Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jun 2010, 14:18   #41
Backstage
Novice
 
Backstage
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 13
E printre cele mai bune seriale pe care le-am vazut Genius , actually .... in plus , reuseste sa fie relaxant si motivant in acelasi timp . Intr-adevar , nu e realist mai presus de toate , dar e cat sa aiba credibilitate .
Cele mai bune sezoane: 1 si 4 .
Sunt curioasa daca o sa aiba mai mult de 5 sezoane si super nerabdatoare sa reinceapa
Ca personaj preferat dupa Dexter as spune Debra : )
Backstage is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2010, 14:34   #42
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Dexter e un caz aparte.El ucide criminali, dar nu este un justitiar.Nevoia de a ucide si-o directioneaza spre altii de teapa lui.Ceva in genul:"daca tot ucid, hai sa scap lumea de alti nemernici".Asta inseamna constienta faptului ca este un killer si ca, poate,pana la urma va reusi sa capete mantuire,tocmai datorita acestui aspect.
El are un mare avantaj.Are la dispozitie acoperirea perfecta.Nimeni n-ar banui ca in spatele unui ofiter de la departametul omoruri, se ascunde un monstru,capabil sa faca asa ceva.
Profita de ocazie si scapa,dar,in acelasi timp,se asigura ca, ce-i pe care-i casapeste sunt mult mai rai ca el.
Asta-l face sa reziste! Poate v-aduceti aminte faza(n-o mai stiu exact) cand a omorat pe cineva din greseala..atunci, era complet descumpanit.Se simtea la fel ca ceilalti,desi, pana atunci avea impresia ca el este absolvit de vina si-i sunt deajuns doar demonii lui.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2010, 14:36   #43
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Windom:
De acord cu ceea ce scrie pe wiki. Nu atinge insa miezul problemei de fata. Insasi alegerea acelei pool of victims cum e numit uneori terenul de vinatoare al unui serial killer, face ca totul sa fie nerealist, implicind automat chestiuni de moralitate. Nu ucide decit criminali. Un serial killer nu gindeste deloc asa. In cel mai buna caz, se confrunta cu anumite remuscari si asta dupa act, nu inainte.
Faptul ca majoritatea sint inteligenti nu e chiar conform cu realitatea. Oportunismul lor (la care se adauga norocul) e de multe ori confundat cu inteligenta. In plus de asta, sistemul juridic si politienesc american a permis, mai ales in trecut, activitatea neingradita a unui Ted Bundy ori Henry Lee Lucas si asta datorita birocratiei, orgoliilor ori altor factori caracteristici fiecarui caz in parte.
Mie mi se pare chiar ipocrita ideea unui criminal in serie ce scapa lumea de alti criminali. Daca ucide un alt criminal, nu tot crima se numeste? Noi trebuie sa inghitim hapul care ni-l baga pe git - pedeapsa cu moartea care vine din partea ingerului razbunarii. Alta faza pe care nu o suport deloc (am mai intilnit-o parca in Lost): inainte de a ucide pe cineva, respectivul trebuie demonizat total - pedofil, necrofil, canibal, ii punem in circa orice, pentru ca ingerul nostru razbunator sa nu cumva sa se minjeasca cu singe nevinovat. Ne este explicata vreo clipa motivatia reala a criminalului? Trecutul lui? Ceea ce l-a indemnat sa faca ceea ce a facut? Nu, avem de-a face cu o scursura care trebuie eliminata - o pledoarie mai misto pentru pedeapsa cu moartea nici ca se putea.

Vad ca nimeni nu se oboseste sa citeasca ce am scris. Pentru a mia oara, show-ul nu ascunde nici un moment ca Dexter ucide de placere, nu dintr-un simt al binelui, pentru ca vrea ca binele sa triumfe, pentru ca e un razbunator al societatii. Astea sunt efecte secundare, pe care, chiar si el si le asuma in mod convenabil, insa in momentele sale de sinceritate, recunoaste ca e un monstru. El ucide pentru ca vrea, pentru ca ii ofera placere, pentru ca se identifica cu ceea ce face. Se accentueaza mereu pe placerea pe care o simte cand ia o viata umana. In perioadele de seceta, e in sevraj.
Moralitatea actiunilor sale e doar in ochii spectatorilor, pentru ca, asa gandim, uneori vrem sa scoatem cui cu cui. Dar Dexter e un monstru, un monstru care face un serviciu societatii. E un super-erou care face ce face pentru ca ii place, nu pentru ca ii pasa. Inchipuie-ti-l pe Joker de partea binelui. Ar ramane la fel de sadic, la fel de nemilos si nepasator fata de viata umana, doar ca si-ar directiona dementa catre raufacatori si ar fi aclamat de societate. Se poate discuta la infinit despre ce inseamna bine si ce inseamna rau. Inchipuie-ti insa ca stocul de raufacatori s-ar termina, ca i-a omorat pe toti, si toata lumea respecta legea. Nici Joker, nici Dexter nu s-ar opri sa ucida. Pentru ca nu pot.
Cheia intelegerii acestui criminal e acel cod de conduita al lui taica-sau, cod atat cu rol moralizator, dar si de siguranta. E logic, la o adica, e vorba de manegementul riscului. Daca tot vrei sa ucizi, ucide indivizi de care celorlalti le pasa cel mai putin, si pentru care se vor face eforturi mai mici in a le elucida moartea/disparitia.
Apoi, e adevarat ca victimile de duzina ale lui Dexter sunt expediate superficial, dandu-li-se verdicte pe baza unui search in baza de date a politiei Miami. Dar, nemesis-urile lui Dexter din fiecare sezon sunt analizate amanuntit, cu tot cu motive, cu tot cu background, de ce fac ce fac, cum au ajuns asa, etc. In final, Dexter ucide indivizi din aceeasi specie cu el, condamnandu-se intr-un fel pe sine insusi, si incercand mereu disperat sa se auto-convinga ca el e diferit. Si de fiecare data, singura diferenta e acel cod. Acel cod, pe care toata lumea de aici il trece atat de usor cu vederea.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2010, 14:47   #44
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by rvn:
Poate v-aduceti aminte faza(n-o mai stiu exact) cand a omorat pe cineva din greseala..atunci, era complet descumpanit.Se simtea la fel ca ceilalti,desi, pana atunci avea impresia ca el este absolvit de vina si-i sunt deajuns doar demonii lui.

Da, exact, descumpanirea sa nu era ca a luat o viata nevinovata, ci pentru ca simtea ca e ca ceilalti. Insa s-a consolat destul de repede, din ce tin eu minte, incadrand-o la victima din culpa, si jurandu-si ca va fi mai atent data viitoare. Insa, dupa cum imi amintesc eu, nu a avut nici un moment remuscari pentru sarmanul ala, totul rezumandu-se la el, si la faptul ca si-a patat pretiosul cod (atunci era perioada cand incerca sa se indeparteze de cod, nu?). In fiecare sezon, el incearca sa-si dovedeasca siesi ca e diferit, desi nu prea e. Mai ales fata de Trinity din ultimul sezon. De multe ori aveam impresia ca ala e Dexter la batranete.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2010, 20:31   #45
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Dexter nu e Trinity, imi pare rau.Sunt diferiti.
Primul isi apara familia, al doilea o terorizeaza si ii face rau.
Disimularea este cam aceeasi, amandoi pozeaza in "mielusei", dar Dexter este cat se poate de normal atunci cand nu-si arata adevarata fata.
Dexter este sot si tata admirabil, Trinity este chiar opusul sau(fazele cu respingerea fiicei-ziariste si cele in care isi abrutiza familia oficiala sunt dovada in acest sens).
Trinity e mult mai rau, e "guru", primul adversar cu adevarat de temut.
Care i-a si pus capac pana la urma, aparent sau nu...

Last edited by rvn : 03 Jun 2010 at 20:36.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 15:56   #46
kanibalo
Junior
 
kanibalo
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 45
Astept cu nerabdare sa vad cum va fi sezonul acesta,avand in vedere sfarsitul celui de-al 4 lea,as vrea sa vad ce face Dexter cu copii lui Rita ori le ramane el ca tata ori ii lasa in plata domnului
kanibalo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 13:19   #47
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in nici un caz nu-i va lasa de izbeliste.din ceea ce s-a vazut in cele 4 sezoane, Dexter e perfect in rolul de parinte. poate s-o razboi cu adevaratul tata(da' ,oare nu l-a casapit si p-ala?), dar in final, familia va ramane unita.
a...si ce voiam eu neaparat sa spun si cred ca asa va fi: ala micu' ii va urma calea.codul lui Harry se va aplica la nepot.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 13:25   #48
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by rvn:
Dexter e perfect in rolul de parinte
Ala da serial killer. Daca dupa 4 sezoane a ajuns lumea sa dezbata cit de potrivit e Dexter in rol de tata, eu renunt... Exista atitea seriale & filme pizdoase pe care le pot vedea in timpul ala ca nu mai are rost sa pierd vremea cu Little House on the Prairie...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2010, 13:40   #49
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by rvn:
Dexter e perfect in rolul de parinte
Ala da serial killer. Daca dupa 4 sezoane a ajuns lumea sa dezbata cit de potrivit e Dexter in rol de tata, eu renunt... Exista atitea seriale & filme pizdoase pe care le pot vedea in timpul ala ca nu mai are rost sa pierd vremea cu Little House on the Prairie...

imi pare rau,de plictisul tau, win.
uitasem ca favoritul tau e Lynch.
vizionare placuta! poate ti s-o face parul, mai maciuca-n cap!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 15:49   #50
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
C Hall e perfect in acest rol, e normal sa existe persoane care sa-l urasca, mereu se intampla asta. Iar in seriale se iveste mai des deoarece unele personaje devin monotone dupa cateva sezoane, nu si in acest caz....
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 18:51   #51
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nu e cazul sa-l "urasca" cineva pe actor.
windom este doar, adeptul filmelor "serioase".
asta i se pare un serial unde el, eroul, se joaca cu " omorul" si banuiesc, sau sigur, i se pare plicticos.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2010, 11:09   #52
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by rvn:
Dexter nu e Trinity, imi pare rau.Sunt diferiti.
Primul isi apara familia, al doilea o terorizeaza si ii face rau.
Disimularea este cam aceeasi, amandoi pozeaza in "mielusei", dar Dexter este cat se poate de normal atunci cand nu-si arata adevarata fata.
Dexter este sot si tata admirabil, Trinity este chiar opusul sau(fazele cu respingerea fiicei-ziariste si cele in care isi abrutiza familia oficiala sunt dovada in acest sens).
Trinity e mult mai rau, e "guru", primul adversar cu adevarat de temut.
Care i-a si pus capac pana la urma, aparent sau nu...

Da, sunt diferiti pe final, cand Dexter e forta binelui, si Trinity a raului. Insa pe parcurs sezonului, apare des aceasta tema a identificarii lui cu Trinity, la inceput chiar il vede ca pe un model, incearca sa invete de la el. La fel, viziunea lui tat-su il avertizeaza ca nu ar trebui sa se apropie, ca isi pune familia in pericol, apar discutii de cat de asemanator e el, Dexter, fata de Trinity in relatia cu familia sa. Dexter traieste o minciuna, isi pune mereu familia in pericol, ceea ce in final ii ucide nevasta. Practic el este responsabil de moartea sotiei sale, el a ucis-o. Femeia aia a murit fara sa stie de ce, fara sa stie cu cine a fost maritata, cu cine a facut un copil. Astept cu interes urmatorul sezon, sa vad cum va rezolva acest conflict interior. In final, moartea nevestei sale i-a dovedit ca nu e chiar atat de diferit de victimile sale, ca produce rau si suferinta si oamenilor care nu o merita, care nu se incadreaza in limitile codului lui Harry. Ma astept sa o ia pe aratura, sa fie in final consumat de demonul sau, si sa fie prins de politie, sau sa moara, sau ceva.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2010, 11:20   #53
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Problema cu toate serialele este ca o lungesc prea mult.Prea multe serii si totul devine diluat dupa primul sezon fie ca vorbim de exter ,Lost ,Prison Break. Pe la al treilea sezon pelteua devine foarte diluata.Nimic nu mai pare credibil ,apar personaje neverosimile,scenariul devine o insulta asupara imaginatiei.Eroii mai descopera tot felul de timpenii legate de stramosii lor si varza e totala. Mai credibile atunci apar seriale precum :''Neveste disperate dupa lupă '' sau ''State ''
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2010, 11:30   #54
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Exista si exceptii - vezi Six Feet Under, absolut superb pina la final (5 sezoane). Nu expira pe parcurs, dimpotriva, devine tot mai complex si mai captivant...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2010, 11:38   #55
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Recunosc -nu am vazut nici macar un episod din Six Feet Under.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2010, 12:51   #56
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
La Dexter, sezonul 4 a fost cel mai bun, asta dupa un sezon 3 mai putin reusit.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2010, 11:53   #57
alexcretu75
Junior
 
alexcretu75
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 25
Este unul dintre serialele mele preferate
alexcretu75 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2010, 16:40   #58
IchiroHideaki
Senior
 
IchiroHideaki
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 89
abia astept sezonul 5...si nu mai e mult...
IchiroHideaki is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2010, 19:53   #59
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu cred ca Dexter-ul nu va mai avea acelasi succes..
parerea mea se bazeaza pe o supozitie simpla: a trecut prea mult timp de la terminarea sezonului 4. lumea,aproape a uitat de serial, iar punctul culminant, a fost atins deja si orice-ar mai urma pe aceeasi directie, fara sa se improspateze nimic in atitudinea personajelor, intriga si actiune, n-ar mai fi urmarit cu acelasi interes de telespectator, ca in cazul primelor sezoane.
deci, ar fi bine ca, Dexter( serialul) si de ce nu si eroul, sa fie nitel primeniti...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2010, 13:56   #60
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
tu glumesti, nu ???

cum sa nu aibe succes pentru ca a luat vacanta ?
asa e normal, sezonul se termina, in vara se filmeaza iar in toamna incepe alt sezon.
vezi Lost, a rupt ultimul sezon sau vezi Prison Break...desi a fost lungit la greu, tot a rupt si ultimul sezon deci...lumea nu a uitat actiunea ! pentru asta exista net, torrente si piratii care inregistreaza fiecare emisiune, serial de la Tv.
Dexter s-a pastrat si dupa 4 sezoane...devenind din ce in ce mai bun si mai urmarit.Tocmai !!! actiunea de acum incepe....puntul culminant acum se desfasoara iar finalul bate la usa si.....va fi unu magnific, belive me !
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells