Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Feb 2007, 04:42   #21
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Dupa ce debutase asa de promitator, onor comisia a inceput cu decizii surpinzatoare la categoriile gresite.

Pan putea lejer sa ia cel mai bun film impotriva tuturor celorlalti nominalizati la "marele premiu", dar nu i s-a acordat nici macar cel mai bun film strain. Cu toate simpatia pe care o am pentru Leben der Anderen, un film foarte bun, nu era loc de alt castigator in acest an.

Apoi si J. Hudson peste Kikuchi si Barazza...n-am vazut Dreamgirls, dar m-a facut curios.

Babel peste Pan la score; mie mi s-a parut ca score-ul a facut jumatate din film in cazul povestii lui Del Toro.

Melissa Etheridge pentru best song! In sfarsit ceva bun. :happy:

Hellen Mirren best actress, just din cate se vorbeste.

Forest Whitaker best actor.

Scorsese regie.

Departed film.

Vorba aceea, something's gotta give. 8) Another dull year with bad surprises.

Offf, ce viata.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 06:20   #22
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
poor Marty, i-au dat si lui Oscarul, de mila...;

cata ironie a sortii, dupa atatea filme originale si valoroase, sa ajunga sa castige cea mai inalta confirmare a valorii cu un plagiat :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 06:21   #23
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by bellhop:
poor Marty, i-au dat si lui Oscarul, de mila...;

cata ironie a sortii, dupa atatea filme originale si valoroase, sa ajunga sa castige cea mai inalta confirmare a valorii cu un plagiat :hmm:

Just my thought, desi nu in termeni asa de duri.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 07:44   #24
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
eu n-am inteles de ce diane keaton era asa de crizata cand a prezentat ultimul premiu.
si mi s-a parut mie sau nevasta lu' whitaker e f. misto?
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 08:34   #25
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by bellhop:
poor Marty, i-au dat si lui Oscarul, de mila
LOL, si pentru un film mediocru.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 10:31   #26
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
and the oscar goes to....

ok. so... martin scorsese e fericit in sfarsit. sper ca sunteti de acord ca merita. (chiar daca finalul a semanat cu cel al unui student la unatc dupa cum zicea alex leo serban) ca i l-au acordat pe drept sau din mila nush, oricum scorsese e mare si face filme... FILME :love: ptr mine cea mai mare surpriza a fost filmul strain ptr ca ma asteptam precum toti ceilalti sa castige labirintul lui pan, dar... poate reusesc sa vad si eu filmul care a castigat... ma bucur ptr arkin ptr ca murphy nu mi s-a parut grozav in dreamgirls si speram ca adriana barazza sa castige ca face un rol superb. oricum e bun si asa...
bravo the departed!!! oricat de "semi-nefavorabile" au fost criticile romanilor despre acest film e un film bun, foarte bine inchegat si realizat. acu e o chestiune: mereu zic criticii de film (si asta am auzit-o cred doar in romania: volver NU e cel mai bun film al lui almodovar, the departed NU e cel mai bun film al lui scorsese... e ei, adica crticii care este, criticii de film de la noi din tara in masura sa afirme sau nu chestia asta, adik la modu serios????)
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 13:54   #27
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Re: and the oscar goes to....

Originally Posted by adipaul:
mereu zic criticii de film (si asta am auzit-o cred doar in romania: volver NU e cel mai bun film al lui almodovar, the departed NU e cel mai bun film al lui scorsese... e ei, adica crticii care este, criticii de film de la noi din tara in masura sa afirme sau nu chestia asta, adik la modu serios????)
cred ca esti putin confuz. A L S kiar era extaziat de Volver, un film departe de vitalitatea almodovariana din anii 80-90.
si pana la urma criticii nu apartin unei tari, ci apartin unui fenomen, unei atmosfere, unei metafizici....
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 17:53   #28
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Re: and the oscar goes to....

Originally Posted by adipaul:
ptr mine cea mai mare surpriza a fost filmul strain ptr ca ma asteptam precum toti ceilalti sa castige labirintul lui pan, dar...
pentru mine sectiunea filmului strain de anul asta n-a mai prezentat interes de cand n-am vazut Volver pe lista nominalizarilor... va ramane probabil pe lista filmelor mari si care n-au primit atatea premii pe cat ar fi meritat, but Oscars usually suck, nicio surpriza aici...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 18:05   #29
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
de mult n-am mai vazut o ceremonie mai plictisitoare. Am stat si m-am uitat la tvr 7 ore incontinuu si nu m-a amuzat nici degeneres, nu m-au emotionat discursurile (cu exceptia poate a celui al lui morricone), n-am simtit nimic din entuziasmul, andrenalina si nerabdarea pe care ar trebui sa le suscite o ceremonie de o asemenea anvergura. Hiperdezamagitor!
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2007, 21:18   #30
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
defazari de cate...30 de ani.scorsese,o'toole,care atunci cand ar fi trebuit sa ia erau "prea tineri"(o'toole tre' sa mai astepte,n-a convins inca)...
la fel si whitaker(pe care s-au facut ca nu-l vaf in ghost dog)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 00:03   #31
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by ulrich:
cand ar fi trebuit sa ia erau "prea tineri"(o'toole tre' sa mai astepte,n-a convins inca)...
L-am vazut acum 2 seri la Jay Leno in emisiune. Sclipitor,cu niste povesti de viata f. frumoase (atat cat a putut povesti in timpul scurt alocat invitatilor in emisiune), dar atat de batran si decrepit fizic ca am ramas asa cu un gust amar. As fi preferat sa raman cu imaginea din Lawrence al Arabiei si altele. Academia greseste aproape in fiecare an.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 17:11   #32
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
la 75 de ani si dupa decenii de lupta cu alcoolul se tine inca bine.

mi-a placut mult THE RULING CLASS. o'toole e un aristocrat schizofrenic care se crede jesus christ, dar in urma unei terapii revolutionare "devine" jack spintecatorul. brilliant!

si lawrence, of course
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 18:49   #33
Old_Faithful
Novice
 
Old_Faithful
 
Join Date: Feb 2007
Location: Tulcea
Posts: 7
Babel este mult prea subtil !

Nu este la indemana oricui sa descifreze mesajul ascuns al acestei capodopere a lui Iñárritu.

Insa, printre cei care stiu sa extraga esentialul, din pacate, se afla si membrii academiei. Iar mesajul nu prea le-a convenit !

Asa ca, desi le-a parut rau, au fost obligati sa-l incoroneze pe Scorsese.
__________________
"Our ignorance is not so vast as our failure to use what we know."
Marion King Hubbert (October 5, 1903 – October 11, 1989)
Old_Faithful is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 19:06   #34
Nyx
Novice
 
Nyx
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4
Send a message via Yahoo to Nyx
scary

si de data asta domnii, membrii ai academiei, au cazut "in pacat": thou shalt not lie? sau de ce sa nu dam oscar pentru cel mai bun film unui "the departed" pe cat de mediatizat, pe atat de slab, care urmeaza traiectul oricarui fim de actiune... de fapt primul semn al "bolii" au fost nominalizarile, de toata jena dragilor... ca au fost si golden globes dup'aia, unde castigatori au fost cam aceiasi ca la oscaruri... deh, ctrl c + ctrl v merge oriunde, nu mai vorbim despre Oscaruri (orgolii mari, creierul mai putin).
nu stiu de ce ma mir... doar si "tita si nicu" a luat oscar(uri).
__________________
There's nothing to worry about, but there's nothing I can do.
Nyx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 21:35   #35
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Originally Posted by PoliFanAthic:

Apoi si J. Hudson peste Kikuchi si Barazza...n-am vazut Dreamgirls, dar m-a facut curios.


don't waste your time, really...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2007, 21:40   #36
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Daca era sa castige Hudson ceva, puteau sa-i fi dat un Grammy, dar in niciun caz un Oscar. M-am enervat atat de rau cand am vazut ca n-a luat Breslin sau Kikuchi incat pur si simplu am refulat informatia si la un moment dat am scris ca Dreamgirls n-a luat decat un Oscar minor, cel pentru sunet :lol:

@drudu
Dreamgirls este un film util. E diferit de orice alt muzical din ultimii ani si ar fi fost chiar bun daca nu s-ar fi grabit condon sa-l transforme dintr-un film despre muzica intr-un muzical. Asta a fost greseala lui si asta a stricat, dupa parerea mea, Dreamgirls. Dar pana la Nightmaregirls mai e ceva...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 04:24   #37
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by StefanDo:
Daca era sa castige Hudson ceva, puteau sa-i fi dat un Grammy, dar in niciun caz un Oscar

da, intradevar are o voce de sirena. sirena lui vasile roaita :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 13:56   #38
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Originally Posted by StefanDo:

@drudu
Dreamgirls este un film util.

util pentru cine? pentru condon, care ar trebui sa stie ca asta e un "asa nu", sau pentru americani, care ar fi trebuit sa inteleaga in sfarsit ca musicalul e un gen mort, oricate suturi (a se citi premii nemeritate) i-ar da ei ca sa-l revitalizeze?
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 16:34   #39
immolation
Novice
 
immolation
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1
forumul acesta e minunat. auzim niste opinii superb argumentate... oameni care spun ca un film e bun doar ptr ca asa vor muschii lor sa zica, pseudo-intelectuali cu pretentii de cultura cinematografica ce desfiinteaza filme dupa cum vrea ei... deh, toata lumea e destept si se pricepe la filme. oscarurile e nasoale. de ce? ptr filmele e nasoale... adik ar fi fost ok si fair sa-i dam enshpe oscaruri lu' Almodovar de pilda... poate ar fi fost multi satisfacuti pana in maduvioara lor ca minunatul regizor (care cica nu are vitalitate dupa cum ne zice cineva mai sus...) sa mai primeasca ceva statuete... ca doar scorsese face "cica" esec dupa esec. don'soara sau distinsa doamna critic iulia blaga ne zice ca the departed nu se ridica nici macar la nivelul lui the aviator. desteapta femei ergo desteapta afirmatie. ce ti-e scorsese cand il ai pe almodovar si altii. doar americanii isi dau premii (atatea si atatea: oscar, globuri, sag, etc. ori britanicii cu ale lor bafta) doar pe pile, din mila, ca sa nu scandalizeze, sau mai stiu eu ce motive stupide. nu domnilor the departed e un film mediocru. babel cica nu e impresionant. scorsese n-a mai facut un fil bun din '91. etc etc... minunate afirmatii...
acu bineinteles ca ceva tot se va gasi de "comentat" la cele scrise mai sus... de rau zic... asa de carcoteala
o singura rugaminte... putina detasare de atatea si atatea ce ne asalteaza acu, in zilele noastre, putina concentrare, putina atentie, comentarii constructive, nu improscari asa de dragu de a post ceva pe forum...
no offence da mi se pare ca criticii din romania nu fac parte din "curentu" celor de afara daca tot se vorbi de asta. in plus cred ca mergi mult prea departe cu intelectu tau METAFIZICA CRITICILOR... bah suna mai tare ca Kant si ca Kafca la un loc mah. metafizicule transcedental ce esti...
peace, buia casha...
the departed rulz, scorsese rulz, nu doar ca asa vrea muschii mei...
immolation is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 17:42   #40
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by immolation:
o singura rugaminte... putina detasare de atatea si atatea ce ne asalteaza acu, in zilele noastre, putina concentrare, putina atentie, comentarii constructive, nu improscari asa de dragu de a post ceva pe forum...
no offence da mi se pare ca criticii din romania nu fac parte din "curentu" celor de afara daca tot se vorbi de asta. in plus cred ca mergi mult prea departe cu intelectu tau METAFIZICA CRITICILOR... bah suna mai tare ca Kant si ca Kafca la un loc mah. metafizicule transcedental ce esti...
peace, buia casha...
the departed rulz, scorsese rulz, nu doar ca asa vrea muschii mei...
bre immolation, nu prea inteleg de ce folosesti doua nickuri pe acest forum. asa te-au invatat la scoala aia din cluj? sa te dai dublu-rotund si sa deversi idei patrate?! esti mai subtzire in comentarii decat hartia igienica uzata de intestinul din creier ce te ajuta sa intelegi ce metafizic concubineaza ka(f)ka in cutia ta craniana.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells