Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Nov 2006, 12:13   #41
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
interesanta chestia asta, dar eu am o idee ( super buna-zic eu), daca as posta ideea, si altcineva o fura ?
__________________
Life is like a coin, you can spend it on anything, but you can spend it once.
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2006, 14:33   #42
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Ma cam indoiesc ca ar trebui sa-ti faci prea mari griji in legatura cu "furtul ideilor". Daca ar exista o persoana care sa "fure" ceva inseamna ca nu are destula imaginatie si ideea nu-i va folosi la nimic.

Ideile nu costa. Scenariile finisate da. Cand o sa spui: "am un scenariu si mi-e frica sa-l pun aici ca ma tem... e atat de bun incat cineva l-ar putea fura" abia atunci te voi intelege... partial.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2006, 15:18   #43
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Imi cer scuze ca nu fac EDIT la mesajul anterior si postez consecutiv dar... prefer aceasta varianta.

-----------------------

Rog persoanele care doresc sa participe la acest exercitiu [ComparaTIFF] sa-mi trimita un mesaj pentru a le acorda drepturi de utilizare a sectiunii numita Atelierul de scenaristica. Acolo ne vom desfasura in voie fara a deranja ochii celorlalti utilizatori ai acestui Forum.

Este mult mai bine asa ...
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2006, 16:33   #44
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Excelent!
Te asteptam Sagi "printre noi" si de asemenea pe toti ceilalti interesati.
Stai linistit, idei de film iti garantez eu ca are si cineva ce habar nu are ce inseamna un scenariu, mai greu este la partea de finisare a scenariilor - de care aminteste NoOne.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2006, 16:55   #45
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
ANUNT DEFINITIV:

ComparaTIFF se desfasoara in Atelierul de Scenaristica.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2006, 08:43   #46
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Esti un impatimit al filmului? Visul tau a fost dintotdeauna sa fii scenarist? Ai idei si nu stii sa le dezvolti intr-un scenariu?

Primul tau pas ar putea fi acesta!
Intra acum in Atelier si da tot ce ai mai bun din tine!
Nu ai nimic de pierdut!
Merita!


ComparaTIFF te invata sa scrii!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2006, 16:01   #47
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Neuptolem, nu e nevoie sa scrii cu caractere de marime 30 ca sa se vada "mai bine". Cine vrea vede si scrisul cu caractere de marimea unui purice.

Si as aprecia daca nu te-ai folosi de persoana mea fara acordul meu. Nu stau pe un raft si nici nu astept sa fiu cumparat. Got it?

========

In alta ordine de idei, cei care doresc acces in Atelier sa-l contacteze pe silver_boy. Se pare ca eu nu mai am drepturile de adaugare la grup pentru ca nu mai sunt moderator. Cu atat mai bine.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2006, 16:30   #48
Sagi
Junior
 
Sagi
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 46
Am analizat destul de bine forumul asta....si are un mare defect....foarte mare chiar......toate discutiile....nu se termina cu ceva constructiv...ci mereu se termina cu o cearta.....daca ati putea sa nu va mai certati din tot felul de motive stupide.....sa treceti peste toate vorbele.......ar fi super ok...
__________________
Life is like a coin, you can spend it on anything, but you can spend it once.
Sagi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2006, 18:52   #49
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
ok, NoOne. Chiar ma gandeam sa te intreb despre asta pe privat. No problemo! Am sa modific.
Cat despre caracterele marite, am sa le las pe acestea asa deocamdata. Daca nu dau rezultat pana pe 5 decembrie, le modific...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2006, 19:37   #50
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Mistah J, insinuezi ca eu sunt principalul vinovat de excluderea lui Al'kazaam (tu) de pe forum? Sau ca trebuia sa primesc si eu cateva "palme"?
Insinueaza ce vrei, pana la urma fiecare e liber sa gandeasca ce vrea...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2006, 19:41   #51
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
(M-am gandit sa apara din nou pe pagina 3 pentru a putea fi gasit mai usor de navigatori)

ComparaTIFF
Program de invatat si exersat scenaristica pentru TIFF 2007


1. Fiecare dintre noi (ar fi de preferat, minim 4 persoane) sa scrie mai multe idei de film aici (sinopsisuri) avand intre 1 (un) rand si 5 (cinci) randuri, nu mai mult.
-Doua idei/scenarist.


2. Alegem prin vot, chiar pe acest topic, unde sunt si ideile, care este cea mai buna.
-Fiecare voteaza.
-Nimeni nu are voie sa-si voteze propria idee.
-Pot vota doar cei care au prezentat cel putin o idee de film (repet: intre un rand si 5 randuri).


3. Apoi odata ideea aleasa, FIECARE (aici pot intra si alte categorii de pasionati ai filmului) si-o dezvolta pe 10-15, hai maxim 20 pagini de Final Draft.
In felul asta vom vedea ce diferenta este intre unul care s-a apucat de 2 zile de scris si altul mai experimentat, intre scenaristi consacrati si studenti la film, intre studenti si ceilalti, etc.
Ma refer la: stil de a scrie, conceptia fiecaruia, calitatea dialogului, puterea intrigii, originalitatea personajelor, urmarirea firului ideii sau indepartarea de el, etc.

4. Multe din scenarii vor fi slabute, altele bune, altele ce necesita rescriere, altele poate s-au indepartat de idee, dar pe un drum bun, etc.
Dar va fi o experienta utila pentru concursurile serioase sau invatatul acasa.

Momentan, ocupatia mea nu este filmul si ma gandesc ca si altii sunt ca mine, nu este nevoie de nici o graba.

Deadline pentru prezentarea ideilor: 5 decembrie 2006.

Perioada pentru voturi: 06.12.06 - 10.12.2006 (timp suficient cred sa spunem: Asta e cea mai buna!).

11.12.2006 Data la care este clarificata ideea aleasa.
Am sa specific eu asta sau altcineva in locul meu (No problemo).

Incepand cu 11 decembrie se poate incepe dezvoltarea pe cele 10-15 pagini de Final Draft. 10 pagini de Final Draft echivaleaza aproximativ cu 6-7 de Word, font 12. Daca ma insel, nici o problema, voi scrieti cat se poate de mult pana la urma, daca ideea necesita asta si mai ales conceptia dvs. de dezvoltare a ideii. Vom mai clarifica acest aspect dupa ce se va alege ideea de film cea mai buna.

Deadline pentru prezentarea (postarea scenariilor) 10.01.2007.
Insa cu cat mai devreme cu atat mai bine tinand cont ca batalia pentru TIFF (HB necesita mai multa seriozitate si ar trebui sa inceapa pana in aceasta zi. Concursul HBO (cred) se va desfasura in aceeasi perioada de anul trecut: 15 feb - 15 aprilie.

NU SE VOR LUA IN CONSIDERARE MESAJELE IRONICE LA ADRESA ACESTUI CONCURS!

SCOPUL FINAL: este sa invatam sa scriem mai bine. De exemplu ati putea avea probleme cu dialogul, formatarea, descrieri, profunzime, constructia unor caractere credibile, idei de film. Vazand aici de la fiecare, un scenariu, putem face un schimb benefic de experienta. De exemplu dificultatea dvs. este dialogul (in rest, ok! sau f aproape de OK!) Simplu! Cititi un scenariu construit pe aceeasi idee cu un dialog excelent si invatati de la el. Apoi SUCCES LA TIFF sau alt concurs!

Sunt constient de limitele propunerii mele (nu ar fi cea ideala) DAR comparand cu NIMIC (discutii aiurea, tam-tam-uri), ComparaTIFF te invata sa scrii!

ComparaTIFF se desfasoara in Atelierul de Scenaristica.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2006, 00:05   #52
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Emotionant.
Interzis persoanelor care se folosesc de batistutze!

http://www.cafeneaua.com/node/view/11060

Ce parere aveti de acest text? Scrieti-mi pe privat.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2006, 22:36   #53
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Povestea Emoticonului

Eram :love: de ea. Avea un suras minunat. Eu ii . Ea imi . Eram cei mai 8) . Pana in ziua in care am devenit :? . Am sunat-o si mi-a spus ca este foarte :sick: . Am iesit in oras singur. Am zis sa ma duc la film. Nu mai fusesem demult. Ei nu-i placeau filmele...
La film am fost :shock: . Am vazut-o cum cu unul. Am ramas :huh: .
Nu am indraznit sa fac nimic...
Ziua urmatoare nu m-a sunat. Imi spusese ca ma suna ea.
Nici ziua urmatoare.
Eram foarte :sick: . Nici sa :sleep: nu reuseam.
Mi-am facut curaj, am insistat la telefon pana a raspuns. I-am spus ca o vazusem cu unul. A fost foarte :o . Apoi (ciudat) era .
Atunci m-am rau. Cum adica? Tot ea avea dreptul sa...Imi :hmm: chestia asta.
Ne-am intalnit a doua zi. Doream sa ma razbun. Sa mai stau cu ea doar ca sa o insel.
Mi-a spus ca era :happy: cu mine. Cum adica era???
Nu fusese in seara aia cu cineva in oras. Avea o sora geamana. Mi-a aratat fotografiile. Am zis :w00t: ???
Apoi a izbucnit in :lol: . Eu am schitat o . Care era faza? Nu ma prindeam...A sosit unul langa ea si au ras de mine. Ea :oops: . Am ramas statuie...nu am indraznit sa zic nimic, era tipul de la film. S-au indepartat :happy: de mine. Ma gandesc ca in urma cu o saptamana eu eram asa...starea mea s-a schimbat in .
Acum incerc sa o uit. Nu mai cred in :love: .

(M-a pus pe ganduri noul regulament postat de StefanDo - povestea de mai sus e doar o parodie la regula "nu folositi excesiv emoticoanele" pe care eu am vazut-o (singura dintre ele) putin amuzanta. Am dorit sa arat ca regulile pot fi incalcate, de artisti, intr-un mod frumos, special. Intr-adevar, Povestea Emoticonului face abuz de emoticoane dar ea va dainui pe forum, demonstrand ca exceptiile intaresc regula asa cum tot exceptiile ne sugereaza calitatea acestui forum. Mesajul transmis se pare ca nu a fost inteles de toti, nu asta era problema, dar exceptia respectiva intareste regula si ne arata cum regulile pot fi incalcate in modul urat.)
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2006, 01:54   #54
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Nu mah, asta e o frunza vestejita, dintr-o padure de la poalele unor munti din zona Fagaras... scenariul meu este Fagarasul!

Dar tu mai poposeste pe aici, mai facem o reclama, atragem populatia, amuzam cititorii, ca doar suntem artisti nu?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2006, 00:56   #55
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Casa este darapanata. Usa scartaie in vant...se misca incet, haotic si neregulat. In rest liniste. Liniste.
Pasii mei se indreapta spre iesire...mai arunc o singura privire. Imi amintesc niste sperante nascute aici. Dar poate e prea mult. Prea devreme.
Tresar! O fantoma mai apare din cand in cand agitand in intuneric perdelele albe. Iar o pisica neagra o urmeaza. Afara este vant iar scenaristii sunt plecati.
Am iesit. Inchid lacatul si de aceasta data fara sa arunc o privire inapoi, ma indepartez.
O frunza vestejita este aruncata in lumina lunii spre fereastra sparta de hoti. Este aruncata inauntru. O privesc. Zambesc. Un simbol al unor dorinte generale.
Casa este darapanata. Usa scartaie in vant...se misca incet, haotic si neregulat. In rest liniste. Liniste.

The End
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2006, 09:28   #56
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Nu mai vreau sa fiu spectator.

Am si eu un scenariu. El o iubeste pe ea. Ea il iubeste pe el. Familia lui se opune. Nevasta-sa mai precis. Cei doi se omoara reciproc, folosind un cutit de bucatarie. Totul e filmat de Ernest. The End.
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2006, 09:57   #57
Bubu
Guru
 
Bubu
 
Join Date: Feb 2003
Location: Terra, Calea Lactee
Posts: 443
Send a message via Yahoo to Bubu
Nu Ernest ala! Ernest de la B.B.! Gee!!! Emisiunea cu tradatori si detectivi :w00t:
__________________
Dixit!
Bubu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2006, 14:55   #58
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Rasfoiam o carte cu ceva timp in urma intr-un supermarket.
Cartea era numai cu site-uri.
Mi-a venit inspiratia sa ma uit la cuprins si sa gasesc:..."film".
Am memorat adresele si am lasat-o inapoi in raft...restul nu ma mai interesa.
Adresele sunt:

www.librafilm.net

www.valentin-partenie.com

www.parafilm.ro

www.castelfilm.ro

Stie cineva cine este Mr.Valentin Partenie? In afara de informatiile de pe site...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2006, 20:30   #59
yoana dumitrachescu
Novice
 
yoana dumitrachescu
 
Join Date: Dec 2006
Location: Oradea
Posts: 1
Buna tuturor! Ma numesc Ioana,sunt din Oradea,studenta la Fac de Stintele Comunicarii si Stiintele Politice,profilul Jurnalism.Imi place foarte mult sa scriu,am deja cateva proiecte de filme de lung metraj,imi place actoria,muzica si televiziunea.Mi-ar placea sa va arat ideile la atelierul de scenaristica,daca vreti bineinteles.Ma bucur ca am mai gasit tineri preocupati de film si scenarii,sa speram ca vom putea schimba cinematografia romaneasca intr-un fel. V-am pupat!!
__________________
Viata nu ar avea sens fara actorie,deci fiti actorii propiei vietii!!!!
http://ioanadumitrachescu.page.tl
yoana dumitrachescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2006, 20:46   #60
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Originally Posted by yoana dumitrachescu:
Buna tuturor! Ma numesc Ioana,sunt din Oradea,studenta la Fac de Stintele Comunicarii si Stiintele Politice,profilul Jurnalism.Imi place foarte mult sa scriu,am deja cateva proiecte de filme de lung metraj,imi place actoria,muzica si televiziunea.Mi-ar placea sa va arat ideile la atelierul de scenaristica,daca vreti bineinteles.Ma bucur ca am mai gasit tineri preocupati de film si scenarii,sa speram ca vom putea schimba cinematografia romaneasca intr-un fel. V-am pupat!!
sa speram ca vom putea schimba cinematografia romaneasca intr-un fel 8) :w00t: :w00t:
Asta mi-a placut mult!
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells