Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Mar 2002, 20:23   #21
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
imi pare rau pentru cele trei mesaje...acum am inteles si mesajul lui Blizz...
nu stiu cum am reusit sa-l trimit de trei ori...este un mister pentru mine...
o sa incerc sa sterg doua din ele dar nu sunt sigura ca voi reusi!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2002, 10:36   #22
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut ieri tot pe tele7, filmul romanesc "Concurs" si nu am putut sa nu remarc asemanarea dintre el si "Calauza"...
a mai vazut cineva acest film?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2002, 22:59   #23
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
filmul v-a placut, dar ce parere aveti despre simboluri? ce era aceasta calauzzzza? dar zona? ( nu ma refer doar la conotatiile politice - i'm sick and tired of them) arta din film? muzica ce o putem considera foarte actuala, sau fetita? si bineinteles - apa?
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2002, 22:25   #24
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu am inteles ca pentru apa nu trebuie cautate simboluri...Tarkovsky afirma acest lucru in "Nostaligia" (sau cel putin asa mi s-a spus!)...apa este pentru el un element care il linisteste si evident il inspira!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2002, 12:00   #25
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Felicitari pentru subiect- mi-a placut foarte mult tot ceea ce s-a scris.Cand am vazut filmul mi s-a intamplat o chestie foarte ciudata:nu stiu daca stiti, dar filmul se inspira dintr-un roman SF numit "Picnic la marginea drumului"de Arkadi si Boris Strugatski (care au scris dealtfel si scenariul filmului);eu citisem romanul inainte si am ramas oarecum dezamagita dupa ce am vazut filmul pentru ca ma asteptam sa aiba ceva mai multe conotatii SF (desi chiar si in roman accentul se pune mai mult pe problema filozofica, iar majoritatea chestiilor SF-scuzati termenul dar e singurul care mi-a venit in minte -sunt doar pretexte).
Ideea de baza a romanului este urmatoarea: Zona este de fapt locul de aterizare al unei nave extraterestre si ca urmare a acestui lucru aici se intampla fenomene ciudate.Autorii fac o analogie foarte ineresanta:ei vad vizita "alien-ilor" ca pe un picnic la marginea unui drum stelar-vii, te distrezi si pleci lasand in urma ta o groaza de chestiute pentru tine inofensive si obisnuite,dar cu efecte ciudate asupra localnicilor. Acesti asa numiti "stalker"-i intrau in Zona, desi accesul era interzis, si luau diverse obiecte (acelea cu proprietati ciudate despre care vorbeam) pe care le vindeau "la negru" laboratoarelor sau micilor "afaceristi".
Dincolo de partea stiintifica, romanul este insa o critica la adresa societatii care conditioneaza viata omului(m-am cam pierdut in povestire, dar asta pentru ca mi-a placut enorm de mult romanul si ma bucur ca pot vorbi cu cineva despre el).
Revenind la uimirea mea la vederea filmului, mi-am dat seama mai tarziu ca este de fapt exeptional asa cum este, fara alte adaosuri carora le-am simtit lipsa la prima vizionare. Mi-a placut foarte mult ideea de a da personajelor nume simbolice si mai ales felul in care a fost filmat: este uimitor cum poti exprima atat de multe lucruri cu atat de putine cuvinte.
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2002, 17:25   #26
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
am vrut sa scriu lucrurile pe care le-a scris john, dar le-am uitat si mi-a luat-o inainte. sunt niste precizari utile. culmea e ca romanul e super dintr-un punct de vedere (SF), din nou argumentind impotriva celor care pretind ca sf nu e literatura de calitate, iar filmul e altceva la fel de superb dar care are cu totul alte idei si foloseste cartea ca pretext.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2002, 11:39   #27
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Good news: pentru cei care nu se simt complet documentati asupra subiectului (ca mine dealtfel...) a aparut cartea "Tarkovski-Filmul ca rugaciune" de Elena Dulgheru la editura Arca Invierii. Din pacate nu stiu cat costa, dar am inteles ca este foarte bine scrisa si mai ales documentata.
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2002, 11:45   #28
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Good news: pentru cei care nu se simt complet documentati asupra subiectului (ca mine dealtfel...) a aparut cartea "Tarkovski-Filmul ca rugaciune" de Elena Dulgheru la editura Arca Invierii. Din pacate nu stiu cat costa, dar am inteles ca este foarte bine documentata si mai ales scrisa.
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2002, 11:48   #29
jory
Novice
 
jory
 
Join Date: May 2002
Posts: 13
Imi cer scuze pt mesajul scris de 2 ori-incepator!!!
jory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2002, 17:08   #30
ugly
Junior
 
ugly
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 48
another (good) news: de pe 15 oct DVD-ul va fi disponibil pe Amazon :smile:
__________________
Cind esti singur, esti singur.
ugly is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2002, 10:34   #31
raduku
Novice
 
raduku
 
Join Date: Sep 2002
Location: paris
Posts: 21
dvd'ul este disponibil pe http://www.play.com de vre'o trei luni...din pacate la un pretz exorbitant 14.99 £ = 23.61 € !!! :sad:
raduku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2002, 20:54   #32
Tibi
Novice
 
Tibi
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 1
Quote:
On 2002-03-11 05:34, Blizz wrote:

Eu insa credeam ca metaforele explica prin intuitie, ceea ce explicatiile docte o fac prin rationamente.


Poate ma insel, dar eu cred ca metaforele nu pot EXPLICA (acest lucru tinanad mai degraba de un discurs logic argumentat) ci TRANSMIT prin intuitie ceea ce cuvintele nu reusesc sa spuna. Iar filmul lui Tarkovski tocmai asta mi se pare ca face: ?dezbraca? de tot ce-i inutil (cuvinte prea multe, gesturi stereotipe) esenta unor sentimente pe care le transmite cu o forta extraordinara. Si poate de aceea cuvantul ?rugaciune? ne vine atat de usor in minte vizionand filmul: pentru ca nu mai e vorba de rugaciunea spusa in vazul lumii si pierduta in multe cuvinte ci rugaciunea interioara, tacuta, spusa in adancul fiecaruia din noi, asemeni sentimentelor care ne misca, ne macina, ne incanta, ne infricoseaza, undeva mult in spatele mastii pe care o afisam zi de zi. Am citit mai intai cartea si abia la multi ani dupa lectura ei am vazut si filmul. Si din primul sfert de ora mi s-a parut fascinant cum ?ceva? din carte, greu de pus in cuvinte, se regasea cu aceeasi intensitate in film. M-am gandit deseori la acest aspect si asa am realizat cum modalitati atat de diferite de expresie pot TRANSMITE un acelasi mesaj. Asa incat, acum, indraznesc sa afirm ca daca vrei sa vezi o ecranizare a unui roman sa-ti iei drept referinta ?Calauza?. Si asta pentru ca o ecranizare nu trebuie sa reproduca fidel dialogurile sau decorurile descrise sau actiunea cartii (cum se straduiesc cei mai multi producatori/regizori) ci ar trebui sa transmita mesajul autorului/autorilor. In final i-as intreba pe cei care au citit si cartea si au vazut si filmul: Vi s-a parut si voua la fel sau bat campii rau de tot? :smile:
(PS: 1. Am inteles ca scenariul filmului apartine tot fratilor Strugatski, acestia participand alaturi de Tarkovski la realizarea filmului. E adevarat?
2. Cititi si cartea lui Stanislav Lem ? Solaris. E frumos scrisa si e o incantare sa o lecturezi.)
Tibi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 16:53   #33
raven88
Senior
 
raven88
 
Join Date: Jul 2002
Location: Bangkok
Posts: 138
Originally Posted by raduku:
dvd'ul este disponibil pe http://www.play.com de vre'o trei luni...din pacate la un pretz exorbitant 14.99 £ = 23.61 € !!! :sad:

si care ar fi diferenta de preturi dintre site-ul ala si holywood music & film?? da, sigur, poti sa iei dvd-uri freezone cu 100-200 mii, but nu se compara cu unul original. eu sunt de parere ca atata timp cat continutul este cu adevarat valoros, money should not be problem... mai ales ca dvd-urile sunt special edition cu cateva bonusuri semnificative
__________________
In the shadows of future passed
The magician longs to see
One chants out between two worlds:
Fire walk with me!
raven88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2003, 01:15   #34
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
cainele

da, eu as vrea sa-mi explice si mie cineva ce simbolistica purta cainele ala negru...daca exista asa ceva...
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells