Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jan 2006, 20:13   #3761
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Revolver...de Guy Ritchie 10/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 21 Jan 2006, 23:55   #3762
VaVaVuum
Junior
 
VaVaVuum
 
Join Date: Sep 2005
Location: Buc
Posts: 25
In sfarsit Brokeback Mountain. Nu pot sa zic ca e rau si cei doi mie mi s-au parut credibili. Doar ca nu inteleg de ce i s-a dat atata importanta si a primit si-o sa mai primeasca probabil atatea premii.
__________________
I don't believe in afterlife, although I'm bringing a change of underwear.
VaVaVuum is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 00:58   #3763
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
The Constant Gardener (2005) 10/10

Boyz n the Hood (1991)

oh vay! ce debut pentru Singleton! nota 10. O excelenta drama de cartier, daca pot sa-i spun asa. Fishburne, Cuba, Ice Cube, Morris Chestnut, Nia Long, Angela Bassett au jucat, probabil, in cea mai tare pelicula despre viata din ghetto-urile americane. 10/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 15:00   #3764
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
the birdpeople of china - miike - un film pe marginea cliseului, umorului mai mult sau mai putin ieftin, unei estetici cumintele si tezismului
(hey beany ), care se mentine totusi exact in zona in care e pur si simplu frumos. din primele cateva minute ma gandeam "ok, e miike...candva in urmatoarele 5 minute trebuie sa apara primul yakuza". care apare, trece prin tot ritualul antagonist-protagonist-subiect al unei revelatii-din nou antagonist, pana la ajunge sa fie indulcit in final. ceea ce in mod normal ar fi deranjant si plicticos, dar pentru ca filmul are atata tupeu incat sa-si vrea poezia, totul ii este iertat. all in all, dupa ichi mi-e drag sa-l gasesc pe miike si asa. si pentru ca ale lui sunt amandoua filmele astea...round of applause.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 15:26   #3765
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Brothers Grimm - teriffic!!! Am ras de m-am stricat la misto-ul facut de francezi. Si personajul Cavaldi e genial de funny. Terry Gilliam :love:
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 15:58   #3766
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
The Fly (1986)

will never stop loving this movie...magnific din toate punctele de vedere! :love: :love: :love:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 16:15   #3767
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Shaun of the dead 6/10 cat se poate rade la un film cu zombii :lol:
alc is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 16:39   #3768
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Shutter - 8/10...now that's a great horror...momente de suspans care te lasa cu o gramada de adrenalina si cu gura cascata, cu efecte destul de ieftine dar care au un succes genial combinate cu un sunet perfect infricosator...si cu o poveste in background destul de bine gandita...horror "bazat" pe fotografii cu fantome in ele...sunt sigur ca multi au vazut astfel de poze...fie ele false sau care au ramas un-answerd (ca sa nu zicem ca sunt poze reale cu fantome reale)...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 18:06   #3769
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by obvious:
tezismului (hey beany

Nu pricep. M-am uitat in ultimele 10 pagini si am vazut ca nu am scris aici despre apogeul absolut al tezismului: Dear Wendy, asa ca nu vad legatura dintre mine si tezism. Adica nu stiu de unde ati sti voi, ca am scris undeva unde am folosit de vreo 20 (de mii) de ori cuvantul tezist.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 20:04   #3770
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Syriana (2005)

brilliant...regie uluitoare, scenariu brici (Stephen Gaghan a facut o treaba asemanatoare in Traffic), distributie de clasa...ritmul e obositor pe alocuri, dar are si destule momente de linistite, in care personajele isi mai trag sufletul...George Clooney a facut de departe unul din cele mai bune roluri ale sale...este urmat imediat de Jeffrey Wright...muzica superba 10/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 21:46   #3771
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Phone Booth - 8/10 real-time (la propriu) drama si suspans de la inceput pana la sfarsit...Colin Farrell bun, nici o reprosare...de fapt toti au fost la standardele asteptate de catre spectatori...scenariul a fost o minune a simplicitatii neimplicand prea multe persoanaje sau locatii...un thriller excelent regizat de Joel Schumacher...great movie!
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 22 Jan 2006, 22:37   #3772
rzvnblc
Novice
 
rzvnblc
 
Join Date: Jan 2006
Location: Soul Kitchen
Posts: 18
vineri - O Brother Where Art Thou? (2000) - super...comedie in adevaratul sens al cuvantului...aduce un pic asa cu Big Lebowski...alt preferat de al meu in materie de comedie...atmosfera super, soundtrack 'covarshitor', Turturo e genial, vedeti-l ca nu veti regreta! 8.5/10

sambata - The Agony and the Ecstasy ('62) - mi-a placut foarte mult cand aveam 10 ani, si ma duceam la scoala de arte plastice...acum mi s-a parut cel mai plictisitor movie, my wife a adormit la el, si eu era cat pe ce...am vrut sa il vad pt ca fusesem recent la Vatican, dar mai bine ma uitam la altceva...nici nu merita sa ii bolduiesc titlul, dar na..sa iasa in evidentza in mod negativ 5/10

azi - Red Eye ('05) - o prostie, previzibil, plin de clishee cinematografice, muuult mai prost decat Flightplan, cu toate ca are cateva zecimi de rating in plus pe imdb, ce sa mai, a waste of time... 2/10

si am mai vazut unu acum, dar scriu maine...un super film

g'nite!
__________________
Have a strange day...
rzvnblc is offline   sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 00:42   #3773
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Phone Booth - 8.5/10 - Scenariul lui Larry Cohen e minunat - omul e un geniu. Si faptul ca are vreo 80 de minute este la fel de minunat. Si Colin Farrell la fel de minunat. Doar ca pe la sfarsit isi pierde tupeul cu care a mers pana atunci si se multumeste cu un deznodamant destul de plat, dar care impaca ambele tabere, presupun. Adica, Farrell n-a murit si ucigasu n-a fost prins, doar ca ideea cu tipul care pedepseste oamenii pentru comportamentul lor ma cam enerveaza.

Attack of the 50 Ft. Woman - 9/10 - Nu incearca sa recreeze originalul prin efecte speciale scumpe si dramatizari ieftine, ci, tocmai, incearca sa mentina atmosfera filmului de serie B, cu imaginea din spatele masinii care merge montata separat si marirea femeii prin facutul casutelor mici. Si reuseste cat se poate de bine. Nu pot, insa, sa nu protestez in fata nearatarii vreunei parti a corpului gigantic al lui Daryl Hannah.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 01:59   #3774
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by Cinemania:
Syriana (2005)

brilliant...

bullshit..adica boneless, desi se vrea big balls; Clooney a jucat in film? nici nu l-am remarcat, care a fost rolul lui de fapt? :?
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 03:38   #3775
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
vazut in ultimele zile:

fargo - joel coen - 8,5/10 un pic dezamagit, but life goes on...

the bride of frankenstein - james whale (1935) 10/10 terrific! a masterpiece! genial etc. + funny or let's say cuuute :love:

occident - c.mungiu 7/10 mda...

reconstituirea - lucian pintilie 10/10 splendid si superb.. absolut.

el mariachi - robert rodriguez 8/10 interessant and strange, ff bine asociatiile/detaliile montate, unmistakenly ingenious
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 11:17   #3776
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by bellhop:
Originally Posted by Cinemania:
Syriana (2005)

brilliant...

bullshit..adica boneless, desi se vrea big balls; Clooney a jucat in film? nici nu l-am remarcat, care a fost rolul lui de fapt? :?

ca nu l-ai remarcat nu mai e problema mea...filmul are coaie, da' nu trebuie sa te apuci sa-l tragi de ele
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 16:11   #3777
rzvnblc
Novice
 
rzvnblc
 
Join Date: Jan 2006
Location: Soul Kitchen
Posts: 18
Ieri - Dancer in the Dark (2000) al lui Lars von Trier- sublim, chiar daca poate Doggville-ul mi-a placut mai mult...
Arta, perfectiune, feeling, DRAMA, si un final de iti ingheatza maduva in oase, chiar daca poate te astepti la el...
La Dogville spectatorii s-au "RAZBUNAT" in final, aici din pacate, finalul a ramas nerazbunat... poate ca are mai mult farmec asa...
9.5/10
__________________
Have a strange day...
rzvnblc is offline   sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 16:12   #3778
rzvnblc
Novice
 
rzvnblc
 
Join Date: Jan 2006
Location: Soul Kitchen
Posts: 18
Ieri - Dancer in the Dark (2000) al lui Lars von Trier- sublim, chiar daca poate Doggville-ul mi-a placut mai mult...
Arta, perfectiune, feeling, DRAMA, si un final de iti ingheatza maduva in oase, chiar daca poate te astepti la el...
La Dogville spectatorii s-au "RAZBUNAT" in final, aici din pacate, finalul a ramas nerazbunat... poate ca are mai mult farmec asa...
9.5/10
__________________
Have a strange day...
rzvnblc is offline   sendpm.gif
Old 23 Jan 2006, 20:25   #3779
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Proof - 7/10 - Anthony Hopkins minunat, Gwyneth Paltrow minunata (si eu o urasc), Jake Gyllenhaal minunat. Relatiile dintre personaje sunt frumoase si muzica si mai frumoasa si avem un villain pe care sa-l uram, o femeie ingrozitoare. Dar intrebarea e de ce? De ce sa faci un film asa, despre un matematician si fiica lui care face o descoperire minunata in matematica. Asta e tot filmul. Nu inteleg de ce mi-ar pasa de oamenii astia. Nu inteleg de ce mi-ar pasa in general. Si e pacat pentru ca e regizat foarte frumos, dar nu inseamna nimic filmul asta.

Brokeback Mountain - 5/10 - Mda. Un film despre doi cowboy care, incidental, nu mananca budinca. Relatia dintre ei e foarte tare, misto, adevarata, verosimila si te poti identifica cu (mda, nu, nu e tipic homosexuala). M-a deranjat foarte tare un lucru care mi se pare incredibil de neverosimil si improbabil si imposibil: daca in anii 60, doi cowboy heterosexuali, cu toata mentalitatea aia, se urcau pe un munte si stateau o luna impreuna, no matter f.ucking what, pentru ca unul a pus o mana pe celalalt NU incepeau sa faca sex. Doi barbati. Nu. Nu acum, cu atat mai putin in anii 60. Nu vad asa ceva.

Apoi, o ora si jumatate nu se intampla absolut nimic. Si fara bullshit-uri gen vai ce plictisitoare e viata lor. Este incredibil de lung. Daca un om toata ziua sta in fotoliu si se uita la televizor si tu te decizi sa faci un film despre omul ala, NU faci un film de 9 ore aratandu-l pe el uitandu-se la tv, mancand budinca si band ceai. Este tampit. Asa si aici. Trece prima jumatate de ora, dupa aia iti vine sa-ti crapi capul din cinci in cinci minute timp de o ora jumate. Apoi au o cearta minunata si geniala si heart-breaking si de acolo filmul merge din nou, de acolo e minunat, se intampla lucruri. Reprosul meu urias la adresa filmului astuia e ca m-a facut sa prefer sa ma lovesc cu capul de pereti in loc sa ma uit la el. Dar doar in perioada aia de o ora jumate. Doar atunci. Este incredibil de lung si incredibil de plictisitor in perioada aia. Timpul si spatiul sunt dilatate.

Omul care-l face sa supravietuiasca este Rodrigo Prieto, care de data asta nu s-a mai jucat cu culorile ci a fost atent cu fiecare cadru. Aproape fiecare cadru poate fi luat de acolo si inramat, poate fi considerat o fotografie. Toate sunt calculate, toate sunt frumoase, si aproape toate respecta niste reguli in fotografie. Dar... nu.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 24 Jan 2006, 03:07   #3780
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by BeNnY:
...Reprosul meu urias la adresa filmului astuia e ca m-a facut sa prefer sa ma lovesc cu capul de pereti in loc sa ma uit la el. Dar doar in perioada aia de o ora jumate. Doar atunci. ..

a short identity crisis, don't freak out;
don't do no harm, te mai uiti o data in pantaloni si trece, mergi mai departe, ca Angela...oops! ca tramvaiul am vrut sa zic
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells