Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Feb 2006, 16:21   #1
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
Codul lui da Vinci

Am vazut trailer-ul aseara si.... hey, is it just me sau chiar e o tampenie?!? adica n-are nici un Dumnezeu toata faza. Nu stiu, cel putin pe Langdon mi-l imaginam altfel din carti, iar Silas e mai mult zugrav in actiune decat albinos. In loc de transparent ca o fantoma, arata a Mos Craciun cazut in groapa cu var si care trebuie dus la pensat.... pe bune. nu vreau sa fiu rea, e personajul meu favorit din carte dar m-a cam dezamagit. La fel ca tot trailer-ul, de altfel. Cine l-a mai pus si pe Hanks in rolul lui Langdon?! Ar fi mers Hugh Jackmen, Ralph Fiennes, chiar si Julian McMahon, but NOT Tom Hanks. In fine...
Astept pareri, pls.
P.S. Nu stiu daca am auzit bine, dar vor sa filmeze si "Ingeri si Demoni"?
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 16:42   #2
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Re: Codul lui da Vinci

Originally Posted by lestatika_29:
Ar fi mers Hugh Jackmen, Ralph Fiennes, chiar si Julian McMahon, but NOT Tom Hanks. In fine...
Cred ca glumesti. Cum sa se potriveasca hugh jackm[/b]a[b]n sau julian mcmahon in rol de profesor?? Ralph Fiennes poate ar fi mers putin. Oricum Tom Hanks e mai aproape. Trailerul mi s-a parut cat de cat ok, dar nu el e important ci filmul, iar pana apare filmul mai avem de asteptat.
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 17:27   #3
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
Nu glumesc, alc, chiar n-am chef de ras (sunt cam blonava), dar Hanks nu e deloc aproape de Langdon. Ai citit "Ingeri si Demoni"? Acolo e un pic mai sigur pe el, chiar mai.... nu stiu cum sa zic.... mai senzual? nu asta e cuvantul dar altul mai bun n-am gasit... sincer, fiecare cu parerile lui, si poate ca ai dreptate cu Julian McMahon, dar Hugh Jackman fusese ales chiar pt a-l juca pe profesor, dar a renuntat pt ca i se parea un personaj prea controversat (asa-i cand te dau banii afara din casa, iti permiti sa faci si de-astea). Apropo, ce crezi, Christian Bale ar fi mers?
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 20:06   #4
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Re: Codul lui da Vinci

Originally Posted by lestatika_29:
Am vazut trailer-ul aseara si.... hey, is it just me sau chiar e o tampenie?!?

.ca si foiletonul, de altfel...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 20:47   #5
GINEL2K
Novice
 
GINEL2K
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 13
Re: Codul lui da Vinci

Originally Posted by lestatika_29:
Am vazut trailer-ul aseara si.... hey, is it just me sau chiar e o tampenie?!? adica n-are nici un Dumnezeu toata faza. Nu stiu, cel putin pe Langdon mi-l imaginam altfel din carti, iar Silas e mai mult zugrav in actiune decat albinos. In loc de transparent ca o fantoma, arata a Mos Craciun cazut in groapa cu var si care trebuie dus la pensat.... pe bune. nu vreau sa fiu rea, e personajul meu favorit din carte dar m-a cam dezamagit. La fel ca tot trailer-ul, de altfel. Cine l-a mai pus si pe Hanks in rolul lui Langdon?! Ar fi mers Hugh Jackmen, Ralph Fiennes, chiar si Julian McMahon, but NOT Tom Hanks. In fine...
Astept pareri, pls.
P.S. Nu stiu daca am auzit bine, dar vor sa filmeze si "Ingeri si Demoni"?


nu consider ca trailer-ul are o asa de mare importanta...am intalnit cazuri in care trailer-ul te facea sa fii sigur 100% ca filmul va fi excelent din toate punctele de vedere critice ...dar adevarul era foarte departe de acest fapt ...dovedindu-se ca intr-un final filmul sa fie un esec total...asa ca nu trebuie sa ne alarmam de pe acum daca filmul va fi sau nu bun
probabil erau prea obositi dupa ce au filmat codul lui da vinci si nu le m-ai pasat de trailer...
GINEL2K is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 20:50   #6
GINEL2K
Novice
 
GINEL2K
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 13
Codul lui Da Vinci va fi prezentat pe 17 mai 2006, in deschiderea editiei din acest an a Festivalului International al Filmului de la Cannes.
GINEL2K is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 20:53   #7
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Christian Bale nu prea cred mai degraba Van Damme. :lol:
Nu stiu cum a putut rata rolul asta.Eu zic sa asteptam filmul si pe urma sa ne dam cu parerea.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 20:59   #8
GINEL2K
Novice
 
GINEL2K
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 13
in momentul in care tu ai afirmat ca christian bale ar fi fost mai bun...l-ai ales gandind subiectiv si nu obiectiv cum ar trebui...sunt sigur ca esti "indragostita" de el...sau cel putin il adori enorm de mult...corect???
GINEL2K is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 20:59   #9
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
mda, mah, asa, mai bine-l puneau pe Bruce Willis ca sa-l salveze si pe Sauniere si pe Remy Legaludec si pe Silas :w00t: . Bale ar fi mers ca are aer de intelectual si arata destul de bine, dar Van Damme nici una nici alta. no offence...
Sper din tot sufletul ca filmul sa fie mai bun ca trailer-ul....
Apropo, romanul cum vi se pare?
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 21:06   #10
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
mai ginel2k sau cum ti-o zice, nu sunt "indragostita" de Bale. nici macar n-a fost ideea mea, ci a lui Anthony Hopkins (el a zis ca i s-ar fi parut potrivit, sau cel putin asa am citit). si da, il admir destul de mult pe Bale, dar oricine a vazut "American Psycho" (si a inteles ceva din filmul ala) ar trebui s-o faca.
Si nu, nu-mi place de el cum va place voua de Pamela Anderson sau Carmen Electra. Spre deosebire de ele, tipul chiar joaca. Capisci?
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 21:29   #11
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Din pacate n-am citit Inger si Demon. Oricum Hugh Jackman e prea tanar si prea "in forma" pt rolul de profesor. Eu indotdeauna mi l-am imaginat pe Langdon ca un tip anemic si inteligent, nu f atragator, de asta cred ca e mai potrivit Tom Hanks.
alc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 22:18   #12
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
wow, a si inceput incalzirea pt Codul lui Da Vinci...
cartea mi-a placut mult, sa vedem ce face Howard...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 23:04   #13
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
WOW! La asta nu ma asteptam... sa-ti placa Codul lui Da Vinci! Super tare!
Si mie mi-a placut, mi s-a parut o lectura interesanta, si o carte de aventuri foarte bine scrisa. Asteptam filmul!
Herbert, continui sa ma surprinzi! In cel mai bun sens al cuvantului!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2006, 23:28   #14
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
m-as plictisi daca n-as surprinde - some times - macar pe cineva...
da, Emanuel, mi-a placut mult The Da Vinci Code (eu, care mananc Proust pe paine...) si banuiesc de prostie, snobism, ipocrizie..., orizont opac & turtit (tot buchetul) pe cei care s-au lasat plictisiti sau - mai rau! - oripilati de indrazneala unei fictiuni... de parca mitul christic ar fi altceva...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 07:33   #15
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
Da, a inceput incalzirea, vad si eu. Mie cartea mi s-a parut foarte interesanta, si nu sunt singura vad. Ma bucur. Oricum, nimeni nu poate nega talentul lui Brown de a tine cititorul in suspans pana la ultimele pagini.
Langdon pare intr-adevar mai anemic, dar mai intelectual in "Codul..." dar alta e situatia in "Ingeri si Demoni". Acolo chiar il descrie ca pe un tip bine facut, f. atragator, tipul de atlet. In plus de asta, Vittoria (iubita lui din acel roman) e si ea foarte diferita de Sophie. Nu spun mai multe, ca dupa aia ma injurati ca va stric surpriza.
Si chiar nu am nimic cu Hanks (e unul din actorii mei preferati), dar socul a fost prea mare. de fapt, intreaga chestie, e socanta, ce ma mai mir...
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 10:54   #16
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by herbert:
oripilati de indrazneala unei fictiuni... de parca mitul christic ar fi altceva...

mazeltov, da' mai discret, domnu' herbert..
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 12:05   #17
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by herbert:
oripilati de indrazneala unei fictiuni... de parca mitul christic ar fi altceva...
Si eu zic la fel, dar observ ca se creaza un trend.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 12:26   #18
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
Care trend, ca e deja isterie... nu de alta, dar toata lumea, pesrte tot nu citeste decat Brown. In tren, prin parcuri, chiar si pe la scoala am vazut.
Nu-l consider o blasfemie, ci doar un punct de vedere. si apoi, Brown nu e primul carre a scris despre acest subiect (au mai fost Kazantzakis-"Ultima ispita a lui Iisus" si Baigent, Leigh si Lincoln-"Sangele Sfant si Sfantul Graal"). Nu pricep de ce e lumea asa de socata... e ceva mai indraznet, dar intr-o epoca in care nimic nu mai pare prea controversat merge si asa ceva, desi nu o sa cred niciodata ce afirma Brown.
Dar am cam deviat de la subiect. Eu vroiam sa stiu doar cu vi se pare trailer-ul. Zau asa... asta e forum despre filme.
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 12:58   #19
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Trailerul e ok....pt mine care am citit cartea (bine si asta si toate celelalte ale lui D Brown) "bucuria" mare a fost sa recunosc locuri/personaje/situatii din text si sa vad daca se potrives cu imaginea mentala formata prin lectura
Codul mi se pare cel mai slab roman al sau sa fiu sincer...si asta pt in goana dupa senzational a ales sa prezinte toate documentele, sursele si informatiile ca autentice, cand nici macar 10% din ele nu sunt-vezi Adevar si Fictiune in Codul lui Da Vinci aparuta la Humanitas-...pe cei mai slabi de inger i-a scuturat rau, iar pe cei mai asezati i-a nelinistit putin...mare e dezamagirea cand afli ca totul e ditamai gogoasa si nici macar firisorul ala conspirativ al indoielii nu se leaga de nimik "palpabil".
Citind ambele carti care il au in prim plan pe Langdon, pot sa afirm cu tarie ca T Hanks este o alegere fericita pt rol...pe langa ce s-a spus deja ca personajul era inalt si atletic sa nu uitam ca avea peste 40 ani deci C Bale no no, era american-din nou what's the point sa distribui un actor britanic si ca romanele nu promoveaza eroi boy-toy ci oameni exceptionali ca inzestrare si pregatire pusi in situatii exceptionale care ii solicita atat intelectual, cat mai ales fizic si psihic....actorul distribuit trebuie sa para usor miscast in raport cu rolul ...asta se si dorea...pt ca altfel nu poate transmite senzatia de individ scos din mediul sau si fortat la actiuni atipice pt firea si specificul sau.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2006, 13:35   #20
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu abia astept sa vad filmu!! nu ma intereseaza cum e traileru; nu mi se pare f important.
eu nu sint dintre cei care consuma "proust pe piine" (herbert, continui sa ma uimesti... dar "proust pe piine" (care suna ca dracu!) e cam un fel de madlena, nu?), dar recunosc ca n-am putut lasa din miini "codul..."! sincer, nici eu nu-l prea vad pe hanks in langdon (cum se zicea mai sus, aici ralph fiennes ar fi mers uns!), dar nu ma-ndoiesc ca va fi f credibil in rol; wtf, vorbim de unul din cei mai mari actori din ziua de azi!!!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells