Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 May 2003, 10:33   #61
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Tocmai asta iti explicam si eu, ca s-a mai patruns (vezi Marius Panduru, de exemplu). Fiecare a facut cum a stiut, ei au avut noroc ca s-au aciuat pe langa Castel & co. si au stiut sa se "vanda" la agentii pe piata de reclame, cei din ziua de astazi vin mai mult din piata de videoclipuri si incearca sa se impuna in partea celalalta.

N-am inteles foarte clar daca tu nu te bucuri cumva ca nu au reusit mai multi... ti se pare "misto" faptul ca vin tot felul de regizori si operatori de mana C si B din strainatate ca sa filmeze reclame aici pe cate $5k-$10k? Asta pe o piata care oricum e slabuta...

Iar despre trepte, fa un referat si baga la decan. Poate te asculta. Nu neg ca or exista si studenti dezinteresati, dar cel putin cei de la operatorie pe care ii cunosc eu erau tocmai invers. La regie, CAV si la MM lucrurile stateau mai prost...

Care sef sa "ma prinda"? Nu iti expune chiar peste tot propriile temeri, draga catallin. Nu toti "estem" ca tine... 8)

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 12:09   #62
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Asta imi explicai si tu:Marius Panduru si cam atat.
Sase, sefu' !
:lol:
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 12:33   #63
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Mai numara-i si pe AB, LM, GS si CK si vezi ca usor-usor, punem de-o lista un piculet mai lunga. Dar sigur, e mai usor sa zici ca toti "sucks", nu? :lol:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 12:58   #64
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Numai un tampit ar putea sustine ca se bucura la auzul vestii ca vin straini fie ei operatori sau regizori care sa lucreze aici si sa inhate putinele spoturi care se fac.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 13:01   #65
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Cativa din cei enumerati de tine vad pelicula - ca de ea discutam - mai rar decat vede camila apa. :lol:
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 13:04   #66
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Apropos, astia 4 din generatii diferite sunt cei 5 colegi ai tai de promotie care chipurile s-au afirmat???!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 13:05   #67
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Pai si atunci de ce insisti sa se "taie" si micul avantaj pe care il mai au operatorii la UNATC?

Daca de acolo o sa iasa oameni care nu stiu nici macar cum se "apasa pe REC" la Arri, atunci iti este - cred - clar ca nu o sa mai existe pe piata de reclame serioase decat straini si cei cativa romani care au reusit deja sa se strecoare printre ei. Nobody else.

Dar deh, ce stiu si capitalistii aia de la Kodak Cinelabs care fac seminarii si workshopuri cu "ratatii" tineri si ii trimit pe la Budapesta & stuff... da-le si lor un e-mail in care sa le spui ca mai bine renunta, oamenii respectivi tot la Meteo o sa ajunga, n-are rost sa-si rispeasca banii. :roll:

Salutari,
Andrei

P.S.: Nu, doar 2 dintre ei. Si nici Marius Panduru nu a fost coleg de promotie cu mine, btw. Dar sunt toti absolventi destul de mult dupa '95, ca sa vezi.
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 13:09   #68
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Andrei, te incapatanezi de parca ai face parte din tabara incriminata de mine. Doar trei din cei 10 absolventi de imagine promit si din acestia doar unul va lucra efectiv folosind invatatura si pelicula deporinsa ca sa zic asa. Se arunca banii pe fereastra in cazul unora foarte usor detectabili care nu au nici o tragere de inima si nici aplecare talentoasa ca sa strice pelicula. Asta e treaba, fratioare, nu te mai face ca nu intelegi. Si asta e categoria cu pricina ca sa nu iti mai desenez.

PS - Cu doi pe promotie suntem in marja aia pentru care o sa trimit scrisoare decanuli cum zici tu - sper sa nu-ti opreasca diploma pe chestia asta.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 13:19   #69
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Catalin, tot dai sentinte, dar ai reflectat si cum sa se aplice in practica? Cum il "detectezi" tu pe ala 1 care o sa ajunga in final sa lucreze pe pelicula?

Pentru ca, vorbind strict de cei pe care ii cunosc din facultate, exact cel la care nu ma asteptam a ajuns sa lucreze profesionist (cat de cat). Ca sa vezi... puteam sa pariez bani grei pe alti doi care acum afaik sunt tot in televiziuni.

Salutari,
Andrei

P.S.: Cu doi din 5 suntem tot in marja de 3 din 10? Ah, procentele astea, greu cu ele... :lol:

P.P.S.: Tu trimite scrisoarea, nu te jena (dar sper sa nu o "semnezi anonima", ca e penibil), caci eu inca mai reflectez daca merita timpul investit ca sa dau licenta... 8)
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 14:00   #70
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Marja era de 2 din 10 care se incadreaza in 3 din 10.
Nu trebuie sa il detectezi pe ala unu ci pe aia trei care si astia se incadreaza in marja. 3 din 10 nu alta!
Auzi, mie nu-mi place ping-pong-ul. Nici discutii cu ba pe-a ma-tii, ba pe-a ma-tii... Daca nu vrei decat sa ai ultimul cuvant, zii ca te las.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2003, 14:13   #71
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Draga catallin, la acel nivel de discutie care implica stimatele mame si sportul cu mingiute poate esti tu, dar daca nu poti/vrei mai mult, nu e nici o problema...

Daca tot dai o cifra si faci calcule si statistici, de ce ne tot aburesti cu cei 10? Ti-am zis, in anul meu au fost 5. In alti ani vad ca sunt 10, din care vreo 2 sau 3 din Macedonia, Albania, s.a.m.d. cu burse (care presupun ca nu intra in "tintele" tale, sau...?). Si parca tin minte doar de vreo 7 locuri for free. Nu e vorba de nitpicking, dar daca arunci cu noroi (pe buna dreptate in anumite privinte), fa-o si tu intr-un mod coerent si corect.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2003, 01:46   #72
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
daca am inteles bine despre ce vorbiti, pot spune ca in prezent sunt 9 locuri fara taxa...si mi se par insuficiente pentru cate persoane consider eu ca ar trebui sa intre...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2003, 17:19   #73
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Vorba la un om, cati monteuri, regizori, dp sau oameni de la CAV intra in facultate, tot atatia o sa si iesa. Si in general numarul lor ramane relativ constant si nu din cauza ca unii dintre ei se hotarasc sa mai si moara.


=====================
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 02:52   #74
Simbad
Junior
 
Simbad
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 30
sunteti ...

Amyd, Catalin, AmbraBlue
SUNTETI VARZA!!!
Mi-ati furat o jumate de ora din viata cu discutiile voastre fara finalitate.
get al life guys...
Nu am nimic impotriva schimbului liber de idei dar nu pe forum si nici pe timpul meu!
Cumparati un GSM si SMS cat vreti dar gata cu voi aici!
MA PLICTISITI :wink:
Simbad is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 02:54   #75
Simbad
Junior
 
Simbad
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 30
Am uitat de Ricutza si cyberdead

:wink: IDEM
Simbad is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 11:24   #76
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Re: sunteti ...

Originally Posted by Simbad:
Amyd, Catalin, AmbraBlue
SUNTETI VARZA!!!
Mi-ati furat o jumate de ora din viata cu discutiile voastre fara finalitate.
get al life guys...
Nu am nimic impotriva schimbului liber de idei dar nu pe forum si nici pe timpul meu!
Cumparati un GSM si SMS cat vreti dar gata cu voi aici!
MA PLICTISITI :wink:

Are dreptate Zapp on line asta micu', Amyd, Catalin, AmbraBlue, mai subtzire cu comentariile pa forum, s-a terminoiu cu shchimburili de idei pa forum, trimitetzi-va mutarile in plic ca sa nu me deranjatzi pa noi, astialaltzi care nu suntem varza.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2003, 12:16   #77
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
Re: sunteti ...

Originally Posted by Simbad:

Mi-ati furat o jumate de ora din viata cu discutiile voastre fara finalitate.
get al life guys...

O juma de ora ?! ai scapat ieftin. astia sunt in stare sa-ti manance viata intreaga pe paine. Nu e o solutie cu / eS - eM - eS / eu iti scria atat de des/ pentru ca coasta.
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2003, 15:32   #78
origami
Junior
 
origami
 
Join Date: Jun 2003
Location: gata ca...
Posts: 54
care va sa zica nu este cumva atunci!

Durerea si placerea nu sunt asa de diferite. De exemplu ambele trimit semnale nervoase. Placerea sexuala trimite semnale catre creier si la fel face si durerea. Durerea poate deci imbunatati sexul. Ma refer desigur la o durere moderata. Totul depinde de voi, de ceea ce va place.

Poti sa fii bland sau poti sa fii salbatic...
__________________
si-uite-asa se duce...
origami is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2003, 15:34   #79
origami
Junior
 
origami
 
Join Date: Jun 2003
Location: gata ca...
Posts: 54
:oops: :evil: :o
__________________
si-uite-asa se duce...
origami is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2003, 16:18   #80
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Re: care va sa zica nu este cumva atunci!

Originally Posted by origami:
Durerea si placerea nu sunt asa de diferite. De exemplu ambele trimit semnale nervoase. Placerea sexuala trimite semnale catre creier si la fel face si durerea. Durerea poate deci imbunatati sexul. Ma refer desigur la o durere moderata.

Adica vrei sa fii biciuit mai incet?
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells