Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Cu cine votati in turul 2?
Traian Basescu 41 46.59%
Mircea Geoana 25 28.41%
Nu merg la vot 13 14.77%
Imi anulez votul 9 10.23%
Voters: 88. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Sep 2010, 22:02   #1541
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Revenind umpic la zi, premierul Boc implineste 44 de ani. Multi inainte!
Poate mira pe multi, stiindu-se ca nu-l simpatizez ca politician, dar s-au gasit destui sa-l ia la perpulis tocmai astazi, in loc de urari.
Bun, nu sunt de acord cu astfel de manifestari, dar trebuie sa recunoasteti ca bancul asta e demential:
- Ce-a spus mama lui Emil Boc cand a iesit cu el de la maternitate?
- Am ales raul mai mic.

Last edited by Judex : 06 Sep 2010 at 23:42. Reason: umpic :D
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 23:39   #1542
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
AeroX, Ancient, bebitza, Bogdan.Andro, Bogie, Buster, buticut, Chambord, crin3l, Disciple, Dubrasca, E.Floares, Gloria, halebardul, illotempore2002, ilustra.films, iris, liviu, Liviu-, Lucy_Butler, M0n0, mamitau, miercuri, mimi, not.Who.you.think, ooo333, Pashpix, paul_aramis, Pitbull, PoliFanAthic, Radu47hitman, Rapture, semere, Shadow00, StefanDo, sweety_danutza,
veronica210, victor, Windom...

Regrete?
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 00:21   #1543
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eu, unul, nu.

Ahiles, claudiu-daniel-lugoj, corinka, co_daniel, crissis, dodicu, Dominic, Dragomara, Gospin, indiferrent, keepwalking, Laurafcd, Leonard, marius_em, marx, Mistah J, Nobody777, Prospero, ralsera, rrs85, Thea, ulrich, Wonka...

Regrete?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 13:38   #1544
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Judex:
Doamne ajutä!
Nu prea curând, din päcate - sau, poate, din fericire... e clar cä încä nu suntem pregätiti pentru monarhie... Am face-o de cäcat... Nu avem nivelul de civilizatie al putinilor alesi (tärile nordice, Olanda, Marea Britanie, Spania), încä mergem cu turma...
Da' si când va sosi momentul...!

cand va sosi momentul pe cine sa punem? Hohenzollernii nu au variante bune pe termen lung. Desigur in favoarea lor exista argumentul legitimitatii constitutionale, dar interesul politic /istoric prevaleaza intotdeauna in fata chestiunilor juridice, la acest nivel. Asa s-a intamplat si la 1866 cand a fost mazilit Cuza, si la 1881 cand ne-am autoproclamat Regat, si la 1947 cand ne-am facut (ne-au facut rusii) republica. Mereu "considerentul juridic" s-a dat la o parte din fata intereselor de moment ale fortelor politice din afara si din interiorul tarii. La nivel constitutional politicul determina starea de drept.

O alta familie monarhica europeana ar fi acum o solutie deplasata. Nu mai suntem la 1866, Romania nu mai este un stat nou abia inchegat care era pregatit si reformat in perspectiva unui monarh strain, prin tratate internationale anterioare si prin conjunctura istorica. Romanii n-ar vota niciodata asa ceva la un referendum constitutional nici acum si nici peste cativa ani, cand nu exista nici un motiv sa nu avem un sef de stat roman.

Am putea sa ne gandim la o persoana merituoasa din vechile familii domnesti romanesti, poate ar aparea cineva. Evident, fara trecut comunist sau colaborationist. Mai apare si aici o problema. Monarhul care incepe o dinastie trebuie sa fie un om cu foarte multe calitati, in special simt politic, carisma si autoritate monarhica, pe langa onestitate. Greu, foarte greu sa gasim pe cineva adecvat. Imaginati-va ce controverse politice ar presupune o asemenea alegere. Presedintele republicii se poate alege mult mai usor, intotdeauna, prin sistem electoral.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 07 Sep 2010 at 13:50.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 13:47   #1545
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Pai, din linkul pe care l-am pus reiese ca Principele Nicolae ar putea fi solutia propusa de Hohenzollerni pe termen lung. Are abia 25 de ani.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:05   #1546
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Am vazut link-ul. Nu suna rau. Batranul rege insa s-a grabit, cred eu, cu stabilirea ordinii de succesiune. La cat de longevivi imi par Hohenzollernii in general, Principele Nicolae ar avea probabil sanse sa ajunga rege pe la 60 de ani...

Daca la momentul potrivit ar exista vointa politica necesara restaurarii monarhiei si interesul national ar cere-o, Principesa Elena ar putea fi convinsa sa abdice in favoarea lui, ramanand cu un statut similar Reginei Mama a Marii Britanii...


Desigur, pentru moment vorbim discutii. Asta e tara in care regi sunt persoanele care vorbesc agramat la TV si au bani multi, si va ramane asa o perioada buna de timp de acum incolo. Parerea mea.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 07 Sep 2010 at 14:08.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:08   #1547
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Monarhia nu se va mai intoarce niciodata in Romania. Sunt sanse mai mari sa revina comunismul decat monarhia.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:09   #1548
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by marius_em:
Monarhia nu se va mai intoarce niciodata in Romania. Sunt sanse mai mari sa revina comunismul decat monarhia.

ce intelegi tu prin comunism si cum anume ar putea reveni?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:11   #1549
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nici una, nici alta.
e vremea hibrizilor...sunt cei mai rezistenti in vreme de criza economica severa
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:13   #1550
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Floydman:
Originally Posted by marius_em:
.

ce intelegi tu prin comunism si cum anume ar putea reveni?
floyd, pot raspunde eu?
exact cum a plecat. printr-o "revolutie".
cutitul cand ajunge la os......
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:19   #1551
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Judex:
Doamne ajutä!
Nu prea curând, din päcate - sau, poate, din fericire... e clar cä încä nu suntem pregätiti pentru monarhie... Am face-o de cäcat... Nu avem nivelul de civilizatie al putinilor alesi (tärile nordice, Olanda, Marea Britanie, Spania), încä mergem cu turma...
Da' si când va sosi momentul...!

Acum ar fi fost momentul Pit! Cu cât se amână, cu atât va fi mai greu.

Aş fi dorit o declaraţie a regelui după ce Băsescu a anunţat criza şi a cerut solidaritate naţională. Un rege ar fi fost mai îndreptăţit să ceară aşa ceva. Măcar o declaraţie frumoasă, elegantă sobră se cerea din partea casei regale! Ar fi dat bine şi le-ar fi amintit românilor că mai există o variantă...
Dacă ar avea creier opoziţia, sau măcar liberalii ar trebui să pună pe tapet problema restauraţiei, acum când românii sunt total debusolaţi şi caută o soluţie. Un rege nu ar da dosuri de palmă copiilor, nu ar minţi cu seninătate, nici n-ar lua telefoanele ziarestelor, nici nu le-ar invita pe masă etc. Cred că tocmai acum pe fondul dezamăgirii (vezi ideea "toţi politicienii îs la fel") s-ar putea propune o schimbare calitativă, nu cantitativă. Din păcate, nici un partid n-ar renunţa la atuul ăsta - preşedintele. N-ai cu cine... nişte ţărani!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:27   #1552
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
@
ghevarash,
ce conteaza ce forma de guvernamant vom avea?
tara nici nu mai este a noastra.
important este sa nu devenim canibali, pentru ca sincer, nu suntem departe de chestia asta...
si....inca ceva.
regele Mihai a plecat o data pentru totdeauna. e greu de crezut ca , o revenire in forta a regalitatii,mai poate fi sustinuta in mod real, de clasa politica din Romania.

Last edited by rvn : 07 Sep 2010 at 14:32.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:28   #1553
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by c.ghevara:
Dacă ar avea creier opoziţia, sau măcar liberalii ar trebui să pună pe tapet problema restauraţiei, acum când românii sunt total debusolaţi şi caută o soluţie.
Pai eu am pus problema pe tapetul Cinemagia.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:28   #1554
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
rvn - Canibali? La ce te referi?

Judex, nu-i bun tapetul. Şi nici tu nu eşti persoana potrivită. N-ai credibilitate. Ai "o lungă istorie de banări pe forum".

Last edited by c.ghevara : 07 Sep 2010 at 14:33.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:39   #1555
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by c.ghevara:
rvn - Canibali? La ce te referi?

la ambele sensuri.
propriu: nu mai e mult pana o sa ne mancam unii pe altii....(la propriu si nu glumesc!). rata somajului a atins cote alarmante. consumul a scazut enorm...
situatia economica pe ansamblu e disperata...
figurat: tentatia puterii este atat de mare, incat 'canibalismul" va fi metoda cea mai raspandita pentru eliminarea adversarilor politici.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 14:47   #1556
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Linişteşte-te, mai e până acolo. Au fost şi alte crize, au fost şi războaie... N-ai idee cu cât de puţin pot supravieţui oamenii Şi ce-are a face canibalismul cu scăderea consumului?

La figurat... să se mănânce! Welcome dr. Lechter!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 15:05   #1557
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by c.ghevara:
Linişteşte-te, mai e până acolo. Au fost şi alte crize, au fost şi războaie... N-ai idee cu cât de puţin pot supravieţui oamenii Şi ce-are a face canibalismul cu scăderea consumului?

La figurat... să se mănânce! Welcome dr. Lechter!

de data asta e mult mai grav.
nebanuit de grav, fiindca datele reale nu sunt date publicitatii.
da, sunt de acord, au fost si alte crize si razboaie, dar d-alea dupa care existau si supravietuitori.
in urma asteia n-o sa mai fie cazul.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 15:08   #1558
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by c.ghevara:
rvn - Canibali? La ce te referi?

Judex, nu-i bun tapetul. Şi nici tu nu eşti persoana potrivită. N-ai credibilitate. Ai "o lungă istorie de banări pe forum".
N-are nici o treaba dosarul meu forumistic aici.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 15:11   #1559
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Judex:
Originally Posted by c.ghevara:
rvn - Canibali? La ce te referi?

Judex, nu-i bun tapetul. Şi nici tu nu eşti persoana potrivită. N-ai credibilitate. Ai "o lungă istorie de banări pe forum".
N-are nici o treaba dosarul meu forumistic aici.
de fapt, chiar esti, "cea mai potrivita"(persoana)!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2010, 15:26   #1560
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Asa-i?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells