Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jan 2012, 18:58   #1
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
S-au desteptat romanii.Sper sa nu fie doar praf in ochi si ca protestele sa ia amploare.Apropo,iiii,esti si tu cu galeria in Piata Universitatii?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2012, 19:05   #2
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by ghost90:
S-au desteptat romanii.Sper sa nu fie doar praf in ochi si ca protestele sa ia amploare.Apropo,iiii,esti si tu cu galeria in Piata Universitatii?
De acord! Un singur lucru ma deranjeaza fanii de fotbal care declanseaza violente astfel lumea serioasa pleaca acasa.Si pe urma apar voci ca cei care protesteaza sunt niste huligani.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 09:15   #3
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci....

ghost, logic ca am fost si la universitate si la unirii. la unirii a iesit jihad, ma jur.
ardeau tomberoane, au carat din parcul unirii o ghereta , care au pus-o pe foc. zburau pietre peste tot, erau urcati pe masini, capote indoite, pietre peste tot, sediul unei banci raiffeisen cu geamurile sparte, au devastat un magazin de telefonie... deci totala anarhie.

am fugit apoi pe la hanu lu manuc, cu ideea sa ma duc in fire, era ora 11, si era inchis! nu mai primeau clienti... am reusit cu greu sa ma retrag , tusind in team pub, unde am stat in fata unui tv si vedeam cum au ajuns jandarmii pana la selari.. cu greu am reusit sa ajung pe calea victoriei unde am oprit un taxi si tzust acasa.
cannd cobor pe calea victoriei, la intersectia cu elisabeta... nebunie, lume fugind, jandarmi , scutieri, aproximativ 15 persoane puse la zid cu mainile ridicate..

ca sa nu fiu off-topic, sunt fericit ca mi-am luat doza de adrenalina
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 10:07   #4
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Aici la Cluj a fost protest pasnic.Oricum cat mai iese lumea in strada,si io-s acolo.Sper sa iasa din ce in ce mai multi,pana o sa se intample ceva cu jegurile guvernamentale.Chiorule,ti-o dam la ....!
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 10:29   #5
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
asa sa faci ghost... banuiesc ca daca, urmeaza si astazi proteste in toata tara, e posibil sa iasa violente si in alte orase..
am vazut pe net ca in alte orase chiar a fost chill, la modul pasnic.. dar aici jihad
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 14:37   #6
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Mi-am permis să fac un nou topic. Discutați aici, dar vă rog temperat, ce ține de revoltele actuale.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 14:43   #7
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
sarn'na vave
am auzit ca s-au adunat si astazi la universitate, si aud la radio cum politia, jandarmeria, fac apeluri la proteste pasnice... dar sa vedem ce o sa fie diseara
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 14:58   #8
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
iiii, ne vedem pe zona
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 14:59   #9
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
sa ma suni. eu in jur de 7 sunt in lipscani
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 16:17   #10
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
A inebunit Bucurestiul...dar imi...place (ador haosul uneori) Cauza protestelor o inteleg...insa alternativa in cazul unui succes al protestelor(demisia guvernului+Base), nu o vad...dai jos raul si pui ce in loc? In 2008 era Base-frenezie...acum cine ne umple inimile si sufletele de sperante Aud prieteni care se duc sa protesteze ca sa vina...regele Mihaita si sa reinstauram Monarhia De aceea ma declar oficial doar un "curajos" sustinator...moral
__________________
But I, being poor, have only my dreams. I have spread my dreams under your feet. Tread softly because you tread on my dreams.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 16:26   #11
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
andrei , ai ajuns aseara sa vezi ce er ala urinii?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 16:33   #12
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
am trecut pe la Romana doar...defapt am incercat sa trec Vreau sa mai iau ceva bani pe masina asta...nu sti de unde sare "iepurele"
__________________
But I, being poor, have only my dreams. I have spread my dreams under your feet. Tread softly because you tread on my dreams.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 16:46   #13
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ahaaa
am auzit ca au iesit iar la univ.... sa vedem daca si azi ies violente
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 16:52   #14
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
asta cu "violente" e cam nasoala...violenta e necesara in unele cazuri, poate si in cazul asta...insa de ce cu jandarmii?! Daca tot au venit "barmanii" si vor sa arunce cu cocktailuri si alte minunatii, macar sa dea cu ele in cine trebuie, nu in niste oameni care sunt pusi acolo sa mentina ordinea...
__________________
But I, being poor, have only my dreams. I have spread my dreams under your feet. Tread softly because you tread on my dreams.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2012, 16:56   #15
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
sti bine cum e... toata furia protestatarilor se revarsa pe fortele de ordine.
iti dai seama ca daca venea bashescu sau boc la universitate sa calmeze multimea , iesiea si mai urat?
la univ ieri erau unii care protestau impotriva fazei cu rosia montana, alte persoane ca au miscorat salariile bugetarilor, suporterii erau cu legea referitoare la violentele din stadioane etc...

dar cand am plecat din fire spre unirii am ramas paf ce era acolo.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 16:10   #16
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Stiam ca e prost,dar acum depaseste culmile prostiei.

http://www.gandul.info/politica/gigi...strada-9148188
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 16:29   #17
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci....

aseara a fost multa lume... am fost si eu cam o ora in multimea de la arhitectura, aproximativ pe la ora 22:00... si apoi lumea incepea sa plece spre unirii in speranta repetarii violentelor de duminica seara.... si in zona Sf.Gheorghe, unde era sheriff inainte... hop tzop cordon de scutieri, norocul meu ca am vazut si am mers imediat pe gabroveni si am aterizat in fire unde la un pah de bere si ne uitam cum ii verifica pe aia in mini piateta aia.
in rest : aseara politie , jandarmerie peste tot la unirii, au prevenit bine de tot...
sa vedem ce o sa iasa si in seara asta...
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 18:38   #18
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nu stiu de ce n-am nici o speranta cu toate manifestarile astea Nu ca n-as vrea sa se schimbe ceva, din contra, numai ca nu vad schimbarea posibila acum si asa.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 19:07   #19
SakuraBlack90
Junior
 
SakuraBlack90
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
@anemona simti bine . Poate experienta vietii sau poate te-ai nascut inteleapta
Schimbare . Poate isi schimba hainele intre ei . Sau numele partidului .
Solutii sunt dar s-ar putea sa nu va placa ce o sa spun , ma abtin si plec in questul meu de a gasi inteligenta pe Marte . Pe Pamant nu am gasit
SakuraBlack90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2012, 19:16   #20
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Dar cum vezi tu schimbarea? Cel putin, acum s-a tras un semnal de alarma, iar cei ce ii vor urma celor care ne conduc acum se vor gandi de doua ori inainte de a lua vreo decizie care ne-ar putea prejudicia. Astfel de proteste au dus, de curand, la demisia nu stiu carui ministru, parca Berlusconi. Chiar ma gandeam, atunci cand vedeam la tv sutele de mii de protestatari englezi, francezi, italieni, spanioli, greci etc., cand naiba ne vom trezi si noi, cat naiba mai putem indura abuzurile pe care le fac nesimtitii astia. De ce dracu la altii se poate si la noi nu?
Ii felicit pe cei care au iesit in strada, chiar daca putini, in pofida gerului, si au manifestat pasnic pentru ei, dar si pentru drepturile celorlalte milioane de romani care, din pacate, prefera, din comoditate si/sau conformism, caldura propriei lor odai.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells