã a lumii filmului din România.

Reporterul francez a vorbit cu regizorul român Radu Mihãileanu, cunoscut pentru pelicula "Trãieºte!", premiatã pentru cel mai bun scenariu la Cannes 2006.

"Regizorii români primesc premii peste hotare ºi oameni din toatã lumea merg la cinematograf pentru a le urmãri producþiile. Mai puþin în România. Ar trebui ca tinerii sã fie încurajaþi sã meargã la cinema, sã vadã un film pe ecran mare ºi sã înþeleagã cã astfel de ieºiri sunt ocaziile perfecte pentru a socializa", crede Mihãileanu.

70 de cinematografe, "majoritatea dãrãpãnate"

Agenþia de ºtiri francezã noteazã cã, la finalul dictaturii Ceauºescu, România avea peste 300 de cinematografe. Acum sunt doar 70. Este oferit exemplul unui oraº ca Miercurea Ciuc, unde, momentan, nu funcþioneazã niciun cinematograf.

"Nimeni nu plãteºte pentru a merge într-un cinematograf unde este frig ºi sistemul audio a fost instalat în anii '60", spune ºi Corneliu Porumboiu, regizorul producþiei "A fost sau n-a fost".

Excepþia România

Se pare cã România este singura þarã din Europa de Est care ºi-a pierdut apetitul pentru mersul de cinematograf. ªeful Unifrance în Europa de Est, Joel Chapron, a declarat cã, imediat dupã cãderea comunismului, multe dintre cinematografe au fost închise, fiind neprofitabile.

"În Europa de Est a început construcþia de noi cinematografe ºi din ce în ce mai mulþi oameni merg la cinema. Excepþia este România", a adãugat Chapron. Unifrance este o instituþie care promoveazã filmul francez în afara graniþelor Hexagonului.

Criticul de film Alex Leo ªerban crede cã principalul motiv pentru care românii nu merg la cinematograf este cã filmele sunt disponibile pe internet, de unde sunt descãrcate, de cele mai multe ori ilegal.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 11:07   #2
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Re: Regizori premiati dar cinematografe goale

si, pe de alta parte:

Bucureºtiul, mai bogat cu un cinema
24 Oct 2008 Andra Matzal

Filme ca "Hellboy II", "Pineapple Express", "Wanted" ºi "Kung Fu Panda" se vor putea vedea, începând de sãptãmâna viitoare, în format 3D, la primul cinematograf digital din România.

The Light, cinemaul care se va deschide pe 30 octombrie la noul mall bucureºtean Liberty Center, nu este numai primul cinematograf digital din România, ci ºi din Europa. Asta înseamnã cã sãlile sunt dotate exclusiv cu echipamente digitale, inclusiv sisteme de proiecþie tridimensionalã, renunþându-se astfel la toate tehnologiile tradiþionale.

The Light are ºapte sãli de cinema, traduse într-o capacitate de 1.200 de locuri, însã acestora li se vor adãuga ºi spaþii de lounge, sãli de conferinþe ºi un bar, toate gata sã rãspundã unor nevoi mai degrabã high-class, deºi cei de la cinema anunþã preþuri pentru toate buzunarele, inclusiv politici de reducere pentru familii. Publicitate

Cei 4.000 de metri pãtraþi, cât ocupã cinemaul ºi celelalte dotãri, au fost proiectate de o firmã internaþionalã de arhitecturã, Douglas Wallce, care ºi-a fãcut mâna cu foarte multe proiecte prin Europa, printre care numeroase centre comerciale ºi de entertainment de tip mall, dar ºi cu premii.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 13:31   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Principalul motiv e profilul cultural al românului - de un nivel mult prea redus, chiar si în conditiile în care acceptäm ca legitimä o "masä" de nivel mediu si inferior. Cea care a detronat filmul a fost televiziunea (cu mult înaintea filmelor downloadate de pe net! Computerele si conexiunile la Internet s-au generalizat doar în ultimii câtiva ani, pe când präbusirea traficului cinematografic a început imediat dupä '90, si a atins proportiile cele mai alarmante prin jurul lui 2000), care e mai ieftinä, mai comodä (acasä pe canapea), incomparabil mai diversificatä (o telecomandä si zeci de canale), si cvasi-totalmente vulgarizatä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 14:06   #4
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
Principalul motiv e profilul cultural al românului - de un nivel mult prea redus, chiar si în conditiile în care acceptäm ca legitimä o "masä" de nivel mediu si inferior. Cea care a detronat filmul a fost televiziunea (cu mult înaintea filmelor downloadate de pe net! Computerele si conexiunile la Internet s-au generalizat doar în ultimii câtiva ani, pe când präbusirea traficului cinematografic a început imediat dupä '90, si a atins proportiile cele mai alarmante prin jurul lui 2000), care e mai ieftinä, mai comodä (acasä pe canapea), incomparabil mai diversificatä (o telecomandä si zeci de canale), si cvasi-totalmente vulgarizatä.

Pai si in - sa nu zic Franta - Croatia, de exemplu, nu e la fel?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 14:23   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Proportional, nu. De-asta am si precizat, într-o parantezä, cä e fireascä existenta unei asemenea mase vulgare a marelui public - dar în anumite proportii. La ei se mentine pe un palier mai mult sau mai putin legitim si acceptabil. La noi e mult prea amplä; nu avem un public cinematografic îndeajuns de semnificativ pe plan social ca sä mentinä un echilibru normal. Una din cauze e abrutizarea educational-culturalä a specificului nostru de comunism (unul dintre cele mai orwelliene; Croatia aleasä de tine fäcea parte din Iugoslavia, unul dintre cele mai deschise spre Vest branduri de comunism; ce sä mai zic de polonezi, unguri, cehoslovaci? Dar si bulgarii, ba chiar pânä si rusii, stäteau mai bine ca noi - noi eram comparabili cu albanezii si nord-coreenii), care într-o primä instantä a atrofiat si amputat în mare parte potentialele apetente culturale, iar într-o a doua instantä a creat conditiile ca, dupä '90, vidul sä fie inundat de subculturi triviale si ieftine. Astfel, efectul s-a prelungit si peste prima generatie post-comunistä. Probabil abia acum începe sä se formeze o generatie viitoare la nivelul cäreia sä se simtä o oarecare revenire la o configuratie socio-culturalä mai fireascä în diversificarea ei.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 14:48   #6
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Ironic si nedrept.

Care va sa zica alde Geo Scheize a indepartat publicul din sali inainte de 89. Altii, asemenea lui, si el de asemenea, l-au indepartat dupa. Iar acum primeste finantare. Ca sa-i indeparteze de tot, pe toti?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 15:59   #7
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Pai hai sa facem o comparatie.

Acasa:
1. stai cat de comod vrei
2. dai cat de tare sau incet vrei
3. mananci ce vrei in timpul filmului
4. nu te deranjeaza punga fosnitoare din spate si pleata aluia din fata
5. dai pause si te duci sa te pisi fara sa pierzi vreo faza
6. il vezi inainte de a aparea in cinematografe
7. nu depinzi de un program
8. nu te deplasezi
9. nu de neglijat, bei si o bere in timpul asta
10. nu dai nici un ban pentru toate astea

Si mai sunt - daca ai investit intr-o statie misto s-ar putea sa ai un sunet mai bun.

la cinema, dezavantajele ar fi negarea celor de mai sus, plus:
1. mutra acra a lucratoarelor
2. fundal sonor aparat de proiectie
3. poate puti scaunul, sau podeaua
4. ala din spate si-a infipt genunchiul in spatarul tau si bâtzâie din picior
5. o mama ii citeste subtitrarile copilului
6. cel de langa tine si-a pus glezna pe genunchi oferindu-ti narilor un adidas obosit.

ca avantaje: un ecran mare, participarea in grup la eveniment si senzatia ca "ai iesit in oras la un spectacol". In cel mai bun caz.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 16:06   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multumesc, Dane, mi-ai ridicat-o la fileu exact cum sperasem. In timp ce scriam, am meditat deja la aspectul mentionat de tine (publicul de teatru, sau cititorii de carte bunä) dar am preferat sä nu mä întind peste mäsurä într-un singur mesaj.
Segmentul de public românesc cultivat, adecvat teatrului, operei, ateneului, valorilor culturale de nivel elevat în general, stä bine în nisa lui. (O remarcä semnifiativä: e acelasi public care, în iarna lui '80-81, se bulucea la Viitorul sau Flamura sä vadä "Stalker"! Da' de unde-atâtia Stalkeri acum?) Problema e cu potentialul public cinematografic de masä, nu de elitä, pe care l-au confiscat alte media - cel putin într-o mäsurä suficiente ca sä înfometeze difuzarea; a mai rämas o turmulitä de blockbuster-fani, care juiseazä la Rambi, Bonzi, Batmeni, Hulci, Lotri si alte francize, dar îi deturneazä tot mai mult downloadingul - da, aici devine semnificativ fenomenul mentionat de A.L.S.
In partea a doua, cred cä într-adevär, asa cum spui tu, conteazä masiv faptul cä sistemul de distributie a rämas îngrämädit si haotic - complet perimat, în conditiile customizärii din Al Treilea Val (plus polarizarea între multiplexuri scumpe si concentrate spatial, si cinematografe degradate în curs de disparitie). Se prea poate ca o secializare pe genuri a retelei sä înceapä destul de curând sä dea rezultate perceptibile.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 16:38   #9
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Boxoffice-ul de pe exact acest site zice asa:

http://www.cinemagia.ro/boxoffice_ro...default&hist=1

pe primul loc, Journey to the Center of the Earth, super efecte speciale, super 3D, incasari pana acum 647.977,52 $. Ar da faliment americanii daca s-ar baza numai pe noi. Boogie, pe locul 15 dupa numar total de spectatori (15.561) dar primul romanesc de pe lista, cu 79.487,05 $. Si-or fi scos cateringul si actorii .
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 17:06   #10
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
Se prea poate ca o specializare pe genuri a retelei sä înceapä destul de curând sä dea rezultate perceptibile.

Pai exista, Elvira Popescu, Europa, nu onorabile dar acceptabile ca si conditii. Si tot 'ai de mama lor. Nu vreau sa descurajez pe nimeni dar cred ca numarul asta de 15.561 de spectatori e, aproximativ, numarul total al "suporterilor" echipei Romaniei de cinema. Cam pe acolo.

Vorbesc de cei cat de cat cu cap, ca am vazut ca Vacanta Mare - filmul a avut succes. Sau Tzâtzele Loredanei.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 17:14   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cred ca te-ai uitat la rezultatele pe ultima saptamana

boogie e al treilea film romanesc, dupa supravietuitorul si restul e tacere
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 17:24   #12
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by StefanDo:
cred ca te-ai uitat la rezultatele pe ultima saptamana

boogie e al treilea film romanesc, dupa supravietuitorul si restul e tacere

ai dreptate.
pune linkul cu box-office-ul la filmele romanesti, te rog, ca nu-l gasesc.

L.E.
Ce am gasit:
"Restul e tacere" 21.824 spectatori.
"Supravietuitorul" peste 26.000 de romani pana pe 14 iulie. (Totusi, pe cei de la nenea Serghei nu i-as pune la socoteala )

1997
"Asfalt Tango" - 126.897
2002
„Garcea si oltenii" - 289.830(nici p-astia)
"Filantropica" - 113.302
“Furia”- 61.356
"Occident”- 53.225
2005
Moartea domnului Lazarescu" - 28.735
2007
"4 luni, 3 saptamani si 2 zile" - 88.684

sursa:
http://www.cncinema.abt.ro/Files/Documents/fls-715.doc

Nu pot sa mai trag nici o concluzie :oops:
Pot doar sa observ ca Turnul din Pisa, in 2002, cu 14. 274 spectatori, se apropie destul de grav de Boogie, in 2008.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 18:48   #13
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
din pacate invitatiile mele din aceasta saptamana la filmul Boogie au fost refuzate. Scuze de genu : nu-mi plac filmele romanesti, nu-mi place jocul actorilor.... am cedat la un moment dat si am zis... habar n-ai ce-i cinematografia
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 18:54   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by hellsteed:
am cedat la un moment dat si am zis... habar n-ai ce-i cinematografia
Si când eu zic la fel, sunt fãcut snob, elitist, arogant, ºi cã n-am pic de "respect pentru opiniile altora" - cãca-m-aº în ele de "opinii", astãzi ºi mîine...! :sick:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 18:55   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
...ºi poimâine! :sick:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 19:11   #16
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Asta e interesant de analizat.

Chiar si cand am atins varful in recunoastere, Palma aia de dor, romanul tot gandeste: film romanesc, sax! Nimic nu-l convinge.
Ca tot vorbeam de alti estici, sunt sigur ca ungurii sau cehii ar fi fost mandri pana la cer de un asemenea rezultat si s-ar fi umflat in pene si ar fi mers la cinemaul lor numai din orgoliu.
Al nostru om a simplificat taraneste: a, tot comunism, avorturi, nu ma duc.
Cat despre Boogie, nu stiu ce sa zic: Radu si-a propus din start sa mearga pe un target, dar nu cred ca 15.000 era numarul la care se gandea.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 19:36   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din päcate, Radu si-a gresit calculele... L-am întrebat la conferintä pe ce se bazeazä când se asteaptä ca filmul sä fie comercial, si a zis: "Päi, nu mai e cu revolutia, cu tiganii, subiecte de care publicul român s-a säturat - e mai simplu, mai luat din viatä, mai apropiat de oameni..." Ei, uite cä nu-i asa! Cum spunea un comentariu de pe IMDb, "Boogie" e numai pentru spectatori cu un anumit nivel; ageamiii îl recepteazä superficial, nu înteleg nimic si-l înjurä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 19:54   #18
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
Cum spunea un comentariu de pe IMDb, "Boogie" e numai pentru spectatori cu un anumit nivel; ageamiii îl recepteazä superficial, nu înteleg nimic si-l înjurä.

Ba eu am intalnit si oameni destepti (oare sa ma fi inselat asupra lor? ) carora nu le-a placut. Si nu asa cum nu le-a placut unora MDL, mai rau. Comentariile lor: ceva cu doi de k. Or fi suparati ca i-a dat filmul in vileag
Dar am vorbit despre asta in topicul Boogie.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 20:04   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Corect; ca sä completez ideea: e vorba de tendinte, de majoritäti, nu de absolute.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2008, 20:14   #20
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Revenind la topic: ce concluzie se poate trage?

Boogie 15.000 in 2008
pe cand Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii 15. 694 in 2006. (care nu se compara)

4 luni, 3 saptamani si 2 zile - 88.684 in 2007
pe cand Asfalt Tango 126.897 in 1997

Cadere libera pentru filmul romanesc?

L.E.
Total off-topic, da' total!!! Scuze anticipate.
M-am apucat sa recitesc din urma ce s-a mai scris pe tema asta sau alta, mi-a placut ce zicea ALS, dar nu CUM. De ce doamne iarta-ma foloseste atatea prescurtari de chat???????? E atat de greu de citit... Si totusi ce scrie e foarte interesant. De ce nu i-a zis nimeni nimic? Gata, m-am eliberat Scuzati ciudateniile unui new-comer. Mai scrie pe aici?

L.L.E.
Ca observatie generala referitor la forum@cinematografia romaneasca: ultimele topicuri mi se par mult mai bune, mai ample in informatii, mai incitante decat cele de la inceput, cu 2-3 raspunsuri. Cronici mai bune. Polemici mai sanatoase. Vad un progres. Admir rabdarea de a ajunge aici.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells