Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Nov 2006, 22:39   #21
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Alakazam...

Ok!
Fii atent: am auzit ca in Romania nu prea se respecta asta cu (V.O.), (O.C.), etc. Nu este batut in cuie!
Dar!
Asta este formatul la Hollywood, si romanii nu trebuie sa traduca asta. In ultimul timp se scrie si la noi asa.
Deci! Fara: "In afara camerei", ok?

PS: Si eu il am memorat pe Valeriu.

Da-mi pe privat adresa ta de e-mail. Poate vb mai mult.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2006, 15:33   #22
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
Ok...vad ca v-ati calmat, asta e bine.
Vreau si eu scenariul de la scurt-metrajul "Mihai si Cristina" - Cristian Nemescu. Il are cineva ?
__________________
Life is like a coin, you can spend it on anything, but you can spend it once.
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2006, 15:47   #23
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Desi nu e indicat (legaliceste vorbind) cauta-l pe DC++. Eu am cautat si "Marilena de la P7", asta din urma nu-i.
Insa daca nu esti din Bucuresti nu cred ca o sa-l poti vedea prea curand (ma refer in cinema).
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2006, 02:21   #24
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mã îndoiesc cã va gãsi scenariul la Mihai ºi Cristina pe dc++
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2006, 04:36   #25
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Nici eu nu l-am gasit. Ma refeream la film, nu am fost prea atent.
Scenariul il puteti scrie si voi dand pause la film pe BS player, e f greu dar merita exercitiul.
Scenariile lui Nemescu, nu cred ca vor apare pe net prea curand...ciudat acest mare regizor, cand i-am descoperit creativitatea si doream sa spun ca e singurul din Romania care-mi place...el...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2006, 11:35   #26
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Neuptolem:
Scenariul il puteti scrie si voi dand pause la film pe BS player, e f greu dar merita exercitiul.
dc tu crezi k un scenariu e format numai din replici, n-ai decat sa te pensionezi acum! :hmm:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2006, 15:00   #27
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Re: Vreau sa fiu scenarist!

Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by Sagi:
Dupa ce am vazut cat a evoluat topicul "Vreau sa fiu actrita!", m`am gandit sa ma fac si eu scenarist.

geniala motivatie profesionala! poti sa le spui asta si alora de la inscriere la cursuri de scenaristica! :happy:
:oops: Asta-mi aduce aminte de ceva..o data demult...ca nicodata...
Eu il inteleg pe pusti!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2006, 20:57   #28
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Quote:
Neuptolem a scris:

Scenariul il puteti scrie si voi dand pause la film pe BS player, e f greu dar merita exercitiul.

dc tu crezi k un scenariu e format numai din replici, n-ai decat sa te pensionezi acum!


Te-as ruga sa ramai cu acest gand proaspat in minte...ca nu stiu ca un scenariu are si altceva pe langa replici, si ca maine dis de dimineata ma duc sa ma interesez de pensie
Pt ca eu nu pierd nimic din chestia asta, ba chiar ii bine, se mai distreaza cititorii. :lol:



Quote:
Supastar a scris:
Sagi a scris:
Dupa ce am vazut cat a evoluat topicul "Vreau sa fiu actrita!", m`am gandit sa ma fac si eu scenarist.


geniala motivatie profesionala! poti sa le spui asta si alora de la inscriere la cursuri de scenaristica!

Asta-mi aduce aminte de ceva..o data demult...ca nicodata...
Eu il inteleg pe pusti!


Spre deosebire de tine, "pustiul" e mai serios.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2006, 21:22   #29
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Eu chiar muncesc la Polul Nord...

Originally Posted by Neuptolem:
Quote:
Supastar a scris:
Sagi a scris:
Dupa ce am vazut cat a evoluat topicul "Vreau sa fiu actrita!", m`am gandit sa ma fac si eu scenarist.


geniala motivatie profesionala! poti sa le spui asta si alora de la inscriere la cursuri de scenaristica!

Asta-mi aduce aminte de ceva..o data demult...ca nicodata...
Eu il inteleg pe pusti!


Spre deosebire de tine, "pustiul" e mai serios.

Bre, haide... nu te supara pe films4all... E baiat bun si (mai mult) e admin pe-acia... Asa ca s-ar putea sa te trezesti frumusel cu un ban (sau o punguta cu doi bani)... Glumeam... Nu, acuma pe bune... Films4all e baiat de treaba si mai e si priceput in "meseria" sa de pe CineMagia...
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 09:39   #30
MoonChild
Novice
 
MoonChild
 
Join Date: May 2006
Location: at the turning away
Posts: 2
Originally Posted by Neuptolem:
Ai gasit "Spre o poetica a scenariului..." o caut disperat si am sa o tot mai caut disperat pana cand disperat fiind am sa o gasesc in culmea disperarii mele.

:w00t:
Nu cred ca o s-o gasesti in culmea disperarii. Mai multe sanse ai rascolind librariile Carturesti. Eu am gasit-o acum vreo luna la Carturesti-ul din zona Stefan cel Mare.
__________________
Toto, I have a feeling we're not in Kansas anymore...
MoonChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 15:45   #31
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
mai terminatii cu discutiile astea despre scenarii, m-ati disperat !!!!!!!!!!!!
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 17:38   #32
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by norina:
mai terminatii cu discutiile astea despre scenarii, m-ati disperat !!!!!!!!!!!!
Subscriu. Enough is enough.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 17:50   #33
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sau, cel mai corect:
Gloria, StefanDo sau IMM, mutati careva topicurile astea douä la Atelierul de scenaristicä, ca sä se desfäsoare acolo în voie. Si-asa se plângea lumea - si pe bunä dreptate - cä-i lesinat. Ia desteptarea!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 18:00   #34
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Eu chiar muncesc la Polul Nord...

La Atelierul de scenaristica iti trebuie drepturi speciale... Si eu, unul, nu stiu cum se capata aceste drepturi... Ce m-a frapat este faptul ca Neuptolem, care este mai nou pe forum decat mine, a capatat aceste drepturi din partea unui admin... Probabil ca el este mai sugestiv pentru forum sau probabil ca administrarea acestui forum este de tot rahatul! :w00t:
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 19:04   #35
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Alakazam, iti recomand: http://www.cinemagia.ro/movie.php?mo...cle_id=12 417
Nu stiai ca naiv-infumuratii sunt mai sugestivi decat cazuti-in-cap-ii?
Cat despre jignirile tale la adresa forumului si luatul peste picior la prima discutie a lui Mr.Pitbull (daca nu stii cine este inseamna ca traiesti pe alta planeta) si sfidarea lui Alex Leo Serban (critic de film prezent saptamanal pe site-uri si reviste), sa nu mai zic de grosolania rasfatata (made in bree...) si altele pe care le scrii pe aici, zici tu, sa inveti sa scrii scenarii...No comment.
Afla ca nici eu nu am intrat de prima data...o sa intri si tu, stai calm, desi sunt sceptic in privinta calitatii discutiilor pe atelier dupa ce se va intampla asta.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 19:11   #36
mr_anderson
Novice
 
mr_anderson
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6
Hai s nu ne certam unii cu altzii.Shi asha ne ridiculizeaza totzi pe aici,makr noi,scenarishti-aspirantzi s fim unitzi shi s le aratam k SE POATE FACE CEVA!
mr_anderson is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2006, 20:08   #37
alakazam
Banned
 
alakazam
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Eu chiar muncesc la Polul Nord...

Originally Posted by mr_anderson:
Hai s nu ne certam unii cu altzii.Shi asha ne ridiculizeaza totzi pe aici,makr noi,scenarishti-aspirantzi s fim unitzi shi s le aratam k SE POATE FACE CEVA!

Eu nu am facut altceva decat sa ma mir de faptul ca nou-venitii primesc mai multe drepturi decat seniorii forum-ului, lucru care (in opinia mea) ar putea avea doar doua explicatii: ori nou-venitii sunt considerati mai valorosi datorita postarilor lor, ori administrarea acestui forum se face cu picioarele... :shock: Cat despre Pitbull... ce pot sa spun? Aport...?
alakazam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 08:52   #38
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Am tradus si (scuzati adaptarea!) niste materiale (f putin cantitativ, dar zic eu mult calitativ):
Syd Field's - Screenwriting Workshop
"The most sought after screenwriting teacher in the world" - The Hollywood Reporter
(Apel catre unii pasionati de scenaristica (scenaristi): daca mai gasiti pe net chestii de genul asta, le traduceti si adaptati, postandu-le aici).

Cursa in scrierea unui scenariu:
(Inca o data, scuzati adaptarea, inca studiez/perfectionez, engleza)

Partea I: Pregatit de start
Formezi ideea inauntrul actiunii dramatice, cu inceput, mijloc si sfarsit:
* Izolezi ideea (probabil un log-line, sinopsis);
* Creezi subiectul;
* Desparti si lasi de-o parte actiunea si personajele;
* Natura structurii scenariului;
* Sctructurezi story-line-ul (povestea pe scene) sau firului narativ;
* Scrii 4 pagini in modul tau;

Partea II: Creezi personajele
Inima, sufletul si sistemul nervos al scenariului tau
* Ce fac personajele?
* Esenta necesitatii dramatice (dramatizarea);
* Creezi biografia personajelor (trecutul lor);
* Utilitatea personajelor (probabil daca merita sa fie prezente in poveste referitor la contributia lor);
* Trasaturile personajelor ca fiinte umane;

Partea III: Scrii scenariul
Aici este ce facem si cum facem
* Organizezi povestea (ordinea de scriere);
* Scrii povestea;
* Structura scenariului in acte;
* Accentuarea importantei primelor 10 pagini;
* Determini plot-point-urile (intorsaturile de situatie: primul dupa 20-25% din scenariu, al doilea dupa 75-80%);
* Organizezi si pregatesti actul II (cel mai dificil, act ce contine midpoint-ul si schimbarea telului eroului - vezi articolul lui Valskript de pe pagina 1 la primul meu mesaj);
* Establish Pinch I and Pinch II. Aici nu prea am inteles, probabil se refera la punctul culminant ce contine doua etape legate intre ele;

Partea IV: Rescrii scenariul (Foarte important, fiecare scenariu este rescris de cateva ori, "Occident" a avut 4 variante de scenarii)
All writing is rewriting
* Trebuie sa te apropii de idee, sa avansezi in obtinerea rezultatului dorit;
* Reflectezi asupra a ceea ce ai scris (regandesti rescrierea);
* Redefinesti si restabilesti tema, premisa (intriga) si actiunea dramatica:
* The tools of rewriting (Instrumentele rescrierii); - aici nu am inteles la ce se refera.
* Descoperi personajele prin actiune;
* Individualizezi si dai personalitate personajelor;
* Stabilesti si rasplatesti (personajele primesc ceea ce merita) elementele firului narativ (deznodamantul).

Succes!

Astept niste carti din State, dupa ce ma pun cu engleza si continutul lor, in 6-12 luni vreau sa ofer mai multe detalii despre scrierea unui scenariu, pentru ca si eu la fel ca si voi am fost socat dupa ce am rasfoit unele carti (ce se doreau a fi indrumatoare la cum se fac filmele/scenariile) prezente in bibliotecile autohtone.
Si daca am norocul sa vand un scenariu de lung metraj, in 2-3 ani poate chiar scriu si o carte de scenaristica, sa arat romanului derutat cum se scrie dom'le un scenariu?.
As aprecia f mult daca ar face-o altcineva pana atunci.
Sunt sigur ca cineva mai experimentat din domeniu ar putea scrie ceva mult mai bun decat mine.
Si ma intreb si eu, de ce Romania nu se afla printre tarile europene care au editat "Story"? Adevarul este extrem de complicat aici pe la noi...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2006, 09:06   #39
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Cum ati dezvolta aceste idei? (ca story-line)

1. Un tanar ameninta ca se va arunca de pe o cladire de 10 etaje daca iubita lui ce-l parasise pentru un tip cu bani nu se intoarce la el.

2. O fata de 14 ani ce ia lectii de vioara se indragosteste de profesorul de muzica (40 ani).

3. Un scenarist roman este bataie de joc a tuturor deoarece vrea sa ajunga la Hollywood. Intalneste un inginer ce vrea sa ajunga la NASA iar viata lor se schimba...Cum?

(Ideile de mai sus NU fac parte din program)
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2006, 10:06   #40
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
ComparaTIFF
Program de invatat si exersat scenaristica pentru TIFF 2007

1. Fiecare dintre noi (ar fi de preferat, minim 4 persoane) sa scrie mai multe idei de film aici (sinopsisuri) avand intre 1 (un) rand si 5 (cinci) randuri, nu mai mult.
-Doua idei/scenarist.


2. Alegem prin vot, chiar pe acest topic, unde sunt si ideile, care este cea mai buna.
-Fiecare voteaza.
-Nimeni nu are voie sa-si voteze propria idee.
-Pot vota doar cei care au prezentat cel putin o idee de film (repet: intre un rand si 5 randuri).


3. Apoi odata ideea aleasa, FIECARE (aici pot intra si alte categorii de pasionati ai filmului) si-o dezvolta pe 10-15, hai maxim 20 pagini de Final Draft.
In felul asta vom vedea ce diferenta este intre unul care s-a apucat de 2 zile de scris si altul mai experimentat, intre scenaristi consacrati si studenti la film, intre studenti si ceilalti, etc.
Ma refer la: stil de a scrie, conceptia fiecaruia, calitatea dialogului, puterea intrigii, originalitatea personajelor, urmarirea firului ideii sau indepartarea de el, etc.

4. Multe din scenarii vor fi slabute, altele bune, altele ce necesita rescriere, altele poate s-au indepartat de idee, dar pe un drum bun, etc.
Dar va fi o experienta utila pentru concursurile serioase sau invatatul acasa.

Momentan, ocupatia mea nu este filmul si ma gandesc ca si altii sunt ca mine, nu este nevoie de nici o graba.

Deadline pentru prezentarea ideilor: 5 decembrie 2006.

Perioada pentru voturi: 06.12.06 - 10.12.2006 (timp suficient cred sa spunem: Asta e cea mai buna!).

11.12.2006 Data la care este clarificata ideea aleasa.
Am sa specific eu asta sau altcineva in locul meu (No problemo).

Incepand cu 11 decembrie se poate incepe dezvoltarea pe cele 10-15 pagini de Final Draft. 10 pagini de Final Draft echivaleaza aproximativ cu 6-7 de Word, font 12. Daca ma insel, nici o problema, voi scrieti cat se poate de mult pana la urma, daca ideea necesita asta si mai ales conceptia dvs. de dezvoltare a ideii. Vom mai clarifica acest aspect dupa ce se va alege ideea de film cea mai buna.

Deadline pentru prezentarea (postarea scenariilor) 10.01.2007.
Insa cu cat mai devreme cu atat mai bine tinand cont ca batalia pentru TIFF (HB necesita mai multa seriozitate si ar trebui sa inceapa pana in aceasta zi. Concursul HBO (cred) se va desfasura in aceeasi perioada de anul trecut: 15 feb - 15 aprilie.

NU SE VOR LUA IN CONSIDERARE MESAJELE IRONICE LA ADRESA ACESTUI CONCURS!

SCOPUL FINAL: este sa invatam sa scriem mai bine. De exemplu ati putea avea probleme cu dialogul, formatarea, descrieri, profunzime, constructia unor caractere credibile, idei de film. Vazand aici de la fiecare, un scenariu, putem face un schimb benefic de experienta. De exemplu dificultatea dvs. este dialogul (in rest, ok! sau f aproape de OK!) Simplu! Cititi un scenariu construit pe aceeasi idee cu un dialog excelent si invatati de la el. Apoi SUCCES LA TIFF sau alt concurs!

Sunt constient de limitele propunerii mele (nu ar fi cea ideala) DAR comparand cu NIMIC (discutii aiurea, tam-tam-uri), ComparaTIFF te invata sa scrii!
Na! Ca am dat si in sloganurile publicitare.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells