Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Oct 2009, 08:35   #21
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Arrow Off-topic... de nevoie.

Originally Posted by sinaxis:
Am reusit sa vizionez si eu filmul. Dupa parerea mea, e o realizare foarte buna. Ma uimeste cinematografia coreeana care are realizari excelente. Sincer, am ajums la film dupa ce am vazut seria "Giuvaerul palatului" care a reusit sa ma captiveze. Transpunerea cinematografica a regulilor civile si morale, obiceiurilor de viata dar si a filozofiei asiatice, coreene are pentru noi ceva inedit. Modul de prezentare, cu detalii, simbolistic, e interesant. Filmul vazut poate fi o exemplificare ideala a religie Tonghak (Chundo Kyo) o combinatie intre confucianism, daoism si budism.
Timp de mai multe luni tot m-au stresat 2 dintre colegii mei cu telenovela "Giuvaerul palatului", în fiecare dimineaţă de la 7:30 la 87:15 îşi povesteau impresiile, sau ce mai văzuseră-n "avanpremieă" pe Internet. Tot s-a rugat de mine, unul dintre ei să mă uit măcar la un episod, eu i-am spus că 5 pm este oră indicată de uitat la TV doar dacă, Domane fereşte! eşti imobilizat în pat! No, n-am timp să mă uit la filmele de calitate etc.

Originally Posted by sinaxis:
E interesanta si o paralela intre spiritualitatea chundo si cea crestina, acest film si Ostrovul a lui Pavel Lungin.
Eu una nu am văzut Ostrovul ca pe un film creştin dedicat. Din punctul meu de vedere Ostrovul este povestea încercării de răscumpărare a unei greşeli. Şi nu ştiu de ce, credinţa, de fapt habotnicia de care dă dovadă tipul mi se pare cel mai comod, egoist şi oarecum ipocrit mod de-a rezolva problema. Pentru mine morală, şi net superioră dpdv uman ar fi fost eventualitatea-n care tipul ar fi căutat şi încercat să ajute în orice fel familia comandatului lui, cel pe care-l trădase, şi a cărui moarte (credea că) o produsese.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells