Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Oct 2001, 01:59   #1
Andy
Novice
 
Andy
 
Join Date: Aug 2001
Location: proprie initiativa
Posts: 10
Am vazut "Eyes wide shut" la HBO.
Ca si alte filme ale lui Stanley Kubrick mi-a produs impresii amestecate.
In principiu am fost dezamagit. Am asteptat poate prea mult de la acest film, invaluit intr-o mantie de mister si avind parfumul fructului oprit. De altfel am inteles ca initial Kubrick a interzis difuzarea lui in Europa de Est (stupid si samavolnic, cinematografia rusa spre exemplu fiind una dintre cele mai bune din lume). Imaginile sint superbe (nu mai vorbesc de femei, care sint absolut senzationale, in special Nicole Kidman). Nici atmosfera nu e rea deloc. Dar care e mesajul? Ce se doreste cu acest film? Care e concluzia?
Apoi, filmul treneaza. Tom Cruise face lungi plimbari prin noapte. Nejustificat de lungi si de dese. Personajul sau e controversat. Cind e rezervat si timid ca un pusti de liceu, cind se arunca cu capul inainte in cele mai nebunesti si cutezatoare aventuri.
Daca s-a urmarit un eseu cinematografic de mare intindere, scopul a fost atins. Daca s-a urmarit transmiterea unui mesaj, e un fiasco.
Voi ce parere aveti?
Ce parere au criticii nostri de film?
Andy
Andy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2001, 11:26   #2
crimsonking
Junior
 
crimsonking
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 30
Send a message via ICQ to crimsonking Send a message via Yahoo to crimsonking
De ce trebuie neaparat ca filmul asta sa aiba un mesaj? Si eu in general astept de la un film sa transmita ceva dar am vazut Eyes Wide Shut si am ramas vrajit de desfasurarea filmului, de scenele parca fiecare cu frumusetea ei aparte (cu un plus pentru scena discutiei dintre Cruise si Kidman din dormitor de la inceputul filmului), de imbinarea extraordinara de culori (rosu, albastru, galben), de corpul extraordinar la lui Nicole si bineinteles de muzica incat mult dupa ce s-a terminat filmul m-am intrebat ce vrea Kubrick sa spuna. Poate ca fiecare trebuie sa gaseasca propriul mesaj. Stiu ca nu este printre cele mai bune filme ale lui Kubrick dar EWS ramane unul din favoritele mele.

Mai multe informatii despre film si despre cum a vazut Kubrick diferite scene la http://www.cinephiles.net/Eyes_Wide_...iles-Gate.html
crimsonking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2002, 00:16   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
imi pare rau ca nu eram inregistrata atunci cand a inceput aceasta conversatie...imi pare rau si ca am vazut filmul mai de mult asa ca nu pot sa raspund la intrebarea:care e subiectul?
dar tin minte ca m-a impresionat atmosfera foarte tare...
faptul ca Tom Cruise are schimbari destul de rapide de caracter, da o nota de originalitate filmului...In definitiv nici reactiile unui om in viata reala, nu sunt mereu la fel...
totusi eu nu cred ca acest film este un film fara mesaj...asa ca propun sa ne mai gandim...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2002, 13:23   #4
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Am fostingrozitor de dezamagita de acest film... Dezlinat, inegal, fara cap si coada, confuz. Daca-mi explica cineva ce cauta acolo subplotul cu Leelee Sobieski (pustoaica vinduta de taica-su) ii dau un premiu! Nicole Kidman e superba, intr-adevar, dar ea si atmosfera nu sint suficiente ca sa faci un film de doua ore. Inca ma mai enervez cind imi amintesc de senzatia de pierdere de timp si de dezamagirea incercata cind l-am vazut! Si sa nu credeti ca n-am incercat sa-l pricep: l-am vazut de vreo trei ori, ca, cine stie? poate sint eu... densa, sa zicem... :smile:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2002, 00:53   #5
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Ceea ce ma face sa cred ca intr-adevar esti greu de convins. :lol:
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2002, 10:54   #6
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
:razz:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells