Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jul 2008, 09:51   #841
nary
Guest
 
nary
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 35
cel mai recent film care l-am vazut o fost funny Games 2007 , o tampenie de film :sick:
nary is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 10:03   #842
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Fugi la topicul filmului de la "Acum pe ecrane" sa vezi ce-l lauda lumea ... 8)
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 11:34   #843
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
da, Belucci joaca bine in Malena dar nu despre asta vorbeam
si da are sani frumosi
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 12:36   #844
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Originally Posted by illotempore2002:
da, Belucci joaca bine in Malena dar nu despre asta vorbeam

Originally Posted by illotempore2002:
Monica Belluci! Vreti sa vedeti cea mai porasta actrita a tuturor timpurilor

^ de-asta ti-am dat exemplul cu Malena.

Originally Posted by morphego:
Efter Brylluppet a fost chiar nominalizat de Oscar pentru film strain si mi-au placut foarte mult dialogurile si expresivitatea actorilor, pe langa povestea reusita... dar Things we lost in the fire e prea fortat, prea teatral, iar Halle Berry joaca foarte exagerat .... mi-ar fi placut un film mai aerisit, mai natural ..

word acolo, Efter Brylluppet e superior, mult mai natural si parca si limba nordica aduce un plus. La "Things..." mi-a placut imaginea. Urmeaza sa vad Brødre, din plot am inteles ca merge pe aceeasi idee.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 13:57   #845
nary
Guest
 
nary
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 35
bai fratilor chiar nu inteleg ce va place la funny games ..... o tampenie de film si mai ales faza cu telecomanda :sick: :sick: e chiar aiurea
nary is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 19:57   #846
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Momentul cu telecomanda e unul dintre cele mai interesante si inteligente din film - da, ar fi fost chiar "genial", cu conditia ca toatä atitudinea explicitä de implicare a spectatorului sä fi fost mai omogen dezvoltatä, mai precis finalizatä (ea fiind esentialä pentru receptarea filmului).
Oricum, a fost unul dintre cele mai bune pe anul ästa - si, când väd cä unii nu l-au înteles, iar încep sä mä simt vinovat cä nu i-am fäcut analiza... Pate totusi, zilele astea - chiar e nevoie!
Dar, be my guests: orice discutie mai amplä despre "Funny Gams" - aici, bitte schöschön!
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=16121
(L.E.: Intre timp, i-am scris si analiza aia promisä mai sus, deci avem o bazä de dezbatere mai largä...)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2008, 11:51   #847
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Am vizionat ieri seara prima parte despre super-eroul Hulk.Stiam deja firul desfasurarii acestor genuri de filme,dar am vrut sa il vad si pe acest erou creat de Marvel.

Il asteptam pe Captain America.
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2008, 12:21   #848
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by R_Afc:
Am vizionat ieri seara prima parte despre super-eroul Hulk.Stiam deja firul desfasurarii acestor genuri de filme,dar am vrut sa il vad si pe acest erou creat de Marvel.

Il asteptam pe Captain America.
Eu agreez si filmele cu supereroi,dar putine sunt reusite...
Spiderman1 si 2 n-au fost rele ,dar 3 nu se mai termina.
Tim Burton a dat-o in bara si el cu un Batman comercial(poate ca n-a fost doar vina lui).Urmatorul Batman are mare cautare,reclama (nedorita) dar banoasa i-o face disparitia tanarului Heath Ledger...
Iron Man mi s-a parut nashpa,mai ales fazele cu teroristi ce pareau atat de reale amestecate cu fazele cu lupta aia cretina din final cu anti-super -eroul cu cel mai kitschios costum..Partile bune nu mai conteaza cand alea proaste sunt atat de tari.
Hulk,Hellboy si Captain America n-am vazut.Stiu doar ca Hulk e verde...cred. :shock: :oops:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2008, 22:27   #849
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
alte cateva filme azi:
"In Bruges": un film noir foarte neobisnuit.Actiunea se petrece evident in bruges, oras molcom, rece, cetos, luminos uneori, ceea ce nu inlatura atmosfera apasatoare. mai mult psihologic decat "de actiune", cel putin in primele trei sferturi. ultima parte se mai animeaza, dar mie tocmai acolo nu mi-a placut. surprinzator este tonul general al filmului: o combinatie deliranta de tragic comic si absurd cum n-am mai vazut demult la cinema si care functioneaza Ã* merveille. mare parte din efectul filmului se datoreaza lui Colin Farrell care e epatant. mi s-a parut extrem de antipatic si hidos in Alexandre si nu credeam ca o sa-mi treaca, dar dupa "Cassandra's Dream" am inceput sa il vad cu alti ochi. iar acum, in acest "Bruges" e o bomba. :love: daca nu ia Oscarul sper sa fie macar nominalizat. deci, alergati dragilor sa il vedeti.

in rest, doua filme mai vechi: "Sahara" si "In a Lonely Place" ambele cu Bogart. Al doilea mi-a placut mai mult, desi as fi in stare sa vad totul in roz cand apare pe ecran... :oops:

"This is England"-mare mare deceptie. un film demonstrativ si moralizator despre niste skinhead ultra-nationalistii. pacat pentru potentialul actorilor si chiar a regizorului care face treaba bunicica.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2008, 01:50   #850
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by klein:
"This is England"-mare mare deceptie. un film demonstrativ si moralizator despre niste skinhead ultra-nationalistii. pacat pentru potentialul actorilor si chiar a regizorului care face treaba bunicica.
Lol, foarte moralizator si educativ, mai ales cand se smotoceste ala micu' cu gagica care ii putea fi mama. Probabil ai vazut alt film, This is England care il stiu eu e un film care se bazeaza pe personaje, nu pe vreun mesaj moralizator. Sigur, sugereaza ca nationalismul duce la violenta, dar ai impresia ca asta e gresit?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2008, 09:14   #851
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by klein:
"This is England"-mare mare deceptie. un film demonstrativ si moralizator despre niste skinhead ultra-nationalistii. pacat pentru potentialul actorilor si chiar a regizorului care face treaba bunicica.
Lol, foarte moralizator si educativ, mai ales cand se smotoceste ala micu' cu gagica care ii putea fi mama. Probabil ai vazut alt film, This is England care il stiu eu e un film care se bazeaza pe personaje, nu pe vreun mesaj moralizator. Sigur, sugereaza ca nationalismul duce la violenta, dar ai impresia ca asta e gresit?
e adevarat ca personajele si actorii sunt cheia filmului, ca ei sunt purtatorii povestii si chiar am apreciat asta, numai ca povestea pe care o sustin nu m-a convins. fazele cu pustiul si cu actelele lui de adolescent precoce mi s-au parut prea putin credibile. uneori si dialogurile pareau nefiresti (spre exemplu acolo unde se imprieteneste cu gasca sub pod. sau cand se alearga prin sala de cinema. isi faceau niste declaratii de dragoste la limita ridicolului, ce sa mai vorbim de credibilitate. chiar te-a convins felul in care seful grupului ii ia aparearea pustiului asa netam-nesam, mai ales ca aveau aerul de "mistocari", sau ce spui tu, "relatia" dintre ala micu si gagica, sau faptul ca mama pustiului e atat de putin influenta . daca ar fi fost drogata sau prostituata mai mai intelegeam comportarea antisociala a fiului).
si da, demonstratia, oricat ar fi de corecta si in asentimentul bunelor idei, e prea grosiera. chestia asta e foarte enervanta. am senzatia ca cel care a facut filmul te ia drept prost.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2008, 19:17   #852
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Moartea si Fecioara, de Polanski.

Mare smecherie si cu filmul asta....100% actiune, nu zic actiune slaba sau proasta, dar fir-ar sa fie, nu pot sa inghit filmele inecate de subiect (de tipul Autant Lara)...e lipsit de orice forma de metaforic, de lirism.....nu stiu cum de poate Polanski sa treaca de la inefabilul Cutitul in apa la acest Moartea si Fecioara....

As putea sa ma apuc sa va povestesc filmul, sa va fac un rezumat al lui si nu ar mai fi nevoie sa-l vedeti pt ca nu e nimic mai mult decat atat, actiunea lui. Nu s-ar pierde nimic din film pe calea nararii.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 09:37   #853
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
am revazut "Duminica la ora 6" de Pintilie. Mi-a placut foarte mult, chiar mai mult decat prima data. Geniale cadrele in care surprinde oamenii in lumea lor: mici detalii, gesturi, priviri. parca ar fi furate, ca in scena balului, pe care o gasesc formidabila. Am mai vazut stilul asta la filmele cehe din aceeasi perioada, mai ales la Forman. era un curent la moda in anii 60 sau doar o coincidenta?
In schimb, faza cu ascensorul, artificiu simbolic, poate si el la moda atunci, acum nu mi-a evocat nimic.

"Breath" de Kim Ki-duk. Mie mi s-a parut rece si distant. poate prizonier al propriei tehnici, nu a mai pus accentul pe sentimente si emotii, desi filmul despre asta vorbeste. trista si comica, in acelasi timp, replica kitsch al propriului film, "primavara, vara..." Nu am vazut toata filmografia lui KKD, dar pentru mine, e sub "3-Iron" si "Primavara..." poate peste "Samaritan Girl"
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 18:55   #854
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by klein:
Am mai vazut stilul asta la filmele cehe din aceeasi perioada, mai ales la Forman. era un curent la moda in anii 60 sau doar o coincidenta?
Sigur cä nu e o coincidentä!
Startul îl däduse neorealismul italian, urmat (partial, pânä n-a cäzut în intelectualism) de Nouvelle Vague, apoi de Free Cinema si, cum bine ai observat, de Scoala Cehoslovacä. La noi, din päcate, nu s-a creat nici mäcar o schitä timidä de scoalä sau curent, dar aspectele pe care le-ai remarcat constituie efectul regäsit la un regisor sensibil (pe-atunci) si informat, ca Pintilie. Dacä te uiti cu atentie la "Reconstituirea", vei vedea cä, acolo, racordarea legitimä la Scoala Cehoslovacä degenereazä în pastisä (fiind doar unul dintre motivele pentru care bunicelul "Reconstituirea" nu egaleazä, totusi, capodopera "Duminicä la ora 6".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2008, 20:55   #855
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
merci pitbull pentru toate informatiile. da de faza cu ascensorul ce crezi? eu zic ca si aia e tot o influenta, poate de la nouvelle vague-ul ala intelectualist de care vorbesti.
da' pana la urma de ce a avut probleme filmul asta? fiindca tradeaza tipa aia la sfarsit? oricum destul de ambigua chestia... In rest mie mi s-a parut foarte corect politic.
si inca ceva, ai remarcat ca in scenele alea misto de care am zis, este surprinsa tot timpul aceeasi tipa si gesturile ei (o bruneta care se uita in stanga si in dreapta). am senzatia ca este acelasi cadru (nu stiu daca e termenul corect) pus in film de cel putin 3 ori. mie nu imi e clar daca a avut vreo intentie artistica. pare mai degraba o problema de buget.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2008, 17:20   #856
www.artefect.net
Novice
 
www.artefect.net
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
poti vedea zilnic cate un scurt metraj selectat de profesionisti
http://www.artefect.net/videoteque/c...eo/scurtissimo
__________________
artefect.net o alta viziune!
www.artefect.net is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2008, 16:04   #857
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
"redbelt"-david mamet at his best.9/10.mi-a adus aminte,in unele momente,de "ghost dog".
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 00:58   #858
Slowip
Guest
 
Slowip
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5
Send a message via Yahoo to Slowip
' Big Stan '
The cell block just got a new bully.... a small one.

O comedie simpatica din 2007 cu Rob Schneider si Jennifer Morrison. Din partea mea primeste doar 8/10 !

IMDB.
Slowip is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 11:09   #859
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Cetateanul Kane

Am simtit nevoia sa-l revad dupa aproape 20 de ani! M-a impresionat ultima secventa in care Kane moare il palatul sau XANADU rostind ultimul cuvant "Rosebud". Genial filmata secventa din pivnita resedintei, cand aparatul de filmat se opreste pe saniuta lui Kane din copilarie, simbol al unui trecut pe care Kane il retraieste in ultimile clipe ale vietii. Si totul invaluit intr-o lumina de clarobscur care simbolizeaza subconstientul lui Kane, cu lumini si umbre (trimiterea e clara la "magazia de umbre" a lui Freud). Imaginea e semnata de unii din cei mai buni operatori de la Hollywood, Gregg Toland!
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 16:21   #860
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Red Cliff, dezamagitor
o fi batut toate recordurile de incasari in Asia si-o fi reunit cei mai populari actori de-acolo, dar John Woo nu pare sa-si fi cheltuit foarte inteligent cele 80 de milioane. Totul arata superb, dar filmului ii lipseste ritmul, iar multitudinea de personaje te deruteaza din primul sfert de ora. Coregrafii dementiale in scenele de lupta (jumatate din film e slo-mo ), dar magia din Hero sau Casa sabiilor zburatoare lipseste din Red Cliff, unde Woo a tinut ca totul sa fie cat mai veridic (in limitele extrem de lejere ale filmelor cu arte martiale, desigur).

Probabil ca varianta occidentala (de doua ore jumate in loc de patru) va fi mult mai intensa, dar prima parte a variantei asiatice lasa de dorit. Doar pentru fanii genului. A, si da, se gaseste trasa bine...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells