Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Aug 2007, 21:55   #21
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
nu stiu, dar mai nou cinematografele si producatorii scot la banda rulanta pare-se filme din astea..... nu ca nu imi plac dar am vazut multe deja.
de la Stapanul Inelelor, Piratii din Caraibe, Cronicile din Narnia, Eragon si mai nou inca neaparut prin cinema "Stardust".
Primele trei am avut rabdare sa le vad si mi-au placut, am vazut si toata seria Star Wars, pe care nu as categorisi-o aici, care mi-a placut si mai tare.
M-am uitat si la unul din seria Harry Potter, sincer nu mai stiu care dintre ele era, mi-a placut si ala, dar e prea mult deja.
Adica da, la numarul de cinematografe existente, cel putin in anumite orase, este normal sa existe mai multe optiuni si sa existe si filmele astea, cred ca se fac pentru ca se vand bine si prind la public; dar poate ca nu toata lumea vrea sa vada doar asa ceva.
sau se urmareste inducerea publicului in mintea copiilor
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2007, 18:23   #22
ale-anda
Junior
 
ale-anda
 
Join Date: Aug 2007
Location: cluj-napoca
Posts: 30
mie imi place mult harry potter!!! nu inteleg de ce sunteti asa revoltati inpotriva lui . A ! am vazut mai sus ca scria cineeva cum ca harry potter ar fi carte pt copii. Cititi ultimul volum si va veti schimba parerile sau daca chiar nu va place mai asteptati pana in 2010 cand va aprea ultimul film si va veti convinge cu desavarsire !!!!!!!!! Eu cand am fost la cinema la harry potter 5 ma credeti sau nu, sala era pe jumate plina de adulti de toate varstele si totusi filmul nu putea fi vizionat de catre copii sub 13 ani , numai cu acordul parintilor. Oricum acum cativa ani , ca si voi astia care sunteti inpotriva lui harry potter, credeam ca ii o porcarie....o pierdere de timp. Dar am citi doar 10 pagini din prima carte shi nu am mai putut-o lasa din mana..... . Eu zic ca ii o carte si un film super tare ! scuze celor care sunt inpotriva lui harry :hmm:
__________________
cu respect: ale-anda
ale-anda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 20:20   #23
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.eu sper ca seria heri potter se termina cam asa:
cu preoti catolici care ii prind pe toti, ii declara eretici, le despcia stomacelele, ii scufunda in bai pline de serpi si naparci, le dau sa bea apa sfintita si la sfarsit ii ard pe rug, dupa ce in prealabil le scot tuturor ochii. eu zic ca e echitabil asa, si sunt convins ca dumnezeu e de acord cu mine si ca ii uraste si el pe eretici.
.iar jkrowling o sa arda in iad. oh boy oh boy!
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 20:30   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
.io, c-o vin't Raptoriele îndäräpt!
No, servus! A sez, si sä nu mi tie iei d-aci prè curând!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 21:02   #25
ale-anda
Junior
 
ale-anda
 
Join Date: Aug 2007
Location: cluj-napoca
Posts: 30
pt raptor : deci harry potter nu are absolut nimic ( !!! ) in comun cu religia si mai ales cu magia neagra !!!!!!Intocmai ca harry potter se ocupa cu arta defensiva inpotriva magiei negre. Zvonul asta tampit cum ca harry potter ar fi ceva eretic a creea sute si mii de idei si pareri impartite dar pana la urma s-a dovedit ca nu este nimic in neregula cu harry potter orice ar crede cei anit-harry potter despre el in legatura cu asta nu prea are sens... scuze ca zic... si in plus nu sunt asa de moarta dupa harry potter dar spun ce stiu si ce cred ca are un sens !!!
__________________
cu respect: ale-anda
ale-anda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 21:10   #26
RockGirl008
Novice
 
RockGirl008
 
Join Date: Aug 2007
Location: "Over the hills and far away"
Posts: 21
Originally Posted by raptor:
.eu sper ca seria heri potter se termina cam asa:
cu preoti catolici care ii prind pe toti, ii declara eretici, le despcia stomacelele, ii scufunda in bai pline de serpi si naparci, le dau sa bea apa sfintita si la sfarsit ii ard pe rug, dupa ce in prealabil le scot tuturor ochii. eu zic ca e echitabil asa, si sunt convins ca dumnezeu e de acord cu mine si ca ii uraste si el pe eretici.
.iar jkrowling o sa arda in iad. oh boy oh boy!
heii, mie nu imi pasa daca omaenii au pareri diferite, dar asta deja ii prea mult, daca crezi ca ii ceva rau atunci lasa-l in pace si nu il injura eu, cel putin asa cred ca nik rau nu este...este o carte foarte buna. Deci daca ai ceva cu el poti sa zici linistit ca e o prostie, sau habar nam ce...... dar nu asa ceva.... daca asta crezi nu esti mai bun decat parerea ta despre HP.... (asta e parerea mea :sad: sorry)
RockGirl008 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 21:34   #27
ale-anda
Junior
 
ale-anda
 
Join Date: Aug 2007
Location: cluj-napoca
Posts: 30
sunt perfect deacord cu rockgirl !!!! nu ca as avea ceva cu cei anti-harry potter dar totusi... cred ca nu aja se vorbeste !!!!! :hmm:
__________________
cu respect: ale-anda
ale-anda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 22:04   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fetelor, nu fiti socate
Mai dihai decât se poate.
E un adevär peren:
Raptoru-i un fenomen.

E feroce si bizar,
Si suav, si plin de har,
Verzi si-uscate tot îndrugä
Din celebru-i punct de fugä. 8)

Când mesajul i-l pätrund
In esentä, pân' la fund,
Zäu cä nu pot sä mä hotär:
Ii pläcu, sau nu, de Potter? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 22:14   #29
RockGirl008
Novice
 
RockGirl008
 
Join Date: Aug 2007
Location: "Over the hills and far away"
Posts: 21
ce bine ca mai sunt pe aceasta planeta oameni care gandesc normal :lol:

comm dragut Pitbull
RockGirl008 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 22:17   #30
ale-anda
Junior
 
ale-anda
 
Join Date: Aug 2007
Location: cluj-napoca
Posts: 30
multumim pentru intelegere Pitbull ... sper ca am inteles bine mesaju si nu am scris vreo porcarie ....oricum, nu mi se pare ok sa vorbeasca asa da mnoh ... akma ... fiecare cu ideile lui "ingenioase" !!!
__________________
cu respect: ale-anda
ale-anda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 22:22   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
(plecäciune)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 23:28   #32
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Harry Potter e ca guma Turbo - adica ptr copii, addictive.

Dar nu va fie cu grija, si profesoarei mele de engleza ii place Harry ! are poster cu el. In sesiunea din vara am facut un review la Harry Potter si am luat 10 la examen. 8)
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2007, 23:34   #33
ale-anda
Junior
 
ale-anda
 
Join Date: Aug 2007
Location: cluj-napoca
Posts: 30
hai sa iti zic cva.... harry potter nu este o jucarie!!!!!!
poate nu te intereseaza dar dak ai citi ultimul volum....ti-ai schimba parerea....aaaa si poate, pt ca acest film ( ultimul aparut OOTP) " tampit si idiot pt copii" a fost interzis copiilor sub 13 ani, este si mai copilaresc.... nu vreau sa fiu rea dar crede-ma ca toata lumea zice ( chiar shi in revista cinemagia) ca fiecare film este tot mai intunecat !!!... nu vad de unde harry potter ar fi pt copii... eventual primele 2 carti ( si filme ) da...dar restul nu...in niciun caz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
cu respect: ale-anda
ale-anda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2007, 22:50   #34
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.heri poter e o obscenitate, asta e. e o franciza nenorocita, e o masluire. e un joc pe calculator. nu e o carte, nu e un personaj, e doar un teanc substantial de dolari. dezgust. ...it's not a film, babe, it's a movie"
.nici o secure nu e prea ascutita atunci cind trebuie sa tai raul de la radacina.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2007, 02:00   #35
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
sperii fetele, raptore...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2007, 14:19   #36
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
doar pentru ca le iubesc sanii, coapsele? yeah, yeah, yeah, yeah
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2007, 14:59   #37
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
(yeah yeah yeah yeah)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2007, 10:56   #38
angel3110
Novice
 
angel3110
 
Join Date: Sep 2007
Location: Brasov
Posts: 3
Send a message via Yahoo to angel3110
Originally Posted by BeNnY:
(yeah yeah yeah yeah)
Avem un iubitor de sani si coapse....yeah,yeah,yeah
Harry Potter e un film dragut si toti copii il iubesc;trebuie sa recunosc ca m-a captivat si pe mine si am vazut toate ep. pana acum...trebuie sa retinem ca in general filmul se adreseaza copiilor si nu are nici o legatura cu magia neagra (cica e eretic ...offff!)
angel3110 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 21:35   #39
tva
Novice
 
tva
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi
Posts: 20
Send a message via Yahoo to tva
Originally Posted by ale-anda:
hai sa iti zic cva.... harry potter nu este o jucarie!!!!!!
poate nu te intereseaza dar dak ai citi ultimul volum....ti-ai schimba parerea....aaaa si poate, pt ca acest film ( ultimul aparut OOTP) " tampit si idiot pt copii" a fost interzis copiilor sub 13 ani, este si mai copilaresc.... nu vreau sa fiu rea dar crede-ma ca toata lumea zice ( chiar shi in revista cinemagia) ca fiecare film este tot mai intunecat !!!... nu vad de unde harry potter ar fi pt copii... eventual primele 2 carti ( si filme ) da...dar restul nu...in niciun caz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cred ca tocmai asta e problema. Ca Harry Potter nu mai este o jucarie, nu mai este un film pentru copii. Acest PG13 e un semn rau din punctul meu de vedere. Bine, tendinta era evidenta, chiar ma astept ca ultimul sa primeasca poate un rating R. Primul film chiar mi-a placut. A fost un film foarte bun pentru copii, aveai poveste, magie, bufnite cu scrisorele, bomboane de toate aromele etc. Personajele erau unidimensionale si usor de urmarit. Treceai fara problema peste gaurile din story sau greselile de substanta. Nu de alta dar cand am citit Greuceanu prima data nu am stat sa calculez cata apa poate cara in cioc un corb. Mi s-a parut firesc.

Cand insa treci granita copilariei si vrei ceva mai mult trebuie sa te astepti ca si oamenii sa te priveasca altfel. Harry Potter e un foarte bun film pentru copii dar un mediocru film pentru adulti. Si cum cu fiecare film ce apare tendinta se pastreaza viitorul se arata destul de sumbru.
tva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2007, 15:49   #40
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
...........

great movie !!!!!

apropo, stiti, sa nu afle becali d H.P. ca dupa aia sa vedeti cum s-ar crede magician, ca a fost d toate, "razb al luminii", Stefan cel Mare etc. :w00t:
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells