Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Apr 2010, 02:41   #701
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:
În 1-2 ani o să treacă noutatea 3D și o să dispară, nu de tot, dar din prim plan.

Lumea o sa inceteze sa se mai duca la filme 3D, pentru ca in urmatorii 2 ani, cel putin 20 de filme vor fi lansate in 3D, in urma conversiei din 2D. Filmand in 3D si convertind in 3D nu e aceeasi branza, nici aceeasi calitate. Oamenii nu o sa fie dispusi sa plateasca la infinit un bilet de 20 $ ca sa vada un film 3D, asteptandu-se la Avatar 2. Am inteles ca 3D-ul la Clash of the Titans e execrabil, un film finalizat in graba (am citit ca s-au facut reshootings, schimbandu-se complet ideile si chiar si finalul din script-ul original, dar asta e alta poveste) si convertit in graba. Atata timp cat studiourile nu vor investi serios in filme ce sa fie filmate in 3D, ci vor prefera sa dea doar cateva sute de mii de dolari pe conversie, care e infinit mai ieftina, succesul 3D-ului va scadea tot mai mult pe zi ce trece. Aici il inteleg pe Cameron, care e suparat ca studiourile incearca sa profite de pe urma succesului lui Avatar, convertind filmele 2D in 3D pe ultima suta de metri, doar ca sa aiba incasari mai mari. Macar el a luat 3D-ul in serios.

Oricum, eu vad 3D-ul ca pe un gimmick, filmele proaste folosesc 3D-ul ca o modalitate de a-si creste valoarea in ochii publicului, dar un film trebuie sa fie bun prin merite proprii, nu prin folosirea unei iluzii. 3D-ul e manipulator si risca sa ii influenteze pe criticii care cad in mirajul lui, ajungand sa le dea filmelor thumbs up doar pe acest considerent. Avatar in 2D e 'just a movie'...nu e rau, dar nici spectaculos.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 09:14   #702
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Cu riscul de-a fi luata ca o ce vreti voi eu spun ca l-am vazut la imax si chiar mi-a placut . Si eu am zis intr-adevar ca daca l-as fi vazut acasa ar fi avut un efect mult mai slab. Cred ca totusi este prea criticat filmul asta doar de dragul de a dovedi cultura cinematica. In acelasi timp a iscat si niste isterii un pic mai mari decat era cazul.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 09:26   #703
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by copila_satanista:
Cred ca totusi este prea criticat filmul asta doar de dragul de a dovedi cultura cinematica.
No crezi ca de-asta e criticat? Tocmai cu Avataru' isi dovedeste omu' cultura cinematografica? Intr-un fel ai dreptate, dar nu tocmai in sensul in care te gindesti tu.
Daca critici Twilight, te dai oare rotund cit de intelijent esti? Sau e valabila chestia doar la Avatar?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 09:37   #704
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Am spus-o pentru ca asa am observat ... unii au inceput sa aiba reticente in a lauda "Avatar" doar pentru ca e placut de prea multa lume si criticat de prea multi destepti. "Twilight" mi se pare mai sec si l-am criticat pentru ca asa am simtit.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 09:41   #705
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by copila_satanista:
unii au inceput sa aiba reticente in a lauda "Avatar"
Sa-l laudam fara reticente, zici tu?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 09:41   #706
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
sa-l laudam atat cat ne vine, nu atat cat le vine altora sau cat ni se pare ca da bine
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 10:44   #707
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Nu e 3D-ul viitorul? Visati! De la un moment dat 2D-ul il veti intalni doar la cineastii independenti care stau prost cu bugetul, iar tridimensionalul va aparea si in filmele cu 2 actori care joaca intr-o camera goala.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 11:57   #708
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Chiar dacä nu mä avânt în a emite vreo profetie categoricä, îmi mentin totusi scepticismul... Cred cä 3D-ul îsi va gäsi o nisä... si atât. E prea agresiv, prea incomod, si dupä ce i se va toci ineditul, e de asteptat ca spectatorul agasat sä prefere revenirea la un entertainment mai viewer-friendly. Poate mä însel, nu stiu... Vom vedea.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 12:03   #709
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Putem sa ne uitam in strainatate. 3D-ul e nou la noi ca asa e in Romanica - lucrurile ajung mult mai tarziu si pe la noi. In strainatate insa au 3D de nu mai stiu cand si se vede clar ca in loc sa se sature profita din ce in ce mai mult de aceasta posibilitate. Sa nu mai zic ca deja au facut astia TV-uri speciale pt 3D. Se anunta vremuri pline si nu vad de ce nu o sa ramana asa pentru ca este un mod mai complex de a reda un film si este foarte probabil ca pe viitor sa devina mai experti in domeniu si se gaseasca si mai multe metode de a-l exploata.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 13:13   #710
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by copila_satanista:
este un mod mai complex de a reda un film
Better said: mai complicat.
"Complicat" = un defect.
"Complex" = o calitate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 17:00   #711
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Pitbull:
E prea agresiv, prea incomod, si dupä ce i se va toci ineditul, e de asteptat ca spectatorul agasat sä prefere revenirea la un entertainment mai viewer-friendly. Poate mä însel, nu stiu... Vom vedea.
E. Deocamdata. Dar lumea se obisnuieste si se adapteaza (evolueaza?) iar generatia urmatoare va iesi cu genele calite.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 17:08   #712
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Nu pot spune sigur daca pe viitor se va folosi 3D sau nu insa acum are destul succes si se pare ca va avea mult timp de acum incolo. Sunt de acord cu cine a zis ca nu ne ducem la cinema sa vedem culori si imagini si povesti frumoase transpuse intr-o opera cinematografica. Despre Avatar am mai spus sunt pareri multiple, contradictorii, si ar trebui sa ne respectam parerile unii altora deoarece fiecare are niste criterii dupa care isi alege filmul preferat. Mie mi-a placut Avatar, nu stiu cat va avea succes, nu stiu din ce motiv nu a luat Oscarul, si nu ma intereseaza. Nu ma uit la un film doar pentru ca am auzit pe cineva vorbind frumos despre el, ma uit pentru simplul fapt ca imi place mie. Va rog frumos, contraziceti-ma daca nu sunteti de acord. Sunt deschis la discutii pe aceasta tema.
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2010, 20:29   #713
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by pipes:
Avatar nu va place, Sergiu Nicolaescu e naspa, Alex Leo Serben nu e demn de critica, (...) atunci ce e bun?
"Citizen Kane", "One Flew Over the Cuckoo's Nest", "Piesä neterminatä pentru pianinä mecanicä", "Stalker", "Sibiriada", "Brzezina", "Blowup", "8 1/2", "Persona", "City Lights", "No Country For Old Men", "There Will Be Blood" - si mii (efectiv MII) de alte filme cu adevärat bune.

in afara de astea (cu exceptia miilor si zecilor de mii) restul exemplelor oferite de mine fac cat restul exemplelor oferite de dvs. asta e parerea mea amatoriceasca. am spus-o de nenumarate ori. daca gresesc, gresesc.
inca nu am avut prilejul sa asimiliez, prin intermediul acestui forum, informatiile de valoare pe care sustine ca le ofera (cu mici exceptii). dar raman perseverent si oarecum optimist.
in concluzie - nemultumit, mahnit de abundenta de ifose "profi" (nu ale tuturor) si cam atat. restul e tacere.
in marele final subliniez ca nefiind un evolutionist convins (poate chiar reticent la abundenta tehnologica), sunt ferm convins ca 2D-ul va ceda. va ramane un fel de rezistenta, partizanat (cum vreti sa ii spuneti). sau o amintire frumoasa. imi pare rau ca nu sunteti atent, domnule Pit, la ceea ce va inconjoara. cred ca ar fi un sacrificiu binevenit.
nu voi mai posta pe Avatar pentru simplul fapt ca am fost inteles foarte gresit. ce-i drept, o parte din vina imi apartine.
Avatar nu e o capodopera, dar este un produs foarte bine lucrat fata de alte productii pe care le laudati. nu este eminamente original, dar este o referinta. nu e un clasic alb-negru sau de secol XX, dar este un festin vizual-cromatic de exceptie si momentan UNIC. din pacate, aducator de isterii infantile si crize de ura falsa. restul il putem contempla si aprecia ca atare (inclusiv eu). I PIT(y) YOU!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 03:32   #714
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
pipes, ai auzit că varianta pe dividi conține și scena de dragoste integrală cu avatarul și prințesa na'vi care a fost scoasă cenzurată în varianta pentru marele ecran?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2010, 10:56   #715
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
da. si parca am mai discutat nitel despre asta. unii se vor amuza copios, altii nu si tot asa. circuitul sexului albastru in natura.
cred ca au scos-o din motive de PG-12..... ei "stie"......
ieri, la Diverta AFI Cotroceni, am vazut 2 carticele despre Avatar - 2 MIZERII (una era expusa si cred ca participase la un workshop, cealalta avea 20 de pagini cu litere de 14). oare le cumpara cineva?
eu nu am decat un poster. luat la premiera la IMAX (era la pachet cu popcorn-ul si beutura).
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 11:55   #716
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Deși am mai menționat în comentariile de pe pagina filmului o parte din modelele pământene care au inspirat biosferele de pe Pandora (relieful carstic din estul Chinei, marile cascade), iată un material mai bine realizat. Sper că nu repet ceea ce au postat alții înaintea mea.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 15:07   #717
BJBlazkowicz
Junior
 
BJBlazkowicz
 
Join Date: Dec 2007
Location: Kazakhstan
Posts: 73
Originally Posted by marius_em:
Originally Posted by irene marlyne monroe:
buna ,buna,vad ca nu prea aveti pareri prea bune despre filmul avatar!

...si vreau si viata sa fie mai happy cu final happyend etci!

Parerile sunt impartite, si uneori exagerate in ambele tabere.
Iar viata are acelasi final pentru toata lumea, nu stiu cat de happy . La finalul jocului, si regele si pionul ajung in aceeasi cutie de lemn... eee? ghiciti citatul.

popa Scandura din satul Lolteni
__________________
"My God! It's full of stars!"
BJBlazkowicz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 15:12   #718
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by irene marlyne monroe:
buna ,buna,vad ca nu prea aveti pareri prea bune despre filmul avatar!

...si vreau si viata sa fie mai happy cu final happyend etci!
Si eu vreau viata sä fie mai happy, dar cu început happyend etci!
OK, pupici, merci!

Last edited by Pitbull : 15 Apr 2010 at 15:15.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 21:32   #719
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Eu cred că Avatar deschide o filă nouă în cinematografie.Peste cîțiva ani,va deveni un film de referință în istoria cinematografiei,cum a devenit Matrix,de exemplu.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 15:25   #720
guess87
Novice
 
guess87
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 10
cel mai tare film din 2009

Deci chiar nu ma gandeam ca o sa fie asa reusit........m-au incantat ff mult personajele si actiunea...merita vazut filmullll...... :
guess87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells