Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Oct 2012, 10:30   #3021
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Filmele descarcate la care nu gasesc subtitrari . Filme poloneze ,portugheze, rusesti ,suedeze ,malgase ,s.a.m.d. .Daca tot le ripuiesc astia ar face bine sa bage si o ''suptitrare'' in engleza.
Se mai intampla ca subtitrarea sa fie buna dar sa nu se sincronizeze cu filmul .
Belele mari cu mocaciunile astea
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 11:26   #3022
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cand scoteam ripuri cu un prieten,ne-au uploadat astia de pe filelist cateva filme si cativa din magarii aia de uploaderi au trecut .filelist la unele filme,ca si cum le-a ripuit echipa lor.

Ne-am luat putin de ei pana cand ne-au trecut numele grupului in descriere si din cauza asta mi se pare normal sa directioneze catre site-urile de subtitrari in descriere,ca doar nu e cine stie ce munca grea sa adauge un link.De placere,de neplacere,tot trebuie sa le fie recunoscatori traducatorilor.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 11:38   #3023
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Kriss_Kringle:
De placere,de neplacere,tot trebuie sa le fie recunoscatori traducatorilor.
Asta in caz ca exista traducerile .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 11:42   #3024
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pai normal,ce rost ar avea sa le faca reclama la ceva ce nu exista?Din moment ce apare un dvdrip/brrip/bluray la un film si cei de pe trackere folosesc subtitrarea,tine de bun simt sa includa si un link catre site-ul celor care au facut-o.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 12:01   #3025
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
kriss
inca o data zic, ffff ,marfa si mersi mult pentru ajutor!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 12:05   #3026
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by iiii:
kriss
inca o data zic, ffff ,marfa si mersi mult pentru ajutor!

N-ai pentru ce,bine ca s-a rezolvat totul si a ajuns la timp.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 12:08   #3027
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
am gresit topicu, rahat.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 12:40   #3028
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
da, aici sunt de acord.

unui uploader îi ia maxim 2 minute să pună subtitrarea în același folder cu filmul uploadat și să-l pună pe tracker.
pentru o subtitrare medie ( 600 - 700 ) de linii, mie îmi ia cel puțin 6-7 ore să o termin.

altă chestie, în comentariile unui torrent niciodată n-o să găsești: mulțumiri traducătorului etc, doar chestii de genul thanks uploader. că doar ei muncesc atâta ca să îi ofere melteanului leneș film cu subtitrare ce calitate ( nu neapărat ), gratis.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 13:05   #3029
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Acuma fiți și voi înțelegători tipii ăia nu prea le mulțumesc nici celor care au lucrat luni de zile să facă filmul și voi aveți pretenția pentru 6-7 ore de muncă să primiți laude?
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 13:05   #3030
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Sunt o gramada de uploaderi lenesi si nerecunoscatori dar pe de-o parte la unii e de inteles,mai ales daca urca cate 20 de fisiere zilnic.Ti se acreste la un moment dat si nu mai dai atentie tuturor detaliilor.
Vorbesc din experienta aici,cand urcam 2 filme pe 3-4 trackere diferite,cautam cover-uri corespunzatoare,bagam descrierea si tag-urile,completam toate captcha-urile si la un moment dat nu stiam cum sa le fac mai repede ca sa scap.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 13:18   #3031
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by sergiuseling:
Acuma fiți și voi înțelegători tipii ăia nu prea le mulțumesc nici celor care au lucrat luni de zile să facă filmul și voi aveți pretenția pentru 6-7 ore de muncă să primiți laude?

eu nu, sunt mulțumit că se bucură de film.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 18:19   #3032
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
e normal să mulţumeşti, asta dacă eşti în general în stare să realizezi importanţa efortului celui ce a tradus. pe surrealmoviez e sărbătoare cînd vreun user face o subtitrare la un film excepţional, se mulţumeşte şi se oferă puncte serioase pentru aşa ceva. cînd ai un film luni de zile în bookmarks şi ştii că nu există subtitrări, atunci ştii exact cum să reacţionezi în situaţia cînd cineva ţi le face şi-ţi face şi filmul accesibil prin asta. am văzut şi filme fără subs, pentru că nu aveam încotro, am văzut unul indonezian aşa şi unul chinezesc and i know how it feels să vezi un film într-o limbă din care nu pricepi nici un cuvînt, spre deosebire de altele în care mai rupi ceva. eu mulţumesc măcar şi pentru faptul că nu am răbdarea de a sta şi a face o subtitrare, deci bravo celor care trec peste plictiseala aferentă procesului şi ne fac viaţa mai plăcută. am găsit şi subsuri fenomenal de proaste, d'aia am zis că de la anu' mai bag şi eu o cehă, o poloneză, o portugheză şi nu mai aştept după nimeni, că-mi creşte barbă .
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2012, 18:22   #3033
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am vazut Un cuento chino ,film care zacea de un an pe hhd fara subtitrare . Le multumesc traducatorilor pentru ca fara ei ma simteam precum chinezul din film care nu stia o boaba de spaniola .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2012, 17:45   #3034
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Au venit aici în zonă o familie de bucureșteni, în concediu sau dracu' știe pentru ce.
Ce mă enervează e că-mi vorbesc cu un aer de superioritate și mă / ne consideră pă ăștia care locuiesc la țară niște nespălați, needucați etc.

Oare așa sunt toți locuitorii capitalei?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2012, 09:09   #3035
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
nu ceachi
in capitala sunt 2 feluri de oameni, hai 3 sa zicem.
1.oamenii educati, care vb ok, care respecta alt om.
2.garoii, ghertoii, care sunt aia care au venit la tine, oameni cu o nesimtire pana la cer.
3.boschetarii.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2012, 15:03   #3036
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
mă gândeam eu...

am stat azi de la 11 până la 14 pentru un căcat de control oftalmologic în vederea dosarului pentru obținerea permisului auto ( categoria B ).
dacă cu toate celelalte controale am terminat în 30 de minute, aici am stat 3 ore pentru că doctorul n-avea chef de mine.

sistem medical de căcat, doctori la fel. măcar am scăpat și acum mă pot apuca de școală liniștit.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2012, 19:16   #3037
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Userii Cinemagia, niste lenesi indolenti care rar se mai uita la filmele din turnee si, si mai rar scriu ceva despre ele. Ba unii nesimtiti mai au si tupeul sa frece menta pe topicuri inutile si frivole ca "Ce Te Enerveaza Ingrozitor?".
Rusine!!!
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2012, 19:18   #3038
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
mă simt aici

din păcate nu mai am timp de vizionat filme, cu atât mai mult cele recomandate de userii cinemagia.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2012, 11:56   #3039
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by White1:
Userii Cinemagia, niste lenesi indolenti care rar se mai uita la filmele din turnee si, si mai rar scriu ceva despre ele. Ba unii nesimtiti mai au si tupeul sa frece menta pe topicuri inutile si frivole ca "Ce Te Enerveaza Ingrozitor?".
Rusine!!!
Niste magari care se mai duc si pe la festivaluri si nu baga nimic pe forum ( exceptandu-i pe Liviu si varu ) .Pai de aia gaseste Dobrovolschi mormane de metafizica acolo unde eu am vazut doar un taranus viriloid si copulator(Matthias Schoenaerts de care-mi place ) aflat intro relatie ciudata cu o tanti (Marion Cotillard pe care nu prea o am la inima ) destul de buimaca inainte si dupa ''incidentul acvatic " . Finalul in care al nostru Haplea pare sa se trezeasca aduce destul de bine cu acela din La Strada unde Zampano (A.Quinn) da primele semne ca apartine speciei umane si ca nu a fost crescut de lupi .

Last edited by bremen1980 : 26 Oct 2012 at 12:00.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2012, 10:50   #3040
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Radio Guerrilla:

Quote:
Ce ne mai enerveaza / Draga domnule director de marketing/brand manager care aloci bugete publicitatii pe internet, ai grija de bani. Daca nu esti atent, poti cumpara o atitudine negativa fata de brand-ul tau, vorbe grele, chiar. Nu le mai permite celor care-ti gestioneaza campaniile sa interpuna mecanic mesajul tau intre noi, navigatorii, si pagina pe care vrem sa o accesam. Cand vrei sa vezi ce filme ruleaza, de exemplu, este posibil sa nu vrem sa aflam nimic despre noul deodorant care face si drege. Nu incercati sa ne obligati sa vedem mesajul vostru publicitar. Primul lucru pe care-l facem cand ne agresati este sa cautam acel "X" salvator, cu ajutorul caruia putem scapa repede de ceea ce vreti voi sa ne aratati. Daca "X"-ul salvator este foarte greu de gasit, ascuns cu premeditare de desteptii care s-au ocupat de campanie, credeti-ne, nu ati vrea sa fiti in locul brand-ului vostru. Nu suntem absurzi. Site-urile au nevoie de banii din publicitate - la fel ca si noi - iar voi trebuie sa va promovati produsele/seviciile. Alegeti cu grija metoda. Incercati sa fiti cat mai putin invazivi, daca e. Multumim.

Presupun ca toti de aici suntem in asentimentul lor. Strategia acestor tipuri de reclame (agasante din cale-afara) vizeaza obtinerea cat mai multor click-uri (pay per click) - implicit un numar cat mai mare de vizitatori pe site-ul care-si face reclama - si intiparirea brandului in mintea vizitatorilor. Desi campania isi atinge scopul din punctul de vedere al clientului, cred ca imaginea site-ului cinemagia are mult de suferit (nu stiu cat conteaza asta pentru cei care se ocupa de site - sau nu stiu in ce masura aspectul asta e mai important decat sporirea bugetului de pe urma publicitatii).
Cu siguranta sunt si alte modalitati de a mentine reclamele pe site fara ca acestea sa-ti sara-n ochi de fiecare data cand vrei sa accesezi o pagina. Ba mai mult, recent, am observat ca nu-i de-ajuns sa cauti disperat x-ul care ajuta la disparitia reclamei respective, ca-ti mai vin din urma doua-trei, la fel de colorate si insidioase.
Si, da, stiu ca exista Adblock, il si folosesc, dar nu despre asta e vorba.

Last edited by Namaste : 29 Oct 2012 at 11:05.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells