Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 May 2012, 04:00   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Plante si flori

Daca vreti sa ziceti ceva despre o floare, planta, buruiana, planta medicinala puteti s-o faceti aici. Nu cred ca va fi multa lume interesata de un asemenea topic. Prevad ca va fi un fel de blog pentru ca de putin timp am inceput sa adun in ghivece toate spice-urile pe care le pomeneau Simon si Gartfunkel in Scarborough fair, am cel putin o duzina de flori in casa, cite ceva in gradina si mai nou am inceput sa ma uit mai cu atentie la toate buruienile pe care le vad prin parcuri; multe din ele ascund calitati nebanuite pe care bunicile noastre cu siguranta le stiau.

M-am hotarit sa fac topicul asta azi pentru ca azi am avut o mare, mare surpriza. E prima oara cind vad floarea care se numeste Trillium, care este emblema provinciei in care traiesc. Face parte din aceeasi familie cu lacramioara iar eu le am pe amindoua, una linga alta, la 5 minute de casa, fara sa fi avut habar pina acum. De fapt lacramioarele le stiam. In 2 saptamini probabil ca o sa le pot poza si pe ele. Cu putin noroc intr-o saptamina-doua, pentru ca daca pina acum n-am vazut niciodata, n-am de unde sa stiu cit tin florile, o sa am o surpriza mare de la aceleasi Trillium.





__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2012, 22:55   #2
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Ana, eu retin ca ti-am promis ca-ti aduc/trimit seminte de loboda. Acum, na, ai idee de unde dreq pot cumpara asa ceva?
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2012, 06:48   #3
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
De la Obor. Sau cred ca de la orice magazin de seminte.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2012, 10:03   #4
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
anaemona as vrea sa stiu de unde pot cumpara seminte de muscata cu floare dubla? sau un magazin mai ieftin unde gasesc floarea in sine dar mai ieftina. as am gasit la MR Bricolaje insa este 13 lei una singura si aia vai de capul ei
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2012, 16:59   #5
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
J., nu-i graba cu loboda si-asa n-am unde s-o plantez in momentul asta.

Flavio, eu nici nu stiu cum arata muscata cu floare dubla (de fapt am o marturisire de facut, cred ca din multele flori care exista pe lumea asta, cel mai putin imi place muscata. Cred ca e o floare care se intretine usor, din cauza asta sint peste tot), cu atit mai putin de unde se poate cumpara. Dar daca gasesti, te rog pune poze si scrie aici.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2012, 19:53   #6
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
Originally Posted by anaemona:
J., nu-i graba cu loboda si-asa n-am unde s-o plantez in momentul asta.

Flavio, eu nici nu stiu cum arata muscata cu floare dubla (de fapt am o marturisire de facut, cred ca din multele flori care exista pe lumea asta, cel mai putin imi place muscata. Cred ca e o floare care se intretine usor, din cauza asta sint peste tot), cu atit mai putin de unde se poate cumpara. Dar daca gasesti, te rog pune poze si scrie aici.

am sa pun poze cu muscata cand o cumpar si momentan astept sa rasara begonia, am plantat niste bulbi si am sa pun si cu ea
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 21:08   #7
Flavio
Senior
 
Flavio
 
Join Date: May 2010
Posts: 104
care stie daca urmatoarea solutie este buna pentru indepartarea puricilor albi de planta si eventual a musculitelor negre, nu albe. solutia este urmatoarea : se dizolva in 250 ml apa putin sapun ras, sau detergent de vase + alcool. se amesteca pana se dizolva sapunu apoi se stropeste peste frunze si pamant.
mai este o solutie asemanatoare, aceasta fiind compusa din tutun de la cateva tigari tinut la macerat 3-4 zile in apa. dupa 3-4 zile se strecoara tutunul macerat iar compozitia(apa) o stropim pe pamant.
cine stie daca au efect cele doua solutii?
ca flori am 2 bulbi de begonie si muscate cu floare dubla
Flavio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2012, 23:16   #8
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Passion flower

Am cumparat 2 plante din astea de curind si una din ele a facut 2 flori, erau 2 boboci deja cind am cumparat-o, altfel cine stie cind, daca, o sa mai vad vreo floare de la ele.

Floarea e absolut superba si foarte elaborata, dar ca o gluma a naturii, motiv pentru care si-a primit si numele probabil, sta inflorita doar o zi. Am auzit si de cazuri in care ar ramine inflorita mai multe zile, poate subspecii diferite. E o floare tropicala si sint zone unde creste ca o buruiana, Brazilia spre exemplu, pe cind in zonele unde e lipsa de pasiune trebuie pastrata cu grija la soare si caldura. La fel de interesant e ca multe flori infloresc, putine fructe ies. E ca si cum natura ne da lectii despre viata, fascinant

Imi pare rau ca nu am fotografiat ce ramine din floare dupa 2-3 zile. Floarea e mare aproximativ cit podul palmei, un diametru de 5-6 cm. Din prima zi dupa ce se inchide se usuca in viteza si deja la 2 zile e scofilgita si uscata, mare aproximativ cit o maceasa (nu aia uriasa).

ziua


si seara
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2012, 16:24   #9
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
mi se pare reconfortant topicul asta. din punct de vedere vizual, e minunat.

azi am descoperit o floare imensa de trandafir, razleata si superba. parca toata vara cat a inflorit abundent, n-am vazut asa minunatie. va las si pe voi s-o admirati:
IMG_0040.JPG
IMG_0038.JPG
IMG_0036.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2012, 05:53   #10
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Jewelweed

Da, e buruiana, dar e o bijuterie. Am incercat sa-i gasesc denumirea in romana si n-am reusit. Aproape sigur se gaseste si pe meleagurile noastre, trebuie sa se gaseasca.

Ce mi-a venit cu planta asta? In primul rind, o stiu doar de asta primavara, cind am aflat ca se foloseste ca antidot la piscaturi de urzica, urticarie, poate chiar piscaturi de tintari sau alte vietati.

Am testat-o de cite ori am avut ocazia, adica de fiecare data cind am trecut pe linga un astfel de tufis si frunzele frecate direct pe piele iti lasa o senzatie foarte placuta, ca si cum ai fi folosit cea mai fina crema posibila.

Natura continua sa fie generoasa si daca va aflati in preajma unui cimp de urzici e foarte posibil sa gasiti si antidotul in apropiere.

Primavara buruiana asta trece aproape neobservata, are cam 40-50 cm inaltime si e cit se poate de banala. Dar toamna, wow! ce transformare, de parca se schimba din Cenusareasa in printesa care merge la bal. Am gasit tufisuri mai inalte decit omul, posibil sa fie si expunerea la soare, pentru ca asta primavara parca le vedeam doar la umbra, dar nu numai asta, toamna infloreste; o floare delicata atirnind de un fir abia vizibil. Intreaga planta poate trece neobservata daca nu ai un ochi cautator, pentru ca nu se arata in toata splendoarea decit celor interesati s-o vada.





__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2012, 05:59   #11
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Frumos trandafirul rvn, imi inspina o rochie matase cu volane, chiar si cea batuta de vint a lui Marilyn ar merge. Eu nu m-as fi abtinut si as fi rupt citeva petale, cred ca le-as fi si gustat
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 23:50   #12
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Poate o sa va mai plictisesc putin cu citeva experimente de-ale mele. Posibil nu mult, ani, luni, saptamini, depinde de o infinitate de factori

Ce plante cresc eu in casa, mai nou.

In primul ghiveci am scris, sa nu uit, dar urmatoarele practic n-aveti nici o sansa sa le ghiciti. Poate botanisti de-ati fi, dar chiar si-asa, la stadiul la care sint plantele e destul de greu de spus.

Oricum, nu va tin in tensiune in castron cresc o padure de arugula, cu o metoda mai neconventionala, adica plantele cresc pe un sac de iuta, ar fi trebuit sa cumpar nu stiu ce paturica de iuta, de zeci de dolari, sa astept sa mi-o trimita prin posta, si cum rabdarea nu ma da afara din casa am cumparat un sac de iuta de 4$, ceva imens, cu care se impaturesc pomii iarna sa nu inghete si voila.

Ultima poza mi-e cea mai draga, e un soc in miniatura. Din 4 ramuri una s-a prins, in caz ca vreti si voi sa incercati cu prima ocazie : eu sper sa-mi faca flori in vreo 2 ani.

Facem o mica pauza but don't nobody go nowhere - duceti-va direct la topicul de mincare

Pentru cei care nu suporta sa se uite la pozele cu mincare, platele sint ok????





__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2012, 21:13   #13
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
ok, azi am văzut lithops . cică plante care ca să nu fie mîncate se camuflează în pietre. se mai numesc pietre vii sau plante-pietre, pe undeva prin africa de sud. o fi de vină muzica pe care o ascult, dar în timp ce prietena mea sărea ca apucată pe acolo -- vaaai, da ce drăguţi suuunt!!! -- eu mă uitam la creieraşele acelea mici crescînd în glastră cu un sentiment din ce în ce mai nedefinibil. deeply disturbing plantele astea.

nişte exemple. cred că dacă aş mînca din ăştia m-aş simţi ca hannibal lecter.

veg sick





Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells