Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Sep 2003, 21:54   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Hulcul

Am avut fericirea de a vedea "hulcul" la cinematograf, chiar astazi, vineri, 5 septembrie 2003, in intervalul 19:30-21:45(aprox). Ma bucur ca am avut un prieten langa mine cu care nu mai vorbisem demult, caci am avut timp sa "catch up".
Hulcul este un ditamai supererou, dar nu si filmul intitulat dupa el. Tot ce merita admirat, si doar la inceput, este EL. Pe urma te plictisesti. Daca asculti replicile iti mai vine ocazional sa te impusti(ce bine-i cand ai pe Tuborg-prietenii stiu de ce), desi in cel mai grav caz ajungi sa observi ca n-ai arma mult visata. Parca ti-ar veni atunci sa iei un tanc, sa-l invarti putin ca hulcul, si dupa aia sa te ingropi sub el ca sa nu mai auzi si vezi nimic. A, da...pentru cei care nu stiu: you don't want to see me angry. coz I like it.
Nu prea merita vizionat acest film. Sincer. Deobicei nu sunt chiar asa de decis, dar acuma situatia e putin alterata: adica m-am saturat PUR SI SIMPLU de SUPEREROI!!! sunt cele mai banale povesti si cele mai lipsite de farmec. Nici macar un Ang Lee nu schimba asta. Parca mai vroiam sa spun ceva, dar nu mai stiu acuma. Ma uit in oglinda si sunt verde. Stiam eu ca trebuia sa ma spal dupa ce am plonjat la fotbal. Hmmm...dar iarba era verde?

P.S.
Mi-am adus aminte ce vroiam sa mai spun. Pacat de ochii scumpei madame Connelly. Jen, degeaba esti superba daca joci in astfel de filme.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2003, 22:06   #2
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Ma speriasi cu inceputul: "am avut fericirea". Restul nu am mai citit decat un rand, 2. Dar the hulk e un film cu efecte slabe, poveste dupa benzi desenate, si cam nimik pt...
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2003, 01:21   #3
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Ce prostie de film! Au incercat sa faca ceva diferit de restul filmelor cu super-eroi bagand o asa-zisa drama familiala ... de-a dreptul sfasietor, doar ca pe mine ma cam apuca somnul...
Plus de asta actorii sunt chiari mizerabili... Eric Bana cel putin, Dumnezeule, cred ca si intr-un film de categoria C nu si-ar fi avut locul.
Nick Nolte saracu s-a prostit rau de tot acceptand sa joace in asemenea mizerii... urat apus de cariera...
Din pacate, nu cred ca va exista vreun film care sa egaleze Batman 1... Dupa mine asta e standardul filmelor cu super-eroi...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2003, 10:36   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nu cred ca actorii poarta vina pentru esecul acestei superproductii care a costat peste 100 de milioane de dolari(nu cred ca vreti sa spun cate ALTE lucruri UTILE s-ar fi putut face cu banii astia). Cu un scenariu de toata jena si niste replici pe masura nu te poti evidentia ca actor.
Apropo de "am avut fericirea", am folosit aceasta formula de introducere doar fiindca merg la cinematograf fericit. Din pacate nu se intampla intotdeuna sa si ies fericit.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2003, 11:46   #5
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
da ai si tu dreptate in privinta actorilor si scenariilor... dar Eric Bana ala a fost chiar penal... juca de parca citea replicile de pe prompter si presupun ca a luat si o carutza de bani de pe urma rolului asta...
Pe alte forum-uri straine multi au laudat regia lui Ang Lee, dar chiar nu inteleg de ce... nu am vazut nimik deosebit. Un montaj extrem de dubios care nu isi avea rostul in genul asta de film, nici macar efectele speciale nu m-au impresionat...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2003, 22:54   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am citit intr-un ziar ca Ang Lee a fost un regizor "prea riguros" pentru acest film. Din pacate nu am ziarul pe langa mine. Daca pun gheara pe el poate mai vad ce era pe acolo.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2003, 21:57   #7
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
mai e si faza aia penibila ca hulcul avea in permanenta pantalonasii aia pe el indiferent de stare nervos / calm... Si cica Ang Lee a fost riguros :lol: GIVE ME A BREAK!!!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2003, 22:01   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Ehh...intelege si tu, era un material de calitate. 8)
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2003, 22:21   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Complet de acord cu voi (chiar daca mai moderat, totusi).

THE HULK Or: How I Learned To Stop Worrying And Wear XXXL Size Underpants

Pe la jumatatea filmului, deja nici nu ma mai gandeam de ce nu se mai rupa teava tancului, ci eram undeva departe, probabil la urmatorul scenariu pe care trebuie sa il scriu. Totusi, parca actorii nu erau asa de... rai, dar filmul nu m-a facut decat sa-l urasc pe Nolte si mai mult (dupa "I Love Trouble"). Connelly cea mai buna, cum ati zi si voi, pacat ca joaca in astfel de filme. Iar cel mai amuzant moment nu a fost THE HULK lovind cainii mutanti (yeah, very funny!) intre picioare, ci Eric Bana cu barba ("ma infurii and so on...")

And Lee prea rafinat fix! Scenele in sine nu erau rele, dar montajul le-a stricat (tot look-ul ala gen comic book nu tine in cinema). Totusi, bila alba pentru montaj merge genericului halucinant, care m-a facut sa sper la mult mai mult. Cinci minute mai tarziu, aveam deja impresiaca filmul este prea lung, iarmontajul ratat.


Nu ma infierbant, pentru ca "Crouching Tider, Hidden Dragon" mi-a facut o impresie similara prima data cand l-am vazut (over-rated), dar de la a doua vizionare poate intra oricand in TOP 50 ALL-TIME personal.


Sau cel putin asta e ce am aflat eu.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2003, 15:34   #10
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Vezi ca te cam contrazici... o data dai bila alba pentru montaj, si doua randuri mai jos spui ca montajul e ratat... Noi ce sa mai intelegem??? :roll:
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2003, 16:05   #11
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
hulcul...
mishto, desi mai degraba mergea furunculul... :wink:
daca il si storceai....
Respec!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2003, 21:38   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by i_matei:
Vezi ca te cam contrazici... o data dai bila alba pentru montaj, si doua randuri mai jos spui ca montajul e ratat... Noi ce sa mai intelegem??? :roll:

Daca esti atent, vei observa ca am scris BILA (articulat), ceea ce inseamna ca dau o singura bila alba pentru montaj, doar pentru generic. Mai jos am scris ca, in rest, montajul sucks. Comprende?


Comprende?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2003, 11:57   #13
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Daca v-ati saturat de supereroi imi pare rau sa va anunt ca filmele cu super-eroi sunt foarte la moda, si urmeaza sa vedem Spiderman 2, The Punisher (un tip suparat pe criminalii care i-au ucis familia, gen Max Payne "it's not revenge, it's justice") Iron Man, Catwoman (cu Halle Berry), Fantastic 4, Blade 3, X-men3 si probabil si Batman 5 desi nu este sigur.

In leg cu Hulk... hm, indecis. Nu stiu daca e mai bun sau mai prost ca Daredevil, desi imi vine sa zic mai prost.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2003, 13:05   #14
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Slab de tot. Dar mai bun ca Daredevil.
Daca va plac Ang Lee, Danny Elfman, J. Conelly sau Nolte nu este un motiv sa va duceti.
Nu are pic de nerv. [3/10]
Singurul lucru care mi-a placut au fost tranzitiile dintre scene. Chiar ametesti uneori.
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2003, 14:17   #15
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Sunt de acord cu faptul ca Hulk e mai bun decat Daredevil. Singurul lucru interesant in Daredevil era "stilul" original de a "vedea" a eroului.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2003, 19:16   #16
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
OK

Mie mi-a placut Hulk in special pentru prima jumatate, cind actiunea filmului era destul de plicticoasa, insa Ang Lee a folosit foarte multe tehnici inedite de montaj, salvind filmul. Partea a doua, care pare desprinsa dintr-un film de desene animate, este interesanta pentru spectaculozitatea efectelor speciale.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2003, 05:48   #17
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu am zis ca s-au vazut si filme mult mai proaste decat Hulk, care are cateva puncte bune. Dar, ce-i drept, per total e un film slab.

Last edited by Pitbull : 02 Aug 2009 at 03:22.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells