Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jun 2009, 21:10   #61
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by Alex Leo Serban:
jactati, ce ai mai vz de wenders? (scuze dk par 'patronizing'... )
iti spun asta pt k si in celelalte filme ale lui (ww e orcum preferatul meu dintre 'noii germani'!) exista ac 'dilatare' a suspansului hitchcockian - care mie-mi place f mult. iar filmele sale de-nceput sint kiar minunate ('alice in orase', 'summer in the city', 'im lauf der zeit' etc)
cel mai tare al lui, dupa mine, este 'starea lucrurilor' (82 cred), iar ult care merita vz este 'lisbon story' - pe care-l arat mereu masteranzilor mei pt k este (si) dspr 'trusa de scule' a cinema-ului (ah, si in el apare manoel de oliveira! )
scuzele nu sunt necesare. chiar am nevoie de un "patron" la subiectul asta. n-am vazut mare lucru: million dollar hotel, faraway, so close si buena vista (care nu prea se pune). am si eu senzatia ca mersul inapoi la wenders e benefic, dar pana acum n-am prea avut ocazia. multumesc mult pentru recomandari. o sa incerc sa vad filmele de inceput si apoi revin la subiect pe forum.
l.e. ah, si beyond the clouds - nu pot sa nu-l iubesc apriori pe cel care l-a ajutat pe Antonioni sa-si termine filmografia cu filmul asta.

Last edited by jactati : 23 Jun 2009 at 21:14.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells