Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Mar 2013, 09:57   #1
angellla29
Novice
 
angellla29
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 11
O idee de scenariu pentru o coproductie romano -engleza

Eu sunt un mare fan al serialului Merlin dar sunt si un pasionat cinefil...Eh, bine am avut ideea de a crea o mica poveste care poate fi la baza unui film iistoric din cel de-al doilea razboi mondial. Eu am ales ca actori, frumosii actori din Merlin, dar asta nu este neaparat o cerinta. Rolul principal am dorit sa fie Colin Morgan (Merlin). Povestea este deosebit de frumoasa...Actiunea se petrece in Normandia exact in ziua debarcarii trupelor aliate in Normandia...

Este vorba despre o frumoasa poveste de dragoste si prietenie . Pe scurt as vrea sa va atrag atentia asupra "scenariului...Doi tineri : americanul Robert Stewart (Colin Morgan) si neamtul Philip Steinberg (Bradley James) sunt doi foarte bun prieteni care s-au cunoscut inainte de razboi la Universitatea din Oxford....Apoi dupa izbucnirea razboiului cei doi prieten devin dusmani.....Dar pentre ei prietenia este mai presus ca razboiul si prin actiunile lor schimba intr-un fel soarta razboiului...Chiar daca sunt dusmani de moarte, ei se vor ajuta unul pe altul , Robert (Colin Morgan) chiar salvandu-i viata de doua ori prietenului sau nazist Philip.

Dar amandoi impartasesc aceeasi iubire pentru o frumoasa frantuzoaica numita Sophie Bernard. Aceasta il va insela pe Robert Stewart tocmai cu bunul sau prieten Philip..,,,Afland asta Robert isi va pierde vointa de a mai trai si se va sacrifica el insusi in timpul luptelor pentru eliberarea Parisului, salvand viata prietenului sau Philip si a camarazilor sai...Povestea inca nu este scrisa ci doar am facut ceva imagini in Photoshop inspirandu-ma din imagini din alte filme adaptate la acest mic "scenariu" Acesta este "afisul "facut de mine pentru aceasta mica poveste:



Eu am foarte multe imagini pentru aceasta mica poveste si daca doriti sa le vedeti sunt aici pe acest site....in limba engleza avand si mai multe detalii despre poveste:

http://theheartofcamelot.com/thread-2174.html

Tot ce mi-as dori este ca rolul principal sa fie Colin Morgan....poate cineva interesat isi va arunca o privire si asupra proiectului meu!



Acum ceea ce voi scrie eu este doar un vis al meu...si stiu ca este foarte greu sa devina realitate.. S-ar putea adapta aceasta poveste foarte bine plasand in roluri cheie actori romani cum ar fi Bendeac, Marcel Iures, Maia Morgenstern.... , S-ar putea face o coproductie excelenta...cu actorii englezi si de ce nu, cu un regizor minunat cum ar fi Cristian Mungiu...Eh, eu mi-as ori sa fllmeze Danny Boyle...dar este prea mult...Poate o colaborare Mungiu/Boylle. Eu voi posta intregul "Scenariu" daca este cineva interesat in creearea acesti film.

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Cu mult respect,

Angellla29

Last edited by angellla29 : 18 Mar 2013 at 15:54.
angellla29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2013, 12:20   #2
angellla29
Novice
 
angellla29
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 11
As dori sa stiu unde m-as putea adresa pentru a primi ceva sfaturi din partea unor scenaristi profesionisi din cadrul unor studiouri de film din Romania ...Cred ca romanii pot face si alt gen de filme..nu numai cu tigani, tarani si femei de moravuri usoare...Eu inca cred in marele talent al marilor regizori romani doar un mic exemplu: Sergiu Nicolaescu (Dumnezeu sa il odihneasca in pace !) al carui mare fan am fost si sunt...dar mai ales stiu ca producatorii de film din Romania, pot fi iinteresati si de altceva in afara de filme cu tzatzeci (tarani, tigani si ciobani)

Last edited by angellla29 : 18 Mar 2013 at 13:16.
angellla29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells