Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Jan 2010, 23:56   #581
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Cred ca si mai bine citesc doar scenariul
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 00:16   #582
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
De la Pocahontas?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 17:43   #583
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
in sfarsit
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 23:09   #584
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
In sfarsit ce? 'Avatar' e tare tocmai daca-l vezi pe ecran mare, eventual 3D.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2010, 22:29   #585
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
"in sfarsit-ul" era pentru mine. ca eu sunt mai mic si nu stiu sa apreciez filmele bune.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 23:22   #586
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Avatar: un altfel de "Dances with Wolfes"

Lasand la o parte bugetul, efectele speciale, criticile pro si contra sau profiturile filmului Avatar, as dori sa focalizez asupra subiectului central al acestuia. Daca este un unul original sau nu, parerile sunt impartite. Totusi, vizionand filmul mi-am amintit de un alt blockbuster, "Dances with Wolfes". Si de aici am inceput sa fac o legatura sinistra intre acestea doua filme.
De exemplu, ca si in "Dances with Wolves", lumea filmului "Avatar" este impartita in doua tabere, diferite din punct de vedere al dezvoltarii acestora. Astfel oamenii veniti in Pandora as putea sa-i asociez cu, coloniile europene stabilite in cele doua continente americane iar populatia bastinasa Na'vi as putea sa o asociez cu cea a civilizatiei amerindiene. In ambele filme, cei ce vor sa cucereasca noile teritorii sunt net superiori civilizatiilor bastinase.
O ciudata asemanare am identificat-o intre civilizatiile Na'vi si amerindiana. In primul rand vestimentatia sumara, a unui na'vi e aproape similara cu cea a bastinasilor americani, chiar si parul ma duce cu gandul la tribul Cheroke, cu acea creasta lasata pe spate si prinsa in coada. Cat despre arme, arcul si cutitul sunt folosite de ambele civilizatii native, Na'vi si amerindiana. Alte asemanari intre aceste doua popoare am identificat-o si in cultura lor. Dansurile si cantecele fac parte din ritualurile ambelor popoare. Ideea shamananului in Avatar este, categoric, preluata din poporul nativ al Americii, pana si legatura dintre natura si Na'vi este "copiata" din cultura lor. De exemplu, in cultura pieilor rosii copacul reprezinta legatura dintre om si zeul lor Manitou. Acest lucru il gasim si in filmul Avatar, cu acel Copac Divin (nu mai stiu exact cum era numit) venerat de populatia Na'vi.
SI ideea din Avatar cu personajul principal schimbandu-si tabara este similara cu cea din Dances with Wolfes. Chiar si scopul oamenilor din Avatar de a extrage resursele de pe Pandora ce ar costa o avere in lumea lor ma duce cu gandul la europenii ce vanau tinuturile amerindienilor pentru aurul si resursele lor.
In conluzie, subiectul filmului Avatar nu cred ca este unul ce se vrea original, ci doar sta ascuns in spatele efectelor speciale.
Insa, as vrea sa stiu si parerile cinemagistilor de aici, daca am putina dreptate facand aceste asocieri sau doar aberez...
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 23:38   #587
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
windom, racoleaza-l! ce nume de cod ii dai?
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 00:54   #588
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hihi, eu l-am asemuit cu 'Dances With Wolves' inca de la prima vizionare. Cinemania, parca tie ti-am zis asta chiar in sala.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 07:18   #589
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nevazind inca Avatarul, nu mai vreau sa dau dureri de cap unora, asa ca nu zic prea multe in necunostinta de cauza. Din ce am citit mai sus insa, asemanarile dintre cele doua filme mi se par fortate si superficiale... Nu stiu citi dintre voi ati iesit la fel de impresionati de la Avatar, cum ati iesit de la Dances With Wolves... Ultimul iti atingea (macar un pic) coarda sensibila, m-as mira ca Avatarul sa aiba acelasi impact emotional...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 07:59   #590
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Judex:
Hihi, eu l-am asemuit cu 'Dances With Wolves' inca de la prima vizionare. Cinemania, parca tie ti-am zis asta chiar in sala.

corect
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 08:48   #591
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Windom:
Ultimul iti atingea (macar un pic) coarda sensibila, m-as mira ca Avatarul sa aiba acelasi impact emotional...

Bine pusa problema astfel. Desigur, probabil difera de la o persoana la alta, dar pe mine m-a impresionat mai mult Dances with wolves (dpdv emotional) si asta in conditiile in care l-am vazut la scurt timp dupa Avatar. Cel mai probabil din cauza ca mi-a fost mult mai usor sa simpatizez cu personajele din DwW. Are si Avatar punctele la care e peste DwW, dar din pacate regia ar putea fi singura din cele mai importante.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 12:20   #592
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Windom:
Din ce am citit mai sus insa, asemanarile dintre cele doua filme mi se par fortate si superficiale...



Intradevar, la prima vedere, asemanarile pe care le-am facut par fortate si superficiale. Insa cum spunea si Sherlock Holmes in filmul cu acelasi nume: "De fapt, detaliile marunte
sunt de departe cele mai importante"

Last edited by SoX : 01 Feb 2010 at 12:25.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 13:09   #593
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
De fapt acest Avatar la nivelul metanarativ face trimitere la mituri ancestrale, din Paleolitic, Neolitic etc. La acest nivel putem linistit sa-l asemanam cu 2001: A Space Odyssey (cu siguranta si cu LoTR). Ideea care e pana la urma: n-avem nici o sansa sa evoluam spiritual prin tehnologie. Ideea cu avatarii ( cliseul cu ADN ca sa-i atestam actualitatea) apare in miturile indiene, sumeriene, babiloniene, egiptene, grecesti. De aceea nu ni se pare nimic nou. Dar visceral parca toti am vrea sa zburam si sa calarim sa fim una cu natura, nu animal, ci spiritual. Si-ar mai fi de zis Haha...
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 13:29   #594
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@SoX:
Nu, rapelurile tale nu sunt deloc fortate sau superficiale! Sunt semnificative, în ceea ce priveste definirea pastisei!
Apropo, mä bucur cä te-ai adaptat; eu sunt cel care ti-a mutat mesajul, initial topic nou la "Film în general", aici, unde-i e locul. Welcome to cinemagia! You'll love it!

@Hell:
Foarte interesante remarcele tale. Voi reflecta la ele. Cred cä aspectele pe care le-ai sezisat jaloneazä adecvat câteva repere importante ale modului cum, ca autori contemporani, e cel mai bine sä ne raportäm la motive clasice, mitice, ancestrale...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 13:36   #595
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by hellsteed:
Ideea care e pana la urma: n-avem nici o sansa sa evoluam spiritual prin tehnologie.

Sa evoluam spiritual catre ce anume? Ce inseamna evolutie spirituala in lumea actuala?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 14:12   #596
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
in societatea romanesca - greu de spus........ cred ca sunt vreo 20 de milioane de evolutii spirituale individuale. mai mult sau mai putin reusite. nici la nivel mondial nu cred ca stam cu mult mai bine.

referitor la cele tot afirmate aici - nu stiu cat sunteti de acord cu citate din wikipedia - dar imi asum riscul prezentandu-va urmatoarele:

Cameron said his inspiration was "every single science fiction book I read as a kid", and that he was particularly striving to update the style of Edgar Rice Burroughs's John Carter series.[27] The director has acknowledged that Avatar shares themes with the films At Play in the Fields of the Lord and The Emerald Forest, which feature clashes between cultures and civilizations, and that the film shares connections with Dances With Wolves, where a battered soldier finds himself drawn to the culture he was initially fighting against.

nu aduceti noutati. eu, unul, urasc comparatia cu Dansand cu lupii. chiar daca exista asemanari, mi se pare exagerata si de umplutura.

Last edited by pipes : 01 Feb 2010 at 14:15.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 14:40   #597
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Pitbull:
@SoX:
Apropo, mä bucur cä te-ai adaptat; eu sunt cel care ti-a mutat mesajul, initial topic nou la "Film în general", aici, unde-i e locul. Welcome to cinemagia! You'll love it!


Sincer, am ramas putin dezorientat cand am vazut ca nici dupa 3 minute de la aplicarea topicului, acesta a disparut ca magarul in ceatza Chiar am vrut sa te trag putin de coada, stiind ca am pus cativa neuroni la munca pentru a scrie fragmentul ala

glad I found you, cinemagia
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 14:49   #598
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
ce simpatici mai sunteti!
stefan dobroiu mai nou ne scrie despre Kathryn Bigelow. hahahaha! de ce oare?
răzvan boboc - observ ca nu sughite daca anunta totusi o coordonata noua a cinematografiei mondiale. buna sau rea. nu are importanta. e acolo si nu ar trebui neglijata.
so fucking predictable!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 20:06   #599
Alexander05
Novice
 
Alexander05
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 4
Salut,intentionez sa vizionez si eu filmul la cinema si ma intreb daca voi avea acces avand in vedere ca am 14 ani si 8 luni,poate cineva sa-mi raspunda precis?
Alexander05 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2010, 20:20   #600
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Da, te vor lasa sa vezi filmul.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells