Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Nov 2003, 22:29   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Examen

Ati vazut? Ca de scris, banuiesc ca ati mai scris si voi...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2003, 19:20   #2
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Ce sa zic? Un film nu foarte rau, nu foarte bun... Dar are circumstante atenuante.
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2003, 11:26   #3
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Prost rau

Filmul e prost si Leonard Pyron n-are dreptate. Subiectul e foarte interesant si ofertant ! Bine lucrat ar fi dus la un scenariu de exceptie si la un film bun. A iesit o tristete, fara vlaga, fara viata, lipsit de credibilitate.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2003, 12:12   #4
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
io nu intzeleg despre ce film se vorbeshte aicea ... shi topicul nu-l prea intzeleg
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2003, 12:15   #5
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Despre filmul Examen: http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=5931
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2003, 13:59   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mie mi-a placut Examen. Este, ca mai toate filmele romanesti cat de cat recente, interesant si oricum se deosebeste de monotonia teribila a filmelor americanesti. A avut "faze" mai putin interesante, inceputul a fost chiar dezamagitor, vocea reporterului(oaiei) era absolut stresanta, pana ce sfarsitul a clarificat atitudinile personajelor. Sfarsitul mi s-a parut cel mai interesant si cred ca el singur castiga un punct filmului. Idea de a lasa camera aprinsa mi se pare o metafora; vrea sa spuna: mai sunt lucruri de spus.
Este important sa nu ne uitam trecutul si mai important este sa nu il ignoram. Fabulele comuniste par total lipsite de veridicitate? Poate...dar intrebarea e daca sunt, sau nu.
Din pacate, cel mai jenant "thing", mi se pare Alexandru Mutu. Prietenii stiu de ce.
Ce m-a mai impresionat a fost calitatea filmului. Nu stiu, dar eu nu am mai vazut un film care sa arate asa de bine. Si sa fie romanesc. Ce-i drept, mi s-a parut ca exista si influnete americanesti in scenariu, dar...treaca de la mine.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2003, 12:37   #7
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Originally Posted by PoliFanAthic:
Din pacate, cel mai jenant "thing", mi se pare Alexandru Mutu. Prietenii stiu de ce.

Mah, da' acuma o mai cheama MUTU? Si daca da, unde?
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2003, 13:32   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
SPOILER

Pai de la cat de muta a fost in filmul asta cand era violata si sugrumata, de unde altundeva? :lol:
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2003, 11:17   #9
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Examen Cinematografia romaneasca

Am vazut filmul. Ca majoritatea filmelor romanesti a strans doar vreo zece insi in sala, din care trei au renuntat pe la mijlocul filmului. Mie, dimpotriva, subiectul mi se pare oarecum perimat /chiar daca este bazat pe un caz real/, aceleasi obsesii cu regimul comunist, tema vinovatului fara vina, etc. Regia, însã, pare a fi cat de cat acceptabila, mai ales pentru un debut. Oricum, am observat ca mai exista inca disponibilitate din partea publicului pentru film romanesc. Cei din sala erau toti tineri, care nu mai gusta filme despre regim. Este o generatie care nu prea stie ce a fost atunci, iar ca sa le trezesti interesul trebuie sa le spui o poveste ceva mai interesanta. Examen poate fi tratat ca un film politist. De altfel, cred ca spectatorul de <afara> vede in special chestia mai superficiala, intriga politista, si nu filosofia cu regimul comunist care facea posibile aceste lucruri.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells