Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Apr 2002, 08:07   #41
Blizz
Veteran
 
Blizz
 
Join Date: Sep 2001
Posts: 150
Printeso, fara resentimente, o sa punem mana de la mana sa-ti dam un premiu ca te-ai prins ca lui Horatiu ii plac filmele de arta si ca probabil ii pasa de profitul filmelor comerciale hollywoodiene tot atat cat ne pasa noua de balanta comerciala a Insulelor Capului Verde.
Ma zbat, dar tot nu inteleg de ce chiar ar trebui sa facem concesia calitatii cand altii castiga bani din asta? Sau de ce, chiar in fata calitatii, trebuie sa ne interesam daca producatorul are profit sau nu? In fond nu cred ca avem nici unul actiuni la Hollywood.
__________________
"Film lovers are sick people."
Francois Truffaut
Blizz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 11:06   #42
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Horatiu, Kieslowski a fost nominalizat de Academie in 1995 pentru Oscar si din cate imi aduc eu aminte, nu s-a suparat. Nici Kurosawa in 1990 sau Fellini in 1993 cand au primit premiul pentru intreaga activitate.

Adevarul e ca oricata politica, hype si discutie se face in jurul Oscarurilor, ele sunt totusi niste premii ale unei industrii de film locale si inchise, care are dreptul sa isi aleaga valorile asa cum considera ea. Pacat ca nu sunt consecventi si mai "progresivi" in ele, dar e de inteles cand vezi cata valva se face in fiecare an.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 13:26   #43
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189

Amyd:
Horatiu, Kieslowski a fost nominalizat de Academie in 1995 pentru Oscar si din cate imi aduc eu aminte, nu s-a suparat. Nici Kurosawa in 1990 sau Fellini in 1993 cand au primit premiul pentru intreaga activitate.

R: Cinste Academiei! Oricum, eu nu am zis ca premiile Academiei sint injositoare, am spus doar ca pentru mine ele nu sint repere. Nu inseamna ca Academia e mereu in eroare, sau ca filmele premiate nu trebuie bagate in seama.

Amyd: Adevarul e ca oricata politica, hype si discutie se face in jurul Oscarurilor, ele sunt totusi niste premii ale unei industrii de film locale si inchise, care are dreptul sa isi aleaga valorile asa cum considera ea.

R: Nu contest nici o clipa lucrul asta. (Ce inseamna hype?)
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 13:36   #44
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Hmmm, iarasi m-a lovit englezismul. Inseamna promovare intensa si exagerata, un fel de "zarva publicistica", daca vrei.

Salutari,
Andrei

Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2002, 13:40   #45
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Printesa: (notele apartin lui Horatiu)
Iubitule, (o fi nevasta-mea?!)

Dar tu de pe lume ai picat? Sigur ca nu iti pasa de Oscaruri. Locuiesti in Romania (Europa) si esti un iubitor al filmului independent si de arta, nu-i asa? (Nu. Sint un iubitor al filmelor bune. Iertati aceasta platitudine)

Ce e cu porcariile alea comerciale produse de Hollywood. Probabil ca nu-ti place Sergiu Nicolaescu pentru ca si-a amintit prima lege a economiei de film __PROFIT? Ma insel?
(Da. Nu imi place Sergiu pentru ca face film prost. Are si citeva lucruri mai bunicele - Mihai, etc.- dar in ansamblu, cum spunea cineva pe aici, toate filmele lui nu fac nici cit Lista lui Schindler, de pilda, film cu profit foarte mare!)
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells