Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Aug 2011, 00:03   #1461
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by dragonfly_drk:

Cât despre catastrofe, dacă erai o persoană care citeşte cât de cât ce se întâmplă în ziua de azi, ai fi putut foarte uşor să aduci contra-argumente la ce am scris mai sus.
(ceva de genul, aşa mai metaforic spus: "ne-am bătut joc de planetă şi acum a întors foaia".

Îmi pare rău să te dezamăgesc dar nu era aproape nimic logic din ce ai spus. Şi ca să îţi demonstrez că nu e aşa. Spuneai că dacă vine un cutremur şi îţi pică tavanul în cap, e din cauza unei erori umane. Sincer, asta se întâmplă în România. Restul lumii, ţările evoluate mai ales, stau destul de bine la capitolul clădiri. Uită-te la cutremurul din Japonia. Citeşte despre el. Şi chiar nu cred că în Japonia clădirile sunt făcute din chirpici.


Referitor la japonia, nu inteleg daca tu consideri ca seismul a daramat cladiri. Scara richter e una exponentiala. Nu am auzit sa se fi daramat vreo cladire din cauza cutremurului de 8.9 grade, adica de zeci de ori mai puternic fata de cel din '73 de la noi. Din cate stiu eu, n-a cazut nimic acolo din cauza asta.
Tsunamiul a facut ravagii,alte forte, alte chestii, cam greu sa iti aperi casuta de ele.

Planeta ne fute pe noi, rasa umana, nu invers. Crede-ma nici nu ne va duce dorul, nici nu cred ca o sa isi aduca aminte de existenta noastra. Tot planeta i-a futut si pe dinozauri. Nu suntem speciali.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 00:39   #1462
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Vrei exemple? Mă faci acuma să caut... )
uite aici:

"O replică puternică a cutremurului cu magnitudinea de 8,9 grade din nord-estul Japoniei s-a produs vineri la ora 15.20 (08.20 ora României) şi a fost resimţită la Tokyo.
Acoperişul unei clădiri din centrul Tokyo, unde 600 de studenţi participau la o ceremonie de înmânare a diplomelor, s-a prăbuşit, provocând rănirea mai multor persoane, potrivit pompierilor şi medicilor."

Nu mai vorbesc de incendii, dărâmături, etc. Au fost destui morţi şi în urma cutremurului (cei drept, mai puţini) nu numai a ţunamiului. Bine, exemplul nu e chiar corect având în vedere că ce a fost atunci s-a ridicat la nivelul de mega-catastrofă şi totuşi, Japonia e foarte bine pregătită în astfel de situaţii. Dar să nu uităm ce a fost la centrala nucleară Fukushima plus că foarte multe centrale au trebuit închise din cauza cutremurelor.

Ţi-am dat numai un exemplu. Restul caută-le tu că netul e atât de vast.

Cât despre partea a doua a mesajului... No comment, just think deeper. Dacă noi nu f**** planeta, atunci eu mă fac popă. Defrişările în masă, poluarea masivă, distrugerea bioclimatelor, braconajul (şi implicit dispariţia a o grămadă de specii de animale) etc ce sunt?
chestiile astea duc la distrugerea lanţului trofic... dar da, ai dreptate... doar ea ne coco pe noi şi noi o iubim nespus.

Hai mai bine să spunem că noi dăm în ea şi ea dă în noi şi uite aşa, ne distrugem reciproc. Parcă sună mai echilibrat lucrurile aşa.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 08:28   #1463
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Ooo, un acoperis cazut la un cutrem de aproape 9 grade. Cladirile nu usnt facute pentru a rezista la tsunami, centrala din fukushima nu patise nimic din cauza seismului.



Planeta o duce foarte bine si fara copaci.
Noi distrugem habitatul nostru, nimic mai mult si nicidecum planeta.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 09:21   #1464
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
bine, fie cum zici tu... nu distrugem planeta... se autodistruge ea.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 10:46   #1465
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by dragonfly_drk:
Mda, şi iar vorbim în necunoştinţă de cauză[/b]. Întâi stai să ai copilul ăla şi apoi mai vedem.
dar când vei vedea ce implică creşterea unui copil - sper eu, sănătos - atunci poate o să te gândeşti de două ori).

dar tu ce faci acum? ai copil?
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 17:50   #1466
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Cum as putea sa cred in cineva care imi spune sa fiu bun si sa combat raul daca el nu face asta? Se presupune ca Dumnezeu este binele suprem si "atotputernic". Eu consider ca binele combate raul daca poate face asta, iar daca nu o face , chiar daca are puerea sa o faca, pentru mine nu exista ca un bine suprem si atotputernic, asa cum incearca societatea sa mi-l implementeze in subconstient. Se presupune ca este creatorul nostru. Eu sunt un pacatos, dar daca as avea un copil si s-ar afla intr-o situatie dificila, l-as ajuta, nu l-as lasa sa se distruga pentru simplul fapt ca nu m-a asculat sau, mai rau, ca nu mi s-a inchinat.
Ne-a creat ca sa se distreze pe seama luptei dintre bine si rau sau sa ne apere? Cred ca se trezeste dimineata si se intreaba: ia sa vedem, pe cine a mai pacalit dracu azi? ce dezastre o mai fi provocat? Am mai spus-o, sunt convins ca exista ceva mai presus ca omul, dar toata mascarada asta a bibliciosilor, lipsita de orice rationament, nu face decat sa indeparteze tot mai multi oamenii care ar putea crede intr-o divinitate logica si posibila.
Consider ca biblia, in ciuda anumitor stupiditati, este o carte complexa si eficienta din care sunt foarte multe lucruri de invatat si ar putea ajuta la respectarea unor reguli de moralitate, care sa poata oferi o liniste interioara, dar, in acelasi timp, este si cel mai prost CV pe care il poate avea Dumnezeul care ne este prezentat de societatea in care traim.
Daca exista un Dumnezeu atotputernic inseamna ca e influenta lu' negriciosu' la putere si el se face ca doarme.
Noi sa fim sanatosi, pana suntem tineri si apoi, vorba aia, "ce-a da domnu'..."

Last edited by indiferrent : 15 Aug 2011 at 17:54.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 18:46   #1467
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
http://videonews.antena3.ro/action/v...ntei-filofteia

http://videonews.antena3.ro/action/v...zica-lui-salam

tot intr-un reprotaj la tv cu imbulzeli, imbranceli si injuraturi la o manastire / biserica, nu mai stiu exact daca la Curtea de Argeş, intrebata ce cauta acolo, o "mamaie" a raspuns "iete veni sa pup si eu mortu" ...

Last edited by BenPC : 15 Aug 2011 at 18:59.
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 21:35   #1468
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by indiferrent:
Consider ca biblia, in ciuda anumitor stupiditati, este o carte complexa si eficienta din care sunt foarte multe lucruri de invatat si ar putea ajuta la respectarea unor reguli de moralitate, care sa poata oferi o liniste interioara, dar, in acelasi timp, este si cel mai prost CV pe care il poate avea Dumnezeul care ne este prezentat de societatea in care traim.
Daca exista un Dumnezeu atotputernic inseamna ca e influenta lu' negriciosu' la putere si el se face ca doarme.
Societatea in care traim acum e una laica. Tu daca ai fi Dumnezeu, ai avea vreo placere sa faci niste marionete pe care sa le misti doar cum vrei tu? Sau ai prefera sa faci niiste fiinte care sa iti semene tie, care sa aiba propriile idei si propria libertate de alegere?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 22:13   #1469
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Super tare, deci noi suntem un fel de entertainment pentru Dumnezeu. Bine, dpdv financiar e nasol, se uita la noi 3 insi, Jesus, Ta-su si un gin, din pacate Diavolul nu beneficiaza de antena parabolica. Avem putine puncte de rating.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 22:41   #1470
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by danonino:
Super tare, deci noi suntem un fel de entertainment pentru Dumnezeu
Te-ai prins, ce poate fi mai entertaining decat sa fii biciuit si torturat pana la moarte pe cruce?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 22:47   #1471
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Unui om sa ii fie bagat un mixer cu baterii in burta, in acelasi timp sa fie violat de o haita de caini. Si ca un bonus, un motostivuitor sa treaca peste picioarele si bratele lui.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2011, 23:48   #1472
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by Twinsen:
Societatea in care traim acum e una laica. Tu daca ai fi Dumnezeu, ai avea vreo placere sa faci niste marionete pe care sa le misti doar cum vrei tu? Sau ai prefera sa faci niiste fiinte care sa iti semene tie, care sa aiba propriile idei si propria libertate de alegere?
Daca as fi Dumnezeu as salva, de exemplu, un copil care moare nevinovat. Unde e libertatea de alegere in cazul asta? Tu daca ai fi Dumnezeu nu ai face-o? A nu face asta, avand, totusi, posibilitatea sa o faci, este o dovada de rautate. Orice alta explicatie la o nedreptate de genul asta, ar avea un argument rational, iar religia ne invata sa gandim cu "sufletul", deci ar fi o contradictie.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 00:01   #1473
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Moartea face parte din peisaj iar Dumnezeu nu intervine asupra ei tocmai pentru că în momentul în care ne-a dat libertatea de alegere, a decis să nu intervină cu nimic asupra creaţiei sale.

Exemplul cu copilul poate fi interpretat şi altfel. El moare din cauza unei erori umane, nu divine. Dacă un copil, să spunem e călcat de o maşină şi ar trebui să moară dar Dumnezeu îl salvează, cum va mai plăti cel care l-a călcat pentru păcatul lui? Plus că, aşa e scris. Dacă se modifică ceva, va avea loc un dezechilibru. Şi nu ai de unde să şti, că poate copilul ăla dacă ar fi trăit, când ar fi crescut mare poate ar fi fost un criminal în serie.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 00:16   #1474
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by dragonfly_drk:
Moartea face parte din peisaj iar Dumnezeu nu intervine asupra ei tocmai pentru că în momentul în care ne-a dat libertatea de alegere, a decis să nu intervină cu nimic asupra creaţiei sale.

Exemplul cu copilul poate fi interpretat şi altfel. El moare din cauza unei erori umane, nu divine. Dacă un copil, să spunem e călcat de o maşină şi ar trebui să moară dar Dumnezeu îl salvează, cum va mai plăti cel care l-a călcat pentru păcatul lui? Plus că, aşa e scris. Dacă se modifică ceva, va avea loc un dezechilibru. Şi nu ai de unde să şti, că poate copilul ăla dacă ar fi trăit, când ar fi crescut mare poate ar fi fost un criminal în serie.
Sunt argumente rationale care parca sunt sustrase dintr-un joc de strategie in care impusc pe toata lumea de dragul satisfactiei personale, gandind rational, strategic si sunt in totala contradictie cu ceea ce ne invata religia.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 00:19   #1475
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
dacă astea sunt argumente raţionale, atunci ce ne învaţă religia?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 00:32   #1476
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Mai dragon, suna ca un joc sangeros in care ai putea sa intervii, dar nu o faci pentru ca asa ti-ai propus, chiar daca jocul o ia razna. Ce naiba, suntem distractia lui? El ne cere sa fim buni si iubitori, iar el ne lasa sa ne distrugem de dragul jocului. Pune-te tu in situatia asta ca esti o pacatoasa, ce ai face? Eu nu sunt dupa chipul si asemanarea lui, nu as proceda asa. El e atotputernic, poate gasi orice solutie in folosul binelui, poate face ce vrea cu pamantul pentru ca el l-a creat, nu veni acum cu argumente ca tre' sa moara oamenii ca altfel nu mai incapem pe pamant sau ca tre' sa il omoare gica pe ionica ca sa poata plati pentru pacatele lui.

Last edited by indiferrent : 16 Aug 2011 at 00:48.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 00:49   #1477
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by dragonfly_drk:
Moartea face parte din peisaj iar Dumnezeu nu intervine asupra ei tocmai pentru că în momentul în care ne-a dat libertatea de alegere, a decis să nu intervină cu nimic asupra creaţiei sale.

Moartea face parte din peisaj? Come on...
Tu ai crea un peisaj din care sa faca parte moartea?
Nu suna asta ca un joc palpitant, cu mult sange in care mai mor si aia buni si nevinovati ca altfel nu e interesant jocul?
Binele combate raul daca poate sa o faca altfel nu este bine. Religia ne invata asta.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 00:50   #1478
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by indiferrent:
ne lasa sa ne distrugem de dragul joculuii.

Noi am ales să ne distrugem. El nu are nicio legătură cu decizia noastră

Quote:
El e atotputernic, poate gasi orice solutie in folosul binelui.

dar de ce să găsească El o soluţie pentru noi? Ce suntem noi, de umplutură? Facem umbră pământului degeaba? Sau tu ai pretenţia de la El să ne rezolve toate problemele iar noi să stăm cu cracii în sus şi să ne uităm pe OTV? Sunt problemele noastre, create de noi şi noi suntem responsabili de rezolvarea lor.

Quote:
Tu ai crea un peisaj din care sa faca parte moartea?

Sincer, da. De ce? Am mai spus-o şi o mai spun, Nemurirea mi se pare plictisitoare. Nu îi găsesc o satisfacţie. Să fac ce? Până la urmă tot o să le fac pe toate pe lumea asta şi dupaia?
Plus că, dacă viaţa asta nu îmi oferă nimic bun, măcar trăiesc cu gândul că cine ştie, poate dincolo. Da aşa, dacă sunt nemuritoare, stau şi putrezesc în propria mizerie? no thanks... nici nu vreau aşa ceva... nici nu concep.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by dragonfly_drk : 16 Aug 2011 at 00:57.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 01:09   #1479
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Originally Posted by dragonfly_drk:

Sunt problemele noastre, creeate de noi şi noi suntem responsabili de rezolvarea lor.


Sunt atatea dezastre si nedreptati ale omenirii care apar din cauza naturii pe care a creat-o el, nu din cauza noastra.

Originally Posted by dragonfly_drk:
Sincer, da. De ce? Am mai spus-o şi o mai spun, Nemurirea mi se pare plictisitoare. Nu îi găsesc o satisfacţie. Să fac ce? Până la urmă tot o să le fac pe toate pe lumea asta şi dupaia?


Nu exista Dumnezeu. Cel putin nu asa cum ne este prezentat de religie. Daca ar fi fost asa, ar fi stiut dinainte ce se intampla, pentru ca el stie tot, iar toata treaba asta cu consecinta faptelor noastre, n-ar avea nicio logica avand in vedere ca el stia oricum ce se intampla si, totusi, ne-a creat. E o porcarie uriasa si, daca vrem sa beneficiem de rolul divinitatii, va trebui sa-l redescoperim pe dumnezeu, pentru ca asta pe care-l avem se duce la vale, incet si sigur.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2011, 01:29   #1480
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Natura? Stai aşa... că aici intervin anumiţi factori. Natura a fost creată după anumite legi. Legi pe care omul le-a încălcat.

Şi în plus, şi dacă nu ar fi fost aşa şi tot ar fi existat dezastre naturale, sincer acuma, da sincer, o lume formată numai din bine, răul lipsind cu desăvârşire, ce fel de lume ar fi? Încearcă să îţi imaginezi pentru o secundă că nu ar exista în lume ură, răutate, egoism, cutremure, nimic rău. Cum crezi că ar fi lumea aia? Îţi spun eu. Ar fi o iluzie. Am exista dar nu am lupta pentru că am avea totul de-a gata. Am trăi dar nu am ştii că trăim pentru că nu am simţi durerea.

Binele şi răul trebuie să existe în echilibru. Dacă unul dispare, se distruge tot. Aşa e lumea asta construită şi aşa trebuie să o trăim. Cui nu îi convine, recomand o sfoară şi săpun. (desigur, o să ajungă în Iad, deci nici aşa nu e bine)

Ar trebui să te bucuri că ţi-a dat darul ăsta. De a exista şi de a fi liber să faci ce vrei, bine rău, fără să vină să te tragă de barbă. De a face ceva, de a fi şi nu să îi critici creaţia.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells