Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jan 2005, 14:32   #121
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by mhflgr:
Oricum o iesi, nu cred sa bata "Orient Express"-ul :sick: :oops: .

te rog, ai ceva incredere in "talentul" lui Nicolaescu... eu zic ca are potential

pe de alta parte, ultima oara cand am mai auzit ceva de minunea asta de film se ameninta ca va fi lansata prin vara sau toamna asta. e cineva mai la curent cu stirile?
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2005, 18:16   #122
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
minunea de film e in preproductie, cred.
asa caci..
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2005, 02:46   #123
Vecinu
Novice
 
Vecinu
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1
Nu vreau sa intru in disputa voastra....dar parerea mea e ca e un film extraordinar de bun...sincer sa fiu celor calora nu lea placut cred ca sunt niste persoane superficiale...care nu inteleg adevarata valoare a unui film.
Alina...imi pare bine sa aflu ca mai e cineva care a urmarit filmul si a ramas impresionat de el.In orice caz multa lume nu o sa fie de acord cu parerea mea...dar va recomand daca ati auzit ca ii slab mai bine uitati-va la el si vorbiti dupa aceea. Daca l-ati vazut si tot nu v-a placut...nu am ce sa va fac...va respect parerea
Vecinu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2005, 10:50   #124
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Vecinu:
Nu vreau sa intru in disputa voastra....dar parerea mea e ca e un film extraordinar de bun...

pai atunci nu intra :lol:
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2005, 15:14   #125
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
extraordinar film nu e Orient Expres
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2005, 16:08   #126
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Vecine esti beat, culca-te, ne jignesti...
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2005, 20:13   #127
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by Vecinu:
sincer sa fiu celor calora nu lea placut cred ca sunt niste persoane superficiale...care nu inteleg adevarata valoare a unui film.

scuza-ma daca ma repet, dar simt nevoia sa recapitulez: Orient Expres este un film prost din mai toate punctele de vedere.

Jocul actoricesc este infiorator de slab. Pana si Maia Morgenstern (pe care o respectam ca actrita intr-o oarecare masura) joaca prost. Pentru cei care nu sint de acord, sugerez revizionarea scenei "printe... ma tulburi..". Cooptarea lui Dan Bitman s-a dovedit a fi o greseala. S-a vazut ca nu dispune de talent actoricesc si multimea de fani ai formatiei Holograf din cinematografe s-a lasat astepata.

Scenariul lasa de dorit... mult... Desi ar trebui sa privim acest film ca pe un studiu de catacter, povestea nu atrage in nici un fel. Personal nu am simtit nimic fata de vreunul din personaje (lucru esential in astfel de situatii)

Imaginea s-a dorit "poetica", dar a sfarsit prin a ajunge un sir lung de clisee cinematografice. Graitoare in acest sens sunt scenele din Cazinoul din Constanta, scenele din padure, momentul in care este gasit corpul fetei... exemplele pot continua.

In cele din urma, tot filmul este coplesit de prezenta lui Sergiu Nicolaescu. Desi nu ar trebui sa ne surprinda (doar nu este primul astfel de caz), nu pot sa nu remarc dorinta aproape bolnava a acestuia de a fi regizor, scenarist, producator, actor principal... Megalomania sa a daunat profund filmului, si reactiile au fost pe masura.

Pe acest subiect se poate zabovi mult, dar consider ca ar fi timp pierdut de ambele parti.
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2005, 20:20   #128
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Si cat s-a zabovit, pana si eu m-am plictisit. Cata chinuiala pentru un jeg. Din pacate curci precum vecinu nostru se vor gasi mereu...
Mai e unu' din asta mic si pe la voi despre filme.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 11:40   #129
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by nume:
Din pacate curci precum vecinu nostru se vor gasi mereu...
Mai e unu' din asta mic si pe la voi despre filme.

Atata timp cat ii place "filmul" asta (am anumite rezerve in a folosi acest termen) si vine cu argumente, bravo lui. Poate oi fi eu mai prost si n-am inteles intelesul ascus or something. Dar nu poti sa vii sa spui ca toti cei carora nu le-a placut sint superficiali si gata
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2005, 14:57   #130
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
nimeni nu-i de vina cand cineva se naste cu un prost-gust. that's the way people are... n-o sa judec nici o data o persoana care are o poseta roz-bonbon si se mai si mandreste cu ea... daca-i place, treaba lui.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2005, 18:08   #131
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Jay:
extraordinar film nu e Orient Expres
i'll drink to that ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 14:28   #132
ladyscorpio
Novice
 
ladyscorpio
 
Join Date: Feb 2005
Location: bucuresti
Posts: 15
Sorry nu m-am putut abtine sa nu-mi spun si eu parerea despre orient express. Cea mai tare comedie (datorita unui tip care statea in spatele meu si avea niste replici f. acide la fiecare faza). La un moment radeam cu lacrimi (si trebuiau sa fie fazele tragice)
ladyscorpio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 17:10   #133
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by ladyscorpio:
Sorry nu m-am putut abtine sa nu-mi spun si eu parerea despre orient express. Cea mai tare comedie (datorita unui tip care statea in spatele meu si avea niste replici f. acide la fiecare faza). La un moment radeam cu lacrimi (si trebuiau sa fie fazele tragice)

interesant... ai avut cumva onoarea sa-l vezi "in premiera" la Patria?
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2005, 11:37   #134
ladyscorpio
Novice
 
ladyscorpio
 
Join Date: Feb 2005
Location: bucuresti
Posts: 15
La Patria l-am vazut, dar nu stiu ce vrei sa spui cu "in premiera", in sensul ca nu am fost la premiera.
ladyscorpio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2009, 22:02   #135
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru cei ce si-au manifestat recent interesul... BUMP.

Last edited by Pitbull : 22 Aug 2009 at 22:06.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2009, 21:17   #136
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am văzut filmul acum câţiva ani buni pe HBO. M-am uitat alături de fratele meu, amândoi foarte curioşi să vedem la ce era atâta tam-tam.
După ce s-a terminat filmul ne-am uitat prostiţi unul la altul... ce-a fost asta?! Nu am înţeles mai nimic din film. Mi-era greu să cred că mă poate depăşi un astfel de film, dar mai greu mi-a fost să cred că mare lucru oricum nu aveai de înţeles din el. Parcă spunea cineva că a e ca un videoclip prelungit. Cam aşa cred şi eu.

P.S. Mi-am amintit de film pentru că acum mă joc The Last Express.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 16:54   #137
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
pacat ca povestea avea potential sa duca la un film bun. chiar foarte bun. daca l-ar fi facut altcineva....
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 13:55   #138
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Exact. Chiar şi aşa, eu cred că filmul este unul bunicel. Nu de Oscar, dar mult mai bun decât alte producţii de pe la noi.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 14:27   #139
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, Civica scumpä, nu e bunicel.
Nu e nici mediocricel, nici räucel.
E foarte prost.

In partea a doua, ti-as putea da dreptate, dacä ai spune "mai putin prost", în loc de "mai bun" (ceea ce e un nonsens, un cerc pätrat, o râmä cartezianä, un microcip asirian - cum sä poatä fi "mai bun" un lucru deloc bun? Cum sä fie "mai alb" ceva ce-i negru?)
Operând aceastä corectie, putem spune cä "Orient Express" este mai putin prost decât cele câteva zeci de dezastre penibile, grotesti, diletante, cretinoid-oligofrene, si mai proaste decât el (din circa 700 de lung-metraje românesti produse între 1949 si 31 decembrie 2008). Dacä pe ele le notäm de la 1,00 în sus, "Orient Express" meritä cam 1,56 - comparativ cu "Azucena", "15", "Marilena", "Carol I", "Si totul era nimic", "Dincolo de America", "Vlad Nemuritorul", "Legiunea sträinä", "Poveste de cartier", "Ticälosii" si alte vome care au reusit performanta de a fi si mai tâmpite decât el.

Last edited by Pitbull : 02 Sep 2009 at 18:56.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 13:21   #140
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
oricum, domeniul acela unde s-a filmat era tare fain! e genu de loc care poate sa imprime unui film o atmosfera, un "parfum", foarte placute ochiului

mi-ar placea sa am timp si cunostinte sa vizitez un astfel de domeniu/casa boiereasca, macar o data pe luna. sunt destule pe teritoriul tarii, atat domenii cat si conace aferente, unele mai bine pastrate, altele in stare proasta sau chiar in ruina.

orice asemenea domeniu sau casa ascunde o poveste a familiei care a trait acolo, ceea ce e fascinant sa afli, daca ai putea...

cateva exemple: Palatul Ghica (din Tei); Palatul Stirbei (de la Buftea), Domeniul Ruginoasa -resedinta lui Cuza (Undeva intre Iasi si Pascani)
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells