Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jun 2006, 20:19   #61
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by gionloc:
anu viitor ne asteapta o editie duplex, Cluj-Sibiu
hehe... la anul count me in too! cluj.... sibiu.... numa' bine am cazare gratis asigurata in amandoua... :w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 20:28   #62
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by gionloc:
cum umbrela am pierdut-o prin Republica inca de luni...
eu mi-am pierdut-o vineri, la deschidere. btw , a ta era in carouri gri?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 20:50   #63
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by gionloc:
cum umbrela am pierdut-o prin Republica inca de luni...
eu mi-am pierdut-o vineri, la deschidere. btw , a ta era in carouri gri?

hmmm... era un fel de albastru cu carouri gri, da... parca... candva, sambata, duminica sau luni, in holul dela republica am uitat-o, la o masa... dupa film nu mai era. anyway, nu era mare pagupa, nu era o umbrela cu personalitate.. d-aia o si plecat de la mine, se pare ca eu nu am apreciat-o
:lol:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 21:09   #64
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
well, era la obiecte pierdute am vazut-o cand am fost sa intreb de a mea
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2006, 21:46   #65
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Mala Portugal:
well, era la obiecte pierdute am vazut-o cand am fost sa intreb de a mea

asa deci!
hmm... eu am intrebat a doua zi si... cica nu era!

poate ca au regandit situatia: umbrela era la obiecte pierdute fara sa fie un obiect pierdut.. era un obiect uitat! :w00t:
asa ca au mutat-o la biroul de obiecte uitate, care nu exista (:lol, asa incat au mutat-o nicaieri, altfel spus, oriunde eu nu o mai puteam gasi!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 08:18   #66
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
superhaios exchange-ul asta intre mala & gionloc dspr umbrele mai ales k e cit se poate de ontopic - avind in vdr aversele zilnice de aici, cind pierderea/uitarea unei umbrele este o mica mare tragedie...

eu plec de la tiff cu 2 mari frustrari;
prima - k nu am reusit sa vad mai multe filme,
a doua - k nu am avut mai mult timp liber, k in alti ani, cind pt mine erau sfinte o sauna pe sapt. si vizitarea gradinii botanice... in plus (asta intra la capitolul personal screw-ups), cu mala (mala! :love: ) am skimbat fix 2 vorbe intr-o seara, in fata la republica, cind trebuia sa ma grabesc pt k ma astepta o masina sa ma duca la restaurantu lu peste in afara clujului... wtf is that!? de ce in alti ani am putut sa fac toate kestiile astea, iar anul asta nu :o this is so frustrating! i mean, da, am ajuns a doua zi a festului, seara - but still.
plec pissed din aceste cauze.

f ok palmaresu, cu filmu lui porumboiu umflind aproape tot ce era de umflat in categ. respective (trofeul, pr. publicului si cel al 'zilelor filmului rom' - care, in case someone was asking (i know ada solomon was), este acordat de strainii invitati la fest) & lasindu-l pe mitulescu cu buzele si mai umflate...
iar ceremonia propriu-zisa a fost, cred, cea mai relaxata & simpatica de cind 'fac tiff-u' - adik de la prima editie! cu tot cu bilbe (c/o catalin stefanescu), cu desincronizari de iesiri/intrari in scena (udo kier was the toast of the evening!), cu one-line-urile darimatoare ale lui corneliu & cu momentul (aproape de stand-up comedian) 'radu mihaileanu' 8)

in rest, nasol k a plouat, dar la cannes se zice: 'festival pluvieux, festival heureux'. poate k se aplica si la cluj [/i]
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 11:32   #67
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:

f ok palmaresu, cu filmu lui porumboiu umflind aproape tot ce era de umflat in categ. respective

O singura obiectie, in rest f de acord cu tine: la scurt/metraje romanesti - unde stiu ca premiul e dat de guesti straini - ia premiu un medium-metraj selectionat la Cannes, cu un buget de vreo 40 de mii de coco. Marilena de la P7 concurind cu filmuletele noastre de scoala, facute cu treispe lei. E ca si cum as merge la wc-ul unei gradinite sa ma pis si i-as invita pe aia mici sa compare numbers. Nu mai bine ii faceau lui Nemescu o sectiune separata, unde sa concureze numai el? Asta nu ca m-as fi dus eu cu vreo capodopera de film dar nu-mi place sa pariez pe curse cu favoriti siguri.


PS: Dupa cum am mai zis-o cindva, iar eu am mereu dreptate, Urmuz, filmuletul unui coleg de generatie, nu este documentar. S-a vazut si aici, judecind dupa sectiunea in care a fost repartizat.

Later edit: (as in a few hours later edit) editia asta a fost, categoric, cel mai bine organizata, TIFFul a aratat cel mai profi dar chefurile parca au fost mai fara vlaga, asta poate ca am venit eu fara my better half.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 18:53   #68
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Era vorba ca unele filme o sa vina si la Sibiu dupa festival, s-a mai auzit ceva despre asta?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2006, 21:25   #69
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
[quote="Ambra Blu"]
Originally Posted by Alex Leo Serban:

PS: Dupa cum am mai zis-o cindva, iar eu am mereu dreptate, Urmuz, filmuletul unui coleg de generatie, nu este documentar. S-a vazut si aici, judecind dupa sectiunea in care a fost repartizat.

hmmmm... nu era scris oricum la inceputul filmului ca nu e un documentar?
la tiff l-au incadrat la fictiune, nu?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2006, 08:21   #70
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Cu filmuletul ala s-a prezentat la examenul de semestru pentru film documentar, examen pe care l-a luat cu nota maxima.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2006, 14:38   #71
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Per ansamblu a fost OK - organizare, filme - dar, parca filmele excelente au fost ceva mai putine decit la editiile precedente (ultimele doua, pe care le-am frecventat, cel putin). Am remarcat in mod deosebit documentarele. Cred ca am vazut vreo 9! Oricum, foarte interesante.
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2006, 13:38   #72
Flavius
Senior
 
Flavius
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 75
Originally Posted by Flavius:
This may sound silly. Stie cineva mai multe despre reclama Kodak, care este difuzata in calupul publicitar de dinaintea fiecarui film [la Republica]?
Reclama poate fi vizionata aici.
Flavius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells