Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Jun 2009, 10:10   #61
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
@ jactati

Look:



Parca apropierea / 'asemanarea' cu Sfanta Treime primeste alte conotatii decat in cazul celor 3 pahare din scena de final a Calauzei...
De acord, Tarkovski este mult mai subtil si ii placea sa nasca interpretari cat mai diverse. Cine are ochi de vazut, urechi de auzit sa priceapa, nu? Practic, receptarea filmelor sale este 'direct proportionala' cu felul in care ne-am educat privirea, ne-am curatit ochiul. Ochiul duhovnicesc mai ales.

Quote:
Grija noastra ar trebui sa fie sa nu sufocam cu personalitatea noastra formele acestea ideale. Sa intram in joc pentru 2 ore si apoi sa ne retragem elegant din "zona" - ca dintr-un parc de distractii pentru care biletul de acces e valabil doar o zi. Cel putin eu asta incerc sa fac.

Perfect adevarat...pana in clipa - cruciala - in care descoperi vesnicia in acele 2-3 ore de science-fiction sau, mai bine, de constiinta si fictiune...
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)

Last edited by saskiul : 23 Jun 2009 at 09:09.
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 10:42   #62
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
@saskiul: pai formal vad asemanarea. dar mai departe, ma cuprinde orbirea. caci nu ma prind cine e Dumnezeu Tatal si cine Sfantul Duh dintre personajele care flancheaza stalkerul. ba chiar cred ca a incerca sa ghicesc este un fel de blasfemie. de aia prefer sa cred ca simetria cadrului din film, picturalitatea lui servesc transmiterii mesajului filmului, chiar daca ochiul lui Tarkovski e educat plastic de icoanele bizantine. fata de calmul icoanei cei trei vor trece printr-o experienta "excruciating". sa fie un "contrapunct"? oricum, interpretarile nu mi se par simple. daca ar fi simple n-ar mai fi Tarkovski.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 11:15   #63
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
Manastire-ntr-un picior...

Originally Posted by jactati:
@saskiul: pai formal vad asemanarea. dar mai departe, ma cuprinde orbirea. caci nu ma prind cine e Dumnezeu Tatal si cine Sfantul Duh dintre personajele care flancheaza stalkerul. ba chiar cred ca a incerca sa ghicesc este un fel de blasfemie. de aia prefer sa cred ca simetria cadrului din film, picturalitatea lui servesc transmiterii mesajului filmului, chiar daca ochiul lui Tarkovski e educat plastic de icoanele bizantine. fata de calmul icoanei cei trei vor trece printr-o experienta "excruciating". sa fie un "contrapunct"? oricum, interpretarile nu mi se par simple. daca ar fi simple n-ar mai fi Tarkovski.

@ jactati:
Eh, sigur ca da. Insa posibilitati de 'citire' exista. Exista o carte excelenta scrisa de Gabriel Bunge despre icoana Sf. Treimi a lui Rubliov. Potrivit interpretarii sale, in centrul icoanei ar fi Dumnezeu-Fiul, avand copacul in spate, din care se face crucea (in imaginea lui Tarkovski e Stalker, un personaj hristic par excellence). In dreapta imaginii, cum o privim, ar fi Dumnezeu-Sf. Duh (in mantie verde, simbol al vegetatiei - de Rusalii/Pogorarea Sf. Duh bisericile rasaritene sunt impodobite cu crengi inverzite) - ce cuprinde intreg pamantul, reprezentat simbolic de un munte; la Tarkovski e Scriitorul - om de spirit ce si-a pierdut - spune el, inspiratia (duhul, cum ar veni), acesta fiind motivul pentru care merge in Zona. In fine, in stanga ar fi Dumnezeu-Tatal, iar in spatele sau, Templul; la Tarkovski e Profesorul - om de stiinta. Sigur, este doar o interpretare. Sigur, la Tarkovski e vorba despre o lume 'post-crestina', in care se mai pastreaza o cununa de spini, o pictura cu Ioan Botezatorul in apele din Zona, niste monede (cei 30 de arginti?), un peste (in Camera unde nu patrunde nimeni) ce intalneste un lichid rosu-inchis care pare sa-l distruga etc. Altfel spus, o omenire "emancipata" de "prejudecatile" religioase, de formalismul institutionalizat al Bisericii, in care un holy fool in Christ se incapataneaza sa-i calauzeasca pe oameni 'acolo', inspre acea cladire in ruina. ...Manastire-ntr-un picior........
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)

Last edited by saskiul : 22 Jun 2009 at 11:54.
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 11:26   #64
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
multumesc mult pentru interpretare. dupa cum se stie eu sunt doar un comic francez de vaudeville si ma aventurez foarte rar in lumea spiritului. dar o sa ma mai pun pe citit.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 11:45   #65
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
L'avventura

Originally Posted by jactati:
multumesc mult pentru interpretare. dupa cum se stie eu sunt doar un comic francez de vaudeville si ma aventurez foarte rar in lumea spiritului. dar o sa ma mai pun pe citit.

@jactati:
Eheeee, si altora le-au trebuit vreo 15+ ani pana sa parcurga drumul de la Tarkovski la Dostoievski, Steinhardt, Evanghelie (Biblie, Filocalie, Pateric - largo sensu: textele duhovnicesti ale Bisericii), scrieri de teologie a icoanei...In ultima instanta, aventura de care vorbesti (si care ne priveste pe toti) este The Adventure si conteaza, nu-i asa, sa traim (in) spiritul acela pe care-l descoperim, nu sa-l bifam ca pe inca o 'cucerire' a mintii noastre in vederea largirii repertoriului bibliografic. Cu atat mai putin sa ne trufim cu ceea ce credem ca am descoperit. Si pentru ca tot suntem (vrem, nu vrem sa recunoastem) in antecamera teologiei, cu Tarkovski, imi vin in minte cuvintele rostite fara menajamente de Sf. Maxim Marturisitorul: "Teologia fara practica este o telogie a demonilor"...
Personajele tarkovskiene chiar se nevoiau sa traiasca in acel duh - erau niste practicieni, nu teoreticieni (ori eventual critici); erau doers, nu watchers. Ele credeau ca, de exemplu, "omul nu are casa pe pamant" si - gest de sfant sau de nebun - isi dadeau foc la casa (vezi Offret); care casa era cladita pe temelii mincinoase si, duhovniceste, era putreda si n-avea "niciun Dumnezeu". Credeau ca menirea lor este sa redea nadejdea unei lumi in care "organul credintei s-a atrofiat" (Stalker) si viata lor chiar asta era: de calauza ca full time job etc.; ca isi vor recapata nadejdea,iubirea, credinta daca vor traversa (asa cum au promis) un bazin gol cu lumanarea mereu aprinsa-n mana (vezi Nostalghia) etc.etc.
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)

Last edited by saskiul : 22 Jun 2009 at 12:00.
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 11:58   #66
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
interesanta aventura de care zici. o sa dau si eu un refresh la Tarkovski si sper sa mai vorbim despre el.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 12:18   #67
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
the 'holy fool in Christ ' din 'ordet' al lui dreyer reusea sa trezeasca la viata o moarta - AIA practica!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 12:22   #68
jactati
Veteran
 
jactati
 
Join Date: May 2009
Posts: 251
Originally Posted by Alex Leo Serban:
the 'holy fool in Christ ' din 'ordet' al lui dreyer reusea sa trezeasca la viata o moarta - AIA practica!
dar era ajutat de-un copil. unde-s doi ...
ps in registrul comic: ordet e un film cu super/supra happy end; toate se rezolva si reconciliaza; doar nevasta-mea, cusurgioaica, ar fi vrut sa inviem si copilul stillborn - femeile mereu nemultumite

Last edited by jactati : 22 Jun 2009 at 12:25.
jactati is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 12:50   #69
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
Originally Posted by Alex Leo Serban:
the 'holy fool in Christ ' din 'ordet' al lui dreyer reusea sa trezeasca la viata o moarta - AIA practica!

@ ALS:
pai exista o gramada de resurrections in filmele lui Tarkovski, treceri tainice de la moarte (incremenire) duhovniceasca, la viata. Ce altceva reusesc copiii din filmele lui (mai ales Boriska, pustiul care-l determina pe Rubliov sa picteze din nou icoane, dupa canonul tacerii autoimpus), ce altceva se intampla in Solyaris etc.?
Pe de alta parte, sa ne amintim, pilda aceea din Pateric. Un avva spune unui om o rugaciune (decupata, remixata din Evanghelii): "Daca ai avea credinta cat un bob de mustar si ai porunci muntelui aceluia sa se mute din loc..." si in clipa aceea muntele chiar se muta din loc. Avva insa il mustra pe munte: "Nu tie ti-am spus, ci fratelui acestui, muntelui de comoditate, de incremenire, de invartosare a inimii, de impietrire din sufletul lui........."
Exista invieri si invieri...
Pe de alta parte, sa recunoastem ca situatia din Ordet pare - pentru mintea noastra (post)moderna - ceva exagerat, in comparatie cu invierile tarkovskiene, mai putin 'explicite' dar nu mai putin adevarate...
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)

Last edited by saskiul : 22 Jun 2009 at 12:52.
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 14:25   #70
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai tocmai pt k e 'explicita', scena invierii din 'ordet' iti ramine pe retina forever:
e un miracol la care esti facut partash - de o simplitate / puritate fara echivalent

oricum, tarkovski nu putea sa mai mearga in aceeasi directie, pt k dreyer atinsese sublimul; dar 'lectia' dreyeriana se vede in filmele lui - desi a.t. e mai incifrat, mai filtrat, mai aglutinant...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2009, 14:34   #71
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pai tocmai pt k e 'explicita', scena invierii din 'ordet' iti ramine pe retina forever:
e un miracol la care esti facut partash - de o simplitate / puritate fara echivalent

oricum, tarkovski nu putea sa mai mearga in aceeasi directie, pt k dreyer atinsese sublimul; dar 'lectia' dreyeriana se vede in filmele lui - desi a.t. e mai incifrat, mai filtrat, mai aglutinant...

Asa e. Sa nu uitam insa sublimul (ca sa ramanem la acest termen) invierilor repetate din Solyaris. Pentru fiecare din cei 3 (+1) savanti (male scientists) de pe Solyaris apare cate ceva/cineva...Cea mai draga fiinta de pe pamant. Intr-un fel, Kris a fost cel mai norocos (se spune-n film): doar lui i-a aparut / inviat iubita...

PS: Filtrarea (cernerea) aceea e tributara si aerului pe care Tarkovski l-a respirat, acelasi cu aerul respirat de Dostoievski, de Soljenitin, de Abuladze, de Paradjanov. Dreyer e vecin de 'respiratie' cu Bergman (si Bunuel)...
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)

Last edited by saskiul : 22 Jun 2009 at 14:40.
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2009, 06:24   #72
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
s-avem pardon: abuladze, paradjanov, soljenitin & tarkovski nu au respirat KIAR acelasi aer cu dostoievski (nu-mi place dosto, asa k o sa-i enumar aici pe scriit. rusi care-mi plac: gogol, pushkin, tolstoi, turgheniev, lermontov, cehov, nabokov) - deja, aerul nu mai era rusesc, era sovietic!
e o mica-mare diferenta...

ps 'solaris' nu mi se pare un exemplu concludent in materie de 'invieri', deoarece conventia filmului este de parabola s.f. - adica un teren in care 'anything can happen'; in +, sint si prea multe 'invieri' - la un mom dat se bagatelizeaza ; cred k miracolul din 'ordet' este cu atit mai coplesitor cu cit vine (la sf) intr-o conventie realista (ma rog, riguros stilizat realista)

Last edited by Alex Leo Serban : 23 Jun 2009 at 06:27.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2009, 09:03   #73
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
@ ALS:
Quote:
s-avem pardon: abuladze, paradjanov, soljenitin & tarkovski nu au respirat KIAR acelasi aer cu dostoievski

Cred, totusi, ca au respirat acelasi aer, doar accentele erau (e si normal sa fie asa) sensibil altele. Oricum, aveau aceleasi radacini. Fiecare din ei, la o privire atenta, se hraneste din duhovnicia crestina rasariteana. Sa ne gandim la mesajul din Cainta, Copacul dorintelor, Ruga (de la Abuladze), din Umbrele stramosilor uitati, Culorile rodiei, Legenda Fortaretei Suram etc. (de la Paradjanov), din Gulagul lui Soljenitin si, in fine, la tragedia personajelor dostoievskiene si tarkovskiene atunci cand "organul credintei s-a atrofiat". Si inca ceva, comun si esential atat la D cat si la T: incompatibilitatea totala cu materialismul, criza spirituala prin care trec personajele lor (un semn de sanatate, scria Tarkovski, o provocare, caci, etimologic, crisis = incercare). Despre o criza spirituala asumata e vorba in Stalker si, de fapt, in toate filmele lui T.

Quote:
(nu-mi place dosto, asa k o sa-i enumar aici pe scriit. rusi care-mi plac: gogol, pushkin, tolstoi, turgheniev, lermontov, cehov, nabokov) - deja, aerul nu mai era rusesc, era sovietic!
e o mica-mare diferenta...

Aici nu pot sa va contrazic si nici nu-mi propun asta. Atat Dostoievski, cat si Tarkovski solicita de la cititor/privitor/ascultator (fie ca le sunt fani sau nu, indiferent cat de familiarizati sunt cu opera lor) o indelunga si profunda pregatire, atentie. E ca inaintea unei Spovedanii. Nu sunt deloc niste marturisitori (caci a-i numi artisti e prea putin) comozi. Te solicita integral. E mai mult, mult mai mult decat o chestiune de gust, de placere. Parerea mea. Asa cum, pastrand proportiile, Psalmii te solicita infinit mai mult decat o poezie clasica. Tensiunea (dar si chemarea, quest-ul) din scrierile dostoievskiene isi gaseste, peste ani, o filiatie stralucita in filmele lui Tarkovski. Profetia dostoievskiana "Frumusetea va salva omenirea" este infratita cu "Rusinea va salva omenirea" (Solyaris). Cat despre sensul frumusetii si rusinii in ziua de azi...Amandoi sunt pecetluiti de acea nostalghie, amandoi se simt stingheri in mediul apusean. Desi Tarkovski ii admira pe Bach, pe Wagner, pe Beethoven, Verdi etc. ii iubeste pe Durer, pe Breughel, Leonardo, pictorii renascentisti etc. iar Dostoievski (la fel ca Tarkovski) avea un cult pentru Don Quijote etc. Nu se pune problema infiltrarii aerului sovietic, cred, la Tarkovski.

Quote:
'solaris' nu mi se pare un exemplu concludent in materie de 'invieri', deoarece conventia filmului este de parabola s.f. - adica un teren in care 'anything can happen'


Bine punctat. E vorba despre o conventie si nimic mai mult decat o conventie. A ales-o deoarece stia ca genul SF (el care avea oroare de inregimentarea intr-unul sau altul din genurile cinematografice) are priza la un public larg (Solyaris e filmul sau cel mai vazut), in plus putea sa treaca de cenzura mai usor decat in cazul unui film 'de actualitate'. Sa nu uitam insa ca 'anything can happen' si in Oglinda, si in Ivan, si in Compresorul, si in Nostalghia si in Sacrificiul, care nu sunt tributare conventiei SF. Si asta pentru ca, pe aceeasi filiatie dostoievskiana, Tarkovski s-a folosit de ceea ce Nicolae Steinhardt numea "fantasticul credintei", care "nu amăgeşte şi nu duce pe alte tărâmuri ale iluziei, care nu e simplă schimbare de decor; care nu tăgăduieşte realitatea, ci o transcende; care nici nu e fantastic pentru că nu distrează mintea cu un alai (o comedie) de alte lumi posibile tot neesenţiale, ci o solicită să se concentreze asupra realităţii; care nu stupeface ştiinţa, ci transfigurează lumea şi metanoizează eul." Poate ca in acest ultim cuvant se cuvine sa cautam 'crucea' filmelor tarkovskiene, in aspiratia catre metanoia. De aceea nu sunt deloc comode (si nici "politically correct").
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2009, 14:26   #74
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
Poetica sacrului din filmele lui Andrei Tarkovski

Receptarea studiului Tarkovski - Filmul ca rugăciune (Ed. Arca Învierii, Bucureşti) presupune, din partea cititorului neiniţiat în teologie, o minimă aşezare duhovnicească – asumată, conştientă - în Biserică. De asemenea, este utilă o familiarizare prealabilă cu terminologia iconografică, filozofică. Din partea cititorilor mai avizaţi în domeniul teologic, se cere o deschidere spre „lume” şi o lipsă de complexe faţă de cultură. Desconsiderarea reciprocă dintre facultăţile de artă şi institutele teologice ar putea fi - afirmă autoarea monografiei, Elena Dulgheru - pricina pentru care mulţi artişti continuă să vadă în Tarkovski exclusiv un regizor-meşteşugar priceput, dar nu un artist-profet, un artist-slujitor ce-şi îndreaptă publicul mai degrabă către Liturghie decât către sala de cinema. Tot aşa, mulţi teologi se sperie de prezenţa „lumescului” şi de încifrarea simbolică (derutantă, copleşitoare, apăsătoare) din opera sa. În Epilogul cărţii, autoarea se întreabă retoric dacă nu cumva însăşi refuzul teologiei de a cunoaşte limbajele lumii este cauza autoizolării sale de azi: „Oare nu desconsiderarea lumescului şi ignorarea scânteii divine din semeni şi din activităţile laice amplifică sciziunea progresivă dintre Biserică şi societate?”

restul articolului aici: http://cinetipar.blogspot.com/2009/0...iune-2002.html
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 11:29   #75
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Up Up Up
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2013, 01:17   #76
totaeg
Novice
 
totaeg
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 3
Originally Posted by herbert:
Revazut Copilaria lui Ivan (Ivanovo detstvo). Este intre putinele filme despre تخزين اثاث razboi facute de rusi pe care il suport, desi nici Tarkovski n-a putut evita/scapa de molozul propagandistic univoc (nemti stupizi, aproape omnivori…, iar sovieticii comunisti – fiinte blande, defensiv-pasnice, simtitoare...) - care a sufocat aceasta tema.

Detaliu savurat la aceasta vizionare: “verdele bolnav, murdar” filmat in nocturna…
Actorul Nicolai Burliaev, care-l joaca pe Ivan, este astazi un ortodoxist aproape paranoic. Are idei “laminate”تنظيف خزانات de misiunea pe care ortodoxismul slav o va implini pe pamant. Defectul de vorbire pe care il are (o gangaveala izbucnita… seamana cu cea a micului clopotar, interpretat de Burliaev in Andrei Rubliov), completeaza o شركة تنظيف بالرياضimagine de posedat, cu idei putine. Sigur, nu تخزين عفش uita sa se laude ca s-a filmat la Tarkovski.

Tarkovski n-are nici o vina de evolutia lui Burliaev de dupa…
Vă mulțumim pentru detalii
__________________
Recruitment acne treatment reviews

Last edited by totaeg : 13 Aug 2013 at 00:48.
totaeg is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells