Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 May 2007, 13:00   #81
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
ssssst, don't jinx it!

pe reuters:
http://www.reuters.com/article/filmN...43515120070518
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 13:07   #82
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
ei!! sunt veteran. Cool

link-uri mai am. uite aici si o secventa din filmul lui Mungiu:
http://festivaldecannes2007.blogs.al...&themeID=13653

Si chestia cu premiile pana la urma, nu e asa importanta. e foarte bine ca filmul place si ca ecourile sunt atat de puternice.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 14:31   #83
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
ar trebui sa fiu platita pentru asta

http://www.commeaucinema.com/film=80408.html

http://cinema.castlerock.it/recensio...ati-per-gabita
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 14:32   #84
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
draga mea, ecourile ca ecourile, sunt ok, nu zic nu. Dar una e sa bubuie presa azi si maine sa nu mai stie nimeni nimic si alta sa apara in toate listele Palme d'Or 2007 - cristian mungiu - 4 luni, 3 saptamani si doua zile
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 14:54   #85
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt cine e interesat d c am d spus dspr cannes in general & mungiu in particular - diseara la stirile d p tvr1
si miine in direct la emisiunea 'filmul & banii' d p money channel
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 15:10   #86
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Despre ZODIAC acum:
Nu l-am recunoscut pe Fincher in acest film; nu e thriller, ci un film politist; fanii lui Fincher cred ca vor fi dezamagiti; filmul - cum zice si ALS- prea lung. Gyllenhaal bine ales in rolul soarecelui de biblioteca; prin perseverenta gaseste solutia mesajelor criptice trimise de Zodiac. In alta ordine de idei: Gyllenhaal e scund; dap, trecand pe langa mine asa mi s-a parut; dar, pentru ochii lui :oops: :oops: ii iert toate celelalte pacate.
Premiera oficiala a filmului lui Mungiu: foarte impresionant;aseara a fost, de la 22.30, dupa premiera oficiala a filmului lui Fincher; foarte impresionant; cand au intrat in sala toata lumea a aplaudat, in picioare, reflectoarele pe ei: Mungiu, Marinca, LAURA vASILIU, Ivanov,Alex Potoncea. Si dupa film, din nou, toata sala in picioare. Laura foarte emotionata; asa am vazut-o si la conferinta de presa; sensibila, nehotarata, emotionata, pierduta. Asa este ,de fapt, si personajul ei.
Cu Marinca am facut un interviu, in tara nefiind sanse sa dau de ea. Il voi posta cat de repede pe homepage.S-a tuns baiteste pentru ca acum lucreaza intr-un film de actiune. Cat priveste rolul ei, a fost egala in exprimarea emotiilor.
Povestea e despre Gabita, interpretata de Laura, aflata in luna a patra si care vrea sa faca un avort. In 1987 petrecandu-se actiunea, avortul e interzis; cum niciun doctor nu ar face chiuretaj, Gabita aude de dnul Bebe (Ivanov) care a "ajutat" niste colege de-ale ei, cu aceeasi problema...Otilia este cea mai buna prietena a lui Gabita si o ajuta gasind o camera de hotel unde sa se faca avortul.
Ea se intalneste cu dnul Bebe si il conduce la G.


Mungiu a filmat secvente-cadru, la nivelul ochilor personajelor; cadre foarte lungi. Un cadru pana la gat , la un moment dat, in care o vedem pe Laura Vasiliu fara cap- da,mi s-a parut foatrte expresiv
La conferinta de presa, toti jurnalistii care au pus intrebari si-au exprimat mai intai admiratia ptr. film. Deci sanse sunt sigur pentru macar un premiu.

Apoi, un alt film din competitie, vazut tot ieri: Izgnanie (The Banishement) al lui Andrei Zviaguintsev. Al doilea lui film dupa The Return. IN care o femeie este obligata sa faca- hm, culmea- tot un avort...Dap; si-au propus regizorii astia sa castige de partea lor cele patru femei ale juriului.
Si, ah, in film joaca Marie Bonnevie...; ati vazut-o sigur in Reconstruction;
Seara asta merg la Fratii Coen si intr-o ora la documentarul L`Avocat de la terreur
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 15:16   #87
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Nu c-ar fi un mare secret, but that's a huge fucking spoiler, right there.

Mai usor cu "interesant" si cu ochii lui gylenhaal, in rest pentru inceput e bine
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 15:25   #88
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Dar daca langa tine ar aparea Penelope si ti s-ar uita drept in fata,nu ti s-ar inmuia genunchii?
Si relatarea fara elem . picante, ce-ar mai fi?Si apoi, ele nu sunt cautate, chiar se intampla. Filmul asta nu e pentru publicul din Romania; e facut ,imi pare, doar pentru festival; din pacate nu cred ca se va duce multa lume de la noi ,in cinema, ptr. acest film. Si a povsti o productie de acest gen nu e ca si cum ai zice cine i-a luat capul lui spiderman, ca sa se duca tot interesul de rapa.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 19:27   #89
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
publicul roman nu e pregatit pur si simplu sa vada filme de genu; daca merg pe strada si intreb aleator lumea care e ultimul film romanesc la care au fost vor trece countless seconds pana va marai un raspuns care suna ceva de genu : nu-mi amintesc sau nu prea urmaresc filmele romanesti. Arta nu poate fi inteleasa de toti. Romanul e dresat cand e vorba de filme: daca nu e american, sau nu e in limba engleza nu e film bun. Asta vad zi de zi in jurul meu. Noroc ca imi mai gasesc refugiu pe forumul asta.
P.S: Astept filmul lui mungiu la Cluj cu nerabdare.
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 20:59   #90
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Apropo de aparatiile pe tvr 1 si de filmul lui Mungiu care e brusc printre marile favorite ... "avem de-a face cu Moartea domnului Lazarescu cu avort". Trebuie sa recunosc, adanc ! :shock: Interventia durat exact cat citesti chestia asta, vreo 5 secunde. :lol:
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 21:10   #91
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Carmine Galante:
"avem de-a face cu Moartea domnului Lazarescu cu avort". Trebuie sa recunosc, adanc ! :shock: Interventia durat exact cat citesti chestia asta, vreo 5 secunde. :lol:
daca oferea amanunte picante de sub cearsaful blocului operator ziceai ca te uiti la "viata medicala"...
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 21:17   #92
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Gloria:
Si relatarea fara elem . picante, ce-ar mai fi?

Si apoi, ele nu sunt cautate, chiar se intampla. Filmul asta nu e pentru publicul din Romania; e facut ,imi pare, doar pentru festival; din pacate nu cred ca se va duce multa lume de la noi ,in cinema, ptr. acest film. Si a povsti o productie de acest gen nu e ca si cum ai zice cine i-a luat capul lui spiderman, ca sa se duca tot interesul de rapa.

relatarea fara elemente picante ar fi exact ceea ce trebe in cazul anumitor filme!

desi stiu cu ce este filmul - nu stiu cum este sau cum arata ceea ce eu deja stiu ca prezinta.. de aceea imediat ce am vazut ca incepi sa povestesti alcatuirea scenelor m-am retras din mesajul tau.

ca filmul nu e facut pentru romania - o afirmatie preety lame!
citi cititori are cinemagia? aduna cu citi cititori are republik, liternet... fa totalul si vezi daca Mungiu va avea mai multi spectatori decit toalul respectiv - eu cred ca pe acestia ii va stringe - iar atunci e facut (si) pentru romania

sigur, a povesti acest film nu e ca si cind ai zice de spiderman.. e mai grav - acolo toata lumea deja stie ce se va petrece (cum spune ceea ce spune, reteta e stiuta), asa ca filmul ala deja nu are vreun farmec - altul decit spectacolul - a vedea cum imbraca in ingrediente reteta... pe cind aci... nu conteaza atit ceea ce spune (iar eu stiu asta - stiu o parte din ingrediente), conteaza cum spune ceea ce vrea sa spuna (tava la cuptor, la copt) - iar daca povestesti cum spune si ce accentuaza sau pina unde apasa acceleratia (in visceral)... cam strici aura proiectului... evident, dupa ce lumea vede filmul, dupa ce incepe sa il vada... pot fi discutate argumentele care pot sustine asemenea desfasurari-accentuari precum cele vizibile in film...

dar pina atunci ar trebui evitate 'picanteriile' numite de tine! trebuie sa ne bucuram de ele exact asa cum tu ai avut ocazia.. chiar daca noi nu la cannes ci la cluj
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 21:44   #93
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Gloria:

Mungiu a filmat secvente-cadru, la nivelul ochilor personajelor; cadre foarte lungi. Un cadru pana la gat , la un moment dat, in care o vedem pe Laura Vasiliu fara cap- da,mi s-a parut foatrte expresiv

Uau, fenomenal de tare, cu capete taiate. Cind observam de-astea la Chris Doyle, Mungiu se juca inca de-a glumitele cu Occidentu'. La dracu, de ce m-as uita la un film despre avort? Filmat cu long takes si easy rig? Nu mi-a ajuns MDL ca exercitiu de minerit in suflete? A vazut Mungiu ca prind dramele astea, ca asa ne vrea vestu, in curu, mintea si buzunarele goale, hai sa faca si el o chestie din asta, sa dea-n suflete pina sar fulgii din ele. De ce as vrea sa ma dea pe spate un film intunecat (cel putin asa il percep din ce am auzit de la amici) din perioada lui Ceaotzesco? Romanii astia, oamenii astia, nu au si viitor? Se trateaza totul la diateza pasiva? Recuperatori de isterie recenta? Noi nu avem si alte chestii cu care sa ne prezentam publicului strain? Mai sint amici care imi spun ca uite asa se creeaza un precedent, ca se aude de cinemaul romanesc, ca se elibereaza caile de acces. Dar ma intreb daca nu cumva se creeaza un tip de asteptare de la cinema-ul romanesc: hand held, drama, post 89, cineva moare, cuiva ii e foame, mai multora le e foame, unei natiuni intregi ii e foame, totu e venal, toti e corupti, tara de cacat, obsesii de cultura mica, caram intr-o patura televizorul de la tara la oras. Pai ce evolutie e - din punctu de fuga al orizontului tematic -de la Patul conjugal la filmul asta? S-a varsat toata traista cu povesti a romanilor? A ramas doar carafa miniei lor din care varsa mereu picaturi festivaliere? Fuck that. Nu voi scoate doi lei din buzunar sa ma deprim doar pt ca un regizor vrea sa isi scoata obsesiile si amintirile de la naftalina din epoca unui regim de tot cacatul, care trebe nu doar condamnat, ci si uitat. Prefer sa vad cum Gheorghe Preda disloca realul si imi arata ca cinema se poate face si altfel decit cu camera pe umar, obiectiv si neimplicat si dureros de constant de aproape de drama, cica. Cred ca istoriile personale - ca asa zice Mungiu, ca a fost decretel - tre sa ramina frumos in sipetul familiei si nu brodate in epopei de tifon, de sters la ochi cu ele.

PS: Iar tu, Gloria, multumita faptului ca habar n-ai sa faci un review si, in schimb, povestesti filmul, m-ai scutit de efortul de ma duce la filmul asta cind va fi proiectat la TIFF.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 21:44   #94
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Carmine Galante:
Apropo de aparatiile pe tvr 1 si de filmul lui Mungiu care e brusc printre marile favorite ... "avem de-a face cu Moartea domnului Lazarescu cu avort". Trebuie sa recunosc, adanc ! :shock: Interventia durat exact cat citesti chestia asta, vreo 5 secunde. :lol:

dar ai murit d curiozitate sa t uiti... SUCKER!! :lol:
ps still alive? :?
pps soundbites-urile sint facute k sa prinzi ideea din prima; s vd k pina si tu ai reusit!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 21:47   #95
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Hai Alex ca si tu ai fi murit de curiozitate sa te uiti sau sa asculti sau sa citesti daca Galantul ar fi facut vreo nazdravenie

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 22:07   #96
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by gionloc:
ca filmul nu e facut pentru romania - o afirmatie preety lame!
citi cititori are cinemagia? aduna cu citi cititori are republik, liternet... fa totalul si vezi daca Mungiu va avea mai multi spectatori decit totalul respectiv

si scade dublurile/triplurile pt cazurile in care se gasesc aceeasi oameni in toate 3 partile!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 22:08   #97
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
mai, nu stiu, dar deocamdata in romania se pot filma doar chestii mizere.
matrix nu poti vedea made in romania.
dar o chestie ca "masinistul" s-ar putea face.
lipseste imaginatia, se prefera stirea de ziar transformata in scenariu.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 22:17   #98
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Carmine Galante:
"avem de-a face cu Moartea domnului Lazarescu cu avort". Trebuie sa recunosc, adanc ! :shock: Interventia durat exact cat citesti chestia asta, vreo 5 secunde. :lol:
daca oferea amanunte picante de sub cearsaful blocului operator ziceai ca te uiti la "viata medicala"...
:lol:

Originally Posted by Alex Leo Serban:
dar ai murit d curiozitate sa t uiti... SUCKER!! :lol:
ps still alive? :?
Intamplator se vorbea la tv despre festival, in platou era si Irina-Margareta Nistor pe care eu o respect pentru simplu fapt ca ne traducea vhs-urile in niste vremuri foarte cacacioase. Apoi a aparut secventa asta de 5 secunde care m-a facut sa vomit.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 22:18   #99
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
am putea sa ne intoarcem la ce se intampla la cannes si sa lasam spalatul rufelor murdare pentru mai tarziu?
de bine, de rau, leo si gloria sunt acolo, si cred ca e mai interesant ce au de povestit/barfit, decat our usual bickering... atfel presimt ca topicul asta o sa se intinda pe 10 pagini de rafuieli pe care le-am mai vazut de nshpe mii de ori.
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 22:21   #100
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Ambra Blu:
Pai ce evolutie e - din punctu de fuga al orizontului tematic -de la Patul conjugal la filmul asta?
Nici una.
Originally Posted by Ambra Blu:
S-a varsat toata traista cu povesti a romanilor? A ramas doar carafa miniei lor din care varsa mereu picaturi festivaliere? f*** that. Nu voi scoate doi lei din buzunar sa ma deprim doar pt ca un regizor vrea sa isi scoata obsesiile si amintirile de la naftalina din epoca unui regim de tot cacatul, care trebe nu doar condamnat, ci si uitat. Prefer sa vad cum Gheorghe Preda disloca realul si imi arata ca cinema se poate face si altfel decit cu camera pe umar, obiectiv si neimplicat si dureros de constant de aproape de drama, cica. Cred ca istoriile personale - ca asa zice Mungiu, ca a fost decretel - tre sa ramina frumos in sipetul familiei si nu brodate in epopei de tifon, de sters la ochi cu ele..
Super tare.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells