Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Credeti ca cinematografia romaneasca ar trebui sa produca mai multe filme de autor sau mai multe fil
Filme de autor, care sa ridice calitativ cinematografia 9 37.50%
Filme de comerciale, care sa aduca multi spectatori 15 62.50%
Voters: 24. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 May 2003, 20:41   #21
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
S-ar mai putea face un Terminator 3 cu Radu Gabriel de la Grupul Voua in rolul principal (mustaciosul) si cu membrii Consiliului Consultativ al CNC in rolurile Agentilor. In regia lui Nutu Carmazan, cum altfel ?
Produs de oricine din actuali ca oricum toti au peste 60 de ani si santiere in lucru la vile si palate care trebuiesc terminate.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2003, 09:04   #22
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by crydead:
Perversul din mine vrea sa-l vada pe George Ivascu in actiune! :roll:

Ayyo, eu vreau s/o vad pe Kitty Cepraga. Pe Mihai Calin l/am vazut deja, intr-un film erotic difuzat pe M6.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2003, 11:00   #23
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Sal'!
Bah, pe Mihai Calin l-am vazut si la Antena1 in filmele alea de trei lei. Era un mare... limbist (mi-a povestit o gagica care a fost la ROATA NOROCULUI, ca M.C. era un super libidinos ). In filmele alea au mai jucat si alti "actori" romani. Imi aduc aminte doar de Florin Chiriac, care era un voyeurist (deh, bateriile... :lol: ).
Despre Kitty Cepraga am auzit ca a jucat intr-o piesa de teatru, transmisa pe TVR, unde era cam dezbracata(???). Mi-ar place s-o vad naked si pe tipa aia de la MTV news, care face reclama la CAP & UMERI.

P.S.
Asta ar trebui sa fie Terminator 4, care apare acum in vara. Terminator 3 a fost Mikel Jackson in "Remember the time". :lol:
PAREREA MEA!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2003, 17:10   #24
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Imi place discutia! Cel mai tare mi se pare faptul ca suntem la subiectul "Filmul de arta" sau cam asa ceva. COOL! 8)
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2003, 17:47   #25
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
SAL'!
ADEVARUL E CA FILMU' DE ARTA ROMANESC E SUBLIM SI ADMIRABIL!
8) TURNUL DIN PISSA (MASII), de exemplu. respec!
PAREREA MEA!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2003, 17:58   #26
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
PONT:
Cica la un pahar de vorba, Serban Marinescu regizorul/ginecolog de la TURNUL ... a sustinut sus si tare ca asta este cel mai bun film al sau si e foarte mandru - desi nu o luase foarte tare pe ulei. Desi comesenii au incercat ploiticos sa ii spuna ca parca era cate ceva mai interesant parca, dom regizor in alte filme ca Cel mai iubit... sa D-soara Aurica, Creatorul
s-a aratat foarte indaratnic sustinand in continuare ca TURNUL este o capodopera. Fratioare, daca asta e intr-adevar cel mai bun al tau, ne-ai convins! Nu mai trage sfori ca sa castigi si alte proiecte. Ti-o fi si tie de ajuns cat ai pus deoparte din atatia ani in care ai fost un securist cuminte si disciplinat! Lasa-ne! :evil:
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2003, 20:56   #27
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Turnu' din Pisa? Asta nu-i filmu' ala cu Ghitza Mureshan? Sau titlu e metaforic ca adica situatzia generala e inclinata rau care va sa zica sta sa cada?
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2003, 12:50   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Nimic nu stii! Turnu' din Pisa e o metafora legata de vagina dentata si omphallos. In viziunea lu' Nea Preputzu' de a facu' filmu', Romania e buricu' pamintului, iar titlu' te duce cu gindu' la coit: un ditamai turnu' intr-o ditamai pizda.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2003, 16:27   #29
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Atunci trebuia sa-i zica Tasare turnului din Pisa ori Turnul din Pisa se indoaie ros de vicisitudini :oops:
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2003, 22:32   #30
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Apropo de filmul comercial...
Exista regizorashi si/sau scenarishti romani care cred ca e foarte ushor sa faci film comercial. Adaugi putzin sex, nitzica actiune si niste glumite fara perdea si ciorba astfel obtinuta va fi sorbita cu mare placere de catre spectatori. Problema e ca sexul, umorul si violenta sunt comerciale, dar nimic nu e mai putzin comercial decat o partida de sex prost jucata si filmata sau o glumitza rasuflata.

"Nu va bucurati, nu ninge, scuipa deasupra noastra plictisitzii din paradis."
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 12:46   #31
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Stiu si io...cred ca mai rasuflata e o basina.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 13:29   #32
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Un bum exemplu de astfel de ciorba basinoasa este SEXY CLUB ADA-KALEH cu un umor de brigada artistica a sectiei scularie si cu momente sexy cu grasane deformate care se zvarcolesc turceste. Nu lipsesc nici cioacele cu poponari accidentali. Daca nu l-ati vazut nu e timpul pierdut. Autorele - Mircea Miresan - a primit se pare dreptul sa faca o noua capodopera. Ti-ar veni sa crezi ca acelasi om facea acu peste 20 de ani RASOALA si lua premiul Opera Prima la Cannes ?
zau!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 13:55   #33
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Mai cataline, da' ai vazut "A doua cadere a Constantinopolelui"?
El este un film sexy, ceva de gen "Miss Litoral".
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 14:13   #34
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
MMMMmmmm!!!!
Am ratat. Dar fac eu rost de el pe DVD. Sau il descarc de pe KaaZaa.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2003, 23:48   #35
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Care dvd, moshule, ca incap pe o discheta. :lol:

Berea e frate cu romanu, iar codru-i este muma.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2003, 13:50   #36
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Eu nu inteleg ce presteaza criticii de film din Rom.?Multe filme ar trebui desfiintate(pe hartie,cel putin) cat mai agresiv posibil.Dar nu se aud decat pupaturi in fund si alte clinchete asemanatoare.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2003, 14:22   #37
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Criticii consacrati ca sa zic asa sunt niste animale care atarna de cinematografie ca liliecii de tavan. Asadar nu pot musca mana din care mananca cu toata nemernicia lor. Si desi lucrurile s-au mai schimbat ca si cantina la re mananca dansii, reflexul a ramas valabil pentru ca cineastii batrani le sunt prieteni de ani buni de zile. Si decat sa faci in continuu cronici care injura filmele romanesti si sa te ia lumea de carcotas, mai bine faci jucause recenzii pozitive la DUDE WHERE'S MY CAR? In plus, unde sa faci cronica de film serioasa in Romania. Nu mai avem nici o revista de cinema!!! De mult!!!!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2003, 13:04   #38
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
In toamna aparea o revista,CINEMA parca se numea,unde filme ca Garcea
si oltenii si Dracula erau prezentate pe 2-3 pagini si comentate mai mult decat favorabil.La TVR Cultural am vazut ca au fost ceva emisiuni cu tematica cinefila si iarasi laude si supralaude de parca toti regizorii romani
sunt copiii de suflet a lui Fellini.Uitasem de Turnul din Pisa senzationala
capodopereta a lui SM,in opinia acelorasi imperturbabili si falnici critici
ai CINEMA-ului.Deci, in Rom se fac filme superbe cu mare succes de critica,reconfirmate de premii sclifosite.Si multi dintre noi nu reusim sa le decodificam fastul elitist care ni se ofera!Ce saraci suntem!Eu propun sa le ridicam o statuie acestor truditori ai privitului languros,dar sa nu mai scrie nimic .
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2003, 14:32   #39
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Baietii astia asa e: cand prind ceva - rad. Nu lasa nimic nepupat in cur. Revista CINEMA a sucombat nu se stie de ce pentru ca era o intreprindere subventionata de CNC deci nu se baza pe vanzari ci trebuia sa fie inca o carja care sa sprijine cinematografia rom.
Faza misto e ca CNC ramasese cu o datorie baneasca fata de tipograful revistei si nu avea alta posibilitate legla de a-l plati deacat sa/i dea banii ca fiind pentru un film care trebuia facut. Pentru ca respectivul nu a terminat inca nici o scoala de film si deci nu are nici o diploma de specialitate i s-a sugerat sa aiba un alt om la inaintare, un regizor cu patalama ca paravan. Drept care, tipograful cinefil a primit dreptul de a face un film documentar cu subiect livrat si el de altii, cu regizor gasit in ultimul moment si cu scopul nobil de a sterge o datorie baneasca.
Ce mai conteaza critica de film pe langa fazele astea?!
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2003, 14:59   #40
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Ar trebui scris un scenariu despre fazele astea.Daca nu iese de'un film
macar de-o piesa de teatru!
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells