Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Nov 2012, 14:29   #2321
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by vave:
Vă dau căldură câtă vreţi... azi-noapte pe la 11 înainte să mă bag la somn erau mai mult de 20 de grade. Dar atât!
pfuuuuai si eu dardai in bucuresti... sa nu mai zic ca si ploua... damn life.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 15:38   #2322
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Sper ca te invata sa conduci asa,altfel n-are nici un rost.

I-am arătat filmuleţul şi m-a întrebat dacă asta e în Tunisia. I-am răspuns că nu ştiu. Oricum am râs bine pe seama filmuleţului.

iiii: Tu mereu îngheţi de frig, cred că numai în Vama Veche ţi-e cald.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 15:48   #2323
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
daca as merge acum in vama , mai mult ca sigur o sa imi fie frig
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2012, 00:14   #2324
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by vave:

I-am arătat filmuleţul şi m-a întrebat dacă asta e în Tunisia. I-am răspuns că nu ştiu. Oricum am râs bine pe seama filmuleţului.

E undeva prin Arabia Saudita.Stiu sa conduca jocheii de camile,nu se incurca.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 16:11   #2325
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
maine plec in cluj! macar scap de bucuresti pt 2 zile
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2013, 18:13   #2326
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cultura nationala merge inainte . Astia de la Ursus s-au dat pe brazda si au scos si ei bere la PET .Deocamdata doar la 1 litru . Deocamdata . A baut cineva ??? Are tot gustul ala de la sticla ???
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2013, 20:23   #2327
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by bremen1980:
Cultura nationala merge inainte . Astia de la Ursus s-au dat pe brazda si au scos si ei bere la PET .Deocamdata doar la 1 litru . Deocamdata . A baut cineva ??? Are tot gustul ala de la sticla ???
incerc sa inteleg rationamentul in baza caruia oamenii gandesc in felul acesta. acum, strict economic, de ce s-ar "sinucide" un fabricant, falsificandu-si propriul produs, ademenind cumparatorul intr-un mod atat de jalnic ? singurul motiv pentru care gasesti produse ambalate in recipiente de diverse volume este una singura: diversiunea consumerismului de tip capitalist.
p.s. mi-aduc aminte de anii "90 cand vedeam la tv cum curgea berea la robinetul Guldenburgilor si la noi inca nu se reglase nici programul de furnizare a apei si acum berea e chiar "ca apa". mai buna, chiar...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 10:18   #2328
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
da bremen, am baut eu, e de calitate berea, mari diferente nu sunt intre cea la 1 l si cea de la sticla. dar e de multa vreme, si mai sunt la 1 litru si timisoreana , staropramen, silva, ciuc etc.

dar mai buna e tuborgu la 0.75 , la sticla .
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 11:22   #2329
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pe bune, lamuriti o femeie nestiutoare si nebautoare, ca mine! ce vreti sa spuneti, ca cei de la fabrica, folosesc instalatii speciale si procese tehonologice separate, in urma carora sa rezulte doua produse cu calitati diferite, dar, care, sa poarte aceeasi eticheta? mi se pare neverosimil. ce poate schimba gustul berii?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 13:32   #2330
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ia think, ce e mai bun? un vin tinut la bidon? sau un vin imbuteliat si cu dop de pluta?

eu ca bautor de bere, am obsevrvat diferenta la gustul berii timisoreana. la halba are un gust, la sticla alt gust, si la pet de 2 l alt gust.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 14:27   #2331
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
eu ca bautor de bere, am obsevrvat diferenta la gustul berii timisoreana. la halba are un gust, la sticla alt gust, si la pet de 2 l alt gust.
e o simpla iluzie degustativa, creata de faptul ca gustul plasticului e mai nasol decat cel sticlei.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2013, 14:52   #2332
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Sticla > Doza > Plastic

Cam asa sta treaba ca si calitate iar diferentele de gust sunt sesizabile in primul rand din cauza proprietatilor diferite ale celor 3 materiale. Nu imi dau cu parerea despre bere pentru ca nu-s consumator dar diferenta la Coca Cola spre exemplu este destul de mare intre plastic si sticla.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bisphenol_A
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 17 Jan 2013 at 14:55.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2013, 17:14   #2333
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by iiii:
eu ca bautor de bere, am obsevrvat diferenta la gustul berii timisoreana. la halba are un gust, la sticla alt gust, si la pet de 2 l alt gust.
e o simpla iluzie degustativa, creata de faptul ca gustul plasticului e mai nasol decat cel sticlei.
noo.
e la fel ca la vinurile bune , daca gresesti pana si paharul numai e la fel.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2013, 19:44   #2334
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by reivan:
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by iiii:
eu ca bautor de bere, am obsevrvat diferenta la gustul berii timisoreana. la halba are un gust, la sticla alt gust, si la pet de 2 l alt gust.
e o simpla iluzie degustativa, creata de faptul ca gustul plasticului e mai nasol decat cel sticlei.
noo.
e la fel ca la vinurile bune , daca gresesti pana si paharul numai e la fel.
devine apocaliptica discutia. voi vreti sa spuneti ca orice lichid isi schimba gustul in functie de materialul recipientului in care este pus???
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2013, 20:08   #2335
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Poi nu?Eu am niste palinca tinuta in butoi de dud, veche de vreo 10 ani.A prins o culoare maronie, un gust mai dulceag si miroase excelent.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2013, 21:19   #2336
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by reivan:
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by iiii:
eu ca bautor de bere, am obsevrvat diferenta la gustul berii timisoreana. la halba are un gust, la sticla alt gust, si la pet de 2 l alt gust.
e o simpla iluzie degustativa, creata de faptul ca gustul plasticului e mai nasol decat cel sticlei.
noo.
e la fel ca la vinurile bune , daca gresesti pana si paharul numai e la fel.
devine apocaliptica discutia. voi vreti sa spuneti ca orice lichid isi schimba gustul in functie de materialul recipientului in care este pus???

N-o spunem numai noi , ci multi alti experti.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2013, 23:43   #2337
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ok. de maine incep experimentul. o sa beau apa de la robinet din petul in care a fost apa plata, sa vad daca se verifica ceea ce spuneti voi aici.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2013, 01:49   #2338
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
am reusit sa ma las de fumat ca tot vorbiti de bautura, trebuie sa o evit pentru ca la un pahar, doua.. incep sa pufai si nu e bine

iiii, ca bautor de bere iti recomand sa bei ceva mai bun...nu de alta dar daca a-i stii cum se face berea la noi...te-ai lasa de tot.
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2013, 10:49   #2339
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
stiu si eu ce beau si cum sa beau.
acasa imi mai iau tuborg la 0.75 sau doze. la pet ffff rar si atunci cand nu gasesc altceva mai acceptabil.

ghost, tsuica aia... yum yum
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2013, 11:04   #2340
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Originally Posted by robbiex2:
nu de alta dar daca ai sti cum se face berea la noi...te-ai lasa de tot.

Nu stiu cum se face exact berea, da' englezoii ziceau ca bere mai buna la asa pret ca aici n-o baut in veci.Deci halba de bere care se vinde la beraria Ursus de la fosta fabrica din Cluj e rupta din rai.


iiii facem noi cumva si dezvirginam o sticla odata.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells