Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Aug 2006, 03:42   #1
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Elephants Dream - un film liber

Elephants Dream ar fi primul scurt-metraj de animatie 3D creat integral cu tehnologie Open Source. Programul folosit se numeste Blender - il puteti descarca gratuit de pe http://www.blender.org - un program care poate rivaliza cu celebrele 3D Max sau Maya. Texturile au fost realizate cu The Gimp - un corespondent gratuit al Photoshop-ului, iar sistemul de operare a fost Ubuntu Linux. Linux fiind un corespondent gratuit al Windows-ului. Mult mai bun, mai stabil, mai fara virusi si... moca

Fiind realizat cu tehnologie Open Source filmul poate fi descarcat si vizionat gratuit de pe site-ul http://www.elephantsdream.org/ , alaturi de coloana sonora si de scurte filmulete care arata culisele productiei. Exista si o varianta comerciala, un DVD care cuprinde pe langa film si sursele animatiei, in asa fel incat poti incarca fiecare scena in Blender si o poti modifica dupa plac. Dar pe la noi nu a ajuns, asa ca ne vom multumi doar cu scurt-metrajul.

Enjoy.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 13:37   #2
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Descarcati Elephants Dream, merita vazut si disecat. E free, nu exista probleme cu drepturile de autor, e un film Open Source.

http://www.elephantsdream.org/
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2006, 21:45   #3
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Super ca lumea, omule! Multumesc!


:? Totusi, imi zici si mie cum se download-eaza...? Eu nu inteleg ce trebuie facut... Zice niste chestii de PLATFORM, LOCATION... si nu prea ma descurc ce sa aleg... Ti-as fi recunoscator daca ai oferi cateva detalii de download-at al programului asta - BLENDER...
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 08:02   #4
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Blender e un program Open Source, care poate fi folosit, downloadat si chiar vandut liber, fara licenta. Este un program de modelare si randare 3D, comparabil cu Maya sau 3D Max. Filmuletul demonstreaza din plin ca Blender devine si competitiv, un concurent de temut pentru programele platite.

Iata link-ul pentru Elephants Dream: http://orange.blender.org/download

Pentru Blender intri pe http://www.blender.org/
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 10:32   #5
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Frate...! Bubu, vad ca n-am fost destul de explicit... Eu iti spun ca nu stiu cum si de unde se download-eaza (de pe site-ul ala) si tu imi zici de plugin de nu-stiu-ce... :? Citeste cu atetie si rar cuvintele: PE CE TREBUIE SA APAS PE SITE-UL BLENDER-ULUI PENTRU A DONLOAD-A PROGRAMUL? Nice and slow... Nice and slow...
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 10:35   #6
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Moncher, de ce nu zici ca nu te pricepi? Alege kitul de Windows 98/ME/200/XP. Esti cumva pe Linux? Daca esti pe Linux intri direct in consola. Dar banuiesc ca esti pe Windows, ca toata lumea. E primul kit din lista. Locatia de donwloadare o alegi dupa cum preferi: SUA, NL, Germany etc. Toate merg la fel de repede, alege ce vrei.

Atentie, nu poti randa fara pluginul yafray! Il gasesti la http://www.yafray.org/index.php?s=2&...e0bdad 40d2bd

E al doilea din lista, sau al treilea daca ai Pentium IV. Bafta!
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 10:46   #7
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
a) Pune la loc imaginile acelea, pentru ca as dori sa le copiez si eu in calculator... please...
b) Arata tu, daca vezi, pe printscreen-ul acesta al paginii de web pe care ai dat-o... UNDE SCRIE DOWNLOAD?!
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 10:48   #8
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Bine, spun ca NU MA PRICEP! E ok? What?! E rusinos sa nu mai fi auzit in viata mea de programe pentru grafica 3D?
P.S.: N-am pentium IV...
P.S.2: Stii ceva... Mai bine o las balta!
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 10:52   #9
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Ok, scuze, mea culpa! Nici eu nu stiu cum sa incarc un print screen, ca aici nu se incarca poze...

Faci asa:

- pe pagina principala gasesti butonul - sau imaginea - Download Now Blender 2.42.

- intri pe pagina aia. Mai jos ai lista cu kiturile care pot fi downloadate. Doar doua sunt pe platforma Windows, restul sunt de Linux. In dreapta ai linkuri cu servere din diferite tari. Apesi pe unul din ele si iti apare caseta de salvare. Salvezi unde vrei pe comp.

N-am cum sa te ajut mai mult, ca nu mai folosesc Windows de aproape doi ani. Eu am un program in care scriu ce vreau si mi se instaleaza automat, fara sa mai umblu pe siteuri.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 10:57   #10
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Ok... multsam... Dar ocupa mult spatiu pe hard?
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 11:21   #11
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Nu, e chiar mic. Spre deosebire de 3D Max sau Maya nu vine cu tot felul de 'surprize', tutorialuri sau alte chestii din astea. Restul gasesti pe net, si gasesti din plin, de la articole pana la forumuri si filmulete, inclusiv modele free sau plugin-uri.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells