Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 May 2006, 14:56   #4521
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Hai sa subliniez doar ce e cel mai aberant in mesajul tau: Trainspotting a fost facut cu 4 ani inainte de Requiem for a Dream.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 09 May 2006, 15:12   #4522
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
The Promise - 4/10 - un film cu potential la orizont dar cu prea multe bube pe calculator care dau penibil la imagine, poveste bunicica, muzica foarte buna ... film prea lung.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 09 May 2006, 22:53   #4523
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
the big white. m-am mobilizat sa-l prind la recomandarea unui fletz care cica s-a pisat pe el de ras (era totusi pe lista de filme de vazut) si nu numai ca n-am facut acelasi lucru, dar m-am si plictisit in cel mai rau hal. bine, nu stiu la ce ma asteptam de la un scenariu asemanator lui fargo - cu asigurari, zapada, sange, umor negru s.a. - pus in spinarea tipului care a regizat 'ali g in da house' ...
un 6/10 pentru actori, in special holly hunter.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 10 May 2006, 00:42   #4524
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
sam raimi - army of darkness 8,4/10 delicios protagonistul isi creaza intr-o lume creata fara compromisuri antagonistul din propriul sau corp, generand astfel firul narativ si dinamica sa evolutiva. ce urmeaza este un coup de grace intr-un ton parodic al (genezei) povestii clasice de actiune. sfx schioapete, insa.

tim burton - ed wood 9/10

hannes stoehr - one day in europe 8,6/10 un fel de night on earth in moscova, istambul, santiago de compostela si berlin, nu simultan ci pe parcursul finalei cupei uefa deportivo-galatasaray in moscova. in centru: actul furtului, diferite perspective, diferiti actori, diferite nuante (specifice regional) ale existentei europeene.

roberto rosselini - paisá (1946) [fellini ca coscenarist si ad] 8,7/10

roberto rosselini - stromboli (1950) 9,2/10

roberto rosselini - viaggio in italia (1954) 8,5/10
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 10 May 2006, 15:29   #4525
XED
Novice
 
XED
 
Join Date: May 2006
Location: Bucuresti
Posts: 9
MOBY DICK din '56 cu fenomenalul Gregory Peck. L-am vazut azi noapte intre 3:30 si 5:30 pe tvr1. Si a fost foarte dificil sa stau treaz pana la acea ora aceea din cauza varstei, stiti. L-as fi vazut in primavizionare simbata trecuta dar am fost in cismigiu cu clubul pensionarilor la o tabla si un sah.

A meritat in schimb sa revad o astfel de capodopera pe care trebuie sa o vada toti tinerii. (voi ati vazut ce latime are cartea? hello webster! cum ati spune voi) :happy:
XED is offline   sendpm.gif
Old 10 May 2006, 15:57   #4526
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by XED:
(voi ati vazut ce latime are cartea? hello webster! cum ati spune voi) :happy:
Papa's got a brand new bag!
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 10 May 2006, 16:02   #4527
XED
Novice
 
XED
 
Join Date: May 2006
Location: Bucuresti
Posts: 9
...and a brand new hat as adauga eu. he he he 8) Ce-am mai prins si eu de la nepoteii mei ca toti vorbesc acum doar pe englezeste. Of, of, of.
XED is offline   sendpm.gif
Old 10 May 2006, 18:18   #4528
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Bulumulu:
sam raimi - army of darkness 8,4/10 delicios protagonistul isi creaza intr-o lume creata fara compromisuri antagonistul din propriul sau corp, generand astfel firul narativ si dinamica sa evolutiva. ce urmeaza este un coup de grace intr-un ton parodic al (genezei) povestii clasice de actiune. sfx schioapete, insa.

tot ramane un "clasic"..precursoarele le-ai vazut, nu?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 11 May 2006, 18:20   #4529
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by BeNnY:
Hai sa subliniez doar ce e cel mai aberant in mesajul tau: Trainspotting a fost facut cu 4 ani inainte de Requiem for a Dream.
Nu m-am referit ca unu s-a luat de la celalalt...dar alta comparatie eu unu nu am gasit. Nu am vrut sa le fac vreo asemanare...am vrut doar sa le compar. Ms pentru observatie oricum.

Dark Horse - 10/10. Mie mi-a placut in mod special pentru am tradus-o (din engleza in romana). Dagur Kari a facut-o din nou, dupa succesul de la Noi Albinoi. Cu aceasta bucata de arta nu a scazut deloc. E o poveste simpla cu mari conexiuni la viata reala...se foloseste multa comedie (doar e comedie) dar una putin absurda...mi-a placut la nebunie . E alb-negru dar veti avea o surpriza, una placuta. Personajul Bunelului a fost cel mai amuzant, probabil il ajuta si fizicul. Scenariul este simplu si amuzant...genul de amuzant nu prin contorsionare fizica ci prin glume facute cu cap. Concluzie...nu trebuie un scenariu pompos sau o groaza de bani sa faci un film foarte bun.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 11 May 2006, 18:53   #4530
The Jew
Junior
 
The Jew
 
Join Date: Apr 2006
Location: Azi in Timisoara... Si maine
Posts: 23
Send a message via Yahoo to The Jew
Originally Posted by BeNnY:
Hai sa subliniez doar ce e cel mai aberant in mesajul tau: Trainspotting a fost facut cu 4 ani inainte de Requiem for a Dream.
yeeep! plus ca requiem for a dream, desi mi-a placut, e un film cu intentie moralizatoare, in timp ce din trainspotting un om destept are ce concluzie sa traga... si sa nu-mi mai ziceti de art pour l`art si sa nu-mi citati din flaubert... daca eu vreau sa trag concluzii din filme, by god, o sa le trag!
__________________
I chose not to choose life. i chose something else.
The Jew is offline   sendpm.gif
Old 11 May 2006, 19:28   #4531
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by The Jew:
daca eu vreau sa trag concluzii din filme, by god, o sa le trag!

Asa sa faci.

M0n0 a aparut Dark Horse-ul pe net?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 11 May 2006, 20:29   #4532
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by Bulumulu:
sam raimi - army of darkness 8,4/10 delicios protagonistul isi creaza intr-o lume creata fara compromisuri antagonistul din propriul sau corp, generand astfel firul narativ si dinamica sa evolutiva. ce urmeaza este un coup de grace intr-un ton parodic al (genezei) povestii clasice de actiune. sfx schioapete, insa.

tot ramane un "clasic"..precursoarele le-ai vazut, nu?

nu inca but looking forward
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2006, 12:32   #4533
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
M:I-III - 6/10: Da, deci cu siguranta mai bun decat partea a foua si probabil chiar mai bun decat primul film al lui DePalma (cu siguranta mai putin plictisitor). Trebuie sa recunosc ca scenele de actiune sunt cam cele mai reusite pe care le-am vazut in ultimul timp (si asta era si scopul, nu?). De asemenea, inceputul mi s-a parut inspirat, macar pentru ca facea un pic de suspans. Puncte in minus, efectiv, nu am pentru ce sa dau, atat doar ca la un moment dat tot am inceput sa casc, iar actorii care se perindau pe ecran pareau mai degraba decoruri. Si, ca veni vorba, Tom Cruise a mai lucrat un pic la personajul 'Ethan Hunt', dar P.S. Hoffman ii ia fata de la prima aparitie.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2006, 13:58   #4534
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Lucky Number Slevin - 8/10. E un thriller, as putea spune, copiat de la cele ale lui Guy Ritchie. Cel mai bine l-as putea asimila cu Snatch. si as avea dreptate...dar povestea nu e aceeasi...e una specific americana...Razbunare, dulce razbunare. Filmul te pune pe gandit...si nu il ghicesti usor. Castul e de nota 10, dar nush ce sa zic despre Josh...Muzica, si ea, parca e "furata" de la operele lui Ritchie...Scenariul, bine construit...E o bucata de pelicula buna pana la urma...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2006, 17:23   #4535
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by The Jew:
sa nu-mi mai ziceti de art pour l`art si sa nu-mi citati din flaubert... daca eu vreau sa trag concluzii din filme, by god, o sa le trag!

dar trage, by god, trage - si nu uita sa lasi capacul jos dupa ce ai tras! :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2006, 20:26   #4536
peter jackson
Senior
 
peter jackson
 
Join Date: May 2006
Location: constanta
Posts: 76
mi 3

Mission impossibile 3 e un film bun spre deosebire de Codul lui da vinci care va fi prost fiind un film anticrestin.
peter jackson is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2006, 20:52   #4537
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
va implooooooor fratilor, faceti ceva cu tipu asta he's majorly pissing me off
am vazut v for vendetta si pot zice k e chiar f bun
desi unele bovine nu au aceasta parere si d fapt care-i faza k larry wachowsky e transsexual?
c legatura are asta cu filmu?
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2006, 21:26   #4538
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Re: mi 3

Originally Posted by peter jackson:
Mission impossibile 3 e un film bun spre deosebire de Codul lui da vinci care va fi prost fiind un film anticrestin.
iar tu esti sfantul sfintilor...
frate, e un film...si trebuie luat ca atare...joaca actori in el, nu papa Benedict al 16-lea...fi serios...

Dead Man - 9/10. Iti unge sufletul...Johnny Depp este un om mort inca de la inceput...fiind chiar avertizat din omul din tren. Filmul e o capodopera, fara dubiu, atmosfera din film te face sa crezi ca e un western vechi, ajuta si faptul ca e in intregime alb-negru. Si ma bucur ca am vizionat acest film. Rolul d-lui Depp este perfect chiar daca nu spune asa de mult, fata lui fiind cea care ne vorbeste, e perfect...omul asta meritand premii care ar trebui sa vina pe banda rulanta pentru el. De vazut! Am uitat sa adaug ca muzica e super tare...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 12 May 2006, 22:05   #4539
napoleon_dynamite
Novice
 
napoleon_dynamite
 
Join Date: May 2006
Posts: 13
:)) Tocmai am vazut Kung Pow(8.50/10) pentru a 5-a oara...mie personal mi se pare mortal.
Iar cel mai nou film pe care l-am vazut e The Benchwarmers(7.50/10)...destul de funny, dar trebuie sa mentionez shi Napoleon Dynamite(9/10), pe care l-am vazut aseara pentru a doua oara...killer movie!!!
napoleon_dynamite is offline   sendpm.gif
Old 13 May 2006, 03:14   #4540
GBooya
Novice
 
GBooya
 
Join Date: May 2006
Location: Timisoara
Posts: 6
Originally Posted by lestatika_29:
v
am vazut v for vendetta si pot zice k e chiar f bun

V for vendetta?F bun?Natalie Portman e f buna dar filmul mai are de mancat niste paini.Serios!
GBooya is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells