Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jun 2005, 13:00   #21
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
topul meu poartã amprenta subiectivismului. adicã pe unele le-am suportat cu greu, chiar dacã erau bune, într-un fel judec un film cînd sunt odihnit si pot sã mã concentrez ºi în alt fel judec acelaºi film în condiþii de obosealã, dacã am mai vãzut 3 filme înainte ºi sunt ºi deprimat. de pildã Whiskey era al 7-lea film pe care-l începeam în ziua aia ºi al patrulea pe care-l vedeam complet (ºi chiar dacã am recunoscut cîteva faze geniale, tot m-a obosit), la fel Moartea Domnului Lãzãrescu, al patrulea film pe ziua aia (chinuitor de urmãrit, dar mi-a rãmas în memorie ca ceva unic). Primele locuri din top, coincidenþã sau nu, le-am vãzut dimineaþa, cu mintea limpede, înainte de alte filme. Deci un top nu foarte exact, cu posibilitatea de a mã rãzgîndi (totuºi, primele 3 cred cã tot în primele 3 rãmîn, nu neapãrat în ordinea asta)

1. Agnes and his brothers
2. The Hearts is deceidful above all things
3. A hole in my heart
4. Moartea Domnului Lãzãrescu
5. Palindromes
6. Just Bea
7. Saddest Music in the World
8. Dark Horse
9. Marebito
10. Whiskey

Revin cu detalii ºi despre filme mai tarziu cu un post mai amplu despre experienþa mea la Cluj/Tiff


Dintre scurtmetrajele romîneºti, singurele notabile:
Spune-mi Ana
P(ubic)DA
Bucureºti - Berlin
Challenge Day
cel mai prost: Canton

Din scurtmertaje Umbre 2 (doare pe astea le-am vãzut)
1. The Sound of Silence
2. cel care a luat premiul
3. cel cu dentistul
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 13:30   #22
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'challenge day' = 'notabil'?? :w00t:
pai, atunci ar fi cu 4! (pt 'impresie artistica, scenariu', etc)...

in privinta lui 'bucuresti-berlin', chiar nu-nteleg ce ati gasit la el, voi astia, cineastii (am vbit la cj si cu radu muntean pe tema asta...), mie mi s-a parut absolut 'average': banal, 'estetica' jetabila de tip tv.

si iar, nu-nteleg inversunarea (unora) impotriva 'canton'-ului: e singurul care vine cu o propunere vizuala distincta, cu 'un certain regard', de negasit la altii (ba nu: si la ambra cu 'pda'-ul lui!). nu cred ca i se pot reprosa decit - cum ziceam - o anumita pretiozitate (motto, inserturi; dar chiar si astea mi se par calitati, in context!) si lungimea (care, iarasi, este absolut justificata: in fond, este un film dspr asteptare - sau dspr tensiunea (= durata) ei.)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 14:03   #23
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Si mie mi-a placut Bucuresti-Berlin, mi s-a parut foarte bine scris. Lasind la o parte calitatea proasta a proiectiei, a fost chiar ok.
Dar spre deosebire de majoritatea celor de aici, mi-a placut ff mult si "Canton", si era normal sa ia premiul, pt ca spre deosebire de Bucuresti-Berlin, vine si cu o imagine grozava, de calitate maxima.
Oricum, din cite stiu ambele sint scrise de Mungiu, ca si "Turkey Girl". Adica cele 3 shorturi care mi-au placut cel mai mult.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 14:15   #24
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
la 'buc-berlin' nu m-a deranjat povestea, care era ok (desi pe anumite clisee - din acest pdv, 'turkey girl' venea cu ceva mai ludic, gen 'morala: cercul sau patratul' ), ci ilustrarea ei plata, la minima rezistenta...
adica - cu ce-am ramas din filmu ala, poa sa-mi spuna cineva?
doar cu povestea.
not enough.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2005, 14:54   #25
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Alex Leo Serban:
in privinta lui 'bucuresti-berlin', chiar nu-nteleg ce ati gasit la el,
Glumitele
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2005, 10:12   #26
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
CARE!?
nu-mi amintesc (ah, ba da - aia cu 'specificul romanesc', copy & paste etc)... eu rid din orice
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2005, 15:15   #27
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
dupa ce am plasat pe 5 'masinistul' si am rectificat o greseala stupida din topul meu personal, anume ca aveam 2 locuri de 6 (!!!) si am eliminat astfel 'prin impingere' 'tesis'-ul si 'camionul rosu-gri', iata ce a rezultat:

1. moartea domnului lazarescu (76 pct.)
2. paritate:
whisky si dark horse (53 pct.)
4. a hole in my heart (39 pct.)
5. masinistul (35 pct.)
6. visul ceh (26 pct.)
7. oldboy (25 pct.)
8. paritate:
saraca inima mea si songs from the second floor (23 pct.)
10. strings (22 pct.)

urmeaza:

calvarul (15 pct.)
scurte quay (15 pct.)
howl's moving castle (11 pct.)
giliap (10 pct.)
agnes and his brothers (10 pct.)

... si eu zic sa ne oprim la 10 pct., ok ?

egalitatile s-au datorat faptului ca au fost destul de putine topuri, la urma urmei - doar 10, noi ii asteptam si pe raptor si KORBEN. dar e bine si-asa.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2005, 18:26   #28
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
1. moartea domnului lazarescu (76 pct.)
Surprise! - vorba lui Moodysson.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 01:18   #29
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
1 institutul banjamenta
pentru erotism
subtil si fascinant
2 a hole in my heart
pentru ca e cea mai bizara si greu suportabila Poezie
cu P mare
3 moartea domnului lazarescu
pentru ca actorii JOACA
si pentru ca este o realitate cruda, luata cu copy-paste din realitate
4 infernal affairs 1&2
una din prea putinele trilogii inteligente si senzationale
5 spellbound
docum rece si tocmai de aceea o ocazier excelnta de xercitat dospretul fata de americaca
6 the heart is deceitfull above all things
pentru egalizare realitate (d tot rahatu) trip (psihotic)
si in primul rand pentru asia argento care arata 97% a courtney love
7 kung fu hustle
minunat si sublim,
DAR brainless entertainmentu nu are ce cauta in vreun top 5
nici cand este constient ca e brainless
(exceptii tarantino si rodrigues)
8 whisky
tare bine facut, simpatic
nu chiar pe gustul meu (prea minimalist)
9 dark horse
adorabil dar nu impecabil
10 save the green planet
caMP asiatic

mentiune speciala: muzica usoara din vittula (very nice&entertaining, crossroad intre billy eliott si velvet goldmine)
jegul de cristal: 4
e-xe-cra-bil, pretentios
pacat de primele 20 de min, chairbine scrise (dialoguri)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 10:26   #30
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Eu inca nu am cunoscut nici o persoana careia sa ii fi placut, macar asa, putin, "4".
O duda ce s-a ales pe nedrept cu trofeul.
Pacat.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2005, 10:48   #31
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt all

eu nu am vazut f. controversatul '4', dar am incredere in juriul care l-a premiat (unlike some/most of you): poate ca ei au vazut in el ceva ce n-ati vazut voi, ce ziceti de asta?

pt korben

kestia cu 'n-are ce cauta kung fu hustle intr-un top tiff' e de tot kkt-ul! orice are ce cauta oriunde - & nu e nici macar 'guilty pleasure': orice film, brainless or not - cu atit mai mult cu cit e voit brainless! - poate sta alaturi de orice capodopera din trecut, prezent & viitor daca asa vrea muschii tai; there's no other rule
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 14:23   #32
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@als
roget that
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 16:36   #33
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by christi:
Lazarescu stiam ca va lua o gramada de premii si am zis sa nu i-l dam si noi, asa ca raminea intre Whisky si Dark Horse. Eu am zis din start ca Whisky mi-a placut cel mai mult, dar am acceptat cu placere sa aleg filmul lui Kari, al doilea din topul meu al competitiei (minus Lazarescu), mai ales si pt ca Dagur a fost la Cluj.

Acum ca am fost si am vazut Dark Horse impreuna, atat mai am de spus: un premiu nu se da doar pentru ca este regizorul in sala, sau din contra, nu se da unui film, doar pentru ca se stie ca va mai lua si alte premii. Motivatii de genul asta nu prea ar trebui sa existe.

Dark Horse - cateva glumite + deja celebra scena a podului; in rest, nimic impresionant.
Imi pare rau ca nu a venit si Whisky.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2005, 17:43   #34
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
1. Moartea dl. Lazarescu
2. Visul Ceh
3. Dark Horse
4. Masinistul
5. Palindromes
6. Lost and Found
7. Zazania
8. Scurtele romanesti
9. Kung Fu Hustle
10. Eminescu vs. Eminem
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 10:21   #35
amemo
Novice
 
amemo
 
Join Date: May 2005
Location: CLUJ
Posts: 20
hawai, oslo - pentru poveste, ritm, culoare, echilibru... gand bun
cantece de la etajul 2 - pentru complexitate
blood and bones - pentru putere
visul ceh- pt. idee exceptionala si documentar ff bine tinut in mana (a se compara cu (yes men care are idee, dar nu are ritm)
saratan - pentru imagine, pentru Poezie
agnes si fratii sai - pt. nemtesc; pt. imagine, poveste,
7. whisky - pentru echilibru, rafinament
8. 4... mult mai degraba poiezie decat a hole in my heart (care se putea infatisa ca scurt metraj si atunci putea intra in top)
9. vera drake- pt. well balanced
10. macelarii verzi - pentru IRONIE, cinism
11. moartea dlui L - pt, interpretare, regie.. pt. 'document'


cele mai slabe
child star - pt. cel mai boring, cliseizat, penibil
9 songs - pt. ca e sex
scurt metrajele romanesti - pt. ca scolaresti, cliseizate, banale, fara savoare.. fara idei...

cateva nu le-am vazut: ex. masinistul, calvarul
insa am impresia ca majoritatea dintre voi ati ratat mai mult ca mine
amemo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 14:03   #36
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Danny:
Acum ca am fost si am vazut Dark Horse impreuna, atat mai am de spus: un premiu nu se da doar pentru ca este regizorul in sala, sau din contra, nu se da unui film, doar pentru ca se stie ca va mai lua si alte premii. Motivatii de genul asta nu prea ar trebui sa existe.

Dark Horse - cateva glumite + deja celebra scena a podului; in rest, nimic impresionant.
Imi pare rau ca nu a venit si Whisky.

bai, ma isterizezi. noi nu i-am dat premiul lui dark horse pt ca era dagur kari in sala ! hellooooo! am mai explicat de ce l-am premiat. pt ca in top 3-urile personale (din competitie) erau 'dark horse', 'whisky' si 'my heart is deceitful above...'. 'whisky' si 'moartea dlui lazarescu'le-am lasat pe mana marelui juriu, siguri ca vor lua ceva oricum. premiul cinemagia este un premiu cinefil, unul de o importanta mai mica, ce ar trebui sa mearga la un film bun, dar mai mititel. zi si tu: in cazul in care 'moartea...' n-ar fi luat nimic de la juriul cel mare, ar mai fi contat daca un mic juriu cinemagist l-ar fi premiat ? iti zic eu, nu pt puiu, cu limba lui ascutzit-enervanta, care chiar a declarat la premiera ca un premiu la tiff nu l-ar interesa asa de mult. si asta e un argument destul de important, pt ca nu conteaza numai cine da premiul, ci si cine il primeste.

eu zic ca am procedat bine.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 14:20   #37
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dupa cum scriam si eu, reconsiderind lucrurile - e OK premiul cinemagia pt 'dark horse'.

doar ca observ ca notorious este din ce in ce mai iritabil.
cred ca din cauza mediului

iar asta il face sa nici nu mai inteleaga exact ce am afirmat (apropo de 'giliap'), batind cimpii cu din ce in ce mai putina gratie...

mala, ce i-ai facut??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 15:51   #38
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Eu? Nimic :oops: Cred ca e de la incordare. Daca s-ar relaxa, mai ales in partea dorsala, poate nu l-ar mai zgaria "coronita" la colon.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 21:42   #39
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alex Leo Serban:
doar ca observ ca notorious este din ce in ce mai iritabil.
cred ca din cauza mediului

iar asta il face sa nici nu mai inteleaga exact ce am afirmat (apropo de 'giliap'), batind cimpii cu din ce in ce mai putina gratie...

mala, ce i-ai facut??

hai ca esti de coma. de unde concluzia cu iritabilitatea, doar ii explicam lui danny factorii care au dirijat acordarea premiului nostru.

anyway, alta kestie ma preocupa. iti readuc aminte ce ai spus apropo de 'giliap':

Quote:
pt mine, lumea se imparte intre cei care au vazut in 'giliap' a brilliant work of art - cinefilii puri, the happy few care, din fericire, exista! - si... restul (cinefagii duri, cu care nu ma intereseaza sa comunic).
a fost ca un test, pt mine; e concludent.

asadar, cu citatul in fata, care parte anume am interpretat-o gresit ? deci, daca nu vedem in 'giliap' 'a brilliant work of art', suntem doar niste 'cinefagi pur & duri' (poate ca specie inferioara 'cinefililor sensibili') cu care nu doresti sa discuti ? in mod normal, eu ar fi trebuit sa ma oftic din cauza unei asemenea etichete (eu, care dupa toate aparentele sunt un cinefil chiar usor de emotionat - nici n-ar trebui sa pui la indoiala treaba asta), dar, dupa cum am spus, nu te-am luat chiar ASA in serios.

si asta pt ca in reactia ta am vazut mai mult un orgoliu ranit. cu alte cuvinte, daca ai facut reclama (in mod voit sau nu) atat de multa acestui roy andersson, incercand sa ne scoti din case cu gandul ca vom vedea o capodopera si noi n-am vazut acea capodopera, n-as zice ca asta ar trebui neaparat sa ne descalifice in vreun fel. noi te-am ascultat, pana la urma si asta ar trebui sa conteze mult.

sper sa intelegi, deci, ca este suficient sa-mi spui ca 'e bun', pt ca eu sa merg sa-l vad. nici nu ma gandesc daca imi va placea sau nu (pana acuma doar am avut destule divergente !), doar ma duc. because your opinion matters to me and that's all.

cu ocazia aceasta, as dori sa subliniez si faptul ca ai avut dreptate in privinta lui pitt. si eu sunt de parere ca a exagerat in a deconstrui 'giliap' intocmai ca sa-ti puna gustul sub semnul intrebarii, dar de mine este departe acest gand, pt ca altfel (logic !) nici n-as mai asculta ce zici. so chill, ok ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 02:14   #40
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Acum consider si eu cä am fost mai dur decât merita, dar NU din motivul presupus mai sus. Am explicat mai mult la Film în general / Giliap
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells