Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2006, 15:29   #181
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Am vazut si eu LB. Absolut jenant! Nu ma asteptam sa fie chiar atat de prost. Nu am nimic cu Giurgiu organizatorul de festivaluri, Giurgiu-producatorul, dar ca regizor este zero barat. Filmul nu spune absolut nimic, actorii sunt prosti /cu exceptia rolurilor secundare: batrana gazda, taþii fetelor/. Nu are nici un graunte de emotie. Desigur, nu Giurgiu a inventat relatia incestuoasa intre un frate si o sora ºi nici cea dintre douã lesbiene. În acest sens imi amintesc de The Dreamers al lui Bernardo Bertoluci. Distantã ca de la cer la pamant! /sau mai degraba sub pamant/. Cata emotie exista la Bertoluci /fac aceasta comparatie imposibila pentru cu subiectul este oarecum asemanator/ ºi cat vid la Giurgiu. Nu recomand nimanui sa vada LB. Este prost chiar si ca debut.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 18:08   #182
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am si eu o propunere, spre binele tuturor.
Când interveniti prima oarä într-un topic, mai întâi parcurgeti-l mäcar pe fugä, ca sä observati lucrurile cele mai importante care s-au spus. Astfel, mesajul vostru se va putea integra într-un dialog, nu va nimeri ca nuca-n perete.
De pildä, aici. Opinia generalä despre "Legäturi bolnävicioase" s-a conturat clar, cu bune si rele. Dacä te uitai peste topic, Frank, FIE îti nuantai mai bine pärerea, în functie de demonstratiile anterioare, FIE ti-o pästrai si sustineai contrazicând cu argumente clare observatiile noastre pozitive despre film. Pe când asa, postul täu picä hodoronc-tronc, foarte rupt de context, si inutil pentru toatä lumea. Nimeni n-are timp sä repete tot ce-a scris înainte, numai pentru a te contrazice pe tine - si nu te-alegi cu nimic (nici tu, nici noi). Rostul nostru aici e sä dialogäm, nu sä predicäm în pustiu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 20:53   #183
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Frank:
Am vazut si eu LB. Absolut jenant! Nu ma asteptam sa fie chiar atat de prost.
(...) În acest sens imi amintesc de The Dreamers al lui Bernardo Bertoluci. Distantã ca de la cer la pamant! /sau mai degraba sub pamant/. Cata emotie exista la Bertoluci /fac aceasta comparatie imposibila pentru cu subiectul este oarecum asemanator/ ºi cat vid la Giurgiu. Nu recomand nimanui sa vada LB. Este prost chiar si ca debut.

wow, cat mi-a placut mie Bertolucci cu al sau "The Dreamers"!!!
nu ma indoiesc ca Giurgiu a vazut si el filmul. dar ca, atat poate face el acum cu mintea, mijloacele si actorii pusi la dispozitie... sa vedem de aici incolo...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2006, 21:25   #184
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Pitbull:
Am si eu o propunere, spre binele tuturor.
Când interveniti prima oarä într-un topic, mai întâi parcurgeti-l mäcar pe fugä, ca sä observati lucrurile cele mai importante care s-au spus. Astfel, mesajul vostru se va putea integra într-un dialog, nu va nimeri ca nuca-n perete.
De pildä, aici. Opinia generalä despre "Legäturi bolnävicioase" s-a conturat clar, cu bune si rele. Dacä te uitai peste topic, Frank, FIE îti nuantai mai bine pärerea, în functie de demonstratiile anterioare, FIE ti-o pästrai si sustineai contrazicând cu argumente clare observatiile noastre pozitive despre film. Pe când asa, postul täu picä hodoronc-tronc, foarte rupt de context, si inutil pentru toatä lumea. Nimeni n-are timp sä repete tot ce-a scris înainte, numai pentru a te contrazice pe tine - si nu te-alegi cu nimic (nici tu, nici noi). Rostul nostru aici e sä dialogäm, nu sä predicäm în pustiu.

Pitbull, propunerea ta e idealista, destul de pretentioasa pt un forum, fie el si cinefilic... ce propui tu presupune lecturi (paginile topicului), atentie, respect, continuitate, cuplare la ideea de dialog/polemica, autocenzura contextuala s.a.m.d...
postarile "hodoronc-tronc"/"nuca-n perete" isi au si ele sharmul lor si sunt de neevitat. sigur, de cele mai multe ori sunt deranjante, stricatoare de cadenta si opinie generala... dar macar - e de banuit - sunt sincere.
ceilalti, situati in afara "hodoroc-troncului", pot trece usor peste aceste mesaje, pentru ca nu e obligatoriu "sa lamurim/luminam" pe toata lumea...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2006, 01:18   #185
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eee, lasä Herbie, cä nici n-am visat sä iasä vreodatä perfect. Da' nu stricä s-o mai amintim din când în când, dacä ne dä cineva ocazia. Mäcar un pic mai bine dacä merge pe urmä, tot e mai mult decât nimic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2007, 22:44   #186
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
redeschid subiectul pentru ca filmul a aparut in Franta si am gasit o cronicutza in Positif pe care o s-o transcriu mai jos.

"En couleurs eclatantes, avec bande-son Ã* la mode et commentaires Ã* la première personne, deux delicieuses etudiantes en francais de Bucarest boivent des bieres dans des jolis bars, citent Chateaubriand, tombent amoureuses l'une de l'autre. Tout comme Brenda dans la serie americaine Six feet under (ce comparatie :shock: ), la brune semble aussi coucher avec son frere psychotique, ce qui posera quelques petits problèmes, mais que voulez-vous, c'est l'americanisation. les scènes de sex ne sont pas compliquées : une perforation d'oreille metaphorique, trois baiser du bout des levres, un tee-shirt qu'on enleve, l'une etalée ivre sur un terrain de foot sous la lune, pendant l'été et l'autre qui l'effleure un peu. Apparement c'est assez sympa d'etre lesbienne aujourd'hui en Roumanie. On s'inscrit où?"

chiar se potriveste comentariul cu spiritul filmului.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2007, 07:44   #187
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Totusi daca nu era facut filmul asta acum nu va mai certati daca e sau nu e mediocru....

Pentru a aparea filme bune facute in Romania de romani trebuie sa apara si 20-30 de filme mediocre sau de slaba calitate.

Pana la urma daca era o porcarie de film nu lua nici un premiu la nici un festival oricat de mic sau necunoscut publicului.

Merita vazut pentru ca se distinge macar prin subiect daca nu si prin realizare de stilul cinematografic romanesc.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2009, 23:59   #188
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am vazut din intamplare filmul(pe Cinestar).
F misto scrie Tailgunner.
Filmul e alunecos,la propriu si la figurat,"cum miroase pielea mea?",Pielea ta miroase a moarte",falseturi din astea,cu miros de fasole...
Fetele sunt dragute,dar li se potrivea mai bine o uniforma si o bentita cum avea Oana Sarbu in Liceenii,acelasi ton in replici,aceeasi pisiceala,zau daca s-a schimbat ceva.Cica e film de debut,dar pe bune,cati ani are regizorul?Si magarii(la animale ma refer,nu la oameni,aia rad in cinema sau pe forumuri) aia pe strada ,se vedea ca erau pusi strategic sa traverseze soseaua,si casa Alexandrei,totul un cliseu si un kitsch.Si daca regizorului i-o fi spus cineva ,vezi ca tanti a scris o carte proasta,la ce a mai luat-o co-scenarist?Si nu stiu cum de tuturor li se pare ceva asa normal incestul..Adica lesbianism,ok,poezie,fantezie,tinerete,dar toata porcaria aia...Si parintii care nu banuiau nimic.Tora Vasilescu,o mama constipata,gazda care juca fals,Chirila care juca plat(a injurat credibil in schimb,ce ne mai plac in film cuvinte care incep cu pi,cu pu)..Raduleasca care parca se trezise din somn si cauta un weceu in curte, in furou de la Dolce Gabanna.Vax.Sanii Alexandrei si capul Cristinei.Am asteptat scena de viol pe terenul de fotbal,o cearta intre parinti si copii,o sinucidere sau o tentativa,o chestie..Nimic..Totul se misca cu patima cu care un limax gay violeaza lasciv o coada de meduza pe post de papusa gonflabila si crede ca e sor'sa.Si cica sa ma uit la filme romanesti...
Exact ca un episod de pe Acasa,asa a fost filmul asta.N-a avut nici cap,nici coada.Pai bine,daca il faceau francezii(ce scene gingase ar fi fost,deloc vulgare sau fara sa para penibile ca aici,insasi actritele,niste frigiditati care se jenau de stupizenia scenelor)...Putea la fel de bine sa fie un scurt-metraj mult mai reusit.Laudabila ideea,de cacao scenariu,si filmul..un puzzle stricat.
Pai se putea scrie un scenariu super,cu replici mortale,cu exemple ,cu referiri la literatura nefornaite pe nas afectat ..S-a vrut un film realist,ha,mie chiar mi s0-a parut plicticos,de la jena Cristinei de a mangaia pe sani pe prietena ei,pana latremuriciul lesinat repulsiv cu care mangaia telefonul dupa ce il felicitase aberant pe frate'su .de ziua lui..
Si titlul,da-l incolo,nici asta nu e prea original,imi suna ca :
http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=10537
Chiar daca e romanesc nu inseamna ca trebuie sa fie implicit si prost.Asa multimea rade la filme de dragoste cu fete si crede pe buna dreptate ca e inca un film nu light,ci facut la misto.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 00:17   #189
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pauline Kael:
Totul se misca cu patima cu care un limax gay violeaza lasciv o coada de meduza pe post de papusa gonflabila si crede ca e sor'sa.

Pe chestia asta ai o nota de 10 de la mine. Mi-a placut teribil.
Nu te apuci de scris? Ai datele necesare.
= Pe bune! =
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 00:19   #190
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
La fel m-am gândit si eu! Fix la fel!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 00:22   #191
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Ce e frumos si lui D-zeu ii place.
Si cum Pitbull e 'Unlikely Messiah"......
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 00:36   #192
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aum. :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 00:41   #193
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Mi-e teama ca fata n-o sa recepteze mesajul meu, pierdut intre balivernele-mi, asa ca ma citez ca un porc nesimtit:

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Originally Posted by Pauline Kael:
Totul se misca cu patima cu care un limax gay violeaza lasciv o coada de meduza pe post de papusa gonflabila si crede ca e sor'sa.

Pe chestia asta ai o nota de 10 de la mine. Mi-a placut teribil.
Nu te apuci de scris? Ai datele necesare.
= Pe bune! =

Pauline, are you there?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 20:02   #194
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Da,o sa va urmez sfaturile,desi atunci cand credem ca avem talent inseamna ca n-avem si posibil invers,dar cand ma va lasa timpul si ma va bate inspiratia pe umar.Sau imi va da un sut in spate...
Credeam ca sunteti una si aceeasi persoana,Led-Ze-Pencil si Pitbull.Pacat ca unul dintre voi nu e fata
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 22:27   #195
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
:shock:
de ce pacat?
nu crezi in comunicarea cu barbatii?

(fiind si postata observatia asta la Legaturi bolnavicioase, nu stiu ce sa zic...)
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 22:44   #196
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu,unul din voi era the soul-mate al celuilalt..
Comunicarea cu barbatii...depinde de cat de destept e.Nu ca eu as fi desteapta. Vreau sa ma uit la un film romanesc dar e greu de ales.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2009, 22:56   #197
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
e clar, nu crezi in comunicarea cu sexul opus probabil tocmai din cauza sexului - si a faptului ca e opus.
nu stiu ce filme romanesti vezi acolo, dar mai bine apuca-te de scris. Suturile de la inspiratie nu vin decat cand o cauti cu lumanarea.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells