Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jul 2007, 17:10   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Venetia 2007

Avem juriul festivalul de film de la Venetia. Pentru ca e editie aniversara, juriul este format numai din regizori:

Presedinte: Zhang Yimou

Catherine Breillat (Franta), care a participat de mai multe ori in competitie ultima oara cu Brief Crossing (Breve Traversee).

Jane Campion (Noua Zeelanda), care a participat de mai multe ori si ea, fiindu-i acordat marele premiu al juriului in 1990 pentru filmul An Angel at My Table.

Italianul Emanuele Crialese, castigatorul Leului de Argint anul trecut cu Nuovomondo.

Mexicanul Alejandro Gonzalez Inarritu, participant in 2003 cu 21 Grams.

Turcul Ferzan Ozpetek (Le fate ignoranti, 2001, La finestra din fronte, 2003, Saturno contro, 2007).

Olandezul Paul Verhoeven, in competitie anul trecut cu Zwartboek

In seara de 8 septembrie, la gala de inchidere a festivalului, juriul va acorda:

Leul de Aur pentru cel mai bun film
Leul de Argint pentru cel mai bun regizor
Premiul special al juriului
Coppa Volpi pentru cel mai bun actor si pentru cea mai buna actrita
premiul "Marcelo Mastroianni" pentru cel mai bun debut feminin/masculin
trofeul Osella pentru cea mai buna contributie tehnica si
trofeul Osella pentru cel mai bun scenariu.

Poate ajunge si cineva de la Cinemagia acolo...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2007, 18:35   #2
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Iata ma jos lista completa a filmelor din competitie, cu link-uri catre paginile dedicate lor pe Cinemagia:

Joe WRIGHT Atonement - UK / USA, 123’
Keira Knightley, James McAvoy, Vanessa Redgrave, Romola Garai, Brenda Blethyn

Wes ANDERSON The Darjeeling Limited - USA, 91’
Owen Wilson, Adrien Brody, Anjelica Huston, Jason Schwartzman, Bill Murray

Kenneth BRANAGH Sleuth - UK / USA, 86’
Michael Caine, Jude Law

Youssef CHAHINE Heya fawda (Le Chaos) - Egypt, 122’
Khaled Saleh, Mena Shalaby, Hala Sedky, Youssef El Cherif

Brian DE PALMA Redacted - USA, 90’
Kel O'Neill, Daniel Stewart Sherman

Andrew DOMINIK The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford - USA, 155’
Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard

Paolo FRANCHI Nessuna qualita agli eroi - Italy / Switzerland / France, 102’
Elio Germano, Bruno Todeschini, Irène Jacob

Tony GILROY Michael Clayton - USA, 119’ George Clooney, Tilda Swinton, Sydney Pollack

Peter GREENAWAY Nightwatching - UK / Poland / Canada / Netherlands, 134’
Martin Freeman, Emily Holmes, Michael Teigen

Jose Luis GUERIN En la ciudad de Sylvia - Spain, 90’
Pilar Lopez De Ayala, Xavier Lafitte

Paul HAGGIS In the Valley of Elah - USA, 120’
Tommy Lee Jones, Charlize Theron, Susan Sarandon

Todd HAYNES I'm not There - USA, 135’
Richard Gere, Cate Blanchett, Heath Ledger, Julianne Moore, Christian Bale, Charlotte Gainsbourg

JIANG Wen Taiyang zhaochang shenqi (The Sun Also Rises) - China / Hong Kong, 116’
Jiang Wen, Joan Chen, Zhou Yun, Jaycee Chan, Anthony Wong

LEE Kang Sheng (LI Kangsheng) Bangbang wo aishen (Help Me Eros) - Taiwan, 107’
Lee Kang Sheng, Yin Shin

Abdellatif KECHICHE La Graine et le mulet - France, 151’
Habib Boufares, Marzouk Bouraouïa, Faridah Benkhetache, Sabrina Ouazani

Ang LEE (LI An) Se, jie (Lust, Caution) - Taiwan, 135’
Tony Leung, Joan Chen, Tang Wei

Ken LOACH It’s a Free World… - UK / Italy / Germany / Spain, 96’
Juliet Ellis, Leslaw Zurek, Kierston Wareing

Vincenzo MARRA L'ora di punta - Italy, 96’
Fanny Ardant, Michele Lastella, Giulia Bevilacqua

MIIKE Takashi Sukiyaki Western Django - Japan, 121’
Quentin Tarantino, Hideaki Ito, Kaori Momoi, Yoshino Rimura

Nikita MIHALKOV 12 - Rusia, 153’
Nikita Mihalkov, Sergey Makovezkij, Mikhail Yefremov, Sergei Garmash

Andrea PORPORATI Il dolce e l’amaro - Italy, 98’
Fabrizio Gifuni, Luigi Lo Cascio, Donatella Finocchiaro

Eric ROHMER Les Amours d’Astrée et Céladon - France/Italy/ Spain, 109’
Stéphanie Crayencour, Andy Gillet, Cécile Cassel
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2007, 15:44   #3
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Acum, ca avem toate paginile filmelor gata, e mult mai usor sa ne facem o idee despre ce se poate vedea la Venetia anul acesta. Cu o multime de vedete (oare a mai fost vreo selectie atat de glamour in ultimii ani?) in distributie si regizori celebri, sunt toate sansele ca multe dintre aceste filme sa ajunga la anul si in Romania. Unele au fost deja anuntate de catre distribuitori, altele vor fi aduse in functie de succesul de la Venetia, dar, din 22 de titluri, cel putin 15 au mari sanse sa placa atat criticii, cat si publicului larg.

Ce-mi face mie cu ochiul? Foarte greu de ales, avand in vedere cat de variata e selectia. Avem film experimental, compus din fotograme, cu dialogurile inlocuite de inserturi de text, ca in filmele mute (Jose Luis Guerin/En la ciudad de Sylvia), o revenire a lui Greenaway (Nightwatching), care cu siguranta nu-si va dezminti stilul, mai ales ca si povestea despre cel mai celebru tablou al lui Rembrandt si sumbrele lui dedesubturi (cititi la pagina filmului ce si cum) ii lasa loc regizorului pentru binecunoscutele sale tertipuri cinematografice, remake-ul lui Mihalkov dupa Lumet (oare ce-a fost in mintea lui?), remake-ul lui Brannagh dupa Sleuth-ul lui Minkiewicz (si mai ciudata decizie, avand in vedere ca filmul original se bazeaza pe un twist care-ti strica toata placerea daca-l stii), neconventionala biografie a lui Bob Dylan (intrepretat in I'm not there de sase actori, inclusiv Cate Blanchett), doua western-uri (unul american cu Brad Pitt, celalalt japonez cu Tarantino intr-un rol principal), revenirea lui Ang Lee (daca va era dor de Tony Leung invaluit in fum de tigara...) si o ciudata (intuitia trage semnale de alarma ) ecranizare a lui Eric Rohmer: Les amours d'Astree et Celadon, cu un pastor care trebuie sa se deghizeze in femeie pentru a fi alaturi de iubita lui care il crede mort.

N-am zis nimic de Wes Anderson, a carui comedie dulce-amara, The Darjeeling Express, este asteptata cu nerabdare de lumea intreaga, de Paul Haggis (Crash), cu o drama politica despre traumele soldatilor intorsi in Irak si modul in care le afecteaza acestea vietile si familiile, de Brian De Palma, al carui Redacted, tot despre razboiul din Irak, cu siguranta va provoca scandal.

Atonement o sa fie prezentat in deschidere si eram hotarat sa citesc cartea lui McEwan inainte de a-l vedea, dar am renuntat auzind cat de multe schimbari au facut scenaristii cand au scris scenariul. Trailerul e la pagina filmului.

Nu am uitat de filmele mai putin cunoscute din festival: unul egiptean, in regia lui Youssef Chahine, despre un triunghi amoros dintre un politist corupt, un procuror si iubita lui (sper sa nu fie vreun twist a la Trubadurul ), altul francez, La Graine et le mulet, despre un sexagenar obsedat sa-si deschida un restaurant, proiect care il va salva din impasul financiar si-l va apropia de familie, doua italiene, unul cu un mafiot umanizat de crima comisa si unul cu alt triunghi, de aceasta data cu ceva aluzii homosexuale, o colorata si complicata poveste chinezeasca (in regia lui Wen Jiang) si debutul regizoral al unuia dintre cei mai cunoscuti actori taiwanezi, Help Me Eros, despre un sinucigas (interpretat de regizor), salvat de, ei bine, Eros...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2007, 16:08   #4
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
de-abia astept sa vad Nightwatching :love:
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2007, 16:54   #5
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
dap, si eu, mai ales ca venise timpul ca Martin Freeman, care joaca roluri relativ lejere (ultima oara l-am vazut in The Hitchhiker's guide to the galaxy), sa apara intr-un film de alta factura...

pe site-ul oficial al lui Greenaway e si comentariul regizorului cu privire la geneza filmului si fascinatia lui pentru Rondul de Noapte ce n-am reusit sa aflu este daca ideea ca tabloul ar reprezenta o acuzatie la adresa asasinului capitanului garzii civile ii apartine lui Greenaway sau a fost deja vehiculata de altii. Oricum, subiectul promite imens.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2007, 20:07   #6
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
cu ocazia asta am aflat si eu ca The Night Watch de la King Crimson tot la tabloul asta se refera. (superba piesa)

ce m-ar mai interesa in mod deosebit ar mai fi Takashi Miike. numai ca la dansul nu e nici cea mai mica mirare ca mai lanseaza un film, dupa ce anul trecut a lansat 4
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2007, 23:02   #7
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Quote:
ce n-am reusit sa aflu este daca ideea ca tabloul ar reprezenta o acuzatie la adresa asasinului capitanului garzii civile ii apartine lui Greenaway sau a fost deja vehiculata de altii. Oricum, subiectul promite imens.

da, dupa cateva aruncari de priviri pe net, am si eu dilema ta. totusi cred ca a fost o greseala de traducere din engleza pe undeva .. Ar fi interesant de stiut care a fost adevarata poveste a picturii sau, mai bine zis, ce a avut in minte Rembrandt cand a pictat tabloul. Iata ce am inteles eu de pe net: ca initial tabloul se numea de fapt "The Company(aka The Militia Company) of Captain Francis(Banning)Cocq" si reprezenta un portret(de grup) al companiei(serviciului) de garzi civile de-atunci(conduse de acest capitan Cocq); in tablou se disting mai bine doar doua personaje aflate din fata: capitanul si locotenentul sau(nu mai stiu cum il chema). am mai inteles ca, in realitate, tabloul a fost acoperit de un strat de lac mai inchis, pana in anii 40(se poate sa fi fost pe motiv de securitate si conservare in timpul razboiului), dupa care i s-a dat din greseala denumirea de Rondul de noapte, si asa a ramas cunoscut.
Faptul ca garda civila(tot restul) ramane neevidentiat in tablou la fel de bine ca cele 2 personaje, fiind intunecoasa si ascunsa, a constituit un blam sau o suspiciune la adresa lui Rembrandt, in momentul in care capitanul Cocq moare in timpul unui exercitiu de tir, moarte care coincide cu realizarea tabloului; acest lucru a starnit multe speculatii, mergand pana la aceea ca Rembrandt ar fi aflat niste probe incrimanatorii pe care ar fi vrut sa le ascunda in tablou in maniera in care a facut-o, si chiar ca pictorul ar fi acuzat indirect pe asasin, prin tabloul sau (personal nu stiu daca a fost vorba de un "asasin" sau de un accident de munca , de vreme ce a fost vorba de un exercitiu de tir al garzii). Eu cred ca, din motive politice l-au scos pe Rembrandt tap ispasitor :w00t:, de aici tragandu-i-se apoi si pierderea faimei de care se bucura.
In fine, am mai inteles ca tabloul a avut dimensiuni foarte mari, si deci, e posibil, ca anumite detalii privite cu lupa din acea zona "intunecata" a picturii sa fi dus la speculatiile de mai sus.
Ori n-am inteles eu bine ce-am citit din engleza, ori ai luat tu o idee care a fost tradusa gresit, ori..ori..ori.

In concluzie, fie asta a fost realitatea si asa a facut Rembrandt tabloul(in stil propriu, fara legatura cu cele intamplate), fie Greenaway si-a folosit imaginatia si a speculat artistic ideea ca R. stia mai multe si a ascuns(desi, Greenaway fiind si pictor..nu stiu ce sa zic apropo de speculatiile lui).
hai c-am intors-o pe toate partile.sa vedem filmul e mai important, dilema a cazut pe locul 2..
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2007, 14:52   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu prea se stie cand se va vedea filmul in Romania , distribuitorii romani au avut intotdeauna o problema cu Greenaway (The Pillow Book a fost lansat la noi la multi ani de la premiera mondiala) si, daca nu castiga ceva important la Venetia, s-ar putea sa treaca mult si bine pana va ajunge Nightwatching si pe marile noastre ecrane.

Am mai citit cate ceva despre film si se pare ca interpretarea lui Greenaway cu privire la Rondul de noapte este personala. Regizorul vrea sa explice cum Rembrandt, de la probabil cel mai bogat pictor din Amsterdam, personalitate hiperrespectata si apreciata, ajunge un om sarac, hulit de toti, un adevarat paria. Pentru a-i infatisa destinul, Greenaway se foloseste de povestea tabloului, de la primirea comenzii la lungul procedeu prin care Rembrandt ii pozitioneaza si picteaza separat pe cei 31 de membri ai garzii civile si pana la socul si admiratia provocate de panza atunci cand este pentru prima oara prezentata publicului.

Filmul "sugereaza un motiv plauzibil pentru ruina lui Rembrandt, ce presupune o adevarata vendetta sociala si financiara, de care ar fi putut fi responsabili membrii inaltei societati, invidiosi pe pictor, un artizan provincial provenit din straturile comune ale societatii, cu toate acestea regele negustorilor si atractia vietii publice" (Greenaway). Cum Rondul de noapte prezinta o serie de aspecte surprinzatoare, inexplicabile in contextul stilului olandez, si cum lui Greenaway ii plac foarte mult puzzle-urile, nu-i de mirare ca regizorul a devenit obsedat de subiect. In orice caz, el promite si-o explicatie a misterului panzei care, se pare, ne va lasa cu gurile cascate...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2007, 21:38   #9
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
a, deci asa ma gandeam eu ca tre sa fie vorba de speculatiile si imaginatia lui G la mijloc; de regula pictorii dadeau faliment de imagine din cauza incurcaturilor amoroase sau a datoriilor banesti.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2007, 22:17   #10
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
OMG, biroul de presa al lui Greenaway mi-a cerut 500 de euro pentru un interviu de 20 de minute cu regizorul (1000 daca vreau sa vorbesc si cu Martin Freeman). Hmda, adica eu ii promovez filmul si tot eu trebuie sa-i dau bani, foarte frumos, n-am ce zice... :lol:
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2007, 17:29   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
It's official!

O sa acopar festivalul de la Venetia de la fata locului, iar pentru asta Cinemagia se schimba putin la fata. Zona "Eveniment" de pe homepage va avea un look nou, inspirat de culorile oficiale ale festivalului (aceleasi pe care le vedeti in dreptul acestui topic), iar noul box va fi putin mai generos, in sensul ca va avea patru sectiuni diferite: stiri, cronici, interviuri, filme. E un festival mare si vor fi multe lucruri de povestit...

Noul look se va lansa in cateva ore, iar rubrica de filme contine o lista cu principalele titluri prezentate in festival (sunt vreo 50). M-am concentrat mai mult pe filmele noi, dar sunt si o parte din cele celebre, prezentate intr-o forma restaurata (Bertolucci) sau intr-un "final cut" (Ridley Scott). Nu va grabiti sa dati click pe filmele din sectiunea Orizzonti, pentru ca inca se lucreaza la ele , dar va fi gata in curand.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2007, 18:49   #12
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
misto!

vorba lui irinel..
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2007, 19:55   #13
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
gata, acum e activ si pe homepage

impresii?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2007, 20:43   #14
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
misto si homepage-ul

nu inteleg de ce trebuie ca in festival sa existe o sectiune de filme cu tematica gay.
ce tema e asta?
e chiar atat de importanta incat sa i se dedice o sectiune speciala?
ce elemente artistice sunt specifice homosexualilor?
suna a jocuri olimpice pentru persoanele cu dizabilitati.
cred ca nu-i va incanta nici pe homosexuali, nici pe hetero.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2007, 20:58   #15
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Uite ca Cinemagia e acolo si fara prezenta starnitoare de repulsii verzi a marelui Dalb. :sick: Felicitari!
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2007, 00:27   #16
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by keepwalking:
nu inteleg de ce trebuie ca in festival sa existe o sectiune de filme cu tematica gay.

Sincer sa fiu, nici eu. Mi se pare ca cei de la Venetia vor sa se simta pe picior de egalitate cu Berlinul si-al lor Teddy Bear. Intr-o perioada in care gay-ii incep sa vrea sa fie priviti la fel ca toata lumea, acest premiu mi se pare de-a dreptul in contratimp, aproape segregationist... Dar asa e la festivaluri: cu cate mai multe premii, cu atat mai bine...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2007, 01:10   #17
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
asta nu face decat sa incurajeze productia de filme de acest fel. pana acum era un subiect destul de tabu, dar acum prin aceasta filmele de genul asta vor prinde aripi.
singurul film de genul asta care mi-a placut intr-adevar, a fost (nu imi vine in minte numele, poate ma ajutati voi... si imi reamintiti...) este cel cu Robin Williams care jucase excelent rolul. E vorba de filmul in care el si perechea sa il asteapta pe fiul sau (avut dintr-o relatie anterioara cu o femeie)...... il asteapta sa soseasca cu viitoarea lui sotie si familia acesteia. Sotia fiului sau fiind jucata de Calista Flochart.... Parca juca si Gene Hackman in film, nu mai stiu exact. Stiu ca filmul era de fapt un remake dupa un film francez.
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2007, 05:19   #18
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
birdcage (r. mike nichols), dupa 'la cage aux folles' evidemment...

ps iata k am reintrat p cinemagia; scopul meu este unul singur: banarea definitiva a lui carminume g!
p celalalt forum am reusit dja...

have a nice day,
voi fi si eu la venezia (normal), showing stefan around... (sorry: i meant stefanDO!)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2007, 10:07   #19
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
bine ai revenit, Leo, chiar daca nu apreciez intentiile tale belicoase
si multumesc pentru showing me around, sper sa nu sfarsesc intr-un canal
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2007, 10:49   #20
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
Originally Posted by Alex Leo Serban:
birdcage (r. mike nichols), dupa 'la cage aux folles' evidemment...

ps iata k am reintrat p cinemagia; scopul meu este unul singur: banarea definitiva a lui carminume g!
p celalalt forum am reusit dja...

have a nice day,
voi fi si eu la venezia (normal), showing stefan around... (sorry: i meant stefanDO!)

Da mersi Leo, acum imi amintesc... le-am vazut pe ambele.
Eu nu am nimic impotriva acestor filme, sau impotriva oamenilor cu aceasta orientare; dimpotriva unii chiar au un cuvant important de spus in diverse domenii si sunt profesionisti de-a dreptul in ceea ce fac.
Oricum, interesant... si acest premiu.
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells