Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Apr 2009, 21:28   #41
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pauline,
nu te supara, dar nu cred k e f interesant un astfel de poll (dovada si raspunsul imediat urmator pe care l-ai primit...).
cred k mai gratificant ar fi k aceia care sint pasionati de hitch sa (re)citeasca postarile anterioare (incepute acum 4 ani!), in care userii de atunci (cu exceptia - fireasca - a lui nume) kiar spuneau lucruri interesante, documentate & cu miez...

M-am grabit,da, voi reciti ,sigur.Si sper ca nu numai eu,daca recomandati topicul...Hitch e inepuizabil.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2009, 18:39   #42
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
"For me, suspense doesn't have any value if it's not balanced by humor." – Alfred Hitchcock
Urmarind aseara pe TCM(sunt fan TCM) "North by Northwest",ma gandeam ca pe topicul asta nu s-a prea vorbit de umorul lui Hitchcock din filme(nu umorul din viata reala a sa),contrabalansat de tensiunea cunoscuta.Revin.

Last edited by Pauline Kael : 02 May 2009 at 18:42.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2009, 06:22   #43
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
este evident dc: pt k umorul detensioneaza & dedramatizeaza o situatie, te face sa te gindesti la altceva si, pt k rizi, ai impresia (falsa!) k 'lucrurile nu's atit de grave'... (ink) o mica perversitate made in hitchland

crek hitch a fost cel mai 'in synch' cu psihologia/asteptarile spectatorilor dintre toti regizorii; pt el, publicul nu este un simplu 'spectator' - este un aliat (&, evident, un cobai).

here - dspr 'la n prin n-v', o mica pastila:

http://agenda.liternet.ro/articol/89...Northwest.html
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2009, 18:28   #44
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
ce pacat ca umorul britanic savuros din, sa spunem, The Lady Vanishes a fost oprimat de Hollywood. filmele americane au un umor foarte subtil, dar sunt si unele carora le cam lipseste (poate cameo-urile lui hitch sa suplineasca pe alocuri).

o chestie ma chinuie dintotdeauna la hitch si poate ma lamuriti: de ce filmeaza totul in studio si de exemplu scenele de plimbare cu masina din Vertigo (doar un exemplu dintr-o mie) au pe fundal un ecran pe care e proiectata o plimbare prin Frisco? ma enerveaza cumplit si nu pot sa savurez restul. anyway, un gigant, dar nu pot scapa de enervarea asta la nici o vizionare.

Off-topic pentru als: care ar fi un top 10 al ecranizarilor pentru Alex Leo Serban? M-ar interesa un top de "filmul bate cartea" dar in care cartile sa fie si ele "mari" sau "maricele". Nashul nu se pune. merci anticipat. am vrut sa pun intrebarea la conferinta de la TNB dar pentru motive tehnice, pe care mai bine le uitam, n-a mai fost timp.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2009, 19:55   #45
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
multumesc pt incredere
adevarul e k nu am facut un 'top al ecranizarilor', asa k nu pot sa dau copy/paste...
totusi, la o prima strigare, ar arata cam asa:

1 2001 odiseea spatiala
2 solaris
3 jules et jim
4 the big sleep
5 blowup
6 salo
7 toba de tinichea
8 inocentul
9 calauza
10 the remains of the day
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 08:51   #46
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
multumesc si eu pentru on-the-spot top 10. mi-a mai redat increderea in cinema. cinefilia mea are crize periodice de identitate. ultima data criza a fost declansata de insuportabila usuratate a fiintei. interesant ca din cele zece, trei sunt SF, unul politist (minunata suprapunerea de policier clasic cu film noir la deplina maturitate), blow-up este dupa o "idee " de Cortazar, dar celelalte cinci sunt intr-adevar "solide" si "literarmente". acum, ca ma gandesc mai bine, as mai adauga: ghepardul, jurnalul unei cameriste si jurnalul unui preot de tara. la a doua strigare. evident eu prefer Mon Oncle dupa care Jean Claude Carriere a scris o "novelizare" tare frumoasa. De ce nu stiu si novelizatorii de hollywood sa faca asa.

Last edited by jactati : 05 May 2009 at 09:09.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 12:26   #47
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, eu am preferat 'inocentul' 'ghepardului' pt k ideea era de 'filmu bate cartea' - or, lampedusa e mult peste d'annunzio

si pt k ai zis d sf-uri - as skimba 'toba d tinikea' (unde si cartea e beton!) cu... 'blade runner' (= un titlu antologic)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 13:53   #48
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Cred ca acum s-a rotunjit si betonat topul. Daca tot e hitchcock forever si plecaseram de la umor cum ti se pare "the trouble with harry"? nu l-am revazut dar imi amintesc ca nu prea semana cu nimic de dinainte sau dupa.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 18:11   #49
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
e haios, dar l-am vz de muuult...
nu e kiar ATIT de atipic, momente de comedie neagra sint in mai toate hitch-urile, dar aici - e drept - comedia neagra s intinde la dimensiunile unui film intreg (kestia cu cadavrul in centrul actiunii e si-n 'rope' - primul sau film color)

mi s-a parut k ciprian alexandrescu, in 'interior. scara de bloc' (nu stiu dk l-ai vz?) are ac premisa k asta din 'ttwh', dar ciprian mi-a marturisit k nu a vz filmul lui hitch
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 19:06   #50
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Alex Leo Serban:
si pt k ai zis d sf-uri - as skimba 'toba d tinikea' (unde si cartea e beton!) cu... 'blade runner' (= un titlu antologic)

Fara Portocala Mecanica?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 19:36   #51
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
din pacate n-am vazut filmul lui Ciprian Alexandrescu. o sa incerc sa-l vad si sa re-vad si trouble with harry. dupa asta poate revin pe tema hitchcock. o ultima intrebare: care din blondele lui platinate e preferata ta? ah, si multumiri pentru linkul you tube cu trailerul la north by north-west. i enjoyed every second.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 20:28   #52
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Jactati,de ce "o ultima intrebare"? Nu te mai joci pe forum cu noi?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2009, 21:53   #53
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Tati asta era mai timid dar eu nu cred ca l-am mostenit intru totul. Asa ca ma mai joc. Dar m-as mai uita la niscai filme intai, sa-mi improspatez memoria si sa agonisesc ceva noutati. Voi va jucati de ceva anisori si eu am cam multe de citit din ce s-a scris deja pe forum (on so many interesting subjects). Asa ca o sa fiu un pic ocupat cu cititul si vizionatul, dar revin.
P.S: don't cry over me, paulina

Last edited by jactati : 05 May 2009 at 21:59.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 07:23   #54
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
jactati: blonda mea preferata (nu si a lui hitch, mind u!) = kim novak
care, ok, e-a actrita mai putin buna k grace kelly dar 'vertigo' e hitch-ul meu preferat, so...

crek hitch a preferat-o, dintre toate, pe tippi hedren (asta se vd si din pofta cu care a bruscat-o & abuzat-o &, in general, maltratat-o in 'pasarile' & 'marnie' ), dar ce sa-i faci, n-a fost sa fie iubire impartasita...

liviu- : pai am dja un kubrick, nu-mi vine sa pun 2...
tarkovski - poate, kubrick, park nu
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 08:44   #55
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
ma gandeam eu ca e kim novak - intuiam si motivul. pe de alta parte il inteleg si pe hitch: sexualitatea ei jucausa era greu de camuflat ca sa serveasca scopului. favorita mea e intr-adevar grace kelly care era royal avant la lettre - rainier ala nici macar n-a luat un rough diamond, hitch il slefuise la greu. iar despre tippi pentru mine e buna la alergat (cateodata se si sperie destul de convingator). E un fel de Cary Grant feminin minus charm. parere personala.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 09:44   #56
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
haha: tippi = un cary minus charm... e buna!
banuiesc k de la alergat i se trage comparatia...

ps cum esti fan tati, t anunt k p 28.06 arat la elvira popescu 'mon oncle' intr-o proiectie privata... nu stiu dk ai fost la 'play time' in dec trecut?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 10:16   #57
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
de la atata alergatura, bat-o vina, cred ca si slabise asa ingrozitor - tippi I mean, ca hitch se tot rotunjea.
multumesc mult pentru hintul cu mon oncle - e favoritul meu. n-am fost la play time. am dat o caruta de bani pe el la Carturesti si l-am consumat in fotoliu. dar mon oncle ar merita un ecran adevarat. sper sa fiu in bucuresti in ziua cu pricina. just in case, cum e cu cineclubul de la Elvira Popescu: e club select (cu invitatii et al) sau cu intrare democratica. scuza-mi ignoranta.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 12:00   #58
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
la 'play time' a fost full & s-a aplaudat la unele faze, am fost f bucuros pt k era choice-u meu in cadru fest filmului francez

cu cineclubu nu stiu, k n-am fost niciodata
am inteles k vine lume

eu 'm.o.' il dau pt k asa imi vine, institutu imi ofera sala cadou
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 13:36   #59
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
excellent choice - play time. generos institutu'. eu fiind mai anglofon (adica ma uit cu respect la institut de pe trotuarul de vis-a-vis si cotesc spre British Council) trebuie sa-mi dai o lectie de eticheta si sa-mi spui cum se ajunge la proiectia privata cu "m.o." Ne inviti, ne autoinvitam, venim din vreme sa prindem locuri bune, chestii d-astea lumesti. multumesc.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2009, 14:05   #60
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
don't worry, i'll let u know
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells