Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Mar 2009, 09:56   #1
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Alternativa la TIFF

Primaria municipiului Iasi vrea sa organizeze, in toamna acestui an, un festival international de film, care s-ar putea intinde pe o perioada de sapte zile. Deocamdata, sustin reprezentanti ai muncipalitatii, totul este la stadiul de proiect, in conditiile in care trebuie cautati sponsori interesati sa contribuie financiar la organizarea unui astfel de eveniment. Bugetul estimativ se situeaza in jurul sumei de 600.000 euro.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 11:48   #2
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
suna foarte frumos dar nu stiu daca cu 600,000 euro (ipotetici) poti sa faci un festival decent ... oricum, de alternativa la TIFF nu se pune problema ... mi-am dorit intotdeauna un festival la Iasi, dar sincer la ora actuala Iasiul nu are 'cu ce' ... si nu ma refer numai la lichiditati
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 13:29   #3
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
o sa-i zica MIFF?

LE ce misto, tiff si miff au acelasi sens in engleza, "altercatie", "indispozitie"
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 14:22   #4
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
mai, poate ca iasul n-o avea bani, dar infrastructura o are la nivelul clujului.
in plus, la iasi exista cea mai puternica si talentata comunitate de scenaristi/regizori/actori din provincie (mungiu, anamaria marinca, sapdaru, teodorovici, lazarescu, andronache 8)
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2009, 21:46   #5
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
mafalda,

sunt atat de multi cu gura mare in acest domeniu, incat chiar n-are rost sa fiu modest.
este o vorba care descrie perfect supraevaluarea unor anumiti indivizi: unii publica mai mult decat scriu. :sleep:
ma bucur ca si tu faci parte din spatiul iesean care a dat multe nume importante in cultura contemporana.
primul care imi vine in minte acum este, de pilda, Iosif Sava, cel care spunea ca, desi a strabatut toata lumea, nu a gasit in nici un oras atmosfera mai aparte decat cea din strada Sarariei, loc in care s-a nascut si Cristi Mungiu
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2009, 22:03   #6
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Cred ca ar fi minunat ca proiectul sa se materializeze. Mai multe festivaluri ar creste "concurenta", ceea ce nu poate aduce decat beneficii.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 08:41   #7
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
E oficial!

Prima editie a Festivalului International de Film (IIFF) de la Iasi se va desfasura in perioada 25 septembrie-3 octombrie, la eveniment fiind asteptate personalitati ale lumii cinematografice romanesti, europene si internationale.


Regizorul Ciprian Alexandrescu, presedintele IIFF, a anuntat ca dorinta organizatorilor este ca festivalul sa devina, in doi ani, unul dintre cele mai mari manifestari de acest gen din estul Europei. Potrivit regizorului, IIFF se deosebeste de festivalul de la Cluj (TIFF) prin trei vectori importanti: echipa organizatorica, selectia din cadrul festivalului si programele paralele prin care se incurajeaza filmele romanesti.

"Vrem sa readucem publicul la film, se simtea nevoia unui astfel de festival aici la Iasi. Ne propunem sa dam premii cat mai mari pentru a atrage cat mai multe filme in cadrul festivalului. Premiile nu vor fi doar in bani, ci vom oferi si pachete de productie. Astfel, dorim ca un tanar regizor aflat la inceput sa aiba un suport", a declarat regizorul Ciprian Alexandrescu, in conferinta de presa la Iasi.

Festivalul de la Iasi va fi un eveniment de tip generalist structurat in opt sectiuni, printre care se numara si competitia filmelor de lung metraj, de scurt metraj, de tip documentar si de animatie. Alte sectiuni ale festivalului vor cuprinde avanpremiere, filme experimentale realizate de cinematori (ALT-FEL), filme din doua tari (Made In...), prezentarea unei personalitati din cinema si filmele sale (Retro-Spective), ateliere de regie, imagine si scenaristica incepute cu trei-patru luni inainte de festival (CineLABS), filme in aer liber (CineCORT) si intalniri intre producatori de film si regizori tineri (MediaDesk).

In cadrul IIFF vor fi acordate premii in bani, trofeul IIFF "Zimbrul de Aur" fiind de 20.000 euro, cel mai bun lung metraj va fi premiat cu 10.000 euro, cel mai bun scurt metraj cu 3.000 euro si echipamente si logistica pentru urmatorul film, iar cel mai bun documentar cu 5.000 euro. De asemenea, se vor acorda premii speciale si mentiuni pentru toate sectiunile, premiul publicului, cel mai bun film ALT-FEL si premiul pentru intreaga cariera cinematografica care va fi acordat unei personalitati a cinematografiei internationale.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 09:52   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Wink

sunt in continuare sceptic dar ma bucur ca pana la urma se face.
sa tina cat mai multi ani si cu filme cat mai bune !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 10:02   #9
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
keepwalking seamana foarte bine la fata cu proletar
brothers ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 10:28   #10
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Chambord:
keepwalking seamana foarte bine la fata cu proletar
brothers ?

sunt tot eu, dar nu stiu cum sa-l transform inapoi pe keepwalking in proletar.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:10   #11
Stejar_Fagu_Brad
Novice
 
Stejar_Fagu_Brad
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
ma bucur foarte mult pentru organizarea unui astfel de eveniment. Efectele nu vor fi decat benefice pentru toti din bransa mai ales ca avem chestii atat de rare pe la noi. Pe Ciprian Alexandrescu il stiu de prin imprejuari si mi se pare un om muncitor si cinstit. Se vede ca n-a stat pe coate
Stejar_Fagu_Brad is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:15   #12
Stejar_Fagu_Brad
Novice
 
Stejar_Fagu_Brad
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
eu sunt hellsteed... si am creat contu pentru atelierul de scenaristica. scz de spam
Stejar_Fagu_Brad is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 15:56   #13
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
de ce nu folosesti hellsteed si pentru atelierul de scenaristica?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 16:02   #14
Stejar_Fagu_Brad
Novice
 
Stejar_Fagu_Brad
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
n-am reusit. de cate ori incercam sa intru intr-un thread (3 la numar) ma trm la pagina de login.
Stejar_Fagu_Brad is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2009, 16:11   #15
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
chiar acum se lucreaza la asta
nu are rost sa-ti faci un cont nou, putintica rabdare
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 19:20   #16
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by mafalda:
Am copilarit in Ticaul lui Creanga si Eminescu ( la bunicii din partea tatalui) si in Pacurari (la bunicii din partea mamei). Am facut scoala generala "Ghica Voda" (fosta Carmen Sylva) langa Biserica Bartnowski) si strada Zlataust a lui Ionel Teodoreanu. (aproape de Hala Centrala) Am locuit langa Maternitatea "Elena Doamna" Pe Sararie am facut liceul Economic nr. 1!
Mi-e un dor de Iasul copilariei mele de ma usuc si acum nu mai am la cine sa stau acolo.
Daca vreau sa vin la Iasi sa aprind o lumanare la mormintele parintilor mei trebuie sa stau la hotel! Trista soarta mea!
Cand o fi sa mor vreau sa fiu inmormantata la Iasi la cimitirul "Sfanta Treime" langa mama mea.
Asa imi place mesajul tau. Parca spui o poveste, parca esti un personaj dintr-o carte. Ce denumiri pitoresti... Sararie... Suna a loc de joaca! Eu am vizitat Iasiul pentru prima oara anul acesta, dar, din nefericire, cam in fuga. De cand imi doream... Pacat ca n-am putut sta mai mult. Cine stie cand voi mai ajunge? Poate la IIFF!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 12:37   #17
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Si cine o sa fie selectioner?Piturca?

An de an la festivalurile European,Filmului Francez,etc,in Iasi vin cele mai putine si mai slabe filme...si asta pentru ca la vizionarea "de bon ton" cu "Moartea Domnului Lazarescu" era sala plina de "consumatori de arta"(castigase omul la Cannes),da la filmele lui von Trier sunt 3 oameni in sala.Iasiul nu are echipa organizatorica,public si spirit pentru un festival de 600.000E.Sper sa ma insel.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 14:01   #18
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Serghei:
Si cine o sa fie selectioner?Piturca?

An de an la festivalurile European,Filmului Francez,etc,in Iasi vin cele mai putine si mai slabe filme...si asta pentru ca la vizionarea "de bon ton" cu "Moartea Domnului Lazarescu" era sala plina de "consumatori de arta"(castigase omul la Cannes),da la filmele lui von Trier sunt 3 oameni in sala.Iasiul nu are echipa organizatorica,public si spirit pentru un festival de 600.000E.Sper sa ma insel.

te pomenesti ca la Cluj sunt arhipline salile la Lars von Trier.
eu sunt convins ca nu exista absolut nici o diferenta intre publicul iesean si cel clujean.
nivelul de educatie cinematografica este sensibil egal.
sa nu uitam ca Iasul reprezinta un rezervor bogat de talente in aceasta bransa.
asadar, nu-mi fac probleme in privinta succesului acestui festival.
cat despre organizare, sa fim seriosi.
la TIFF, la proiectia unei serii de scurtmetraje, in 2007, au existat niste deficiente tehnice de o penibilitate extrema.
IIFF va fi, cu siguranta, o reusita.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 17:33   #19
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Acum vreo 5 ani la TIFF a fost Lars Von Trier la sectiunea 3x3 cu Epidemic, Europa si Element of Crime. Primele doua mi s-a parut a fi prins la public, dar la al treilea a iesit multa lume din sala. Nu-mi mai amintesc sa fi fost la cinema si sa fi iesit atat lume de la un film! Dar la inceput a fost ceva lume...
Cred ca si la Iasi, ca si la Cluj, va merge lumea la filme. In plus, nu vor fi numai ieseni. La Cluj, in perioada TIFF-ului parca e mai multa lume in oras, plus ca vin si straini.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2009, 18:58   #20
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by keepwalking:

te pomenesti ca la Cluj sunt arhipline salile la Lars von Trier.
eu sunt convins ca nu exista absolut nici o diferenta intre publicul iesean si cel clujean.
nivelul de educatie cinematografica este sensibil egal.
sa nu uitam ca Iasul reprezinta un rezervor bogat de talente in aceasta bransa.
asadar, nu-mi fac probleme in privinta succesului acestui festival.
cat despre organizare, sa fim seriosi.
la TIFF, la proiectia unei serii de scurtmetraje, in 2007, au existat niste deficiente tehnice de o penibilitate extrema.
IIFF va fi, cu siguranta, o reusita.

Ok.Apreciez entuziasmul dar...

Nu filmele lui Lars von Trier erau problema,din cate stiu Clujul are cel mai mare numar de spectatori anual.In Iasi,la Republica,dau cacaturi de acuma 2 ani.Nu stiu cum de nu e falimentar cinematograful ala,macar de l-ar transforma in cinemateca.
Intre publicul ieseam si cel clujean e o diferenta destul de mare.S-or fi facut cinemateca "ilegala" in Copou si mai sunt proiectii pe ici pe colo da' Clujul are 7 ani de TIFF in spate.Ca sunt cinefili de calitate si oameni interesati si in Iasi asta e alta treaba.
N-are nici o treaba "izvorul bogat de talente" cu festivalul ca nu faci festival cu filmele oamenilor din Iasi...nici nu ai avea cu ce.
Probleme tehnice sunt peste tot....se mai intampla....nu aici e valoarea unui fetival.

Eu am facut festival de film in Iasi,cu o miza infinit mai mica si e munca taica.Un festival nu-l faci intr-o luna...si iti trebuie profesionisti...aaa...ca vrei sa faci festival la Iasi ca-i nu stiu ce oras universitar si acu 150 de ani se plimbau Eminescu cu Creanga prin Copou asta e frectie...si multe din proiectele culturale care se fac prin Iasi sunt de dragul de a toca niste bani si a ne bate pe umar ca Iasul e "capitala cultura".

Acestea fiind zise,pana nu vad un plan concret de lucru si oameni agitandu-se am dubii.Dar daca ma insel si intr-adevar se dovedes-te a fi o alternativa la TIFF dau o bere dupa festival.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells